Търся рецепта за крем за пълнеж на румита?

  • 9 585
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 474
Това намерих  Rolling Eyes




РУМИТА
   

    * 1 пакетче краве масло
    * 1 1/2 ч.ч. брашно
    * 1 1/2 ч.ч. вода
    * 5 яйца
    * 1 щипка сол
    * 1щипка пудра захар
      За крема:
    * 1 л прясно мляко
    * 1 пакетче краве масло
    * 1 ч.ч. захар
    * 5-6 с.л. брашно
    * 1 прах ванилия

Приготвяне: В тенджера се слагат маслото и водата. Като заврат се изсипва на тънка струя брашното при непрекъснато разбъркване, докато започне да се отделя на топка от съда и стане на гладка смес. Едно по едно се прибавят яйцата, като се бърка до пълното поемане от тестото и получаване на хомогенна смес. С помощта на 2 ч.л. (намаслени, за да не залепва по тях тестото) се правят малки топчета, които се нареждат в подмазана тава на разстояние около 5 см. Пекат се 20 минути. След като изстинат се разрязват напречно на две и се пълнят с крема. Поръсват се с пудра захар или се накапват с разтопен шоколад.

 

# 16
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511

Ами точно такива кръгли, шприцовани и със сметанов крем или ванилов в София ги продават под името еклер (в някои книги съм ги срещала и под името профитероли) Има разбира се и с продълговата форма и пак са си еклери.
Значи са си баш еклери - кръгли обаче, или както ги наричате в други краища на Бг - румита!

От парено тесто се правят доста сладкиши, различават се по формата и крема, с който са напълнени и не се наричат всички еклери.
Писах вече - кремът е съвсем друг.

Ей, София, та София Crossing Arms...

# 17
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Да има сходни моменти при еклери и "Руми"-та , но не са едно и също , не и като вкус на крема и въобщеее... "Руми "-то беше класен десерт.
Мъча се да го докарам тоя техен крем , но толкова години не успях .
Крема е бял , ванилов , хем лек и ефирен , хем мазничък и не бие на нишесте , а на сметана....голяма вкусотия беше...Шприцнат в голяма топка изпечено парено тесто и поръсен обилно с пудра захар .....олигосах се ....Бяха производство на хлебозаводите , както и прасковите и крушките и сочните пасти петифурки с маслен крем .....няма ги вече и едва ли ще ги вкусим някога пак .

# 18
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Да има сходни моменти при еклери и "Руми"-та , но не са едно и също , не и като вкус на крема и въобщеее... "Руми "-то беше класен десерт.
Мъча се да го докарам тоя техен крем , но толкова години не успях .
Крема е бял , ванилов , хем лек и ефирен , хем мазничък и не бие на нишесте , а на сметана....голяма вкусотия беше...Шприцнат в голяма топка изпечено парено тесто и поръсен обилно с пудра захар .....олигосах се ....Бяха производство на хлебозаводите , както и прасковите и крушките и сочните пасти петифурки с маслен крем .....няма ги вече и едва ли ще ги вкусим някога пак .

 Peace

олееее, спри, спри че...отиде ми диетата...

Иначе и крушки и прасковки правят - ама нищо общо с едновремешните.
Вземах преди време за детето - ми даже зелената глазура на крушите не е същата Tired.

# 19
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
мани , мани всинца сме гладни , та умиргаме.....
вярно е всичко развалиха с тия идиотски маргариново-палмово и още кой знае какви кремове....ще жаля за това хлебозаводско сладострастие цял живот...А зелената глазура е убийствено жабешка , кой естетически мъртъв мозък роди тоз цвят незнам...язък ...Мене ни жанините , ни ония на автогарата ни хлебозаводските , никои вече не ми харесват ... че то какви продукти влагат и кво да им хареса човек...

# 20
  • Мнения: 87
Честно, никога не съм чела по-примамливо описание на такава вкусотия! NL, направо ме съсипа.
Толкова ми липсват румитата. Продаваха ги в сладкарниците...от онези старите.
После няколко пъти съм намирала на различни места румита, но този крем не съм опитвала никога повече.

някой пробвал ли е рецептата, която Leo пусна?

# 21
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Nya - и този крем съм пробвала и категорично не е този. Пробвала съм гъст ванилов крем от нишесте с мляко и като се охлади при непрекъснато бъркане , за да не хване коричка го смесвам с разбита сладкарска сметана - прилича , но не е така ефирен , нещо все му липсва ... Може да е "гладен" детски спомен , може да е миризмица , знам ли , но не мога да го схвана този крем . А съм сигурна , че не е някаква философия щом го правеха в промишлени количества , ама ха де ....като няма кой да издаде тайната.
Ако имате приятели завършили сладкарство в техникумите по обществено хранене и стажували по хлебозаводите , те може да се сетят , друго не ми идва на ум.

# 22
  • Мнения: 154

Ама що така бе mari_et-ке, да не би и ти да си като мойта позната някъде там от Горна Оряховица!?  smile3534
ОК, съгласих се, нека да са "румита" тия пусти еклери! Peace

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 20:23 от Джиа

# 23
  • космополитно
  • Мнения: 941
Аз съм най-стара от вас,ама не знам какво са румита.
Първото, което си представих, пълнено с бял крем, че и"голямо, а не като днешните" беше спираловидни фунийки с бял крем. Дали няма да са това тези загадъчни румита?... newsm78 Вероятноправени от някоя местна Руми hahaha

О, сори! Чак сега видях, че е имало разследване Що е то Руми? При това довело до някакви риезултати!... Ама с тази специфична по региони терминология. bowuu ooooh!


По всяка вероятност мацката има предвид еклери. Съвсем на скоро една позната, която е от Г. Оряховица нарече така еклерите - "румита"! А аз:  Какво, какво? И тя ми каза:  Ами това са румита бе, не ги ли знаеш!?

В този смисъл преди години моя позната от Силистра възкликна: "Ох, как обичам панирана КОНОПИДА!" Shocked Оказа, се, че това е местното им название за карфиол... #Crazy

Знаете ли, обнадеждих се- не съм толкова стара щото и аз не съм срещала румита! Thinking

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 00:16 от Venecias

# 24
  • София
  • Мнения: 1 341
беше спираловидни фунийки с бял крем. Дали няма да са това тези загадъчни румита?... newsm78 Вероятноправени от някоя местна Руми hahaha
[/quote]

Тези спираловидни фунийки ми бяха любими - казваха се плезири....

# 25
  • космополитно
  • Мнения: 941
беше спираловидни фунийки с бял крем. Дали няма да са това тези загадъчни румита?... newsm78 Вероятноправени от някоя местна Руми hahaha

Тези спираловидни фунийки ми бяха любими - казваха се плезири....
[/quote]

Тц! Плезирите бяха във вафлени фунийки като сладоледените, отгоре с шоколад и вътре не винаги с бял крем...
 О, времена, о лакомства, о термини...ама да не размиваме темата: голямото лутане и чудене е : Що е то румита?

# 26
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511

Ама що така бе mari_et-ке, да не би и ти да си като мойта позната някъде там от Горна Оряховица!?  smile3534
ОК, съгласих се, нека да са "румита" тия пусти еклери! Peace

Щото се дразня винаги София-та да е меродавна за всяко едно нещо. Тя НЕ Е България.

Щом жената е казала , че румитата не са еклери, значи не са. Айде сега ние от провинцията не ядем доматите с колците.

# 27
  • София
  • Мнения: 338
И в Ловеч им казват "румита", моя мъж като му донеса еклерчета от магазина винаги казва, я купила си "румита" , и аз от него разбрах , че румитата са всъщност големите еклери, и все ми разказва колко обичал да си ги хапва с бозичка в сладкарницата.

# 28
  • малко градче
  • Мнения: 188

Ама що така бе mari_et-ке, да не би и ти да си като мойта позната някъде там от Горна Оряховица!?  smile3534
ОК, съгласих се, нека да са "румита" тия пусти еклери! Peace

Щото се дразня винаги София-та да е меродавна за всяко едно нещо. Тя НЕ Е България.

Щом жената е казала , че румитата не са еклери, значи не са. Айде сега ние от провинцията не ядем доматите с колците.
     newsm10      newsm10        newsm10   
    Много вярно.    Щом не знаете рецептата  не се правете на остроумни. В този форум съм се начела на вечните хапливи забележки.  Доколкото знам и виждам , форумът е за обмяна на опит и ВЗАИМОПОМОЩ.   
Това намерих  Rolling Eyes




РУМИТА
   

    * 1 пакетче краве масло
    * 1 1/2 ч.ч. брашно
    * 1 1/2 ч.ч. вода
    * 5 яйца
    * 1 щипка сол
    * 1щипка пудра захар
      За крема:
    * 1 л прясно мляко
    * 1 пакетче краве масло
    * 1 ч.ч. захар
    * 5-6 с.л. брашно
    * 1 прах ванилия

Приготвяне: В тенджера се слагат маслото и водата. Като заврат се изсипва на тънка струя брашното при непрекъснато разбъркване, докато започне да се отделя на топка от съда и стане на гладка смес. Едно по едно се прибавят яйцата, като се бърка до пълното поемане от тестото и получаване на хомогенна смес. С помощта на 2 ч.л. (намаслени, за да не залепва по тях тестото) се правят малки топчета, които се нареждат в подмазана тава на разстояние около 5 см. Пекат се 20 минути. След като изстинат се разрязват напречно на две и се пълнят с крема. Поръсват се с пудра захар или се накапват с разтопен шоколад.

 
     

       Да на това викаме РУМИТА при нас . Само , че бяха доста по- големи и кремът в тях няма нищо , ама нищо общо със сегашният.   

# 29
  • Мнения: 6 771
Хайде, не се карайте момичета  Hug .Нормално е в различните райони на страната да има различни названия на едно и също нещо.И при нас имаше "Румита",големи,кръгли и посипани с пудра захар,но отделно си имаше и еклери,които бяха продълговати и заляти с шоколадова или карамелена заливка.
Крема е точно този който е дала Лео.Вари се отделно гъст млечно-брашнян крем.Маслото се разбива също на пухкав крем с малко пудра захар и двата напълно студени се смесват внимателно.Разликата с домашния крем е,че в този няма яйца и затова е бял.Иначе тестото си е едно и също като за еклери.

Общи условия

Активация на акаунт