Нямам думи

  • 10 290
  • 83
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 554
Нтц, ако някой си беше направил труда да прегледа един линк, даден на предната страница, щяха да се появят много отговори и нямаше да се спами тук. Не се явявам адвокат на никого, но не може да не направи впечатление следното:

1. Не Кристиян слага пред ника си всичките титли, както маг.фарм. Все едно всички да си сложим пред ника  всичките си дипломи - още повече че това е форум. Сами преценете защо е това и защо се получава в алтернативен форум (за алтернативна медицина при това) за изтъкване на себе си.

2. Дали пък това не е пореден PR в най-големия български форум, защото тук има много "хляб" за всичко - вижте линка, екипа, председателя на екипа и каква сфера на дейност има, пък тогава ще говорим. И "докторска лудост" не се предотвратява в аптеката, защото всичко е свързано. Много добре знам как се предлагат по-скъпи лекарства, когато има по-евтина алтернатива...

3. Това, че някой отваря очите на другите и дава друга гледна точка, вместо да сте благодарни, го обявявате за високомерен. Тц-тц. Това се случи и в друга тема с някои от лицата тук.

Хайде, останете си със здраве.
Много излишно време и сили!

# 31
  • Мнения: 7 914
Въпреки, че много се отплеснахме от темата за хомеопатията

... а фармацевта решава какво да отпусне и какво не. ...


 Shocked     Shocked     Shocked

Къде се случва това, г-н Вълев?!!?  Навярно в мечтите Ви, за когато, ако, ги стигнем, примерно, германците.
Защото моите наблюдения са други - влизаш, даваш рецепта, плащаш, излизаш. 80-90% от аптекарите или ги мързи да мислят, или са некомпетентни, точно както всякакви други "консултант"-продавачи. За доста от лекарите важи същото - или ги мързи да мислят, или са некомпетентни, или гледат да те прикъткат в частната си клиника, където ... спирам до тук.   Stop


и в Холандия, колкото и да образовани фармацевтите, без да има рецепта от доктора, само козметика биха ти продали.. и витаминчета Rolling Eyes




Хомеопатията може да помоне на всяко едно заболяване, убедена съм Peace Но трябва да има желание и от двете страни Peace


# 32
  • Мнения: 647
и в Холандия, колкото и да образовани фармацевтите, без да има рецепта от доктора, само козметика биха ти продали.. и витаминчета Rolling Eyes

Хомеопатията може да помоне на всяко едно заболяване, убедена съм Peace Но трябва да има желание и от двете страни Peace

Здравейте!

Прочетох какво сте писали след мен във форума. Уви, длъжен съм да призная, че май всички сте прави за всичките гледни точки, които представяте - и за некадърните лекари, и за некадърните фармацевти и за ноеобразованите пациенти...

Само че, питам се аз, ако видите, че един фармацевт е некадърен, защо влизате пак в аптеката му? Сменете аптеката! Това ви е свободния избор... Както не разбирам пациенти, които са недоволни от лекаря си, но пак при него ходят... Когато един пациент се държи арогантно с мен, докато му обяснявам лекарството, което му е изписано, моля го да напусне най-учтиво. Пращам го да иде в друга аптека, където няма да му обясняват, но и няма да го питат нищо - просто ще му продадат нещо за оборота. Аз нямам нужда от пациенти, с които да водя война. Имам толкова много пациенти, които ми казват: "Ама никой не ни обяснява по другите аптеки, като вас!" и после идват само при нас. Не ви агитирам за мен самия, но имайте уважение към себе си - не ходете в произволна аптека - подберете си тази, в която персоналът да са наистина специалисти. Има такива хора!

Но, отговорността за здравето на пациента ми е вменена от закона и аз си я спазвам. Ако едно лекарство не трябва да се взема от пациента, няма да го получи от нашата аптека. Пък той, ако иска да се трови, нека иде в другата - хем ще им направи оборот. Колко са ме псували, че не им давам лекарство, заплашвали са ме, че ще ме застрелят като куче... Обръгнал съм - това ми е част от професията Simple Smile

Да се върнем на хомеопатията... Тя е толкова хубав и фолософски изчистен метод, че сигурно малко са хората, които я осъзнават. Същото важи и за фитотерапията - билките сме ги позабравили, а те са наоколо ни... В същото време се наливаме с кафе, ядем вафли с фъстъчено масло, даваме на деца под 8 години купища шоколад... Да не говорим колко сме се обездвижили и какви вредни навици имаме...

Този форум е толкова полезен, ползвайте го за да споделяте проверена информация, информация от първа ръка, а не да се заливаме с помия... И кой ще спечели, ако се докаже, че някой тук е маскара? Никой! Нищо няма да се промени, само горчилката ще остане в гърлото на натопения...

Хомеопатията има един основен постулат- гледа се интегрално на пациента. Душевността му е част от това цяло. Душевността на лекуващия - също. Няма начин един злодей да ви излекува! Помислете върху това...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 33
  • Мнения: 46 562
Самата лекарка не знае с/у какво изписва АБ, но го изписва, както повечето педиатри, стискат направленията и не пускат дори едни кръвни, какво остава за гърлен или друг секрет, като имат съмнения за нещо - да го докажат, не да правят предположения и да тровят децата ...

Дъщеря ми е на почти 5 г. и до сега никога не е пила АБ, никога не й е изписван АБ, уточнявам, че педиатърката ни НЕ е хомеопат, но АБ изписва само при доказана бактериална инфекция, при конкретна диагноза, която изисква АБ. За подобни вирусчета  - абсурд!

Т.е. в случая проблемът е защо е изписан АБ, а не щяла ли е да помогне хомеопатията ...

# 34
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
маг.фарм. Антон Вълев
Цитат
И кой ще спечели, ако се докаже, че някой тук е маскара? Никой! Нищо няма да се промени, само горчилката ще остане в гърлото на натопения...

Хомеопатията има един основен постулат- гледа се интегрално на пациента. Душевността му е част от това цяло. Душевността на лекуващия - също.

  Много добре казано.
  Антон, не приемайте казаното по ваш адрес твърде лично. Според мен, негативната ни проекция е върху думата фармацевт, фармация, която и мен автоматично ме кара да настръхвам и да заемам отбранително-нападателна позиция.
  Дано не греша, но смятам че е мн. ценно човек като вас, който де факто е "от другата страна на барикадата" да пише в нашия алтернативен форум, изразявайки независимата си, от общоприетата на фармацията позиция.

Последна редакция: вт, 03 мар 2009, 12:24 от Aleksander

# 35
  • Мнения: 4 414
ПП. Офф-топикът е в отговор на конкретно питане, agneshka. Следи играта, моля те.
Много добре я следя, Ивонска. Отбелязала съм, че това, което АЗ казвам е ОФФ-топик, но за теб е важно да бъдеш нападната и да се заяждаш. Не си прави труда да ми орговаряш. Аз повече в разговори с теб няма да влизам Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 3 099
ПП. Офф-топикът е в отговор на конкретно питане, agneshka. Следи играта, моля те.
Много добре я следя, Ивонска. Отбелязала съм, че това, което АЗ казвам е ОФФ-топик, но за теб е важно да бъдеш нападната и да се заяждаш. Не си прави труда да ми орговаряш. Аз повече в разговори с теб няма да влизам Peace

За мен е важно да споделя мнение. В повечето случаи то е различно от твоето. Противниците на ваксините, обаче, на всяка цена държите да изядете с парцалите всеки, дръзнал да не споделя вашата логика! Дори майките, които се колебаят дали да продължат с ваксинациите, не смеят да пишат в темата ви... (освен ако с грубото и подигравателно отношение не ги предизвикате).  Wink

# 37
  • Мнения: 7 914
маг.фарм. Антон Вълев
 понеже сте ме цитирали, ще ви кажа, че тук определено избора на личен лекар е ограничен, а за фармацевтите нямам претенции понеже от тях нищо не зависи Peace
едно леко отклонение
но в интерес на истината в детската консултация не се налагат ( имаш право да откажеш ) ваксините, но силно се препоръчват. за сметка на това трябва да си наистина изключителбо болен,за д се предпише АБ. дори и на малки деца с по 40 градуса температура не им се изписват веднага АБ.. единственото което придизвиква "притеснение" е съмнение за ушна инфекция Peace


относно алтернативния начин на лечение -  всеки има шанс да се излекува,зависи изцяло от самия него си и съвсем не зависи дали си злодей или не, има много други фактори, на които не им е мястото да се обсъждат тук, но ако ви е интересно ще ви спомена на ЛС, въпреки, че имам подозрения, че сте наясно Flutter

# 38
  • Мнения: 4 150
Вьлев,
Цитат
Но, отговорността за здравето на пациента ми е вменена от закона и аз си я спазвам. Ако едно лекарство не трябва да се взема от пациента, няма да го получи от нашата аптека. Пък той, ако иска да се трови, нека иде в другата - хем ще им направи оборот. Колко са ме псували, че не им давам лекарство, заплашвали са ме, че ще ме застрелят като куче... Обръгнал съм - това ми е част от професията

Отговорност zа zдравето на пациента не се иzисква от фармацевт доколкото zнам.Не се zаяждам Peace

Това,което е в черно от цитата говори zа беzzаконие в таzи страна.Няма регламенти,няма отговорност,няма zакони,няма единност zа опаzване на zдравето на човека.
Тук в нито една аптека не можеШ да си купиШ лекарство,ако то се дава само с рецепта.Никьде,по никакьв начин.
Аптекарите са на много високо ниво,почти всички раzбират от класическа и боаронска хомеопатия или най малко вьв всяка аптека има поне 1 човек,който е специалиzирал това.
Но всички са вьрzани zа рецептата от лекаря,който отговаря zа лечението на пациента.Фармацевта само подава лекарството и обяснява подробности,ако лекаря не го е направил преди това.
Бьлгарина не е свикнал дори да чете опаковките на лекарствата.Отделно често ги няма.Винаги сьм се учудвал zаЩо майките не четат опаковките на ваксините например...ами никой не им ги дава да ги видят.Не се смята zа нужно.
Няма уважение и респект кьм мнението на пациента.

Ако един пациент е в тежко сьстояние и е арогантен и нагьл сьм дльжен да му спася живота.

# 39
  • Мнения: 647
Цитат:
Вьлев,
Отговорност zа zдравето на пациента не се иzисква от фармацевт доколкото zнам.Не се zаяждам Peace

Напротив- изисква се! Колега, прочетете Закона за лекарствата в хуманната медицина Simple Smile И аз не се заяждам. Simple Smile

Фармацевта само подава лекарството и обяснява подробности,ако лекаря не го е направил преди това

Това е представата само на лекарите, но аз съм имал колеги, които са били лекари, и са учили заедно с мен фармация- за втора специалност. Та така един лекар, кардиохирург, ми каза: Колега, не можеш да си представиш колко сме заблудени ние, лекарите в България, като си мислим, че само ние разбираме от медицина Simple Smile

Терминът е "отпускам" - тоест, решавам дали да се даде или не. Справка - чл. 219 ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Сега ще ви изброя всички чисто медицински специалности, които един фармацевт трябва да изучи, за да стане фармацевт, без чисто химическите специалности, които са насочени към производството на самото лекарство. Моля ми кажете, защо се изучават те, ако ролята на фармацевта е само да бута през дупката?

И така: Фармакогнозия (не се учи от лекарите), фармакология (един от най-тежките изпити - 3 години), фармакотерапия, фитотерапия, биофармация (не се учи от лекарите), фармацевтични грижи, клинична фармация (специалност за тези, които си я изберат), анатомия (доста по-редуцирана от тази при лекарите), физиология (същата като при лекарите - отново един от най-тежките изпити), патоанатомия, патофизиология, микробиология и вирусология, молекулярна биология, биохимия, клинична химия, хигиена, токсикология, медицинска генетика, фармакоепидемиология (не се учи от лекари), клинична фармакокинетика (не се учи от лекари), лекарствена безопасност (не се учи от лекари).

Немедицинските, а чисто химичестите и инженерни специалности, като технология на лекарствата, например, въобще няма да ги изброявам. Тук е разделът между лекарите и фармацевтите - лекарите учат диагностичен процес, а фармацевтите не учат, защото не ни е работа да поставяме диагнози. Е, затова пациентът трябва да идва в аптеката с рецепта - аз не мога да отгатна какво му е. Обратно, фармацевтите учат как се приготвят лекарствата, как се съхваняват, кои билки как действат и какви са им ефектите. Лекарите не учат - на тях това не им е работа. Затова на рецептите лекарите пишат: направи прах или разтвор, и после "леге артис" - сиреч, както се прави - вие [фармацевтите] си го знаете!

Няма да забравя встъпителните думи от първата лекция по фармакология на проф. Караиванова (лекар): Колеги, аз съм лекар по образование. И, като лекар и ваш преподавател, ви заявявам най-отговорно, че оттук нататък вие ще разбирате и трябва да разбирате от лекарства и лечение с лекарства дори повече от лекарите! И колкото и да ви се натягат колегите лекари, че сме по-големи специалисти от вас, няма да им се давате! Вашата работа е да контролирате лекарите за предписанията на лекарствата, да ги консултирате и да им спирате грешните предписания. Затова сега почваме да учим фармакология...

Бьлгарина не е свикнал дори да чете опаковките на лекарствата.Отделно често ги няма.Винаги сьм се учудвал zаЩо майките не четат опаковките на ваксините например...ами никой не им ги дава да ги видят.Не се смята zа нужно.
Няма уважение и респект кьм мнението на пациента.


Пациентите в България наистина не четат, но и като четат нищо не разбират от листовката. Причините са предимно културни - свикнали са от социализма някой да се грижи изцяло вместо тях, всичко да им е безплатно и, за да не платят на лекаря за преглед (докъде са стигнали!), натискат се в аптеката да си купят лекарство "по своа преценка". Или пък, идват да си купят едно блистерче. Е да де, ама няма листовка за всяко блистерче. Я ми кажете, в Холандия може ли пациент да си купи едно блистерче или трябва цяла опаковка, заедно с надписите, листовката и прочее?

Ако един пациент е в тежко сьстояние и е арогантен и нагьл сьм дльжен да му спася живота. - Слава Богу, пациентите, които са пред фатален изход, не са нагли. Нагли са обикновено техните близки - родители, деца, братя... Казват ми: "Ма защо ми обяснявате как се ползва лекарството? То не е за мене! Да му мисли, който е болен..." Тази реплика, винаги ме е втрещявала - дали и за мен моите близки ще мислят така един ден, ако се разболея?

Добрата новина е, че вече и в България лекарствата по рецепта са само по рецепта. Вярно, отскоро и известно време ще бъде под масата, защото сме българи всички- както колегите, така и пациентите. Но аз лично се надявам този маскарад с търговията да престане. Хем ще се отсеят аптекита с добри фармацевти.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Последна редакция: вт, 03 мар 2009, 15:04 от маг.фарм. Антон Вълев

# 40
  • Мнения: 2 176
маг.фарм. Антон Вълев,
вас всички тези неща, за които отделихте от безценното си време.., за да напишете в тази тема, може и да ви вълнуват.
Но те са   offtopic

Моля да се съобразите с това, че темата е в алтернативния, и да следвате линията и!
Благодаря. 

Цитат
Добрата новина е, че вече и в България лекарствата по рецепта са само по рецепта. Вярно, отскоро и известно време ще бъде под масата, защото сме българи всички- както колегите, така и пациентите. Но аз лично се надявам този маскарад с търговията да престане. Хем ще се отсеят аптекита с добри фармацевти.
Това няма да промени лошата практика на лекарите, така че много не зависи от фармацевтите..
Всъщност вие (нямам предвид конкретно вас!) достатъчно много сте обвързани с тях и "маскарадите с търговията". Всички знаем как рекламните агенти на фармецевтичната индустрия влизат в кабинетите на личните лекари, а и в болниците - с куфарчета подаръци. А екскурзиите в чужбина, наречени семинари..? И какво ако се дават лекарства само срещу рецепта?
Това ще спре ли финансирането на Медицинските Университети, респективно навлизането на "точните" лекраства в учебните програми?


Все нови и нови лекарства - а все по-болно население! ooooh!
Значи - основната концепция е на грешна основа...

Няма надежда - проблемът на авторката и за в бъдеще ще остане актуален..   Confused





И да ми наложат бан, това не прави горните ми твърдения неверни, нали знаеш...
Съжалявам, че го приемаш по този начин, което говори, че очевидно.. посланието ми не е стигнало до съзнанието ти.
Бъди здрава!

Последна редакция: вт, 03 мар 2009, 17:29 от multimodal

# 41
  • Мнения: 4 150
Аz не сьм учил фармакология,но zнам какво учат.Поzнавам много хора и ежедневно имам контакт.Знам zа какво става дума.Проблема е,че пове4ето от пиШеЩите не zнаят zа какво точно става дума тук. Sunglasses
Направи ми впечатление това от постинга

Цитат
Няма да забравя встъпителните думи от първата лекция по фармакология на проф. Караиванова (лекар): Колеги, аз съм лекар по образование. И, като лекар и ваш преподавател, ви заявявам най-отговорно, че оттук нататък вие ще разбирате и трябва да разбирате от лекарства и лечение с лекарства дори повече от лекарите! И колкото и да ви се натягат колегите лекари, че сме по-големи специалисти от вас, няма да им се давате! Вашата работа е да контролирате лекарите за предписанията на лекарствата, да ги консултирате и да им спирате грешните предписания. Затова сега почваме да учим фармакология...

Би било вярно при условие,че медицината е наука.Но тя не е.Докато фармакологията  е по скоро наука,баzираЩа се на химия,биология,фиzика и тн.
НО,тьй като медицината не е наука,следва,че фармакологията се подчинява на нея и обратно.Което zа мен обьрква всичко и преврьЩа и двете в Не полzа на пациента.

Ивонска,иzвинявахй zа всичко,което сьм ти "сторил". Peace

# 42
  • Мнения: 660
Нямам против хомеопатията, напротив, но напълно съм съгласна с мнението на маг. фармацевта. Хомеопатията е за профилактика на огромен брой заболявания, както и за терапия на хронични. Аз съм микробиолог и съм убедена, че тежки бактериални инфекции с хомеопатия не се лекуват. За съжаление джипитата изписват с повод и без повод АБ с цел презастраховане при това много често АБ от т.нар "тежка артилерия".

Един от най-добрите хомеопати в България е микробиолог / бивш / и е напълно убедена , че такива инфекции се лекуват само с хомеопатия . С алопатия само се подтискат ! Peace

# 43
  • Мнения: 2 176
Само по себе си понятието "бактериална инфекция" какво значава? Наличие на бактерии.., или..?
Стандартната медицина ги е нарочила като прична за болестите, по простата причина, че присъстват в някоя фаза на заболяването. Което е голяма глупост,  защото не те са причната. Човек си живее много добре сред цялото разнообразие на микроорганизми, които съществуват в природата, без да му пречат. Кое доказва, че са "патогени"?
Колкото до излекуването - всички холистични методи застъпват обратната (на медицината) теза, и са на прав път. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 647
Само по себе си понятието "бактериална инфекция" какво значава? Наличие на бактерии.., или..?
Стандартната медицина ги е нарочила като прична за болестите, по простата причина, че присъстват в някоя фаза на заболяването. Което е голяма глупост,  защото не те са причната. Човек си живее много добре сред цялото разнообразие на микроорганизми, които съществуват в природата, без да му пречат. Кое доказва, че са "патогени"?
Колкото до излекуването - всички холистични методи застъпват обратната (на медицината) теза, и са на прав път. Simple Smile

Много добро изказване, което, ако прочетете внимателно, казва: холистичната медицина търси по-фундаментална причина за отклонение от състоянието на здраве, но не изключва, че поради определени причини, в следствие на тях се появяват и микроорганизми в тялото на човека, които атакуват. Сами по себе си, бедните бактерии нямат умисъл - те не искат да ни убият, те просто си се развиват, защото имат условия.

Алопатичната медицина (класическата западна медицина), разглежда нещата по метода "причина-следствие" на крайно ниво. Ако имате висока температура, прекъсва каскадата на терморегулацията и налага волята си над организма: "свали температурата". Ако има бактерии, които с естественото си развитие могат да застрашат живота на пациента, прилага агент, който ги убива и така си решава проблема - използва антибиотици.

Това са просто два метода, различни по своята философска същност. Това не значи, че единият е верен, а другият е грешен. Винаги, при алтернативи, добре е да се прецени кой метод ви дава приемливо решение за конкретната ситуация. Понякога, за да се предпочете един, пред друг метод, се гледат финансовите измерения, друг път се гледат емационалните измерения на решението, трети път може за основа да се вземе необходимостта от бързо решение. Не винаги се търси правилност, от гледна точка на безвредност - това би било заблуда за всеки, който изповядва такава версия. Например, при една ампутация на крайник в полеви условия, оказващият първа помощ е оправомощен да бръкне с пръст директно в раната и да спре насилствено едно артериално кръвотечение с риск да причини бактериално възпаление! Счита се, че с помощта на лекарства после пациентът може да бъде спасен от инфекцията, но първо трябва да сме спасили живота на човека на място.

Полемиката тръгна от това, че на пациент са изписали антибиотик при определени условия, а майката била против. Извинете, да изключим варианта, че лекарят е алопат и не пише хомеопатични предписания, но вие не сте видели с очите си пациента - как  може да коментирате назначението на колега, без да сте видяли клиничната картина? Смятате ли, че описанието, което ви дава майката, е достътъчно информативно и достатъчно професионално? Основното нещо, което съм научил от един професор с много известно име (ще го пропусна нарочно), е че медицината е наука и практика на сетивата на лекаря. Лечителят специално се обучава какво да търси, как да го търси и трябва да го е виждал с очите си, за да познае едно заболяване. Не случайно, задочен курс по медицина няма - има реални упражнения върху истински трупове, истински болни и истински живи хора. Това с макети не става! Медицината ползва методиките на множество науки, но модел за изчисление на човека няма (поне засега).

Холистичната медицина е дял от медицината, който се основава на различен подход при възстановяването на състоянието на здраве у пациента, но се основава на същите представи за анатомията, физиологията и ред други частни медицински науки. Именно затова, холистиците не са антипод на медиците, те са алтернатива на  алопатиците. Не забравяйте, че хомеопатията е само една от алтернативните методики. Източната медицина, която прилага и акупунктура и акупресура, съвсем не е хомеопатия!

Не видях дотук никой от вас да говори за лечебната гимнастика, за йогизма, за дзен. Елемент на холистиката е храненето. Не видях тук да коментирате какво трябва да яде пациентът, за да се излекува по-бързо и какви упражнения трябва да прави. Какви мисли да има. Не виждам да прилагате автогенен тренинг. Или обратно- какви храни да ограничи.

Ще се радвам, ако тук с вас коментираме всички тези аспекти, щом ще сме алтернативни.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт