Да оставим природа за децата си - нека подкрепим протеста днес!

  • 1 726
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 759
...Страхувам се, че ще съсипят Витоша...
                          Ако някой само посегне, ще го застигне съдбата на Мария Илиева  Crossing Arms.

# 16
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
                            Аз подкрепям  Peace.

 Peace виртуално

а мЪжо дейно ,  даже е член на една от организациите на зелените  Grinning


# 17
  • Мнения: 1 849
                       Чак ми е чудно, че само няколко човека подкрепяме  Rolling Eyes.

Няма нищо странно в това. Аз пък съм иненадана, че изобщо някой е пуснал тема за протеста.

е аз пуснах още в четвъртък но никой не се включи...

Ето част от становището на Зелени Балкани, не го пиша цялото, защото е дълго...

Директорите на тези три парка са колеги с дългогодишен опит и множество професионални постижения и отличия. Те са уважавани и с утвърдено име и репутация сред природозащитната общност не само в България, но и в чужбина.

За нас липсват разбираеми професионални мотиви за едновременното им освобождаваме.
От друга страна, известен ни е натискът на офшорни, туристически и строителни фирми, които имат намерение да усвояват ресурси в тези паркове и да ги застрояват. Предвид сериозния професионален опит и чистото професионално минало на тези колеги, единственото обяснение за освобождаването им е опит да се обезглави 1/3 от системата на българските защитени територии с цел усвояването им за частни интереси и застрояването им.

На нас ни е известно, също и че въпросните колеги са посочвали в докладни до прекия си началник големи злоупотреби и не внасяне на дължими държавни такси в бюджета на Република България от споменатите туристически, строителни и офшорни фирми. Връзката между това и уволнението им е ясна, според нас.
Възприемаме опита за тяхното уволняване също и като опит за прикриване на злоупотреби в особено големи мащаби.

Категорично се противопоставяме срещу опитите на някои държавни чиновници в ДАГ, с освобождаването на трима от най-авторитетните директори на природни паркове да „отворят широко вратата” за „инвеститори” и да поощрят унищожаването на биоразнообразието и природата на Витоша, Странджа и Врачански Балкан.

Категорично се противопоставяме на тези държавни чиновници от ДАГ с този акт, да всеят страх и сред останалите колеги от системата на парковите дирекции, които спазвайки законите изпълняват професионално своите задължения за опазване на дивата природа на България. 

Заставаме зад всички колеги от системата на защитените природни територии, които имат смелостта и доблестта независимо от заплахите и натиска да изпълняват своите професионални и служебни задължения за опазване на дивата природа на България. 


А това е шефа на Природен парк Витоша.
 http://planqton.com/projects/toma/zatoma.html
Познавам го още от преди 10 години когато бях студентка и беше за мен еталон за професионалист, човек и природозащитник.

# 18
  • Мнения: 2 759
                          Пак не съм разбрала  Blush. Затова ще се реванширам целия уикенд  Peace. В момента 112 човека подкрепят онлайн.

# 19
# 20
  • Мнения: 149
Ето ме отново на линия - че последните 2-3 дни нямах шанс да се добера до компютъра...
Много приятно се изненадах, че има толкова посещения и отговори! Мами благодаря ви!!! Вдъхвате ми надежда, че има хора които осъзнават какво губим дори тук в този форум...

Познавам от 15 години лично Директора на парк Витоша - Тома Белев (вероятно и мнозина от вас са го виждали по време на многобройните му изяви в защита на БГ природа по медиите) и мога с две ръце да гласувам, че този човек наистина си милее за планината и прави какво ли не за да я опази от непрекъснатите апетити на разни нови и стари "бизнесмени" с бели вратички и къси вратове... Още повече, че той и екипа му наистина се стараят Витоша да си остане на всички софиянци, а не само на онези които с джиповете си се качват на ски пистите. София е една от малкото, ако не единствена столица в Европа в подножието на планина и като, човек който трябва в момента да пътува 3 часа, за да си позволи удоволствието да се разходи по някой планинска пътека, направо завиждам сега на софиянци... Дълги години живота ми беше свързан с Родопите и съм пряк свидетел на това което се случи на Пампорово - изораха, изсякоха, буквално изкопаха планината, за да я продадат във вид на апартаменти на руски новобогаташи и английски пенсионери. Да не говорим какво се случи с пътищата на около - непрекъснато пропадат от свлачищата причинени от ерозията на склоновете и изсечените гори...

Лично се познавам от много години и с директора на парк Врачански балкан - свестен и готин човек, който с невероятния си екип непрекъснато носи награди от какви ли не туристически борси за постиженията си в развитието на екотуризма. Много са изобретателни и правят невероятни неща. Чувалили сте например за Пътеката им на приказките? : )
.............

Последните 15-20 години се убедих колко лесно в България се унищожават ценности, красиви девствени кътчета, който други държави биха дали мило и драго да имат... В цяла Европа (и не само) се закриват ски курорти, в Испания взривяват техните бетонни гета по морските курорти...А ние много държим да минем по този път, само дето печалбата да отиде в джобовете на едни, а други да платят със здравето на децата си за това което ще остане след тази лудост...

Охх, много мъка ми се е събрала и не мога да спра този си пост...само искам да пусна още малко инфо за предстоящия на 4 ти март протест пред Министерски съвет (16:00 до 18:30). Ето и още малко от организаторите:

Моля, разпространете призив за акцията до всичките си контакти. Общината вече е уведомена за мероприятието. Последната спонтанна гражданска акция за Витоша, Странджа и Врачански балкан събра около 300 души в София, блокирани бяха 3 кръстовоща за по 10-15 минути в израз на огромното желание на хората да будат чути и да не бъде допусната поредната несправедливост срещу хората и природата в България. "Искам директор, който си върши работата, искам директор, който спазва законите, такъв е Тома Белев, директор на Природен парк Витоша",
Кампания "За да остане природа в България!"
http://forthenature.org/

А тези като мен които не могат да бъдат пред Министерски съвет, могат да подкрепят кампанията на 4ти март тук:


# 21
  • Мнения: 149
оопс  ето и линка:

http://www.feelfriendly.com/

 newsm10

# 22
  • Мнения: 4 555
Този път ще се постарая да отидем, дано да успея.

# 23
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Peace

# 24
  • Мнения: 2 759
                        Ще има ли онлайн подкрепа днес?

# 25
  • Мнения: 1 849
Явно има 219 човека за момента...

# 26
  • Мнения: 2 759
Явно има 219 човека за момента...
                      Мда. От 63 в 9:50 сега са 221. Чакаме да странат 300.

# 27
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Явно има 219 човека за момента...
                      Мда. От 63 в 9:50 сега са 221. Чакаме да странат 300.


Пратих го на познати по скаипа  Peace

# 28
  • Мнения: 14 654
И на мен ми направи впечатление, че протестиращите взеха да намаляват.

# 29
  • Мнения: 149
Включвам се и аз! Макар и само он лайн....

Официално протеста е от 16:00, така че се надявам тогава да се съберем и повечко хора...
Ето и още малко инфо от организаторите:

Получихме съгласуване от общината. От полицията ни съдействат за сега да се
събираме на островчето при подлеза пред бившия партиен дом, но там е зона за
сигурност на Народното събрание и може да се наложи да се преместим на
зелената площ със знамената


УСПЕХ ДНЕС!

Общи условия

Активация на акаунт