Практикуващи педагогическо захранване (част 6)

  • 19 202
  • 441
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 12 254
  Хайде да се намеся и аз отново тук, за да си припомня някои нещица. С каките се захранвахме основно ПЗ, а сега проучвам различни идеи и за малката. Имам време да си  припомня нещата  Simple Smile
  Наскоро попаднах и на този вариант - http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/blw/engels.html#introduction
  http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/schema/engels.html

# 391
  • Мнения: 2 376
Айла, ние така се захранихме, отчасти Simple Smile. Когато съм давала пюрета, също ги яла сама.
Храните ги включвах като следвах инфото от Косе Босе и си добавях/м по 1 месец. Гледам да въвеждам плодовете и зеленчуците, когато им е сезона. В това отношение, нещата при нас се стекоха много благоприятно.

п.п. Само с ябълките и крушите по-внимателно, от нашия опит. Едва сега взех да ги давам на парче, до сега ги стъргах.

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 10:28 от Britt

# 392
  • Мнения: 3 869
Айла, и аз така започнах - с големи парчета плодове и зеленчуци, и сега каквото може го яде сам, отвреме на време се втурва с лъжицата, но супите много държа аз да ги давам и да не пипа, че иначе е голямо мазало....

# 393
  • София
  • Мнения: 12 254
п.п. Само с ябълките и крушите по-внимателно, от нашия опит. Едва сега взех да ги давам на парче, до сега ги стъргах.
  На каките ги давах увити в тензух и те си ги гризяха и смучаха без да се притеснявам, че може да се задавят  Simple Smile Говоря за самото начало разбира се  Simple Smile

# 394
  • Мнения: 585
И ние сега се захранваме, но хапваме и пюрета по малко Simple Smile
Иначе с плодовете до скоро се давеше с големи парчета, но като че ли се понаучи и сега ги плюе.
Аз съм неотлъчно до нея, за да няма гафове. Много обича и крупи и ябълки, но краставицата в фаворит Simple Smile

# 395
  • Мнения: 3 638
Aila, писала съм и в близнашкия и тук, че моите девойки точно така ги захраних. Тъй като предполагам, че не бързаш можеш да направиш и комбинация от ПЗ и това захранване.  Simple Smile В него основната идея е, че децата ядат сами, т.е. не им се дава нищо в устата и захранването всъщност започва, когато вече могат да седят що годе изправени и проявяват интерес към храната и искат да я пъхат в уста. Използва се вроденото любопитство на детето и му се предоставя възможност не само да опитва, но и да "опипва" и изследва всеки нов вкус. За мен основно предимство е, че по този начин децата наистина ядат всичко с огромен апепит и няма нужда мама да тича с лъжицата и да се моли  Tired
Имаш табличката, в която са изброени храните според възрастта. Аз въвеждах доста спокойно, защото нямаме алергии в семейството и децата бяха изключително кърмени, т.е. в досег с най-различни храни чрез кърмата ми. Между другото се препоръчва детето да опита колкото се може повече вкусове преди годинката, защото по този начин то остава отворено за нови вкусове и в бъдеще.
Как се прилага на практика? Можеш за започнеш с морков, тиква, тиквичка, картоф или какъвто си избереш подходящ зеленчук. По-добре зеленчук, защото плодовете са сладки и съответно предпочитани от децата  Simple Smile Зеленчуците трябва да са сварени доста меки, но не и разкашкани, т.е. да остават цели. Решат се на парченца или ивички колкото детето да може да ги държи в юмручето си. Морковът е доста подходящ в това отношение, броколите също имат "естествена" дръжка и при нас бяха любими. Няма ограничения в количеството. Най лесно е като сложиш детенчето с вас на масата докато ядете и му дадеш и то да си гризка нещо. В началото те по-скоро смучат и преглъщат съвсем малки количества, които преди това смачкват с венците. Няма опасност от задавяне, защото детето самичко контролира целия процес. Важно е майката също да не се изкушава да му бута в устата парченца, например.  Naughty И разбира се винаги трябва някой да наблюдава наблизо. В началото беше много интересно, защото просто се виждаше как им е трудно да преглътнат нещо ново, което не е течно  Simple Smile Също така на "изхода" храната остава почти непроменена.
Пак повтарям обаче, че е много важно да се дават само мекички неща, а не резен сурова ябълка, например. В началото ябълките и крушите ако бяха по-твърди съм ги слагала с малко водичка на котлона докато омекнат. В това отношение бананът е доста подходящ, но запича  Confused
Ще видиш как децата изключително бързо се научават да преглъщат и да се хранят сами и всичко им е интересно, а захранването се превръща в удоволствие за цялото семейство. Аз дори не съм готвила кой знае колко специални неща за тях. Просто правех зеленчуци за нас без сол и им давах от тях.
Разбира се всичко протича доста бавно, но като те познавам не си се разбързала да заместваш хранене  Simple Smile Кърмата си остава още доста време основна храна.
Да не пропусна - в началото е добре да се снабдиш с хубаво лигавниче и да се сложат евентуално вестници или нещо друго под столчето, защото децата разбира се изпускат и така хем не се хабят излишно плодове и зеленчуци, хем чистенето е по-лесно.  Wink
Ако имаш още въпроси - питай!  Hug

# 396
  • Враца
  • Мнения: 2 311
аз да се записвам вече... преди доста време се "запознах" с материята, и след месец - месец и нещо ще почвам прилагане Grinning

само моля, дайте ми насока, как да захранвам педагогически с идеята да пазя по-дълго от алергизиращи храни... усещам, че отговора се съдържа във въпроса Mr. Green, но ако вече е коментирано да ме препратите да почета малко... Hug

# 397
  • София
  • Мнения: 12 254
  Фата мерси, аз същото го прочетох в едното линкче което си пуснала. Не се различава много от ПЗ то така че имам опит. Ще комбинирам явно. Лошото е че останалите освен тези двата линка са ми на патагонски език  Mr. Green

# 398
  • Мнения: 3 869
само моля, дайте ми насока, как да захранвам педагогически с идеята да пазя по-дълго от алергизиращи храни... усещам, че отговора се съдържа във въпроса Mr. Green, но ако вече е коментирано да ме препратите да почета малко... Hug

аз натравих така - комбинирах ПЗ със самохранене и схемите за предлагане на храна според възръстта. Мисля, че това е достатъчно. Първи храни - плодове, после зеленчуци - сурови и на пара, избягвах червените и цитрусите. Следващи храни - зърнени без глутен, следвани от глутеновите, към 11м. предложих червена леща по ПЗ, ядки след 1 г. Животински продукти не предлагам и до днес (по лични убеждения).

# 399
  • Мнения: 3 638
  Фата мерси, аз същото го прочетох в едното линкче което си пуснала. Не се различава много от ПЗ то така че имам опит. Ще комбинирам явно. Лошото е че останалите освен тези двата линка са ми на патагонски език  Mr. Green

Това на "патагонски" са същите неща само че на холандски  Simple Smile Виж и тези два линка, първият е сайта на Джил Репли, която е "измислила" този метод, другият е сайт за обмяна на опит, в линковете има и форум. То повече и не трябва, като почне човек и нещата си вървят толкова естествено  Simple Smile

http://www.rapleyweaning.com/index.php
http://www.baby-led.com/

# 400
  • Мнения: 2 401
Fata morgana, ако може да се възползвам на готово от твоя опит и да те попитам няколко неща:
1. случвало ли ти се е някакво по-сериозно задавяне
2. кога започна да даваш сами да си гризат по-твърди плодове и зеленчуци като краставица, ябълка
3. кога започна да им даваш по-течна храна за ядене с лъжица

# 401
  • Мнения: 425
Момичета,някоя от вас купувала ли е златен сироп от захарно цвекло-аз търсех меласа,но ми предложиха това-искам да го използвам за подслаждане,а е и богат на желязо-поне така пише Thinking!Моля споделете ако имате
впечатления!Благодаря!

# 402
  • Мнения: 3 869
Звездичка, ако търсиш повече отговори, ето и от мен:
1. Най-сериозните му задавяния са били със собсвената му слюнка, когато не е имал храна в устата  Crazy С храна се дави от време на време, но го потъпвам по гърба и веднага му минава, а в по-сериозен случай може и с главата надолу да се обърне детето.
2. Първата предложена храна беше обелено парче ябълка и той ръфа от нея, после същото с круша. Изобщо първите 2 месеца от захранването бяха само с цели парчета сурови плод, суров или сварен на пара зеленчук - имаше тогава 2 зъба и с тях си отхапваше по малко, така постепенно се научи и сега яде сам грах, нахут и други подобни и си ги дъвче, въпреки че има само 8-те резци все още.
3. Не му давам все още да яде сам супа, понеже не е голям фен на лъжицата, предпочита с пръсти, ако може.

Луи джо, меласата хич не е сладка, но за златния сироп не знам.

# 403
  • Мнения: 2 376
Звездичка и аз да си кажа, дано е полезно:
1. След първите успешни гризкания на ябълка, предложих една, която се чупеше много и се задави. Слава богу, не се стигна да и помагам.
2. Ябълка в началото на захранването, краставица на 8 месеца, царевица от кочана на о/о 10. Първият зъб се появи на 8-9 месеца, но перфектно си гризеше и дъвчеше с венци. Гледаше ме как дъвча и тя повтаряше след мен.
3. Супа не яде, но още първото ядене-пюре от тиква си го изяде сама с лъжицата. В периода на зъбоникнене не я искаше, но сега пак я използва. Вече ползва и детска метална вилица, а днес нападна с един нож да реже кашкавал.  Laughing Страшно много имитарат, така че личният пример на този етап е най-важен.

# 404
  • Мнения: 2 401
Благодаря за отговорите, на мен ми е най-полезно като чета личния опит на други, понеже искам живот и здраве с второто ми дете да съм малко по-смела! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт