Майчинството - счетоводно - 17

  • 55 441
  • 1 024
  •   1
Отговори
# 990
  • around the world
  • Мнения: 651
Здравейте!Обръщам се към вас с един въпрос нова съм тук ,но никъде из форума не видях по моя въпрос инфо.Така ситуацията е следната бременна съм в 7г.с. в момента съм отпуска до момента в който излизам 180 дни болничен на трудов догор съм като едвам се отървах от уволнение все още съм на изпитателен срок та вупросът ми е как да се осигурявам допълнително и дали знаете нещо за 2трудов договор?

Благодаря ви предварително!!!  Simple Smile Simple Smile Simple Smile

извинявам се ако е обсъждано вече



От това което съм чела мога да кажа следното,( като разбира се споделя че не съм счетоводител и ако бъркам моля момичета да ме поправят): Ако смятате да останете в болничен до края на бременността то няма вариант да се осигурявате на второ място. До колкото ми е известно не е възможно да сте в болничен на едно работно място и в същото време да работите на друго. Ако решите да се осигурявате допълнително това може да стане, ако напуснете на първото място.

# 991
  • Майничка
  • Мнения: 12 677
Ох предварително искам да се извиня ако има някъде подобен въпрос ама 64 страници не ми се четат Cry
Въпроса ми е свързан с това дали получена годишна премия влиза в сметките при изчисляването на майчинството.
Платен е 10% данък върху тая премия... предполагам ще да е плоския данък, но пък не се дължат никакви социални осигуровки върху тази сума.
Ще дам един лесен и бърз пример: 12 месеца заплата по 1000лв и една допълнителна заплата бонус. Т.е. за 12 месеца имам нетен доход 13000... върху това ли ще ми изчислят майчинството или върху само 12x10 демек 12000.

Върху всички суми, отнасящи се за периода, върху които са платени пълните осигуровки.

Съжалявам, но не разбрах при положение, че върху тази премия е платен само плоския данък значи ли, че не са платени всички осигуровки? Т.е. че тази 13-та заплата не влиза в изчисленията?

Нещо мътно ми стана (простете, но да цитирам Бу "Мозъкът ми изтича с кърмата" Embarassed). Тази 13-та заплата как е изплатена, нали е съотнесена към някой месец? Т.е., в/у нея би следвало да са начислени данък и осигуровки. Освен ако възнаграждението за този месец стига и надхвърля максималния осигурителен праг (2000лв.), тогава за сответния месец се взема предвид само 2000лв. при изчисление на дохода.

# 992
  • София
  • Мнения: 969

От това което съм чела мога да кажа следното,( като разбира се споделя че не съм счетоводител и ако бъркам моля момичета да ме поправят): Ако смятате да останете в болничен до края на бременността то няма вариант да се осигурявате на второ място. До колкото ми е известно не е възможно да сте в болничен на едно работно място и в същото време да работите на друго. Ако решите да се осигурявате допълнително това може да стане, ако напуснете на първото място.
И аз така знам. Защото и аз си мислех да се осигурявам на още едно място, но така или иначе след 2 месеца излизам в предварителен болничен и няма смисъл.

# 993
  • Мнения: 103
Нещо мътно ми стана (простете, но да цитирам Бу "Мозъкът ми изтича с кърмата" Embarassed). Тази 13-та заплата как е изплатена, нали е съотнесена към някой месец? Т.е., в/у нея би следвало да са начислени данък и осигуровки. Освен ако възнаграждението за този месец стига и надхвърля максималния осигурителен праг (2000лв.), тогава за сответния месец се взема предвид само 2000лв. при изчисление на дохода.
Laughing
В месеца, в който е изплатена тази премия върху нея са начислени само ЗОДФЛ, а на база самата заплата са изчислени вноските за пенсионно здравно и разни там други осигурявания. Поне така ми беше обяснено от счетоводителката. Т.е. когато е премия осигуровки върху нея не се плащат, а само данък общ доход. Но пък все пак нетното възнаграждение на база тази премия се увеличава за дадения месец. Нали когато се изчислява майчинството се гледа дали 90% от брутното не надвишава нетното. Дали пък премията не влиза в изчислениятя за нетното?

# 994
  • София
  • Мнения: 663
БЛАГОДАРЯ ВИ  Heart Eyes  bouquet gargamela и стики  Peace

# 995
  • Мнения: 15
 Благодаря на Стики за отговора!

# 996
  • Мнения: 4 242
Здравейте момичета!
Имам нужда от съвет. До края на март трябваше да подам молба за детските. Ходих в средата на месеца, но тъй като сина ми на 24.03 навършва 18г ме помолиха да ида на 25.03, за да не пишели откази и т.н. Хубаво, ама в края на месеца се натръшкахме всички болни, покрай болежки и тревоги забравих. Днес (02.04) се сетих и хукнах към социала, застреляха ме на вратата с думите "губиш за месец детските, ела след 10.04 да подадеш молба за следващия месец", значи няма да ми ги изплатят със задна дата.
Много разчитам на тези пари. Наистина ли няма начин да ги получа? Или просто не им се занимаваше? Мога ли да сторя нещо?

# 997
  • Мнения: 2 336
Здравейте момичета!
имам следният въпрос -При актуализирани на заплатите в сектора, но аз в момента не съм на работа а  съм в майчинство ако реша на напусна на какво заплата ще ми се изплати насъбралите ми се отпуска? На заплатата на която съм излязла в майчинство ли?
Благодаря ви предварително за отговора!

# 998
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета!
имам следният въпрос -При актуализирани на заплатите в сектора, но аз в момента не съм на работа а  съм в майчинство ако реша на напусна на какво заплата ще ми се изплати насъбралите ми се отпуска? На заплатата на която съм излязла в майчинство ли?
Благодаря ви предварително за отговора!


Ако не отработиш 10 дни след майчинството,отпуската ще ти бъде изплатена на старата заплата

# 999
  • Варна
  • Мнения: 355
Момичета, ако болничният е от 01.04., той се подава в НОИ в началото на май след като се подадат обар. 1 и 6 в НАП, нали?

За обр. 1 мога ли да се обърна за помощ към някой разбиращ за попълването на му от т. 16 и 17? Да не занимавам тук всички? Откъде мога да видя указания, че тези на гърба не ми стигат? Blush

Благодаря ви  bouquet

# 1 000
  • Мнения: 4
Здравейте.Имам въпрос, на който от няколко дни се опитвам да намеря отговор и много ще се радвам,ако някоя от вас ми помогне.Благодаря ви предварително.Във момента съм в майчинство и детето ми е на 1,7месеца.Сега отново съм временна и доколкото разбрах,че ако не започна работа,ще си взимам 240лв. през целият период на второто майчинство.Има ли варият и кой е най-добрият да си вдигна майчинството.Ако се върна само за малко на работа и след това изляза в болнични мисля,че няма да ми свърши работа,защото така или иначе,за болничният се гледат 6м назад.Ако започна да се осигурявам към друга фирма на трудов или граждански договар да съм,защото по принцип работя в банка и няма как да ги помаля да ме водят фестивно на работа-разбирате.И третото ,което ме интерисува ще ми спрат ли майчинството,ако апочна работа,независимо дали съм на граждански или трудв договор.Много се извинявам за объркания въпрос ,н и аз съм объркана.Благодаря ви отново.

# 1 001
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте.Имам въпрос, на който от няколко дни се опитвам да намеря отговор и много ще се радвам,ако някоя от вас ми помогне.Благодаря ви предварително.Във момента съм в майчинство и детето ми е на 1,7месеца.Сега отново съм временна и доколкото разбрах,че ако не започна работа,ще си взимам 240лв. през целият период на второто майчинство.Има ли варият и кой е най-добрият да си вдигна майчинството.Ако се върна само за малко на работа и след това изляза в болнични мисля,че няма да ми свърши работа,защото така или иначе,за болничният се гледат 6м назад.Ако започна да се осигурявам към друга фирма на трудов или граждански договар да съм,защото по принцип работя в банка и няма как да ги помаля да ме водят фестивно на работа-разбирате.И третото ,което ме интерисува ще ми спрат ли майчинството,ако апочна работа,независимо дали съм на граждански или трудв договор.Много се извинявам за объркания въпрос ,н и аз съм объркана.Благодаря ви отново.

 Започни да се осигуряваш в друга фирма,но на трудов договор.Гражданския не ти върши работа за майчинство.Ако се осигуряваш в друга фирма,ще получаваш и 240 лв за първото дете до навършването на 2 годинки.50 процента от майчинството за първото дете ще получаваш,ако се върнеш на работа в банката.Когато започнеш работа в друга фирма,различна от тази,от която с излезнала в майчинство,се взима 100 процента от майчинството.
Да се върнеш на работа в банката за малко и после болничен,няма голям смисъл.Има смисъл ако можеш да работиш до края на втората ти бременност.Т.е да натрупаш повече месеци,в които ще те осигуряват на по-високо.

# 1 002
  • Мнения: 2 336
Elfita много ти благодаря за отговора   bouquet

# 1 003
  • Банкя
  • Мнения: 823
Добро утро!

Имам едно такова питане:
В момента съм в майчинство, синът ми е на 1год. и 6 месеца. Искам да напусна сегашната си месторабота и да започна на ново място. Съответно бих искала да получавам 1/2 от майчинството си до навършване на 2 години на детето.
Кой трябва да уведоми НОИ, че съм се върнала на работа и кога трябва да стане това уведомяване? Предполагам, че това трябва да го направи новият ми работодател при първото подаване на Декл.1, където и аз вече фигурирам като служител, но не съм сигурна. Rolling Eyes
А има ли бланка за молбата, която трябва да попълня, че се връщам на работа?

Благодаря ви предварително!
Hug

# 1 004
  • Мнения: 4
Здравейте.Имам въпрос, на който от няколко дни се опитвам да намеря отговор и много ще се радвам,ако някоя от вас ми помогне.Благодаря ви предварително.Във момента съм в майчинство и детето ми е на 1,7месеца.Сега отново съм временна и доколкото разбрах,че ако не започна работа,ще си взимам 240лв. през целият период на второто майчинство.Има ли варият и кой е най-добрият да си вдигна майчинството.Ако се върна само за малко на работа и след това изляза в болнични мисля,че няма да ми свърши работа,защото така или иначе,за болничният се гледат 6м назад.Ако започна да се осигурявам към друга фирма на трудов или граждански договар да съм,защото по принцип работя в банка и няма как да ги помаля да ме водят фестивно на работа-разбирате.И третото ,което ме интерисува ще ми спрат ли майчинството,ако апочна работа,независимо дали съм на граждански или трудв договор.Много се извинявам за объркания въпрос ,н и аз съм объркана.Благодаря ви отново.

 Започни да се осигуряваш в друга фирма,но на трудов договор.Гражданския не ти върши работа за майчинство.Ако се осигуряваш в друга фирма,ще получаваш и 240 лв за първото дете до навършването на 2 годинки.50 процента от майчинството за първото дете ще получаваш,ако се върнеш на работа в банката.Когато започнеш работа в друга фирма,различна от тази,от която с излезнала в майчинство,се взима 100 процента от майчинството.
Да се върнеш на работа в банката за малко и после болничен,няма голям смисъл.Има смисъл ако можеш да работиш до края на втората ти бременност.Т.е да натрупаш повече месеци,в които ще те осигуряват на по-високо.
Много ти благодаря,за отговора.Това значи ли,че в другата фирма трябва да ме осигуряват на половин работен ден или мога да имам втори трудов договор на 8 часа.Отново много ти благодаря за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт