10 магрибски подправки вземи си, и живота подслади си

  • 15 788
  • 296
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 560
Момичета,ще ви изненадам приятно,като ви сервирам закуската от сега. Wink

Да ви е сладко!
Лека и спорна седмица!  bouquet

# 16
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Добро утроооооооооооооооооо


Хайде на закускатаааааааааааааааааааааааа newsm44
Дидонкееее, много прекрасна закускаааа и мястото е прекраснооо  bouquet
Тъй,тъй повече закуска защото днеска сме на сука- да не забравите Wink

# 17
  • Мнения: 110
   Добро утро и от мен,    bouquet
 
   Дидонка, Делта, благодаря за вкусната закуска.   bouquet  Тази маса на открито сред зеленина и чудесен изглед... как да не ти отвори апетита.  Heart Eyes  А докато някои хапват- другите ще изпробваме басейна  Grinning
 Дидонка, как върви бременността? Надявам се, че се чувстваш добре,  Peace  както и другите магребски бъдещи мами.  Hug
 За пазарите искам да уточня, че на арабски сук точно не съм ходила никога.  Wink Обожавам тукашните пазари, които са доста големи и специализирани- за облекло или храна и визирам точно тях, когато казвам, че ги обикалям с удоволствие, но не знам как би ми се отразило на емоционалното състояние един типичен сук.  Heart Eyes
   Кате, забравих снощи да те поздравя за чудесното римувано въведение в темата.   bouquet

  От мен успешна нова седмица на всички    bouquet

# 18
  • Мнения: 110
Добър ден! Тази вечер тръгвамаз за Бг - е, вътрешен полет до Каза, за да донеса това, което сме купили от сук-а, а после - сред няколко седмици - отивам да продавам във Францата, хахахха, и като се изкупи всичко - пак към Агадир.

А за тукашните сукове - този в Агадир, сук Хаиг, е огромен! Има над 30 входа и трябва явно да се знае какво търсиш, защото от едниният вход е за балатуми, мебели, тухли, тел, за друг - за туристическите сергийки или за плодове, зеленчуци, туристически неща, кулинарни и кухненски принадлежности.... все натам ме водиха жените от къщата, но сега като сме сами, си ходя където си пожелая, но все още не купувам сама де.

Тя и Бела знае, че входа откъм "палмите" - до джамията на сук-а е много посещаван - вход 6-ти и 7-ми.... оттам "тръгват" 4-5 алеи със сергии и има всякакви неща: дрехи - местни и вносни, до тях - принадлежности за баня, сувенири, бижута от 10 до 150 дирхама, после - дарбуки - тарамбуки де, после - сладкиши, може и някой щанд с маслини... Всичко има.

А местните знаят, че примерно на "втори кръг" от сергии - зад тези с плодове и зеленчуци, има един хора, които продават - седнали направо на земята ... и там е по-на сметка.

Друго какво - и салатките - а тукашните са много ситнички... и тях ги теглят, не са на бройка.

Има сергийки без цени - както за плодове и зеленчуци, така и за всякакви други неща, но има и магазинчета, в които се влиза - там има цени.... например - за парфюми. И като казахме парфюми и козметика - има всичко наистина, но най-евтин хубав парфюм ... от който се сетите, 212, Clin d"oiel, Boss...... са по 40 -45 Евро за 50 мл.... това видях аз в ТОЗИ магазин. И същевременно има едни .... охааа, внесени не знам откъде, които миришат доста страшно. Затова и така много местните ни роднини се радват на парфюми.

Аз ПАК имам поръчение за парюнчета. И с кеф ще донесем.

Дидона, марси
, донесох пръстен гювеч и мойте казаха .... "а формата като при тунизийците!" ... та какви са ви тажините у Туниса?                                       

# 19
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Катеееее,
леко и приятно путуване Hug

# 20
  • Мнения: 2 804
Привет !
Белбей , още ти е рано да се притесняваш , че е горе . Като влезнеш в последната седмица и все още няма никакви признаци , че ще излиза прави повече секс , ако не ти  е казано от гинеколога да не правиш разбира се . Ходи по нанагорнища и се качвай по стълби , това зная аз за предизвикване на по силни контракции .
Можеш и да клякаш с отворени колене поне по 10 пъти през час , два .
Катето , и от мен лек път ! И мерси за темата  Hug .
Самира ми е с температура от вчера , а Ясмин утре е на ваксина и се притеснявам да не ме изненада лошо на финала да се разболее и тя .

# 21
  • Мнения: 560
Привет мадами!  bouquet
Надявам се,че сте закусили добре,а сигурно вече и обядвали. Wink
Албичка,мерси!  bouquet
Добре върви бременността,поне за сега.Дано да е така до край! Praynig
За суковете,мога да те уверя,че нямат нищо общо с вашите.
Аз също се разхождах там с удоволствие. Wink
На мен тук ми действат подтискащо.За това и не ходя.
Пазарувам от супермаркети,всичко има.Да по-скъпо е,но пък е приятно. Grinning
Ние днес сме почивка,т.е.в къщи,защото Алекс от петък е болен и е мн.доволен от факта. Mr. Green Crossing Arms
Кате,тук в Тунис,говоря за Сус почти не се използват тажините.Сега предназначението им е за поставяне на плодове по хотелите.
Изглеждат така:

Тук под тажин се има предвид това:

Много е вкусно!
Приготвя се от пилешко,пуешко или риба тон,яйца,мн.магданоз,регута(като извара),картофи и подправки-сол,ч.пипер.
Предварително са сварени картофите и месото,поставя се в тавичка намазана с масло и се размесва с яйцата и останалите продукти.Пече се и се яде.  chef  Grinning
Може да пробвате,става мн.вкусно.
Това е за сега от мен.Хубав ден!  bouquet




 

# 22
  • Мнения: 110
    Кате, приятен път ти желая.   Hug

   Дидонка, радвам се, че си добре.  Hug  Стискам палци да продължи така и до края.  Praynig    bouquet
  За суковете исках да уточня, защото знам (от това, което съм гледала), че е различно. На мен също блъсканицата не ми понася  Stop  и се изнизвам възможно най-бързо  Whistling. Но като дойде време да посетя арабска страна- няма да се замисля дори дали искам или не да отида- задължително ще се посетят.  Peace
 
  Интересна е рецептата, която си дала. Тук се прави нещо подобно, което лично на мен ми харесва. Казва се Гатò и се прави от сварени картофи също. Добавя се всичко, за което се сетиш- шунка, моцарела, пушено сирене/кашкавал (често смесват няколко вида), салам, всички те нарязани на кубчета, 1-2 яйца, пармиджано и прясно мляко, парченца масло, сол, пипер. Обърква се всичко и се слага в тавичка 'отупана' с галета. Разтръсква се и се посипва и отгоре с галета. Пече се и става голяма вкусотия. Ето и снимка да се види какво представлява.

   

# 23
  • Мнения: 110
Дидона, алба, тези блюда, да сме живи и здрави, следващият път ще ги направим. Моите хора тук много се запалиха по сиренето. Всякакъв вид. Е, да не говорим, че има главно топени сирена - триъгълничета и аз каквото примъкна от България за бяло саламурено или от холандските, но за 20 кила багаж колко може да се носи... то да не е едно?

А за покупките - има моменти, в които ми се иска да ходя на супермаркет - на Маржан или на Асуок Ассалам, но пък моите искат на сук-а - за плодове и зеленчуци .... и съм съгласна за това - купува се по много, по- на сметка е. А за зърнени храни, млека или други ежедневни чудесии - при бакалията на Рашид.  На супермаркет аз също обичам, при все че там е по-скъпо, но ми е хубаво да ходя, затова се грабвам с мъжа си и отиваме.

Другият плюс на сук-а е, че живеем доста близко, а супермаркетите са далеч.
Аз на сук обаче не мога да се пазаря, което значи, че не мога една игличка да си купя за мене си - разговори за липсата на самостоятелност и за личното пространство сме водили много в тази тема, но и този момент ще дойде - да се справям сама ... то сега става на френско също, но ми излиза по-скъпичко. 

Виждам, че чите и една потребителка Aminah   я каня да се представи, ако пожелае!          

# 24
  • София
  • Мнения: 3 778
Кате, лек път ти пожелавам   bouquet
Аз имам един въпрос за пазаруването и ходеното по суковете... то моето си е малко мания, обаче как се справяте с хората, които постоянно ви бутат и блъскат. Това, което ми направи впечатление в Мароко и малкото обикаляне по тез` сукове е огромните тълпи народ, които си вървят напред, назад... Аз обаче съм от хората, които не обичат да ги блъскат, да не кажа малко съм лудичка на тази тема, че по едно време моят момък ми разправяше - "Свали си ръцете, бе жена, защо ходиш с вдигнати ръце" и се чудеше на ужасът ми от тъплите  Sad Та въпросът ми е как се справяте с бутането и ръчкането?

# 25
  • Мнения: 560
Кате,права си,че се кукува на едро от пазарите,
но ние сме 3-ма и аз предпочитам да си пазарувам по малко,но пък често.
Мъжа ми пък обратно на твоя ме оставяше изцяло сама да се оправям.
Купи ми кола и каза,че вече мога сама да се оправям и да си върша всичко.
Вярно,че аз говорех още тогава арабски и може би за това.
Може би се страхува все още да те пуска сама,но всичко е въпрос на време.
За езика си права.
Аз и до сега,като съм със сина ми винаги до предупреждавам да не ми говори на български,
когато се налага да пазаруваме сувенири от Старият град,защото цената скача  2-3-но нагоре.
Кате,лек път!
Алби,да много прилича на тажина,ще го пробваме някой път. Wink
Другите мами къде сте? newsm78



# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
моля, не се блъскайте, на сук сме, хахаха! долу ръцете, стискайте джобетата, как ще дигате ръцете?
оби4ам тълпата, но не прекалената, особено ,ако реши да се юрне или е ядосана! а сукувете тука не са толкова големи и са си спокойни, е бутат се, 4акаме си да се разминем и си викаме самахни и тфадл, ама за разнообразие! а и оби4ам да 4увам разли4ни цени, 4е в ония големите магазаини ,цените са само нагоре, дори промоциите са сигнал, 4е след това драсти4но се пока4а!а  на сука си се пазариш!ето днес  си купих нафталин за свеки, тя не го оби4а, ама пеперудките си имат готина храна за цял живот с трупането на 4еизи! аз си хакам нафталин и няма проблем! лавандата досега не видях да ги спира, само дето ухае разкошно!а за подправки, боб, леща, нахут, пуканки и булгур, ориз- сукът  пове4е ми харесва!
този тажин си е мароканско приспособление, а името май идва от приготвянето на нашия тажин в това  4удо! аз имам палестинска фурни4ка, което ще ре4е форма за кекс с капак и една поставка, пе4е се тажин в него на газовия котлон, аз пека и кекс, като нямах фурна  си ми беше дясна ръка, но е от алуминий и веднага се маха от там! моят от първия месец на ли4на отговорност ме е пуснал, така и досега ,дори не знае къде и кога ходя ,ако нямаше секретните служби на клюката , даже може да си ходя на плаж  и да се прибирам по примера на  младежките  ни години- от варна за съни бий4 за няколко 4аса плаж! дидонке, колата ми е ме4та, ама не за градско, ами за  шматкане по гори тилилейски и нови опознавания на пейзажа!
 Crazy

# 27
  • Мнения: 560
Аз имам един въпрос за пазаруването и ходеното по суковете... то моето си е малко мания, обаче как се справяте с хората, които постоянно ви бутат и блъскат. Това, което ми направи впечатление в Мароко и малкото обикаляне по тез` сукове е огромните тълпи народ, които си вървят напред, назад... Аз обаче съм от хората, които не обичат да ги блъскат, да не кажа малко съм лудичка на тази тема, че по едно време моят момък ми разправяше - "Свали си ръцете, бе жена, защо ходиш с вдигнати ръце" и се чудеше на ужасът ми от тъплите  Sad Та въпросът ми е как се справяте с бутането и ръчкането?
Joy Joy Joy
Жълтурче, Joyмного ми стана смешно как си ходила с "вдигнати ръце".
Като знам блъсканицата каква е.... #Crazy
Точно за това мразя да ходя.
Ако някой ме мрази и иска да ме накаже,спокойно може да ме изпрати на сук.
Тук има един пазар,който се казва "Сук ляхад",т.е.работи в неделя.
До сега са ме карали много пъти да отидем до там,
защото носели вносни неща и то без пари. Naughty
Даже незнам и къде се намира.
Много от нещата си купувах от Б-я,преди.Сега вече всичко има тук.
Имам карти,в които при покупка ми се трупат точки и понякога пазарувам с натрупалия се брой.
Става въпрос за супермаркети и магазини за дрехи и козметика.
Спомням си първата ми година тук,гостувахме за 2 дни на свеки на вилата.
Тя се намира в малко градче до Хамамет на брега на морето.
Беше събота и свекъра го нямаше.
Наложи се ние с мъжа ми да отидем до един пазар за зеленчуци.
Хубаво им предложих да отидат двамата ,
а аз да си остана в къщи,но свеки готвеше и нямаше как.
 #CrazyКакво да ви кажа!
Щях да полудея.
То беше блъсканица,викове,миризми Sick и т.н.
От тогава заявих,че никога няма да стъпя на подобно място. Naughty
Просто този 1/2час ми се видя цяла вечност. Joy
Та така....

# 28
  • Мнения: 110
Аххх, тълпата и блъсканиците - амиии, ходи се в петък след молитва - по-скъпичко, но по-малко хора, или сутрин в 10 часа, вечер към 8 - няма много хора на сук-а.

За ходенето сама - то и това ще стане, но сега си е престараване направо - къде от грижа, къде от това да не ми се случи нещо...То какво може да ми се случи, и сама мога да се справя, но ще мине и този период.


Ама на сук с  вдигнати ръце - неееееее. Че много е опасно да не те пребъркат, ама аз като се стъкна с горна дреха - до коляното - широчка, и париците са в джобето - в панталона.

Или пък - ама сега не се е случвало .... пред мен - мъжа ми - зад мен - сестрата върви, но сега двамата направихме чудеса от храброст. Кой ще ми обърне внимание на мене: като си мълча и съм с фулар, даже не ме подканят да купя ... като една съща мароканка съм...

А, има една секцийка от пазара, която много обичам - щандовете с ядки!       
 

# 29
  • Мнения: 560
моят от първия месец на ли4на отговорност ме е пуснал, така и досега ,дори не знае къде и кога ходя ,ако нямаше секретните служби на клюката , даже може да си ходя на плаж  и да се прибирам по примера на  младежките  ни години- от варна за съни бий4 за няколко 4аса плаж! дидонке, колата ми е ме4та, ама не за градско, ами за  шматкане по гори тилилейски и нови опознавания на пейзажа!
 Crazy
Марси,моя също.
Сега обаче колата много ме издава. Thinking
Цвета и е специфичен и има само 2-3,като моята в Суса,но цвета е уникален.
Та където и да ходя все ме разкриват. Whistling
Приятелите му ми се обаждат и ми викат по-бавно карай! Grinning
Аз много се нервя от шофирането тук и  много бойно реагирам, #Cussing out
когато някой нарушава правилата на движение.  #2gunfire
Това обаче е ежедневие и нещо нормално тук.
Онзи ден един за малко да го блъсна нарочно,
защото ми се правеше на интересен.
Дадох му предимство,без да има право,
но той прекали.Нарочно се запъна на пътя и не тръгва.
Аз му свиря и му ръкопляскам,че заради него стана задръстване.
Той нещо ми отговаря,а Алекс ми приглася,че бил голям тъпанар.
Вика,"жалко,че нямаме броня на джипа!Щяхме да ги бутаме всички наред,нали мамо?" Joy
Мъжа ми ми се кара,че ще ям някой ден бой. hahaha
Все съм заключена,няма страшно. hahaha
Марси,така че си много права за градското!  Whistling
Така ми се иска у-щето да е близо и пеша да ходя да го взимам. Crossing Arms


Общи условия

Активация на акаунт