наследство чрез дарение

  • 20 350
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 155
 ooooh! ooooh! ooooh!
Отмяна на дарение е едно, възстановяване на запазена част - друго.
Съответно и предпоставките са различни, и сроковете.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 513
Питам за дело за отмяна на дарение.

# 17
  • Мнения: 799
Срока на дарението е  5 години.
Хора спрете да пишете глупости, моля ви. Какво, след 5 години връщаш имота ли?  newsm78 ooooh!

Предполагам, че горната мисъл трябва да се разбира като "Срокът за оспорване на дарението (възстановяване на запазена част) е 5 години от смъртта на дарителя".

Въобще такова чудо като "наследство чрез дарение" няма. Наследството възниква след смъртта на лицето. Дарението е сделка, която се извършва между живи хора.

Авторката на темата да потърси адвокат, смешно е заради спестени 50 лева да изгуби имот или да оака нещата така, че после да й струва много повече от 50 лева...
Ако иска да се образова - да чете освен Закона за НАСЛЕДСТВОТО, също и ЗЗД и Семеен кодекс (относно правата на съпруга). И цялата съпътстваща ги теория.

Дилянка, баща ти не е наследник, докато бабата е жива. А докато е жива бабата, може да прави каквото иска с имуществото си. Тя може да ДАРИ имота (което след смъртта й може да се оспорва до размера на запазената част), но може и да го ПРОДАДЕ на когото си иска (а тогава пиете една студена вода).

# 18
  • София
  • Мнения: 38 513
Дарен е апартамента, имам нАтУралния Laughing акт.
Аха , значи след смъртта можем да съдим братчеда да изплати на баща ми частта му по данъчна оценка.

# 19
  • Мнения: 799
А разваляне на дарение може само в определени случаи и от определени лица, които са описани в ЗЗД.

Дарен е апартамента, имам нАтУралния Laughing акт.
Аха , значи след смъртта можем да съдим братчеда да изплати на баща ми частта му по данъчна оценка.
При това положение след смъртта на бабата баща ти завежда дело срещу братовчеда за възстановяване на запазена част. Би трябвало да получите 1/3 идеална част от апартамента (ако наследници са само баща ти и братовчеда).
След това може да си направите делба, която ако е съдебна - ще е по цена, определена от вещо лице (по-близко до пазарната, отолкото до данъчната), а ако е доброволна - както се спазарите. Но говорим за 1/3 идеална част, а не за 1/2, колкото би получил баща ти, ако бе придобил имота чрез наследяване.

# 20
  • Мнения: 1 650
Срока на дарението е  5 години.
Хора спрете да пишете глупости, моля ви. Какво, след 5 години връщаш имота ли?  newsm78 ooooh!

Предполагам, че горната мисъл трябва да се разбира като "Срокът за оспорване на дарението (възстановяване на запазена част) е 5 години от смъртта на дарителя".

Въобще такова чудо като "наследство чрез дарение" няма. Наследството възниква след смъртта на лицето. Дарението е сделка, която се извършва между живи хора.

Авторката на темата да потърси адвокат, смешно е заради спестени 50 лева да изгуби имот или да оака нещата така, че после да й струва много повече от 50 лева...
Ако иска да се образова - да чете освен Закона за НАСЛЕДСТВОТО, също и ЗЗД и Семеен кодекс (относно правата на съпруга). И цялата съпътстваща ги теория.

Дилянка, баща ти не е наследник, докато бабата е жива. А докато е жива бабата, може да прави каквото иска с имуществото си. Тя може да ДАРИ имота (което след смъртта й може да се оспорва до размера на запазената част), но може и да го ПРОДАДЕ на когото си иска (а тогава пиете една студена вода).


Не став въпрос за мен, а за приятелка, за това питам тук. А наследството наистина е чрез дарение.

# 21
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Ама ти си знаеш твоето- НЯМА наследство чрез дарение, това са две мноого различни неща.
Най- добре твоята приятелка, вместо да пита теб, а ти с половинчата информация тук, да си вземе документите, с които разполага и да отправи към адвокатска кантора за консултация.

# 22
  • Мнения: 6 155
А наследството наистина е чрез дарение.
Не съществува такова понятие "наследство чрез дарение"!!!
Наследството и дарението са две съвсем различни неща.
Съпругът на приятелката ти може да е получил имота чрез дарение, извършено от родителите му и то докато те са били живи.
Другият вариант е да го е получил по наследство, след смъртта на родителите.
Доколкото схващам става въпрос за първия вариант. И ако това е така, то - да, братът , ако му е накърнена запазената част, може да иска по съдебен ред нейното възстановяване. Т.е. може да се стигне до отмяна или намаление на извършеното дарение. Но това зависи от много неща.

# 23
  • Мнения: 592
 smile3532 smile3533 newsm62 tooth Joy hahaha има ли още емотикони за смях - едно си баба бае, друго она си знае!
Една бабетка ме попита: момчанце, къ да прафърла на унуката имота, ка го напраи кумшулята? Искам да го даря за да ма гледа и докът съм жува я да съм си сайбията! Трябва да обмениме опит, щото много взехме да ставаме такива!  Peace

# 24
  • Мнения: 2 759
                        Хайде да попитам и аз: и двамата с брат ми имаме равни части, оформени като дарение. Моето е обикновено, неговото срещу гледане. Има ли той право да оспорва някой ден моето дарение?

# 25
  • Мнения: 799
                        Хайде да попитам и аз: и двамата с брат ми имаме равни части, оформени като дарение. Моето е обикновено, неговото срещу гледане. Има ли той право да оспорва някой ден моето дарение?
И тук бъркате основни понятия: при ДАРЕНИЕТО от надарения нищо не се иска, освен да приеме дарението.
Дарение срещу гледане няма - това е договор за прехвърляне на имот срещу гледане, което си е възмезден договор - получаваш имот не срещу пари, а срещу гледане (нещо от рода на замяната - в случая стока срещу услуга).

Така че ДА, брат ти може да претендира запазена част от твоя имот. Ти от неговия - доста по-трудно.

# 26
  • Мнения: 3 886
в срок от 5 години  ако не те съдят или притесняват след това няма значение след като минат  5 те години никой не може да направи нищо колкото и да иска.това исках да напиша

# 27
  • Мнения: 6 155
в срок от 5 години  ако не те съдят или притесняват след това няма значение след като минат  5 те години никой не може да направи нищо колкото и да иска.това исках да напиша
Ами и това не е вярно.
Срокът, в който може да се иска отмяна на ДАРЕНИЕ е 1г.
Давностният срок за възстановяване на запазена част е друга работа - 5г.


Разбирам желанието ви да помогнете със съвет на някой.
Но не разбирам защо си позволявате да твърдите определини неща и да давате категорични мнения, за които и представа си нямате?!
Не ви ли минава през ума, че можете да навредите на някой със некомпетентните си мнения?

# 28
  • Мнения: 497
Уникални, уникални неща. Все едно чета първоначални отсявания за Юридически айдъл - ужас, ужас.
Това не се отнася за професионалисти. За тях-те си се знаят-  bouquet

# 29
  • Мнения: 592
Уникални, уникални неща. Все едно чета първоначални отсявания за Юридически айдъл - ужас, ужас.
Това не се отнася за професионалисти. За тях-те си се знаят-  bouquet
трябва да плащат вредни за тази тема - корема ми се схвана от майтапа... щот никой не чете!

Общи условия

Активация на акаунт