Старчески дом

  • 10 005
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 617
Тъкмо щях да напиша за наема от другия апартамент, и пасинет ме е изпреварила.
Реално семейството би се натоварило финансово дори само с отказването от този доход. Което хич не е малко. Лесно ли се гледат 4 деца?! Що ли остава за допълнителните разходи за жена.
А пък за действията на свекървата думи нямам. Още повече, че от поста става ясно, че живеят близо до бабата и дядото. Значи за тях ще е много по-лесно да се занимават с тях, отколкото внукът и жена му да се трепят. Разбирам да нямаше друга възможност, но това съвсем не е така.

Към авторката - седнете и обсъдете със съпруга ти не само финансовата страна на нещата, ами и времето и усилията, които ще се наложи да отделяте, за да ги гледате. Както работите и двамата и сте с деца, изобщо не проумявам как ще успееете. И наистина е редно свекървата и свекърът да поемат своите задължения. Което щеше да е нормално дори и да не беше такова положението с имотите и отношенията в семейството.
Старческият дом е разумно решение, стига да е приличен. За щастие се намират вече и такива. Бабата и дядото ще имат нужда от все повече грижи. Но пак не трябва вие да се нагърбвате сами с разрешението на проблема - както като отношение, така и финансово.

# 16
  • Мнения: 158
Гадна ситуация.

# 17
  • Мнения: 158
Чак сега, прочетох и решението на авторката. Ами да, наистина ще ви дойде много, това внимание и грижи е по добре да ги отделиш на децата си. Пък и те обичат я, дали всичко, на нея нищо не могат да направят. На вас дори и внимане на са отделили, пък сега....
 Оф, незнам, да не дава Господ, ей така да си замина от раз, като започна да им преча и това е....  newsm78

# 18
  • Мнения: 5 710
Какво си се вкопчила в този старчески дом? Нали и той пари (ваши) ще струва?
След като сте на 150 км. от тях, значи са в провинцията хората, колко струва там една жена да им готви и чисти , като начало?
Плащайте на жена на място да се справя с домакинството ежедневно, в това време започвайте преговори със свекърите ти, от цяяяялата кооперация, която им е преписана да ви дадат 2 наема да покривате човешки нуждите на възрастните им родители. Свекърва ти и свекър ти са животни за мен, но сигурно синът им може да ги убеди поне да поемат част от издръжката на възрастните.

Според мен решението " Да ги оставим както са , за да се убедят, че искат старчески дом " е гадничко.
Вие грижа ли полагате, или уроци давате ....
Освен това нали си наясно, че изпращайки ги в старчески дом, ще им скъсиш дните за нула време?
Аз свекър ми не можах ' да го дам", точно заради това - колкото и да се грижат за него , на чуждо място, не в неговото легло и обстановка ще почине за нула време.  Трудно ни е, но жонглираме в НЕГОВ интерес - да е спокоен и да си живее дните максимално добре.

И изобщо този подход " Не съм длъжен" ми е адски грозен. Нищо не били направили - ми и нищо да не са направили, направи ти за тях нещо, стани по-добър човек, дай пример на децата си, не можеш да мериш кой колко е дал и взел ... нито си им била в обувките на тия хора, нито нищо. Какво те ви дали, какво ти си дала. Кооперацията един ден няма ли при вас да се появи като наследство!?? Дали са ви, и още как.

Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 19:10 от 10cent's

# 19
  • UK
  • Мнения: 1 351
 В старческите домове аз до колко знам взимар пенсията на хората или процент  newsm78 Може и да греша

# 20
  • Мнения: 5 710
Ако на един човек възрастен пенсията му е 200 лева, вие каква грижа мислите че ще получат тези хора за тези пари?

# 21
  • UK
  • Мнения: 1 351
Ако на един човек възрастен пенсията му е 200 лева, вие каква грижа мислите че ще получат тези хора за тези пари?


 Би трябвало да има и допълнително и от държавата... нещо в бюджета. Не знам, казах, че само преполагам. Може и да няма нищо общо...

# 22
  • Мнения: 5 710
нещо в бюджета ... да, сигурно има, колкото и за домовете за изоставени деца.

ето това е обстановката реално: http://dariknews.bg/uploads/news_images/200811/photo_verybig_308758.jpg
аз на такова място съм влизала тук (Ит), като гледахме един държавен дом с идеята че за свекър ми ще е по-добре - абсолютно същата е гледката - насядали пред един телевизор, с едни празни погледи ... мисията им е да стоят пред входа и да гледат дали някой няма да дойде, за да го поздравят с буонджорно... други искат стотинки за кафе да ги почерпиш, трети искат да си ходят, ама все някой ги спира пред входа, но те пак опитват и оптиват.. накрая бяха залостили вратата на салона им с една игла, само 'младите" се сещаха как да я махнат. абе.. не е човешко място това.
за същите пари ( т.е пенсията и още нещо) свекър ми си спи спокойно в леглото, има жена, а така също ходи на дневен център и даже се оплаква, че не било много хубаво, защото били все старци.  Laughing
за Нова Година спа на 31ви там, за да можем и ние да мръднем някъде.Сутринта на 1ви само като ни видя и каза " аз тука повече няма да спя"  и той е човек, к не е добре с мозъка .. какво остава някой, който е.


има и рекламни снимки, де  : http://www.ludimladi.bg/pic/article/382.jpg
http://www.lifewd.org/images/iStock_000002535610XSmall.jpg

смЕх....

Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 19:45 от 10cent's

# 23
  • Мнения: X
Според мен авторката изобщо не е егоистка, а тези, които я наричат така са пълни лицемери. После и свекито ли ще гледа, като остарее. На първо място трябва да са интересите на децата им. А решение не мога да предложа...

# 24
10cent's
Цитат
Според мен решението " Да ги оставим както са , за да се убедят, че искат старчески дом " е гадничко.
Вие грижа ли полагате, или уроци давате ....
Освен това нали си наясно, че изпращайки ги в старчески дом, ще им скъсиш дните за нула време?
Аз свекър ми не можах ' да го дам", точно заради това - колкото и да се грижат за него , на чуждо място, не в неговото легло и обстановка ще почине за нула време.  Трудно ни е, но жонглираме в НЕГОВ интерес - да е спокоен и да си живее дните максимално добре.
не искам да им давам урок за нищо, но те не са съгластни на никакви компромиси, вярно стари са, не могат да разсъждават сами, но не мога насила да ги накарам да отидат в старчески дом, щом не искат то си е тяхно право да откажат.
Преди години бяхме им дали пари назаем но за кратко, за два три дена, не бяха много, ставаше въпрос за 100 долара, за нас бяха тогава много пари. Бяха празници, един братовчед на мъжа ми си беше дошъл от чужбина, където следваше и дядото искаше да му даде 100 долара. После дядката дал тези 100 долара на дъщеря си, тоест свекърва ми да ни ги върне, а тя си ги прибрала и се направи на ударена. Ние чакахме, чакахме и после мъжа ми му се обади, но никой не ни върна парите, и двамата казаха незнам.
Ама ние после ядохме две седмици сандвичи с лютеница, за да има за децата. Ще кажете ами хубаво 100 долара нищо не са,
ама за нас на времето бяха много пари. Ще кажете че съм злопаметна и злобна, ама колкото повече се замислям за старците, толкова повече случки ми изплуват в главата. Ами за нас навремето кой помисли, ами никой, сами сме се оправяли, малеее за едно море да отидеме с децата, какво спестяване падаше месеци преди това. Сега сме добре финансово и аз искам и аз да опитам от безгижния живот.

Цитат
Плащайте на жена на място да се справя с домакинството ежедневно, в това време започвайте преговори със свекърите ти, от цяяяялата кооперация, която им е преписана да ви дадат 2 наема да покривате човешки нуждите на възрастните им родители. Свекърва ти и свекър ти са животни за мен, но сигурно синът им може да ги убеди поне да поемат част от издръжката на възрастните.
ами не искат да дадат нищо, опитахме. Свекъра ми си има дългогодишна любовница и едното и момче е назначено за управител на кооперацията. А иначе мъжа ми е обезнаследен, защото се ожени за мен. Ама тяхното наследство не ме интересува, искам си спокойствието, и ние сами сме се борили с живота и сме успели, не искам нищо, но не искам и някой да иска нещо от мен.
Има работи, които не мога да простя, например провалената ни сватба, това не се купува с пари, годините не могат да се върнат.
Още ме боли, та макар и много по-малко от преди, но не мога да забравя и не мога да простя.
Не става човек едва когато остарее да се сети, че е имал деца или внуци.
Сега колкото повече дискутирам по темата, толкова повече се убеждавам, че няма да мога да се преборя със себе си и да направя компромис.

Благодаря ви много за отговорите, много ми помогнахте !
 Hug


 




# 25

а и още нещо, бабата и дядото да са си опичали акъла навремето и да са си подсигурявали старините, поне са имали възможност,
за разлика от други стари хора, живели са в охолство, да са мислели какво ще правят на стари години.
Ок, направили са грешка като са преписали всичко на дъщеря си,
ама и аз не съм човека, който е длъжен да отговаря за грешките им.
Както казах да се плаща на съседката медецинска сестра, няма проблем, въпреки че и това ще ни коства лишения, съгластна съм,
и то само защото обичам съпруга ми и искам да му помогна. За по близко съжителство с тях съм твърдо против, те са имали много хубав живот и двамата, искам си и аз моя. Не искам да чакам или да се надявам на наследства, искам да си живея безгрижно докато съм още долу горе млада. На стари години, дори и да имам пари, те няма да ме радват, нито бих могла да им се наслаждавам.
Убедила съм се, че  от свободата по ценно нещо няма.

# 26
  • Мнения: X
на кръстопът, гледай си спокойствието и си опичай старините. Успех. На никой не си длъжна.

# 27
  • София
  • Мнения: 903
Напълно съм съгласна с авторката. Ти с нищо не си им длъжна. Гледай си децата и семейството. В крайна сметка те къде са спали, като са преписвали всичко на дъщеря си и то не  с доглеждане ,  а чрез продажба. В крайна сметка цялата тази история не е ваш проблем. Това е проблем между старите хора и свекърва ти. А и още повече ти пишеш, че когато са били задоволени с всичко точно тези въпросни стари хора не са ви обръщали особено внимание( да не говорим за помощ), и че дори свекърва ти е отнела наследството на мъжа ти.  Може  някои да ме укорят, но : "кой каквото прави за себе си го прави", така че старите да са си опичали акъла. Защо пък ти да проваляш живота си с гледане на хора, които дори не са ви били особено близки?
Смятам, че това, което сте решили със съпруга си е разумно, въпреки, че ако не сте добре финансово дори плащането за жена, която да ги гледа, ще ви натовари. Аз лично бих оставила старците и свекърите си да правят каквото искат, но сигурно съпругът ти настоява ...

# 28
  • Мнения: 5 710
Какво значи обезнаследен? ... има ли такова нещо " лишаваме те от наследство" в България?
И защо вадиш от 9 кладенеца вода да обясняваш защо Не трябва да правиш това? Ясно е, че ти дълг към тези хора нямаш.
Ами и мен да ме питат искам ли старчески дом и аз ще кажа "не" ... кой нормален човек ще иска да живее в мизерни условия сред куп несретни старци и забравен от близките си в някое село до края на дните си ...

# 29
  • Мнения: 804
Понеже съм най-близо до старческия дом, си позволявам да се намеся отново.
Да чувството за дълг е хубаво нещо, но то никога не бива да е за сметка на децата.
Бабата и дядото не са бедстващи, нещастни хора, а просто двама възрастни, които са се предоверили на дъщеря си. Ако някой има дълг - това е тя. Това, че не реагира адекватно е нейната карма.
Както казваше любимата ми баба "Грехът е неин/негов, да не я/го съдим."
В  живота има всякакви ситуации и никой извън семейството не може да ги разбере.
Възрастните хора понякога се вдетиняват и губят реална представа за възможностите си, стават капризни, сприхави и недоволни... Тъжно е, но е така...
Не приемам да се вменява вина на някой, който мисли първо за децата си и след това за всички останали.

Общи условия

Активация на акаунт