Цветята и бройката им?

  • 19 374
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
доколкото помня, традицията е френска. целта е била да се покаже, 4е цветята са купени от цветар, а не от пазара, където са ги продавали в 4етен брой  Rolling Eyes
имаШе и някакво по_анти4но обяснение, свързано с нумерологията, което не помня оба4е  newsm78 Embarassed

във всеки слу4ай, според добрия тон, ако цветята са от един и съЩи вид, задължително не4етен брой, само розите могат да се подаряват на дузини.

пп. 4етен брой за погребение като суеверие го има и тук.

# 16
  • Мнения: 6 390
и при нас няма такова правило... четни-нечетни - все тая

# 17
  • Мнения: 1 526
и при нас няма такова правило... четни-нечетни - все тая

И в Израел е така. Интересно щом традицията е френска там дали я спазват? Французойките...?

# 18
  • Мнения: 295
В Полша съм срещала и двата варианта - по едно време работих в цветарница и бях много учудена, когато трябваше да продам две лалета, две розички с панделка и т.н. Но повече преобладава нечетният брой.

# 19
  • Мнения: 166
Май само в Бьлгария е така... но аз обикновено като купя тук четен брой, изваждам едно цвете да станат нечетно число и едното го подарявам на някой друг  Wink Навика си е голяма работа ей... но така с един куршум два заека.  Laughing

И аз правя точно така. Като видя четен брой цветя и настръхвам.
Е ако е огромен укет не тръгвам да го броя.
Но на едни колежки като им разправах за това и им беше много интересно. Но после като ми подариха цветя казаха, че са нечетен брой  hahaha

# 20
  • Мнения: 494
И в Австралия букетите са винаги четен брой. Аз още не мога да свикна с това и винаги ми става гадно някой като ми подари букет с четен брой цветя.

# 21
Ами по държавите, където хората не са суеверни, няма значение бройката. Дванайсетте рози са си класика за букет!  Party bowuu Особено червени, просто няма начин да е друго.
А и тук букетите са бая големшки и са аранжирани от различни цветя, затова и дори не им хрумва да ги броят.

# 22
  • гр.София
  • Мнения: 184
Доколкото и както аз знам - до 12 при радостен повод е прието нечетен брой, над 12 няма значение.

# 23
  • Мнения: 5 183
четни-нечетни - все тая
И тук така

# 24
  • Мнения: 520
И тук се подаряват само четен броѝ цветя!В началото ми беше доста странно,но вече години получавам само такива букети и свикнах.Приятеля ми преди все ми разказваше как странно го гледали в цветарницата,като купувал нечетен броѝ и преди 2-3 години я преустанови тази практика! Simple Smile

# 25
  • Мнения: 2 195
тук почти винаги са по четен брой ако са от един вид, ако са смесени  има всякакви и много рядко може да се купи по един брой Rolling Eyes

Може, може - от големите рози например.  Peace

# 26
  • Мнения: 87
Тук не ми е правило впечатление дали букетите са с четен или нечетен брой, другата седмица ще погледна специално и ще споделя. Това, което обаче ми направи страшно впечатление още когато дойдох е, че в супермаркетите се продават цветя и то не лоши букети, които са на много допустими цени. В България е невъзможно средна класа семейство да си купуват цветя просто за да си украсят къщата. Тук нормален букет можеш да си купиш за 4-5 паунда, което дори и да го превърнем в български пари, мисля че в България същия букет ще струва по-скъпо. Освен това на букетите има залепено пликче с химикал, който се разтваря във водата и цветята издържат много време - случвало ми се е 10 дни да се задържи букет.

# 27
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Да, нечетния брой цветя в България се свързва с тъжни поводи. Но букет от 2 бр. цветя може да се подарява, ако едното е с доста по-къса дръжка. Тогава не се прави подобна асоциация.
Аз като си бера цветя от някоя градина внимавам да са нечетен брой- навик все пак. Но например горски цветя си бера голям букет и тогава не обръщам внимание на бройката.

# 28
  • Мнения: 3 241
доколкото помня, традицията е френска. целта е била да се покаже, 4е цветята са купени от цветар, а не от пазара, където са ги продавали в 4етен брой  Rolling Eyes
имаШе и някакво по_анти4но обяснение, свързано с нумерологията, което не помня оба4е  newsm78 Embarassed

във всеки слу4ай, според добрия тон, ако цветята са от един и съЩи вид, задължително не4етен брой, само розите могат да се подаряват на дузини.

пп. 4етен брой за погребение като суеверие го има и тук.

Попитах една колежка, каза същото - в стилните букети цветята са нечетен брой. Изключение има само за дузини (май дори каза рози, но не съм 100 процента сигурна).

Но наистина по големите магазини и пазарите са често по 10.

# 29
  • Мнения: 83
незнам тук как е но ще разпитам,а и виждам че една жена от мадрод е отговорила но се записвам че ми е интересно да науча в другите държави как е

Общи условия

Активация на акаунт