Богатството на българския език

  • 10 543
  • 109
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 554
И пак на тая тематика - останах доста учудена, когато веднъж в спортната емисия на някои новини чух думата "компетиция". Иначе казано: състезание, съревнование, надпревара...

Да, аз също чух вчера израза "пърсют" от спортен коментатор. Можеше просто да каже преследване, ама...

# 16
  • София
  • Мнения: 406
Наистина в последно време доста се употребяват чуждици и е много смешно,когато употребата им не е правилна.

# 17
  • Мнения: 211
Не знам да ли е богат българския език, но със сигурност някои хора нямат чувство за хумор. Защо приемате материала толкова буквално, иронията и закачката в написаното убягват ли ви? Че чак вече и колко чужди езици ползва момичето.
Мхммм Confused

# 18
  • Мнения: 1 470
bmanolova Похвално, патриотично ...., но ти какви езици освен български владееш?
Днес ли нещо има във въздуха,или просто всички са станали с д-то на горе?!
Айде спрете се най сетне да съсипвате всичко...Ако някоя тема не ви харесва,не четете...
А сега ме питайте аз дали и български знам та правя толкова грешки...Или да разкъсаме новите,за да добием самочувствие... CrazyСори за спама,но ми писна...

# 19
  • Мнения: 331
Звучната  българска дума НЕКАДЪРНИК я няма никъде. В английския казват incompetent  - некомпетентен. Това е толкова безлично, друго си е да кажеш НЕКАДЪРНИК да ти стане ясно за какво иде реч...
За определението ЦЪРВУЛ да не говорим...

# 20
  • София
  • Мнения: 406
Звучната  българска дума НЕКАДЪРНИК я няма никъде. В английския казват incompetent  - некомпетентен. Това е толкова безлично, друго си е да кажеш НЕКАДЪРНИК да ти стане ясно за какво иде реч...
За определението ЦЪРВУЛ да не говорим...
Мисля,че и за думите ''келеш'' и "калтак"се отнася същото  Joy

# 21
  • Мнения: 4 514
Наистина ли за първи път виждате шеговития текст в заглавното мнение, че чак и да се заяждате с авторката на темата? Аз това съм го чела преди година-две още.
Доколкото схванах (четейки мненията досега, може и да не съм  схванала нищо Confused) темата е майтапчийска и е за богатството на българския език. Може да не е първата, но що да не се посмеем пак?
Аз се сещам само за едно: на кой друг език думата "сигурно" (като израз) означава всичко друго, но не и че нещо е сигурно.  Joy

# 22
  • София
  • Мнения: 12 114
 Grinning

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 00:28 от само за снимка

# 23
  • Мнения: 4 585
То има единадесет вида интелект, но във форум, място за писана реч, се акцентира само на полиглотски способности.
Ти какъв друг език владееш? - Никакъв, само български. Аз съм българин, живея и работя в България, където официалният език е българският, и ми е достатъчен.
Мога да ти говоря за представители на хиляди представители на флората и фауната ни, за висша математика и електроника, но това не ти е интересно. Твоят въпрос е - какъв друг език владея?
Имало е Ренесанс у нас, разбира се - Българското възраждане. Вижда се в архитектурата, изкуството, изографисаните църкви, гимназиите, фабриките. Дядо Вазов е имал речник от около 40-50 000 думи. Ти с колко думи замръкваш?
В събота се дивих на моста на Кольо Фичето над Янтра, до Бяла.
Ами няма по-красиво нещо на земята.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 114
 Simple Smile

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 00:29 от само за снимка

# 25
  • Мнения: 4 514
Беше ми любопитно дали има база за сравнение и каква е тя.
Ох, Боже... Пак да кажа, че мнението на авторката на темата всъщност е ЦИТАТ. Това е майтапчийска история, която се разпространява в Интернет в какви ли не форми, онзи ден я гледах направена в... каъв формат беше... дето се сменят картинки и има музика. Авторката лично едва ли има някаква база за сравнение. Темата е майтапчийска, не я вземайте толкоз сериозно!  ooooh!

# 26
  • София
  • Мнения: 406
Само за снимка,да,знам още един език.АнАн,Червената шапчица и другите приеха темата като майтапчийска/каквато беше и целта/,ако ти не я приемаш така,съжалявам,но не искам да те убеждавам в обратното или да навлизам в ненужен спор.Не пуснах темата,за да се фукам като интелектуалка,а да се посмеем.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 114
bmanolova Не разбрах темата така. Не съм чела другите подобни теми в други форуми. Извинявай, че повлякох темата ти в не- смешна посока.  Hug Изтрих мненията си и се надявам сега в нея всичко да продължи според идеята ти за забавление.  Wink

# 28
  • Мнения: 1 726
Веднъж се опитвахме да обясним с колежките ми на шефа ни англичанин , че английският е много по-беден от българския. Той се изхили и каза нещо от сорта: "Да бе да, затова нямате различни думи за пръстите на краката и ръцете..." Mr. Green

# 29
  • Мнения: 24 467
Бих сравнила само неща, които познавам поне сравнително еднакво добре.
Не бих изразила мнение, не бих правила класации за "най-", след като не знам друг език така добре, както българският.
Богат е не езикът на една нация по принцип, а езикът на конкретния човек, който го ползва. А той не зависи от националността му, нито от езика, на който се изразява всеки ден.

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 09:21 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт