ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 70 372
  • 1 968
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 6 011
Относно проблема с децата с еднакъв брой точки, той според нея може да бъде частично избегнат чрез въвеждането на входящ номер. Това също ще бъде утвърдено до седмица. "

подчертаният текст на практика означава признаване на факта, че всъщност целият регламент с точките е неработещ. защо ще ядем жабетата тогаз, обаче....
А на мен ми намирисва, че физическата опашка за получаване на входящ номер в конкретна ДГ, е може би един от критериите, които ПС ще имат право да изберат и да приложат в тяхната си ДГ.

# 166
  • Мнения: 17
записвам се да следя темата

# 167
  • Мнения: 48 071
Искате ли да ви кажа нещо смешно, директорката на градината, която до миналата година посещаваше дъщеря ми и в която майка ми е работила 20 години и в която кандидатсвам по първо желание заяви преди няколко дни че ние сме проблемни родители, защото ходим да се оплакваме от нея на Фандъкова... това явно по повод че съм дискутирала с нея че съм ходила на работни срещи в общината по повод детските градини  ooooh! Joy

# 168
  • Мнения: 2 280
Щурчо,стига си им давала идеи (на ПС-тата) Laughing
smile3505

Добрата новина е, че те не четат тук Simple Smile
Лошата е, че допълнителните критерии, ще им бъдат предложени от Дирекция Образование...пък там не забелязах никакъв интерес по въпроса..т.е.. newsm78...като нищо ще се предложат отпадналите във времето критерии..
Колко общо критерия ще се предложат на ПС на ДГ ?
От тях...колко трябва да си изберат ?
Ей такива неща се питам..
Според мен, всеки критерий и там ще има различна тежест и ще носи различни подточки...(някъд епо-напред в темата казах как си го представям)..
И все пак..ще има деца с равен брой точки...но дори те вероятно ще са подредени..някак...Питам се..дали ще знаем ние родителите с кои деца сме в една "група"...по брой на точки и подточки...?

# 169
  • Мнения: 2 280
Искате ли да ви кажа нещо смешно, директорката на градината, която до миналата година посещаваше дъщеря ми и в която майка ми е работила 20 години и в която кандидатсвам по първо желание заяви преди няколко дни че ние сме проблемни родители, защото ходим да се оплакваме от нея на Фандъкова... това явно по повод че съм дискутирала с нея че съм ходила на работни срещи в общината по повод детските градини  ooooh! Joy

Направо е тъжно.., че има такива директорки...които не само не са наясно какво се случва, ами и как точно се случва..
Явно чака да й "спуснат отгоре" какво и как да прави и...после си трепери на стола..да не би да сбърка нещо... и все й се привиждат компромати..
 ooooh!
Направо не е за вярване, че такива хора има по такива постове...

# 170
  • Мнения: 7 446
Щурчо,стига си им давала идеи (на ПС-тата) Laughing
               Joy Joy Joy Не е нужно да се притесняваш.Ние си имаме мнение! Laughing При това познаваме конкретната ситуация и спецификата на работа на конкретното място.

                  Щурчо,четат,четат и то как.  Laughing Даже са повече от колкото предполагаш,но само на мен ми стиска да пиша.Просто защото си знам качествата и не ме е страх от нищо. Laughing

# 171
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Готини идеи.
Когато ставаше въпрос за породени деца, изникна въпроса какво се разбира под това? С каква разлика? Ако се определи срок от две години, тогава какво да правят родителите, чиито деца са с две години и 10 дни разлика (това е само пример)?
Същото се получи и при адресната регистрация. Имаше предложения за една, две ... пет години.

Винаги има някаква граница.

Когато се определи допълнителен критерии за по-голямо дете от семейството посещавало същата детска градина, или посещаващо в момента ДГ, ще се определи ли някакъв срок? В момента на приемане на по-малкото дете, по-голямато да е още там или да е напуснало преди една, две ... пет години?

А така не поощряваме ли по-възрастните родители, децата на които са били в ДГ и са я напуснали по-отдавна?

Тук, във форума, това се дефинираше като скрита дискриминация по възраст.



# 172
  • София
  • Мнения: 2 808
Май не ни остава друго, освен да чакаме и да се надяваме! Успех на всички кандидати!   bouquet

# 173
  • Мнения: 2 280
Е,...хубаво е че има компютърно грамотни хора в ПС на ДГ...
Като гледам в кг.софия.бг как са представени градините, веднага си личи дали директорката е компютърно грамотна и в час с промените, или...чакат някой да ги побутва и да им свърши работата..
Съжалявам,че го казвам, но..наистина според мен компютърната грамотност е задължителна поне за директорките.. Peace
И...БЛАГОДАРЯ ТИ за това, че ти пишеш тук..
Наситна много от информацията " от кухнята" дължим на теб.   bouquet

# 174
  • Мнения: 2 280
Lovi - татко.

Готини идеи.
Когато ставаше въпрос за породени деца, изникна въпроса какво се разбира под това? С каква разлика? Ако се определи срок от две години, тогава какво да правят родителите, чиито деца са с две години и 10 дни разлика (това е само пример)?
Същото се получи и при адресната регистрация. Имаше предложения за една, две ... пет години.

Винаги има някаква граница.

Когато се определи допълнителен критерии за по-голямо дете от семейството посещавало същата детска градина, или посещаващо в момента ДГ, ще се определи ли някакъв срок? В момента на приемане на по-малкото дете, по-голямато да е още там или да е напуснало преди една, две ... пет години?

А така не поощряваме ли по-възрастните родители, децата на които са били в ДГ и са я напуснали по-отдавна?

Тук, във форума, това се дефинираше като скрита дискриминация по възраст.





Ами...може и в допълнителните критерии да има някакво точкуване..
3т за брат/сестра които все още са в ДГ и ще продължават..
2т за брат/сестра, които все още са там, но тръгват на училище..
1т за брат/сестра, които са посещавали ДГ..

Може да има и за време на регистрация в района..пак според продължителността..
Ние само можем да предполагаме.. Едва ли ще разберем, защото..се очертава това да се окаже вътрешна информация...

# 175
  • София
  • Мнения: 561
записвам се и аз на опашката да следя темата

# 176
  • Мнения: 2 280
Didia, имам питане..
Според теб, ОДЗ или ЦДГ е по-добре за децата в 1 група ?
Имам впредвид факта, че в 1 група в ЦДГ всички деца ще са нови и няма да се познават...а в ОДЗ ще има "ядро" на деца, които вече са посещавали същото ОДЗ...от яслата...и.. това ...как е за децата?

Питам теоретично..Защото..може да се окаже, че в някой ОДЗ има повече свободни места отколкото в ЦДГ... newsm78 или поне повече шанс..

# 177
  • Мнения: 1 255
Уважаеми родители,

Благодарим на всички, които отговориха на анкетата!

Получихме над 6300 отговора от родители на деца, родени 2006 г. и по-малки.

Вашите отговори спомогнаха за подобрение на правилата за прием, които бяха приети от Столичния общински съвет! Отговорите бяха представени на заседание на Комисията по образование, заедно с анализ на допълнителните текстови мнения.

Ето обобщените отговори на въпросите:

1. Съгласни ли сте приемът да се осъществява по набори – деца, родени в една и съща година? (Това означава, че опашките на чакащите и класирането ще бъдат разделени по набори. По решение на родителите и съгласие на директор, деца, родени през януари могат да кандидатстват с предишния набор.)
Определено ДА
   
2. Съгласни ли сте с най-високо предимство да се приемат деца в затруднено социално положение, а именно: сираци и полусираци; деца, на които поне един от родителите е с инвалидност от 71 % до 100 %; деца на неизвестен родител или родител с отнети родителски права; Дете, настанено за отглеждане в приемно семейство; деца в риск съгласно Закона за закрила на детето? (По статистически данни, тези деца (заедно с децата в многодетни семейства и близнаците) са не повече от 15% от общия брой деца.)
Определено ДА   

3. Вие в затруднено социално положение ли сте по критериите от предишния въпрос?
7% ДА, 93% НЕ   

4. Съгласни ли сте с предимство да се приемат деца, които имат поне един родител или баба/дядо, които работят в детско заведение на територията на Столична община? (Съществува сериозен недостиг на персонал в детските градини и заплащането не е атрактивно.)
Определено НЕ   

5. Съгласни ли сте с предимство да се приемат деца-близнаци?
Определено ДА   

6. Съгласни ли сте с предимство да се приемат деца от многодетни семейства (с три и повече деца)?
Определено ДА   

7. Съгласни ли сте с допълнително предимство да се приемат деца на родители с постоянен или настоящ адрес на територията на Столична община?
Определено ДА

8. Съгласни ли сте с допълнително предимство да се приемат деца на родители, които нямат задължения за местни данъци и такси към Столична община за предходните години?
Определено ДА
   
9. Съгласни ли сте с допълнително предимство да се приемат деца, които посещават самостоятелна общинска детска ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди записване?
Неопределено
   
10. Вашето дете посещава ли самостоятелна общинска детска ясла на територията на Столична община?
15% ДА, 85% НЕ
   
11. Съгласни ли сте да се въведат квоти за деца с предимства в затруднено социално положение? (Квотите важат само за групите с прием от септември за всеки набор отделно. На деца от семейства в затруднено социално положение е по-трудно да посещават далечни детски градини.)
Определено ДА
   
12. Какъв процент да е квотата?
По-малък от 30% или определен от педагогическите съвети
   
13. Съгласни ли сте с допълнително предимство да се приемат деца, чиито родители работят и са социално осигурени? (Включват се и родители, които са в отпуск по майчинство, както и редовни студенти.)
Определено ДА
   
14. Съгласни ли сте с допълнително предимство да се приемат деца, чиито родители работят в системата на столичното образование?
Определено НЕ
   
15. Имайки предвид анализа на алтернативите за избор при равен брой точки, какво е вашето предпочитание?
Преди всичко - продължителност на адресна регистрация в София
Други алтернативи: дреме на кандидатстване и жребий
   

Подробна информация за отговорите има тук:

http://kg.sofia.bg/stat/Anketa20090306.xls
(формат: MS Office Excel 2003)

Екип на ИСОДГ

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 17:02 от kg.sofia.bg

# 178
  • Мнения: 373
Само неразбрах, защо в анкетата нямаше предимство за брат и сестра в същата градина..... Confused
Навярно и за това щеше да има повече проценти ЗА

# 179
  • София
  • Мнения: 8 306
Други алтернативи: дреме на кандидатстване и жребий - а на някой дреме ли му  hahaha



Има грешка във т.2 на таблицата пише "Родители", а не "Родител"

Раздел ІІІ. Критерии

3.1. В обединените детски заведения /ОДЗ/ и целодневните детски градини /ЦДГ/ с предимство преди всички останали кандидатстващи деца се приемат деца, които отговарят на следните критерии:

2. Деца-полусираци - 3 т.  Акт за смърт на родителите и Удостоверение за раждане на детето

Общи условия

Активация на акаунт