Как да се отвори детска градина

  • 62 733
  • 186
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 13 282
1detskismiah,
явно говорим на различни езици, публикувате копирано мое изказване  и ми казвате, че сте запозната с нормативната уредба -ок , отговаряте на всички нормативни изисквания, но си спестявате бумащината-ето това ми обяснете.
Темата тръгна оттам, че по ваше мнение са неизпълними изискванията за частна детска градина, а сега казвате, че ги изпълнявате.
Дотук от поста Ви разбрах, че вече познавате въпросната наредба, която урегулира детските градини, и че сте "по-добра" от предишните ви работодатели.
Но пак не получих отговор на голяма част от въпросите си.
Пак казвам нека има различни форми за отглеждане на деца, образование и възпитание, но това да става по строги правила, а не под разни прикрити форми, детски център, ама сме като детска градина, гледачница, забавачница, ама правим това и това- ето това не одобрявам.
 Школата за езици-да си е школа за езици
Родителския кооператив като такъв предполагам, че трябва да се подчинява на правила приети от всички родители, които членуват в него.
Детски център от допира ми до такива заведения, представлява почасово, полудневно, дневно гледане на деца, което е коренно различно от детската градина.
 Вие може да сте много навътре в кухнята, но аз като родител, и като дългогодишен клиент на частното образование, поради липса на по-добра алтернатива съм напълно наясно какво искам и това не е възпитание и обучение със хиляди уговорки  и компромиси от моя страна относно базата, защото били трудно или тежко или някакви си там обяснения.
Желая да си има и двора и физкултурния салон и всичко, което е необходимо, а не две стаи на партерен етаж каквото представляват повечето детски центрове, което и вие потвърдихте.
Искам да имам ясно урегулирани отношения с договор и правилник, което в един детски център не бих получила.
А относно доктора на цял ден-честно казано не ви вярвам, че има детски център, в който целодневно да има лекар или медицинска сестра.

# 121
  • Мнения: 13 282
Очаквах да стане градивен и приятен спор, но с вас май няма да се получи.

# 122
Така е zari65, .....явно все още има да се учим , но  факт е че,   именно в един спор човек търси истината........е тя не винаги е приятна и не нужно да се цупим ако не сме разбрали нещо /все пак за някои истината има ДВЕ  лица-за МЕН тя си остава еднолика-защото фактите са си факти/, а това дали ми харесва е друг въпрос.. ..а дали е градивна.....зависи от делата ни...Както и Вас аз съм  с две ръце - ЗА частното образование....И е СУПЕР, че и Вие сте доволна..Просто трябва да сме по-широко скрооени, когато говорим за бъдещето си и децата си..

# 123
  • Мнения: 13 282
Изискванията ни като родители към частните учебни заведения не ни правят тесногръди.
Ако трябва да се издават сертификати как ще го направи едно нелицензирано учебно заведение като детския център.
Приемете, че ако искате на Вас да се гледа като на сериозна институция трябва да изминете определена пътечка, свързана и с администрация и с финансов ресурс.
Само приказките колко добре се справяте с гледането на децата за мен като родител не са достатъчни.
Да аз не виждам детския център като нещо повече от гледане на деца когато се налага или някакви занимания по интереси като в двореца на децата.
За учене на езици определено по-добрия вариант е школа за езици.
А за бъдещето на моите деца аз искам да са в сериозни институции, доказали се във времето или ако сега искат да започват то нека да го направят както трябва според всички изисквания.
Тая каша в образованието няма да продължава до безкрай, родителите сме безкрайно уморени от нея.
Все пак не бъркайте родителите с малки деца, приемете че има родителите, които са напълно наясно какво искат за децата си и то не е това което предлагате.
Ако искате да ги спечелите се постарайте да отговорите на техните изисквания, ако не желаете уважайте тяхното мнение.
Правото на избор е на родителя къде да бъде детето,  а не на детското заведение / изключая държавните детските градини/.

# 124
  • Мнения: 827
Пак казвам нека има различни форми за отглеждане на деца, образование и възпитание, но това да става по строги правила, а не под разни прикрити форми, детски център, ама сме като детска градина, гледачница, забавачница, ама правим това и това- ето това не одобрявам.
Напълно подкрепям и мисля, че е крайно време да спрем с бягането по тъч линията.

Обаче, това да е двустранно - и аз, както и доста хора, като гледам само тази тема тук, съм се замисляла за отваряне на ЧДГ, лицензирането и озаконяването на такова начинание може и да е много досадно, но наистина е еднократно. Аз лично виждам проблем в дребните главоболия, които се създават в последствие именно от така строго контролиращите ХЕИ и подобни - за измислените глоби и изискваните подкупи и съответно невъзможността нормално да си отстоявам правата. А покрай тези неща безучно ме ядосва фактът, че именно тези органи не целят да следят за качеството на съответния ресор, по който са отговорни, а повече да упражняват някаква форма на власт, с което да припечелят някой друг лев.

Защото моето желание и като родител, и като евентуален управител на подобно начинание е все едно и също, а именно: като има медицинска сестра - да изпълнява съвестно задълженията си, тя да удостовери наличието или не на съответно опасно състояние, а не да се е превърнала в буквояд, и да ме накара да ходя 3 пъти до педиатърката на щерка ми, защото в картона й не е записано буквално "белег от БЦЖ" със съответната дата - на всички ви е ясно, че едно медицинско лице знае къде трябва да е този белег и би трябвало да може да го разпознае, но + в картона не означавало това, трябвало да пише точно "белег от БЦЖ", щото инспекторката иначе глобявала; като има учител по език - да има и някакво ниво, което да е цел и тя да е постигната, а не общи приказки и с неясно произношение; учителите да не са просто лицензирани или със съответната диплома за педагогическо образование, а да бъдат отговорни и не да измрънкват петте изречения, които имат да кажат по програма, да успеят да намерят подхода за всяко дете; храната - да е подходяща за деца - и тук включвам много изисквания, които не е тук мястото да описвам; и т.н. За всички тези неща, естествено, трябва да се плаща - но разумна цена, а не просто защото сиренето има някакъв етикет "био", килото му да е 17лв, но другото - да е 5лв, ама и двете са с неясно какви съставки; учителят да взима достатъчно, че да живее спокойно, но не и да ме изнудва, какъвто беше горчивият ми опит да намеря детегледачка за дъщеря ми.

С всички тези по-скоро общи приказки исках да покажа каква е цялостната ми нагласа към подобен род начинание. За момента аз не виждам начин еднолично да се справя с такава инициатива, най-малкото защото и аз имам дете, което искам да виждам. Струва ми се, че за да е печеливш, такъв проект трябва да е по-мащабен, съответно с външно финансиране. Ако не се търси бизнес решение, а по-скоро решение на генералния проблем с липса на места за деца (независимо ясли, градини, после идват и училищата...) в София, тогава са напълно реални решения като родителските кооперативи, ведомствените ДГ, като и в двата случая изключвам възможността за компромис с персонала, храната, помещенията и не мисля, че и двата вида начинания, които в случая разделям само по критерий финансова изгодност, си противоречат, а напротив - смятам, че се допълват и би било прекрасно, ако се случат скоро на повече места.

Виждам на хоризонта и друг проблем обаче. На родителската среща в градината на щерката се изтъпанчи една майка и с ръка на сърцето помоли всички там присъстващи да не си водим болни децата, за да не се заразявали едно от друго. Е, очаквам от септември да се сдобия с нови преживявания покрай тази мама, защото макар тя да няма медицинско образование, очевидно смята, че е достатъчно наясно, защото примерът й беше свързан отново с течещия детски нос. Да, тази тема е обсъждана безброй пъти през есонно-зимния сезон (а може би и не само) и тук хич не ща да се захващам пак да определям степен на застрашеност от зарази според цвета и констистенцията на сополите, а само да кажа, че трябва да има ясни правила и ангожираност и от страна на родителите, независимо дали е ЧДГ, ДДГ или каквото и да е друго. Безкрайната втораченост, от една страна, и крайната незаинтересованост, от друга, са еднакво вредни и смятам, че макар тук да съм използвала доста обобщаващи означения, те трябва да имат много по-конкретни такива при договарянето между родителите и детските заведение. Т.е. не искам да уча никой как да си гледа детето, но тук, в това детско заведение, правилата са такива и такива и те да се следват - от всички, ако някой има други виждания - просто това не е мястото - затова има напр. Монтесори центрове, Вилендорфски и др.

# 125
  • Мнения: 7 947
Не зная защо в темата малко се пренебрегна самата база - защото изискванията за такава са наистина доста високи - с всичките помещения, с квадратурата, дори височината на прозорците, двора, пералня, умивалниците и тоалетните и т.н. Според мен това е основния проблем. За да имаш подобна база трябват доста средства, чиято възвращаемост ще е доста трудна, дори при такса от 500Е и наличие на 20 деца.
За  критериите на родителите - всеки родител сам преценява, пък и при недостиг на места в държавните заведения, а напоследък попадам и на факта, че частните също са пълни - та в тая насока доста хора са принудени да търсят частно заведение.
Попаднах на няколко поста на хора - работещи в частни заведения. Но така и не срещнах мама - която да е направила частна детска градина, не център или клуб.

# 126
# 127
  • Мнения: 174
Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

120 кв.м. / 30 кв. м. на дете в ДГ (по норматив) = 4 деца.

"Маце", къде е този норматив, би ли посочила цитат? Щото в една държавна с 25 деца по списък (реално 30) дали има площ 25Х30 кв. м. = 750 кв. м.? Слез на земята...

Не знам защо винаги стигате до заяждане, и обръщения като "маце" и т.н.!!!! Sad
Всичко може да се каже с нормален тон, май!!!
Наистина има подобно изискване, но е за 35кв.м на дете при новостроящи се детски градини (не центрове) и 25 при заварено положение, при вече посторени от общити части на дворното място (тия 750кв.м.за които се карате). Това е изискване от общината. А от ХЕИ то искат по 4 кв.м. на дете в спалното помещение и по 4 кв.м. в дневната.
Друг е въпоса,че не затварят градините в които нямат такива площи, защото  само това остава!!

И стига сте се заяждали...  bouquet Laughing

# 128
  • Мнения: 174
Сега изчетох всичко и виждам да цитирате само наредбата на МОН,
освен нея има наредба N" 3 на РИОКОЗ и Норми за проектиране на детски градини от общината, които са май по-трудно изпълними от тази на МОН.
Ние от 1 година се борим да отворим детска градина... до сега около 100 пъти щяхме да се откажем и да го направим детски център, но за сега продължаваме да се мотивираме и да намираме сили (и средства) и аз не знам от къде!!!

# 129
  • Мнения: 7 947
Кое се оказва най-големия проблем всъщност?
това за 35 или 25 кв.м не го знаех, тоест знаех само по 4кв за спалня и занималня и двор минимум 80кв при не повече от 4 групи...

# 130
  • Мнения: 3 993
Сега изчетох всичко и виждам да цитирате само наредбата на МОН,
освен нея има наредба N" 3 на РИОКОЗ и Норми за проектиране на детски градини от общината, които са май по-трудно изпълними от тази на МОН.
Ние от 1 година се борим да отворим детска градина... до сега около 100 пъти щяхме да се откажем и да го направим детски център, но за сега продължаваме да се мотивираме и да намираме сили (и средства) и аз не знам от къде!!!

Кари, разкажи с какво/с кого се борите от 1 година.

# 131
  • Мнения: 174
И да добавя,че ако някой си мисли че може да си направи предварителна сметка близка до истината.......
Непрекъснато излизат непредвидени разходи от всякакъв тип, които ако в други държави към бюджета си пишат - "непредвидени разходи 5 или 10%" тук са може би 30, 40 % !!!!!
Нямам търпение да стигнем до момента, в който наистина ще правим това за което си мечтаем- да се грижим, възпитаваме, обучаваме и забавлявеаме малките човечета (със сигурност ще се намери сега някоя майка която да ме цитира и да каже, че ако си мисля, че в това е смисъла на детската градина, много се лъжа... за това и избягвам да пиша във форума, защото нещата неизменно стигат до заяждане). Защото институциите направо те карат да забравиш, че искаш да направиш нещо добро и ти .... майката. Ние най-много искаме всичко да ни е изрядно, но половината от тъй наречените чиновници, не знаят за какво са там и те бавят безпричинно а кредитите си вървяяяяят...!! Прост пример - срок за вадене на скица на място 2 седмици - реално 4 месеца, защото някой си изгубил преписката... и дъра бъра, почти стигнахме до телевизия. И така с всичко на всеки етап.

# 132
  • Мнения: 174
Докато пишех сте ме питали разни неща..
Например голям проблем се оказва, че няма архитекти, които са проектирали изцяло нови детски градини, а не да приспособяват стари такива. Наредбата на РИОКОЗ е сравнително нова от 2007ма и още се учат архитектите.
И така много пъти ни връщаха проекта, срокът за разглеждането му е 2 седмици, всеки път го бавят по месец 2 отгоре. А реват че нямат детски градини общините, ами тогава да разглеждат проектите в законовия срок за да отворим с 6 месеца по-рано например.
Друг парадокс върху които умуваме в момента е точно за тези изисквани за ДГ и ДЦентър.
Например имаш 300 квадрата, толкова ти позволява парцела да се застрои- при ДГ от тях трябва да отделиш 15-20 кв. за директорски кабинет и още толкова за помещение за персонал където да си пият кафе и още някви такива помещения, вместо тия 50 кв. да направиш салон или друго помещение ЗА ДЕЦАТА!!
А ако си ДЦ може цялата площ да е за децата, в краина сметка май те са по-важните!!
Пък и персоналът на такава градина (с тази малка квадратура)ще е 2,3ма души, защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца. И на тия 2ма души стая и на директорката - стая

# 133
  • Мнения: 174
Мога да обобщя нещата така - понеже почти никой не си върши работата както трябва и от никой не можеш да очакваш просто да си платиш и той да си я свърши и да продължиш напред, се налага да разбираш от геодезия, делба на имоти, В и К, електроинсталации, регистрация на фирми, осигуровки, връщане на ДДС, архитектурни норми, строителен надзор, бъркане на бетон, керамични или битуумни керемиди, програми на МОН и така и така нататък докато те заболи главата.. а и между другото съдим ЧЕЗ!!
И това всичкото преди изобщо да сме отворили и стигнали до най-сладката част- дребосъците!
Така ти пииват соса и нервичките всички, че.... а като се прибереш - чисти, глади, пери , готви, гледай дете.... smile3511

# 134
  • Мнения: 3 993
Кари, съчувствам ти!  Hug
Напълно те разбирам, държавата е ш......а за съжаление. Confused

Общи условия

Активация на акаунт