ПРОБЛЕМЪТ с детските градини и ясли в Пловдив!

  • 42 751
  • 1 021
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 74
 И аз съм за териториалния принцип за разделение. Ако живея в Каменица , защо да ходя да си сменям адресната регистрация и да си водя детето в Тракия например. Нали всеки иска детето му да ходи на градина възможно най - близо до дома.
 Хубаво е да се посочат единните критерии за прием , но и да се изложат на ВИДНО за всички място в детското  заведение , както и в списъците с приети деца да фигурират освен име и рожденна дата , входящ номер , или привилегия с която дете е прието.
Нещата трябва да са ясни за всички , не само за директорите на ясли и градини.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ето това е едно добро мнение и най-вече на човек от бранша, напълно запознат със ситуацията и нормативните регламенти!
Само да попитам има ли в ППЗНП или в наредба на общината спуснати критериите за прием или еднолично се решават от всяка ДГ на педагогически съвет?

# 77
  • Мнения: 2 484
За в Тракия тази година май ще отворят двете нови градини,а кмета беше обещал,скоро още две,за да се изместят и другите блокови!Макар да строят в Тракия едва ли ще кажат водете си децата там,има нови градини има места,във всеки квартал трябва да има и нови и санирани и подобрени,аз съм За ,но и за прозрачност в класиранията!
  Сега уча за детска учителка  Embarassed и мисля че едно от нещата които също трябва да се променят е да се настоява  най- много 10  деца на една учителка!Това 25 деца -1, е луда работа,но както и да е в БГ сме,чух че в Англия били на 3-4 деца- една учителка,тук едва ли ще стане, но групите са големи според мен! ooooh!
  Блоковите градини наистина ли са забранени в ЕС,и ако Да ,какво чакат а не почват да стоят още newsm78,нещо кризата ли  newsm78

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
http://news.plovdiv24.com/69193.html:
Около 800 места не достигат в детските градини в момента за малките пловдивчани, а се очаква до 2012 г., ако се запази бавната, но трайна тенденция за увеличаване на броя на  най-младите жители на града, недостигът да достигне 1200.    Тези данни изнесе проф. Георги Вълчев, представяйки визията на изтъкнати учени и преподаватели от работната група "Образование и наука" за решаването на проблема, пред днешното заседание на Консултативния съвет.

Най-нарастваща е потребността от изграждането на нови детски градини в районите "Тракия", "Източен" и "Северен". В момента се строят пет нови градини, които ще приемат 750 деца и това до голяма степен ще реши проблема, но трябва да има перспективно мислене по въпроса. Проф. Вълчев не изключва вследствие на финансовата криза много от работещите в чужбина българи да се завърнат в родината и това също трябва да се отчете с адекватни действия. Добре се работи от общината за подобряване на енергийната ефективност на вече съществуващите градини, като се работи по тяхната реконструкция и саниране, смята професорът.

"Известен проблем създава напливът към няколко детски градини, възвеличавани като най-добрите. И "Щурче", и "Малкият принц" са хубави градини, но това не е основание целият град да се юрне там да си дава децата, другите градини не са по-лоши, а в някои има дори незаети места", смята заместник кметът Георги Шопов.

# 79
  • Мнения: 74
 Жената го е казала :
"Относно критериите за прием - неведнъж съм писала тук, че във всяка градина педагогическият съвет, заедно с директора, определя критериите и ги поставя на видно място в градината (обикновено до административните кабинети или табла), заедно със сроковете за подаване на молби, както и кога ще излезе класирането (поне в нашата градина е така). Така че всеки може да се запознае с тази информация и да си реши за себе си."

Но странно защо никъде по яслите не съм ги виждала ! Вътре в яслите не допускат външни лица , а отвън няма закачени подобни условия. Та нали интересуващите се от тях са именно тези които тепърва ще подават молби.
Според мен е много неправилно всеки сам да определя " правилата на играта" . Институциите са държавни и би следвало държавата да изготва ЕДИННИ критерии за прием.  Иначе някоя директорка може да реши , че в "нейната" ясла или градина се приемат деца само  срещу "спонсорство" или само ако са деца на познати и приятели  и според закона - това няма да е проблем.

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Да, почетох, но питам дали не се основават на някакви спуснати критерии "отгоре", дори и ориентировъчни такива ...

Яслите нямат педагогически съвет, те са към МЗ ...

Из новата "Наредба 26 за устройството и дейността на ясли ... "

Раздел III.
Условия за прием на децата от детската ясла
Чл. 19. Децата се приемат в детските ясли от директора на яслата.
Чл. 20. (1) За приемане в детската ясла родителите представят молба, придружена от следните документи:
1. копие от удостоверение за раждане на детето;
2. здравнопрофилактична карта, попълнена от личния лекар на детето;
3. еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни бактерии (шигели, салмонели, ешерихия коли) и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди постъпване на детето в детската ясла;
.... и т.н.

никъде не става дума за критерии  Crazy

# 81
  • Мнения: 74
*Devil* Да ,чела съм я наредбата , но този член се отнася до приеманеро ,т.е. записването в яслата . Но как се класират децата ,че да стигнат до прием ?

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
В старата Наредба 6 от 1987г пишеше следното:

Раздел III
Приемане и режим на децата и организация на работа
Чл. 12. (1) Децата се приемат в детските ясли от завеждащия яслата по реда на подадените молби.
(2) Предимство за приемане имат децата:
1. на самотни майки;
2. с един родител;
3. на родители, единият или двамата от които са болни от тежко хронично заболяване или от остро заболяване, изискващо продължително лечение;
4. с бащи, отбиващи редовната си военна служба;
5. на многодетни семейства, в които има други деца с тежък телесен или психичен недъг;
6. на учащи се майки;
7. на майки - здравни работници.
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 1992 г.) (1) За приемане в детска ясла родителите представят молба и акт за раждане на детето.


Това не фигурира като текст в новата наредба ... и единственото, което остава логично е входящ номер на молбата!
и да подчертая - новата наредба е в сила от декември 2008 година. Това означава, че тези критерии са били валидни за предния прием ....
а дали ще се запазят като такива и сега - никой не може да каже ...

същата неразбория се получава, както със сроковете за изписване на децата от яслата - част от кметствата запазват старите срокове, други се опитаха да приложат новите ...  Tired

# 83
  • Мнения: 74
Да , наредба 6 е отменена с наредба 26 , така,че критерии няма , нито предимства - пълна анархия !
И тази наредба 26 е толкова претупана ,все едно някой секретар в МЗ я е писал в обедната си почивка.
Ужасно непълна е и има невероятно много липсващи , уточняващи и указващи неща.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405

Да, това е всеобщото мнение ...
надявам се да изготвят адекватен правилник за приложение на наредбата, в който да се отработят пропуските ....

инече успешно прехвърлят "топката" съответните общини да си решават сами проблемите ..

# 85
  • Мнения: 74
 Няколко десетки майки от една община няма да въздействаме на МЗ да промени наредбата , но поне можем да се опитаме да оправим нещата в община Пловдив! Затова силно се надявам да доведем начинанието, което сме подели ,до край и то удовлетворителен край !

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
На това се надявам и аз  Peace

# 87
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...,ако може да се изрови предизборните материали на кмета ,имам някакви спомени ,че дьржеше много на политиката с детските заведения. И да се прегледа както трябва, при евентуални несьответствия може да се потьрси отговорност какво е направил след обещнията си .

"Всички деца на Пловдив са мои деца и аз ще се грижа за тях" - в този дух му звучаха думите  Tired
Предизборните обещания мога да ги проверя, но в тях нямаше нищо конкретно. Не казваше "ще построим еди колко си детски градини", че да се хванем за цифрата. И веднага ще изкарат инфо за общо 6 нови детски градини в Пловдив, които се строят - по две в Западен и в Тракия и по една в Централен и Южен.

# 88
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 924
Ето това е едно добро мнение и най-вече на човек от бранша, напълно запознат със ситуацията и нормативните регламенти!
Само да попитам има ли в ППЗНП или в наредба на общината спуснати критериите за прием или еднолично се решават от всяка ДГ на педагогически съвет?


Не, никъде няма такива критерии, та дори и спуснати "отгоре". Присъствала съм на оперативки с директорите в нашия район. Всички те са несъгласни с някои постановки в общинската наредба за прием на деца в ДГ - по-точно частта за самотните майки и военнослужещите. Отдавна вече децата, родени от съжителството на семейни начала, се третират като останалите, родени от брака. Но все още това не е променено с никакъв нормативен документ. Затова се налага да се изработят нови правила и всяка градина сама за себе си ги изработва. Но дали ще са на видно място, както и останалата информация, това пак си зависи от организацията на всяка градина.
Лично аз не намирам за редно работещите родители да са някъде по-долу в класирането, а с предимство да се ползват останалите категории. По въпроса за военнослужещите - съпругът ми беше военен. Като знам как във всеки един момент можеше да го преместят на едно или друго място, смятам, че градината, която военното министерство направи е много на място. Лошото е, че няма голям капацитет, но вярвам, че с времето и това ще се уреди. Мисълта ми е, че обикновено по време на учебната година повечето места вече са заети. Веднъж ми се наложи на едни такива родители, които настояваха, че са с предимство, да ги попитам: "Добре, кажете на родителите на  кое дете от групата да кажа да го отпишат, защото трябва да приема вашето". Съгласиха се, че положението е сложно. Но в случая нито на едните може да се помогне, нито пък останалите имат вина, че са на градина.
По въпроса за бройката на децата - в момента групата ми е от 25 деца - заемаме един апартамент, защото градината ни е блокова. Обаче когато се преместим в типова сграда, списъкът ще бъде с 32 деца. Вярвам, че ще се съгласите, че колкото и да се иска разрешаване на проблема с приема и колкото един учител да е професионалист и отдаден на професията си, трудно ще бъде да обучава и възпитава 30 деца (като ги поеме от 3 до 7-годишната им възраст). Аз не обичам да работя фронтално с всички деца. Смятам, че всяко има различен темп на усвояване и възприемане, на всяко трябва да се обърне внимание. Но в такива условия това не е възможно. Затова винаги ще има и недоволни родители и притеснени деца. С повече толератност и коректност и от двете страни - тогава детската градина е желано от децата място.
Ще продължавам да следя темата и ако мога с нещо - ще помагам.

П.П. Градините, които се строят, бяха започнати още по времето на предишните кметове.

# 89
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... в момента групата ми е от 25 деца - заемаме един апартамент, защото градината ни е блокова. Обаче когато се преместим в типова сграда, списъкът ще бъде с 32 деца. ....

П.П. Градините, които се строят, бяха започнати още по времето на предишните кметове.

32 деца са ужасно много. Нямате ли думата учителките, за да не допускате толкова голяма група?

Знам, че повечето от новостроящите се градини за започнати по време на предишния мандат, но това не значи, че кметската управа няма да си ги пише в графата "актив".

Общи условия

Активация на акаунт