как се прави дроб сърма

  • 12 398
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 103
Това ми е въпроса,Тъй като никога не съм правила или пък яла въобще нямам представа как се прави.Благодаря предварително Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 10 354
Аз леко сварявам агнешкия комплект. Нарязвам го на кубчета, прибавям ориз, много пресен лук и джоджен, сол и черен пипер и бух - във фурната. Вместо вода можеш да сложиш от бульона от комплекта. Съотношение - от 1:2,5 до 1:3, зависи от ориза. Ако имаш було - завиваш леко посварения ориз и дробенето в парчета от него, като сърмички и доилваш водичка в тавата.
Майка ми правеше купчинки ориз, с купичка ги оформяше и отгоре ги заливаше със заливка от кисело мляко, яйце и брашно. В последния момент - кашкавал.

# 2
  • Мнения: 804
Аз правя дроб-сърма и от пилешки дреболии,но рецептата на агнешката е:в тава слагам сварените дреболии объркани с 2ч.ч ориз,джоджен,сол,чер пипер.Налива се водичка да се покрие и се пече до готовност.После правя заливка от 2яйца,1коф.кисело мляко и 2-3с.л.брашно.Запичам на горен реотан и готово.Добър апетит!

# 3
# 4
  • Мнения: 4 430
Само да вметна,че при нас такова ястие се прави обикновено като се коли агне или козле.Взема се сърце,бъбрек,бял и черен дроб,почистеното шкембе/ с вряла вода и малко вар после се остъргва с нож,но в магазина се продава почистено/,а също и червата /измити ,обърнати и изкиснати в малко вода с оцет/...и булото/една ципа около корема/.
Шкембето се вари отделно/по-дълго/.Отделно червата.Отделно другите дреболий.
Всичко се нарязва на ситно.....горе долу като рецептата на бъръльо-бъръльо ,но задължително се добавят поне 1 кг печурки/по възможност най-дребните и цели/,прясна чубрица пресен джоджен и мнооого пресен лук,връзка магданоз и червен пипер и ориз .....
А заливката я правим като за мусака,обаче от дебелата,пухкавата.....да стои поне един пръст отгоре в тавата.
Да си кажа честно яла съм дроб сърма в града ,но е съвсем различна без половината неща.

# 5
  • Мнения: 9 776
Скоро правих фалшива дроб-сърма по рецепта на една съфорумка. Прави се с кайма и е страшно сполучлива. Вкуса е идентичен. При интерес ще я потърся.

# 6
  • Мнения: 52
Ще споделя и аз как приготвям дроб-сърмата:
Сварявам агнешкия комплект, като премахвам пяната, която се образува от кръвтта. След като се свари нарязвам всичко на ситни кубчета. Запържвам в малко олио пресен лук, прибавям към него нарязаните кубчета и 1 ч.ч. измит ориз, малко червен пипер, черен пипер и повечко гоьозум /джоджен/, сол на вкус и 3 ч.ч. от бульона. Получената смес изсипвам в тавичка и пека докато ориза поеме бульона. Накрая правя заливка с яйца,кисело мляко и малко брашно и отново във фурната до като се запече заливката.  chef

# 7
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 449
за да не се повтарям с рецепта само да вметна аз как я пека.в чарпак или купичка застилам було слагам от дробсармата и хубаво и внимателно загръщам с булото после така образувалото се куполче обръщам в тавата и пека- пожелание може и заливчица да се направи така дробсармата става сочна и приятно омаслена от булото Laughing

# 8
  • Мнения: 142
Правих дроб-сърма преди 2 години по гореописаните начини, но нещо ми се губят моменти от приготовлението й  newsm78, явно съм чела някаква рецепта и не съм се постарала да я запомня в детайли. Срам не срам  Embarassed и с риск да   hahaha ще си задам въпросите : всички споменавате, че при готвенето  става въпрос за целия комплект, но от всички части ли се нарязваше по малко, защото имам спомен, че от нещо не се слагаше?!!  И тук идва смешната част: не съм много наясно с анатомията и ще помоля да ми разясните кое какво е. Айде чревцата и шкембето, както и черния дроб ги разпознах Laughing ,обаче има точно три други части (свързани две по две)  newsm78, които ме затрудняват  Joy (най-вече това, което е по-голямо и прилича на крилата на пеперуда). Точно на него забелязах и някакви петънца разположени симетрично, които също не съм срещала досега  Joy и малко ме разтревожиха честно казано Thinking Ще ви бъда благодарна да внесете малко яснота в моите запитвания!  bouquet 

# 9
  • Мнения: 5 001
В агнешкият комплект обикновенно слагат бял,черен дроб,чревца и шарденчета,було,,,
Аз обаче хич не харесвам друго освен дроба....Гнус ме е просто,а и не ми се занимава с обръщане и миене на червата...Та когато ще правя дробсърма,ползвам само дроба и булото.А понякога слагам пилешки дробчета....

Кипвам ги и след като изстинат ги нарзвам на кубчета....И т.н....

# 10
  • София
  • Мнения: 16 088
И аз като Мастерчето. Да добавя - слагам пресен джоджен + другите подправки.

# 11
  • Мнения: 1 165
Аз да си задам въпроса и тук.Значи аз правя дроб-сърма за гарнитура по следния начин: запържвам една глава жълт лук, добавям ориза и него запържвам съвсем леко и после добавям вода.Така оставям да се свари и задуши и малко преди да е готово добавям подправките-сол, черен пипер, джоджен.Та въпроса ми е при така направена мога ли после да я изсипя в тавичка и да й сложа заливка и да я запека просто отгоре, за да стане като яденето или нищо няма да се получи?

# 12
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз да си задам въпроса и тук.Значи аз правя дроб-сърма за гарнитура по следния начин: запържвам една глава жълт лук, добавям ориза и него запържвам съвсем леко и после добавям вода.Така оставям да се свари и задуши и малко преди да е готово добавям подправките-сол, черен пипер, джоджен.Та въпроса ми е при така направена мога ли после да я изсипя в тавичка и да й сложа заливка и да я запека просто отгоре, за да стане като яденето или нищо няма да се получи?

Eстествено, че можеш. Само дето дроб не видях слагаш ли?  Mr. Green


polin_a
, ако си правила моята фалшива дроб-сърма - радвам се, че ти е харесала  Wink

# 13
  • Мнения: 1 165
 Joy Пропуснала съм да го напиша.А заливката как се прави, че досега никога не съм правила? newsm78

# 14
  • Мнения: 292
Ще споделя и аз как приготвям дроб-сърмата:
Сварявам агнешкия комплект, като премахвам пяната, която се образува от кръвтта. След като се свари нарязвам всичко на ситни кубчета. Запържвам в малко олио пресен лук, прибавям към него нарязаните кубчета и 1 ч.ч. измит ориз, малко червен пипер, черен пипер и повечко гоьозум /джоджен/, сол на вкус и 3 ч.ч. от бульона. Получената смес изсипвам в тавичка и пека докато ориза поеме бульона. Накрая правя заливка с яйца,кисело мляко ............ и отново във фурната до като се запече заливката.  chef

става трепаЧ.

Joy Пропуснала съм да го напиша.А заливката как се прави, че досега никога не съм правила? newsm78

Аз я правя само с яйце и кисело мляко и малко сол. Брашно не слагам, Че става много дебела и не се харесва от домоЧадието  Mr. Green

# 15
  • София
  • Мнения: 12 554
Joy Пропуснала съм да го напиша.А заливката как се прави, че досега никога не съм правила? newsm78

Аз я правя с брашно, кисело мляко и яйца, сол и малко черен пипер.

# 16
  • Мнения: 27 524
В агнешкият комплект обикновенно слагат бял,черен дроб,чревца и шарденчета,було,,,
Аз обаче хич не харесвам друго освен дроба....Гнус ме е просто,а и не ми се занимава с обръщане и миене на червата...Та когато ще правя дробсърма,ползвам само дроба и булото.А понякога слагам пилешки дробчета....

Тук в кланиците комплектът е бял и черен дроб, сърце и бъбреци. Белият е гаден - или го хвърлям, или мъжът ми сам си яде агнешка чорба с него.  Sick Другите са ми ок.  Blush
О, чревца ям в Окото запечени с масло на плитка, нещо невероянто са. Инче ме е гнус  Sick

# 17
  • Мнения: 5 001

О, чревца ям в Окото запечени с масло на плитка, нещо невероянто са. Инче ме е гнус  Sick
И аз ям,ама друг да ги чисти Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
ГОЛЯМА играчка ми е...Пфуууу....А от "аромата" докато ги изчиста ми се отяжда  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green


П.П. Много ти е сладък подписа  Hug Hug Hug Hug

# 18
  • Мнения: 2 803
Ия да се запиша в темата, че не съм правила никога до сега.  chef

# 19
  • София
  • Мнения: 4 141
Аз да благодаря на всички за рецептите и обясненията. Тази година за първи път ми се налага да правя и се надявам да се справя благодарение на вас   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт