Трябва ли дечица с хрема да посещават ясла?

  • 9 556
  • 167
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 915
Принципно не трябва.

В действителност не е възможно да се спрат всички деца с хрема, нито пък е нужно, защото няма да спре разболяването в яслите.

Вирусите имат инкубационен период, през който децата са заразни преди прословутата хрема.

Съществува и т.нар. "задна хрема", която няма как да видите, но детето си е болно и покашля от време на време.

Не толкова хремата, а червеното гърло е опасно и предвещава антибиотици. Затова обикновено медицинска сестра прави някои сутрини от седмицата контрол на влизащите деца - поне в градината на Мариела е така.

Хремавите деца, ако се спрат от ясла/градина, отиват по градинките и площадките, където пак общуват с деца. Включително и с тези от яслата/градината, които родителите ги водят да си играят навън след като ги вземат (лятото най-вече).
 А и не може 2 седмици заради сополи едно дете да стои затворено у дома и да не контактува с други деца.

Възрастните също са носители на вируси. Контактуваме с много хора, много от нас карат болестите на крак, в офисите и т.н., често можем и да не се разболеем, но сме вирусо-носители.
Така че не можете да се опазят децата от болестите напълно.

А и не е нужно, защото така или иначе, те ще се сблъскат с тези циркулиращи вируси или в яслата, или в градината, или в училище.

Моята голямата щерка когато я пуснах на градина на 3 годинки, цяла зима и пролет беше нонстоп болна, постоянно отсъстваше и постоянно заразяваше бебето. Мислех, че болестите нямат край.

Но дойде лятото и после есента, и следващата зима и тази пролет...Не е отсъствала и един ден поради болест. Явно си е изградила имунитет към по-голяма част от вирусите-настинки.



# 16
  • Мнения: 455
Не винаги сополите са заразни - има сополи и сополи.
Щом лекаря е казал, че детето може да посещава ясли/градина - значи ще ги посещава.
При моите сополите не означават нищо - нито зачервено гърло, нито температура и пр. В повечето случаи не са заразни.
Децата понякога се обличат в повече от родителите си само и само да не се разболеят - потят се в следствие на това и понеже няма кой да ги преоблече - настиват - съответно имат сополи. Е, да го спирам от ясла/градина заради тях ли?! Няма да стане. По тази логика нито деца, нито възрастни не трябва да излизат извън домовете си като имат хрема. Колко обаче от тях го правят?!
Плашете се от ония родители, които водят децата си в ясли/градини заедно с антибиотиците и пр. сиропи и сиропи - те са страшните.

ПП. И, моля, стига с този имунитет вече!

# 17
  • Мнения: 12
Ако няма температура, сополите не са чак такъв проблем особено ако няма, кой да гледа детето.

# 18
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
По какво се разбира с кои сополи детето да остане вкъщи и с кои може да отива в яслата?

# 19
  • Мнения: 2 018
По какво се разбира с кои сополи детето да остане вкъщи и с кои може да отива в яслата?

По болничния.  Laughing

# 20
  • Мнения: 24 467
ДоФторът ще поясни.

# 21
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
ДоФторът ще поясни.
Да,но ако изобщо бъде заведето детето ,заради "едни " сополки  Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 12 554
Естествено, че не трябва. Точно заради такива майки детето ми вече е толкова болно, че не знам как да го оправям.
И просто следващия път ще играе шамарената фабрика, защото се убедих, че от приказки тези жени не разбират.

Дофторите вече не са критерий, защото дават бележки на който и когато поиска.

# 23
  • Мнения: 24 467
Тогава предлагам най- недоволната мама да провежда контрол и филтър заедно със сестрата всяка сутрин, обяд и следобед и приподписва протокол за "приет днес" и "отказан прием". Предлагам, също така, понеже тази майка ще е поне четири години активист, да й се признае поне едно бакалаварско медицинско. Даже може род. комитет да й заплаща- тя работи за благото. Понеже е и общественик- може и щатна бройка към всяка група да се разкрие.
А, може още една щатна група да има- за децата с отказания прием, да ги наглежда някой. Тях може да ги обгрижва същата тази майка, за уплътняване на работното време.

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 13:28 от Judy

# 24
  • Мнения: 830
От сополи никой не е умрял, ще ме извинявате ама ако за едни сополи си вземам болнични къде ще му излезе края.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 363
От сополи никой не е умрял, ще ме извинявате ама ако за едни сополи си вземам болнични къде ще му излезе края.

не си наясно колко не си права, дано и не ти се налага да разбираш...

айде пак любимата тема, този път ще се включа вече от позицията на изпатил (и продължаващ да си пати) родител.

моят син ходи на ясла от декември. за това време успя да си завъди в носа една бактерия - Мораксела, която при него дава много тежка хрема, която не може да се излекува с нищо, освен с антибиотик. усложненията при нелекуване са отит, синузит, бронхит. изпи един курс АБ, оправи се, след два месеца отново пипна същата бактерия, пак АБ, оправи се и след още 1 седмица бактерията е отново в носа му! вече няма опция за пиене на нов АБ, нямам и опция да го спра от ясла, нито има опция да принудя ХЕИ да изследва всички деца от групата+персонала и да задължи носителите на Мораксела да се излекуват.
не можете да си представите дори какъв омагьосан кръг се получава... да не говоря колко пари съм дала за лекарства, лекари, таксита до лекарите, колко болнични съм взела, колко съм увредила детето си с лекарства досега и няма край.

виреят си тия инфекции в яслите и градините, носят си ги дечицата, който е с по-слаб имунитет си боледува и така...

истината е, че от сополи може да има огромни неприятни последици. зависи от какъв характер са сополите, но това и лекарите не винаги го схващат, какво остава за майките.

# 26
  • Мнения: 7 821
Естествено, че не трябва. Точно заради такива майки детето ми вече е толкова болно, че не знам как да го оправям.
И просто следващия път ще играе шамарената фабрика, защото се убедих, че от приказки тези жени не разбират.

Дофторите вече не са критерий, защото дават бележки на който и когато поиска.
Атаакаааа, ти си критерия!
Що не дойдеш да се сбием  Wink, а после ще направим открит урок пред децата на тема "как мама да си сдържа нервите"  Simple Smile.

# 27
  • Мнения: 1 114
Мисля, че по принцип не е редно. Майката много добре знае, дали е добре детето и дали е вирус или нещо друго. Само, че на някои родители не им отърва да си остане вкъщи детето докато минат сополите. Било поради това, че няма как да вземат болничен, било поради друго.

# 28
  • Мнения: 24 467
Аз, съпругът ми, децата ми- вие и вашите деца- всички ние носим вируси постоянно, от всякакъв тип. Едни ни разболяват, други- не. Нито на нас, нито на секретите ни пише обаче какво точно носим и до колко и за кого е заразно.
Хремата не е заболяване, поне не и според МКБ и за него не се дава болничен на родител, нито бележка на детето. Нито вие, нито аз си седим вкъщи при всяко леко неразположение. Децата също не го правят.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 554
Естествено, че не трябва. Точно заради такива майки детето ми вече е толкова болно, че не знам как да го оправям.
И просто следващия път ще играе шамарената фабрика, защото се убедих, че от приказки тези жени не разбират.

Дофторите вече не са критерий, защото дават бележки на който и когато поиска.
Атаакаааа, ти си критерия!
Що не дойдеш да се сбием  Wink, а после ще направим открит урок пред децата на тема "как мама да си сдържа нервите"  Simple Smile.

Не съм казала, че аз съм критерия. И ти много добре знаеш какво имам предвид за докторите. Сигурно не веднъж си била свидетел на сополиво и кашлящо хлапе оставено с бележка на ясла. Айде стига.
Ако решиш, няма проблем да се сбием, ма като гледам децата ти не са в яслата на сина ми  Mr. Green та няма да има ефект  Wink
Вече нямам нерви, така че няма какво да сдържам.

Общи условия

Активация на акаунт