Иврит - да се опитаме да го научим он-лайн

  • 118 425
  • 678
  •   1
Отговори
# 660
  • T"A
  • Мнения: 2 515
До колкото знам, разликата идва от това, че преди във иврит е нямало гласни, но по късно са въвели.

Не, не може да е това. Азбуката на иврит е съставена само от съгласни букви  Peace
Гласните съществуват като звукове, но не и като букви, които пишем.

Иначе и до ден днешен има два вида писане - пълно (כתיב מלא) и липсващо (כתיב חסר), мисля, че някъде преди години сме го обсъждали в тази тема.

# 661
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Mentha в този случай за пълно и непълно писане ли става въпрос? הן יקטלני לא איחל  - 
הן יקטלני לו איחל

# 662
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не, Естел. Пълно и липсващо записване го споменах във връзка със съгласните и несъществуващите гласни.

מאד и מאוד са примери за двата вида записване (една и съща е думата, озн. много)
или:
אמא и אימא (=майка)

В Тора се използва писане с точки (כתיב מנוקד) и изброените думи изглеждат така:
 מְאֹ ד и  אִמָּא
Това май ще те обърка още повече, съжалявам за което...

По въпроса на Цвете Г. изказах предположение. Не мисля, че едната форма е по-малко правилна или оригинална, мисля, че са взаимозаменяеми двете форми  Peace и в сайтове, в които се обсъждат тези текстове на иврит от религиозни, по-просветени от мен хора, ги виждам и двамата варианта. По това съдя, че и двата са Ок.

# 663
  • Мнения: 0
Mentha
Благодаря за това,което си ни обяснила за стиха,на мене засега твоя отговор ми е напьлно достать4ен!

Бих искала да те попитам знаеh ли   дали има голяма разлика между сьвременния иврит и библеиския?Понеже аз искам да се занимавам и с двата.Оба4е не знам с кой да запо4на.Засега моите наблjuдения са,4е няма много голяма разлика или поне аз не мога да видя понеже много думи от Библейския ги среshтам в сьвр. И засега едновременно се у4а да 4ета от и двата! но оshte не мога да се ориентирам-вси4ко ми се вижда еднакво.

# 664
  • Мнения: 0
Shalom на вси4ки,изу4аващи иврит!

Днес - 07.01.2013 г. се навьршват 155 г. от сьздаването на сьвременния иврит,4ийто сьздател е
Елиезер Бех Йехуда!

Изпращам линк с информация за него,има сьщто и песен специално написана за него!

http://www.jr.co.il/t/doodles/index9.htm

Shalom!

# 665
  • Мнения: 11
Здравейте  Simple Smile Сега се натъквам на темичката браво много е хубава. Искам да споделя моите впечатление от държавата Израел. Прекарах нова година там при мои приятели (изселници от бившият СССР тъй като аз съм рускиня) това беше първото ми посещение...Направо съм приятно изненадана,меко казано, много уредена държава с много позитивни и усмихнати хора всеки който се колебае да не го прави а да я посети. Наистина Тел Авив е много хубав развит мегаполис с прекрасни плажове,ресторанти,нощен живот и т.н.  Не успях да посетя Йерусалим,но нищо следващия път  Mr. Green Времето си прекарах най-вече в град Хайфа-от този момент това стана любимият ми град такава чистота такова чудо не бях виждала.
Относно езика,да наистина ми се струва труден,но явно се учи  Grinning Също така съм изумена от огромния брой на руско говорящи там.

# 666
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Хайфа е прекрасен град Simple Smile Дано скоро Ви се отвори възможност за още пътувания насам!  Wink

# 667
  • Мнения: 0
SHALOM

ПОЗДРАВ ЗА ВСИ4КИ:



SHALOM!

# 668
  • Мнения: 0
Привет на всички! Някой ще може ли да ми каже как се произнася "Бог е велик" на иврит?

   Благодаря ви предварително! Simple Smile

# 669
  • Ямбол
  • Мнения: 1 604
David D Ельоим гадол" (като "Л"-то се произнася доста звучно)

# 670
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мисля, че и преди съм давала този линк, но наскоро се случи да чета неща от него и се сетих за тази тема.
http://www.balashon.com/

Има хубави обяснения на английски и това позволява да се научат някои тънкости и от хора, които не владеят иврита  Simple Smile


И една статия на иврит, която на мен ми беше много интересна: http://hebrew-academy.huji.ac.il/sheelot_teshuvot/SugyotBeIvrit/ … ges/04091201.aspx

(търсих информация за това къде се пишат запетайки, тъй като често прави впечатление, че израелците не пишат запетайки, а то си имало причина Simple Smile - обяснението е от Академията за езика иврит, която е ней-висшата институция по решаването на езиковите въпроси  Wink )

# 671
  • Мнения: 0
Здравейте, интересувам се от курсове по Иврит във Варна?Някой да е запознат по темата!Тода Раба  Grinning

# 672
  • Мнения: 1
Здравейте !

Много се интересувам във връзка с Иврит.
Един познат преди няколко дни ме попита за едно изречение,поразрових се тук,там и когато ми го написах на иврит той ме попита а как ще се произнесе.
Изпитвам затруднения относно това,и има ли такива сайтове,където ще можеш да чуеш самото произношение на определена.дума ?!

Благодаря

# 673
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Някъде в началото имаше линкове, н о не знам кои работят все още.
Просто трябва да научиш как се чете, ивритът няма трудно произношение  Peace
Докато речникът ти се обогати с достатъчно думи за гладко четене, избирай текстове с точкувано изписване (ктив менукад)



(единственото, което мен лично ме дразни, че в много сайтове и учебни програми се чува иврит с тежък английски акцент, тъй като са правени от американци)

# 674
  • София
  • Мнения: 167
Мерси, че побутнахте темата. Точно тя ми трябваше, че вече започва да ме досрамява да говоря като "цигане".  Embarassed
Записвам си я и почвам да "сричам"  Hug


П.С. Американския и руския акцент просто нямат бъркане!

Общи условия

Активация на акаунт