Монтесори-мнения

  • 163 459
  • 887
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 353
Здравей-нямам опит с лечебната педагогика на Монтесори от позицията си на родител.Въпреки че в един момент ми беше минала мисълта да запиша детето и влязох в контакт с една детска градина.Освен, че е с ужасно високи такси и много късо работно време ,друго за тази градина не мога да кажа.Става въпрос за Франция.
Иначе наскоро завърших четиригодишно обучение по Валдорфска педагогика(методиката е на австрийският антропософ Рудолф Щайнер).Назовавам я защото двете педагогики имат много общи черти.
По време на това обучение имах възможност да се запозная и да слушам лекция за метода Монтесори от директорката на центъра за обучение на учители по този метод във ФР.Тя межу другото призна,че има ужасно много самозванци.Единият от начините да се разбере, дали учителят наистина е преминал обучение за учител по метода Монтесори, е да бъде помолен да представи сертификат ,че неговата диплома е регистрирана в седалището на  Федерацията на училищата Монтесори в Холандия.Всеки лицензиран преподавател има такъв.
Обучението в този център, чийто директор е въпросната дама е интензивно, в рамките на една година и струва 5000€.

Във Фр тези структури са много разпространени и необичайно ,но факт-средностатистическият французин няма добро мнение за тази педагогика.Наричат я докторска.Тоест тя е добра за деца,които по една или друга причина, не успяват да се адаптират в държавните структури.Все пак доктор Мария Монтесори е постигнала световната си известност, заради напредъкът й в работата й с умствено изостанали хора.
Педагогиката Монтесори залага на усещанията като начин за работа върху мозъка.Обучението се извършва предимно чрез манипулиране на дървени фигури,засилване на тактилните умения-пипане на различни материи...различни аромати
Доколкото знам няма физически занимания-те нали по-скоро възбуждат децата,а идеята е те да са спокойни...Да,групите са смесени-идеята е големите да помагат в обучението на по-малките.
Нямам идея как се води това  обучението в Бг.
Нямам идея също така какви са условията в държавните детски градини,за да си позволя да ги сравнявам.
Но бих се обзаложила,че ако и в държавните градини родителите са склонни да плащат толкова високи такси,колкото са тези в частните,то и там децата щяха да разполагат с по-хубави материали.

При всички положения на твое място  поне ще искам да видя български легализиран превод на дипломата на преподавателя  Grinning


Желая ти успех каквото и да решиш   bouquet

# 16
  • Мнения: 19 296
Ще следя темата. Отдавна се интересувам от този метод на обучение.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 380
Mon4i много е хубаво че направиха нещо по-различно в Бургас, на какво ниво ще е-трябва време за да се разбере. Аз бях на откриването на Къщата на детето, говорих с преподавателките, едната от които ще се занимава по Монтесори педагогиката, завършила е дистанционно курса в московски университет, обаче не успях да предобия впечатление, понеже тя не се занимаваше с децата този ден, а го правеше другата  преподвателка-Светла, много мила и грижовна. Основното е че все още ги няма самите Монтесори-материали, чакат ги всеки момент.
Иначе сме ходили на монтесори занимания в Св. Влас, там вече второ лято идва педагог от Москва със своята група майки и деца, и на мен и на сина ми много ни харесва системата, но всичко зависи от педагога-затова просто трябва време да се разбере как ще е в Бургас. Надявам се да е на отлично!

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
благодаря ви ,мили мами,за отговорите!
продължавайте все така!  bouquet

# 19
  • Мнения: 1 896
Моето дете още не е тръгнало на Монтесори градина, но сме подали документи и ходихме в градината, разглеждахме всичко, разпитвахме подробно. Това, което на мен много ми харесва, е че децата имат свобода сами да си избират заниманията и да изследват и откриват неща със свое темпо и според своите интереси. Наистина се работи много със сетивните усещания, с естествени материали, дават им да играят с вода например, което повечето семейства вкъщи не дават много заради намокряне на къщата  Grinning, но в градината имат дори специални пособия за игра с вода, за преливане от съд в съд, пръскане и т.н. Децата много обичат това и им е интересно.
Друго което ми харесва в Монтесори градините е, че децата не са разделени толкова строго по възрасти. Обикновено има група до три години и група три плюс, но не са разделени по набори. На мен този вариант повече ми харесва - така децата се научават да общуват с хора от различни възрасти и да приемат различията във възможностите и отговорностите за нормални, а също и това, че по-малките се учат от по-големите, а по-големите помагат на по-малките, мисля че е много възпитателно.
При нас Монтесори градините и двете в които съм ходила имат дворове и там има много място за тичане и за игра. На моето дете със сигурност такъв тип градина ще му хареса повече отколкото ако всички трябва да правят едно и също по едно и също време.
Друг е въпросът, че тук и в обикновените градини е подобно. Никое дете не спи следобед ако не иска, имат избор от занимания и т.н.

# 20
  • Мнения: 934
Синът ми е ходил в Монтесори градина в Англия и бяхме много доволни.

Монтесори-градините обаче могат много да се различават една от друга, защото повечето страни нямат установен стандарт, така че как се прилагат идеите е въпрос на интерпретация и възможности. Тоест  най-сигурно е да се отиде в съответната градина е да се провери на място как стоят нещата, ако трябва няколко пъти. Задаваш много въпроси, гледаш как се държат децата и как се държат с тях учителките ... такива работи.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
права си.и аз това мисля да направя.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Ще се радвам ако чуя мнения на мами, чиито дечица са посещавали такава детска градина и сега вече са на обикновено училище.
Дали са срещнали трудност при адаптацията в училище?

# 23
  • Мнения: 1 849
Само да споделя, че в София има и нови 2 градини по Монтесори, едната в Младост, а другата в Лозенец.
Детенце не е ходило, но метода много ми харесва и мисля да заведа, ако има занимания за по 2-3 часа. Мисля, че и в Пумпелина работят по този метод. 

# 24
  • Мнения: 388
Много се заинтересувах от този метод... Запис за да следя темата.

# 25
  • Мнения: 1 167
И аз се интересувам от още мнения. Понеже и аз смятам да дам сина ми в ДГ, а чух противоречиви мнения. Едното е, че децата така добре ги подготвяли, че като тръгнат на училище им било скучно. Другото е точно обратното - като почнели училище имали много за наваксване  #Crazy

# 26
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 835
до сега бях чувала само, че в Карин дом във Варна работят по този метод.
http://www.karindom.org/bg/other.html
и винаги съм мислила, че това е метод на работа с деца със специални нужди.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
прасунчо Simple Smile,този метод само първоначално е бил за деца със специални нужди.после е започнал да се употребява и при деца без такива нужди.става  за всички,на които им харесва.

# 28
  • Мнения: 4 555
И аз се интересувам от още мнения. Понеже и аз смятам да дам сина ми в ДГ, а чух противоречиви мнения. Едното е, че децата така добре ги подготвяли, че като тръгнат на училище им било скучно. Другото е точно обратното - като почнели училище имали много за наваксване  #Crazy
Не виждам нищо лошо в това детето да се подготви "добре", стига да може да научи и овладее нещата без тормоз и ако му е интересно. Никога не бих си държала детето в 'инфромационно затъмнение', ако има желание да научи нещо, само за да не му е скучно в училище. Пък и въобще училището не е таванът на интелектуалното предизвикателство.

Само да споделя, че в София има и нови 2 градини по Монтесори, едната в Младост, а другата в Лозенец.
Може ли малко повече информация?

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
И аз се интересувам от още мнения. Понеже и аз смятам да дам сина ми в ДГ, а чух противоречиви мнения. Едното е, че децата така добре ги подготвяли, че като тръгнат на училище им било скучно. Другото е точно обратното - като почнели училище имали много за наваксване  #Crazy
Не виждам нищо лошо в това детето да се подготви "добре", стига да може да научи и овладее нещата без тормоз и ако му е интересно. Никога не бих си държала детето в 'инфромационно затъмнение', ако има желание да научи нещо, само за да не му е скучно в училище. Пък и въобще училището не е таванът на интелектуалното предизвикателство.




Става въпрос за друго. Ако изкара 3-4 год. в такава детска градина и се чувства добре, спокойно и самостоятелно, как ще стане адаптацията му по-късно в "обикновените" училища, където всички в часа по Математика решават задачи, а в това време на детето ти му се рисува.

Общи условия

Активация на акаунт