Как да разоблича фирма с много нарушения ?

  • 16 794
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2
А защо искаш да е анонимно? Ако толкова много застъпваш справедливостта би трябвало да можеш да застанеш зад тази идея с името си.

Да бе.  ooooh!
Имаше открита телефонна линия точно за такива сигнали към социалното министерство. Анонимността е гарантирана. Провери.

# 16
  • Мнения: 275
Анонимни сигнали НЕ СЕ ПРИЕМАТ по институциите. Не знам къде е това "при вас"...

Не мога да разбера защо, хем не сте съгласни да ви осигуряват на по-ниска заплата /и да ви удържат по-малко/, хем разписвате трудови договори. И не съм съгласна, че иначе няма да си намериш работа. Ако кажеш на работодателя си, че искаш да се осигуряваш в/у действителната си заплата едва ли ще има нещо против, при положение, че запазите общата сума, която той плаща за РЗ и осигуровки. Даже така ще може да ползва по-голяма сума за разходи и ще има по-ниска дан.основа за определяне на корпоративен данък. Обаче тогава ти ще полчиш значително по-малко...

Ако решиш да подадеш сигнал в Инспекцията по труда, как ще покажеш, че си получавала повече от това, в/у което си се осиурявала? Нали за тази сума ти е договора и ведомостите за РЗ/или фишовете/, които сте разписали ....Това, че се водят повече хора на работа е много тудно да се докаже. Ще има смисъл ако при проверка на място има работници с необявени трудови договори - там глобите са солени. За нелегалния софтуер също ще имат санкции от Икономическа полиция. 

# 17
  • Мнения: 190
Tочно в ГИТ се приемат и анонимни сигнали,не е нужно да се представяш даже.

# 18
  • Мнения: 3 621
нямам против разобличаването и справедливостта,самата аз съм в сферата на правосъдието.
интересно ми е само защо тази мотивация за справедливост се проявява сега,след като си напуснала/изгонена от фирмата,а не докато си била нейн служител и си ползвала известни облаги от "нечестните"дейсности?!
  202uu
По критериите ми е по-скоро справедливо да сигнализирам за нередност, а не би трябвало да е мръсно.
Би било справедливо, обаче вече не е. Работила си и си получавала заплата, осигурявали са те на по-малка сума, съответно си плащала по-малко лични осигуровки и данък.
Обаче това с анонимноста е черешката на тортата, нали това което казваш е истина, защо искаш да се криеш...

# 19
  • Мнения: 1 417
нямам против разобличаването и справедливостта,самата аз съм в сферата на правосъдието.
интересно ми е само защо тази мотивация за справедливост се проявява сега,след като си напуснала/изгонена от фирмата,а не докато си била нейн служител и си ползвала известни облаги от "нечестните"дейсности?!
Ей, това и на мен ми е най-странно newsm78 За повечето работодатели вече е по-добре да осигуряват на реална заплата, защото после касата им излиза `на червено` само че като ти кажат че ще те назначат на 1500 лв заплата, ама след плащането на всички данъци ти ще вземаш 800 примерно /не знам точно колко се падат/ пак ти ще си недоволна.

# 20
  • Мнения: 156
интересно е, че питате авторката защо се е съгласила да работи при такива условия и в такава фирма и защо чааак като е напуснала се сеща да инициира проверка. при това анонимна. много е просто: никой не реже клона, на който седи. за да съм пределно ясна ще кажа, че не одобрявам нелегалните доходи и самата аз плащам всичките си данъци. просто това не ми пречи да разбера защо жената е решила да действа така.

# 21
 Kakvo si misle6,4e 6te spe4eli6 sled vsi4ko tova koeto se opita6 da napravi6????Misli6 li,4e e samo edna firmata,koiato raboti po takuv na4in? I viarva6 li,4e firmata ne e podgitvila "kalufa"si predvaritelno??????Vsi4ko za teb 6te e samo zagubeno vreme i nervi.Ostavi na vremeto.......

# 22
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
нямам против разобличаването и справедливостта,самата аз съм в сферата на правосъдието.
интересно ми е само защо тази мотивация за справедливост се проявява сега,след като си напуснала/изгонена от фирмата,а не докато си била нейн служител и си ползвала известни облаги от "нечестните"дейсности?!

Това е и моето мнение!
Защо след като си толкова честив човек си се съгласила да работиш при тези условия...И апропо ти у дома на личния компютър само с легализиран софтуер ли си? Би ли те подразнило, ако хората които се водят фиктивно на работа са бременни жени, който примерно няма къде да се осигуряват  newsm78

# 23
  • Мнения: 156
защо, бременните жени, които ги осигуряват фиктивно по-легални ли са от небременните?

# 24
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
защо, бременните жени, които ги осигуряват фиктивно по-легални ли са от небременните?

Не са по-легални, но от днес върви една тема, в която се говори за работодатели, които са уволнили служителки след като са разбрали за бременността им.
В случая е ясно, че е незаконно фиктивното наемане на такива жени, но пък аз го смятам за етично....и лично мен не би ме подразнило, ако моя работодател може да им помогне.

# 25
  • Мнения: 1 047
Защо след като си толкова честив човек си се съгласила да работиш при тези условия...И апропо ти у дома на личния компютър само с легализиран софтуер ли си? Би ли те подразнило, ако хората които се водят фиктивно на работа са бременни жени, който примерно няма къде да се осигуряват  newsm78
И аз това питам.

# 26
  • Мнения: 211
И аз държа да отбележа, че 90% от фирмите работят по тоя начин.

# 27
  • Мнения: 156
мама_на_фъстъче, по никакъв начин не оспорвам етичността на тази алтернатива. просто останах с впечатление, че пледираш за честност. главно заради това:

 Защо след като си толкова честив човек си се съгласила да работиш при тези условия...

и ми се стори леко противоречиво със становището ти по-надолу за бременните и затова се озадачих. относно темата, за която казваш, с удоволствие ще я потърся да я прочета. моето мнение по конкретния въпрос е, че държавата би трябвало да се погрижи за тези жени, а съответния работодател да носи последствията на тази постъпка, стига да е била наистина неправомерна.

# 28
  • Мнения: 3 453
нямам против разобличаването и справедливостта,самата аз съм в сферата на правосъдието.
интересно ми е само защо тази мотивация за справедливост се проявява сега,след като си напуснала/изгонена от фирмата,а не докато си била нейн служител и си ползвала известни облаги от "нечестните"дейсности?!

Сигурно защото са и отнели сиренцето.  Mr. Green Мишият синдром тресе все повече хора...

# 29
  • Мнения: 293
А какво ще кажете да речем ако не и е платил последната заплата при напускане? Или я е прецакал някак си?

Общи условия

Активация на акаунт