Моля, прочетете -петиция засягаща децата на разведени родители

  • 11 852
  • 165
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 391
                    Съгласна съм с Lara ! Без значение дали родителите са съпрузи те ОСТАВАТ родители на това дете.
                    Като не може да се намери.Полицията може да го потърси,да докаже,че не е в страната и т.н.
                    И аз мисля,че заради единични случаи не трябва да се лишават всички от родителски права.Това нито е демократично,нито е хуманно.Направо си е дискриминационно.
                    Който иска нека съди бившата си половинка и да я лиши от родителски права.Има си законен ред,но ...всички! Мисля,че не е правилно.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Лара, прочети внимателно петицията, моля. Самата аз съм против родителя, който упражнява родителски права да може да извежда детето, като целта е да ограничи правата на другия... Но в петицията ясно е казано, че другия може да се възпротиви и да изложи причини.

Просто нещата са обърнати: Не родителя, който има право, да доказва нуждата от излизане /че аз ходя поне 3 пъти годишно с дъщеря ми извън БГ и то просто на разходка/, защото нужди не винаги има, а родителят, който е 'против' да докаже защо е против.

Отделно, в момента това:
Значи, като става въпрос за парите, съпругът трябва да покрива половината ти разходи за отглеждането на детето...
...съвсем не е така, за съжаление. При максимален размер на присъждани издръжки от около 150 лева и среден около 50-60лева...

Аз съм разделена с бащата на детето си. Имаме чудесни взаимоотношения а аз от години подписана декларация, важаща до 18-тия рожден ден на дъщеря ни, с право да я водя където си искам за колкото време си искам... Във форума за самотни родители, където пиша, аз и майки като мен се броим на пръстите на едната ръка. Мнозинството са от другата страна - баща, който не вижда детето си, не плаща издръжка или плаща нещо като 30-60 лева, който не дава декларация и изнудва майката като примерно иска подписана разписка, че е платил цялата издръжка за години, за да подпише и да даде право на детето си да отиде на почивка през лятото.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
  Който иска нека съди бившата си половинка и да я лиши от родителски права....

Никой не може да бъде лишен от родителски права, защото не разрешава на детето си да напусне страната.

В декларацията не става дума за лишаване от родителски права. Къде го видяхте това?  newsm78

# 18
  • Мнения: 7 391
  Който иска нека съди бившата си половинка и да я лиши от родителски права....

Никой не може да бъде лишен от родителски права, защото не разрешава на детето си да напусне страната.

В декларацията не става дума за лишаване от родителски права. Къде го видяхте това?  newsm78
                Аз го казах в смисъл,че положението е безнадеждно,не визирам само отказ да не пусне детето извън страната.Далеч съм от мисълта,че всички бивши родители /без значение майка или баща,защото познавам и бащи гледащи децата си / са в идеални отношения,но петицията ми се струва малко крайна.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Didia, за радост или съжаление /в зависимост от конкретния случай/ да бъде лишен родител от правата си е изключително трудна и сложна процедура.
Моето лично мнение е, че предложенията в петицията, а именно: В случай на спор съдът да решава БЪРЗО дали детето да има право да напусне страната или не, е възможно най-доброто решение. По-добро от сегашната невъзможност детето да напусне ако родителят, който не упражнява род. права не изрази писмено съгласието си или от другата крайност: родителят, който упражнява род. права да може безпроблемно и необезпокоявано да извежда детето където му хрумне и когато му хрумне.

Според една статистика за БГ, която гледах наскоро в "Часът на мама" близо 96% от разведените/разделени двойки са в лоши отношения, а 50% не поддържат никакви контакти един с друг, което ще рече, че детето изобщо не вижда родителя, който не го отглежда... За мен беше стряскащо.  Thinking

# 20
  • София
  • Мнения: 2 271
Моят съпруг е разведен и има дете от предишния брак. Може би за това гледам монетата от тази страна. Защото имаше период, в който той не плащаше издръжка на бившата си жена, но пък купуваше дрехи, учебници, даваше пари за екскурзии и други нужди на детето, което е доста повече от смешните 30 лв, които законно и дължи. И докато го правеше, нямаше никакви проблеми. В момент, в който остана безработен, а аз бременна  в 9-ти месец, той намали разходите си за първото дете... Е, няма да ви казвам, какви заплахи бяха, че ще го съди, че ще му отнеме родителските права, защото няма документ за плащана издръжка за една година назад... Преставяте ли си в такъв момент, когато е в безизходица очакваме бебе и нямаме пукнат лев, тя реши да си търси правата. А ако се замислим реално, аз ходех да взимам сина и от училище, прибирах го в нас и му помагах да учи. После тя идваше след работа да си го вземе. Никога не съм правила кантар на това, кой се грижи повече, защото всеки родител е длъжен да полага максимални усилия, но на практика, бащата го гледа, а майката има законните права...

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
...но на практика, бащата го гледа, а майката има законните права...

За съжаление това е поредната глупост на съда в БГ.  Изключително трудно е бащата да получи родителските права, дори на практика той да отглежда детето.

# 22
  • Мнения: 525
                    ...
                    Като не може да се намери.Полицията може да го потърси,да докаже,че не е в страната и т.н.
                   ...

Aз подписах петицията. Защото идеята е добра. Няма да навлизам в детайли.

Но Didia, полицията е последната институция, която ще ти помогне да намериш онзи, който е решил, че ще отмъщава.
А положението често излиза извън всякакъв контрол и както добре знаем, детето става "заложник' на "добрите" намерения.
Може да се помисли и от тази гледна точка, нали?!

# 23
  • София
  • Мнения: 2 271
...но на практика, бащата го гледа, а майката има законните права...

За съжаление това е поредната глупост на съда в БГ.  Изключително трудно е бащата да получи родителските права, дори на практика той да отглежда детето.
Не знам, при тях не е имало спор, кой да получи правата. Мъжът ми няма нищо напротив детето да е при майка си, защото смята, че така е по-добре за него. Просто в този момент, ние имахме възможност да се грижим повече за детето, защото аз си бях в къщи, пък майката работеше - всичко е за доброто на детето. Въпросът е, че когато има изгода, всичко е ок, но когато я ощетихме с 30 лв, закона се обърна срещу нас.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 493
                    Съгласна съм с Lara ! Без значение дали родителите са съпрузи те ОСТАВАТ родители на това дете.                    Като не може да се намери.Полицията може да го потърси,да докаже,че не е в страната и т.н.
                   

Абсолютно си права - остават родители на това дете, НО в 90% от случаите единият остава родител САМО НА ХАРТИЯ.
Имаш ли представа, как ще накараш полицията да го търси и полицията да доказва дали е в страната - то и в момента има една процедура - завеждаш дело и започваш да доказваш, защо искаш да заведеш детето на море в чужбина или в Дисниленд - дали ще му е отполза и т.н., търсиш "родителя" чрез държавен вестник с обявления и т.н. и т.н. - текат процедури ....... /може и 1 - 2 години да ти отнеме, а за пари да не говорим/.

Ваше си е решението дали да подпишете или не, но прочетете отново Петицията и помислете пак, но се опитайте да се поставите в ситуацията сами да се грижите за децата си и всичко около тях с една помощ от около 50 лв /от другия родител/, само си представете какво е.
На никого от Вас не пожелавам да попаднете в тази ситуация, но всичко в живота се случва, просто подайте ръка на самотните родители.

# 25
  • Мнения: 2 936
И аз няма да подпиша тази петиция. Доста изхвърляния има. Не смятам, че в момента правата на децата са нарушени. Не смятам, че отказът на единя родител детето му да пътува в чужбина е каприз - той също е родител и има право да се притеснява за детето си, въпреки, че вече не е законен съпруг на другия родител.
Тази петиция изобщо не защитава някакви права на децата, а има за цел да оправомощи изцяло родителят, на когото е присъдено детето...

 Peace

определено 2/3 от петицията е за извеждането на детето извън страната...не я подписах!

# 26
  • Мнения: 2 312
И аз няма да подпиша тази петиция. Доста изхвърляния има. Не смятам, че в момента правата на децата са нарушени. Не смятам, че отказът на единя родител детето му да пътува в чужбина е каприз - той също е родител и има право да се притеснява за детето си, въпреки, че вече не е законен съпруг на другия родител.
Тази петиция изобщо не защитава някакви права на децата, а има за цел да оправомощи изцяло родителят, на когото е присъдено детето...

 Peace

определено 2/3 от петицията е за извеждането на детето извън страната...не я подписах!

Същото нещо ми направи впечетление.
Не мога да подпиша.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 493
Значи смятате за нормално, тези деца да нямат възможност до навършване на пълнолетие да напуснат страната ни?
Значи смятате  за нормално, издръжката на дете да е 30 лв?
Значи смятате за нормално, това че единият родител може без наказано да реши да не плаща "голямата издръжка"?

Сигурна съм, че никоя от вас няма да разсъждава така, ако и се наложи и 1 месец  да е от позицията на самотен родител.
Едва ли бихте се съгласи ли, ако всички деца от класа отиват на екскурзия /олимпиада, почивка или ..... каквото се сетите/, а вашето не можа, защото няма как да накарате другия родител да подпише декларация. В същото време този които не подписва декларацията не спира да ходи по почивки в чужбина, екскурзии и т.н., а даже и може и картички да праща на детето. След което се връща в БГ и обеснява, че е на минимална работна заплата и затова ще дава по 30 лв на месец за детето си то когато реши.
Спирам, ако някой иска нека види темите на мамите и татковците от форума за самотни родители.
Не си заравяйте главите в пясъка.

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 11:54 от dioni

# 28
  • Мнения: 3 506
Подписах петицията. Има един-два пункта, с които не съм напълно съгласна, но важна е същината. Ситуацията, която е в момента, е абсурдна и трябва да бъде променена. Това е истината. Глупаво би било, да си заровя главата в пясъка и да кажа, че няма да подпиша, защото това е поредната петиция. Така е, да. Петициите са едно от средствата, с които разполагаме като граждани, да настояваме за промяна. Като има много неща, които плачат за промяна, какво правим? Освен да вземем да не правим нищо, щото вече петициите станали много?!

# 29
  • Мнения: 4 401
Н е мога да го подпиша !
Представете си ситуация,в която единия родител е с неограничени финансови възможности.Например бащата който е направил кариера докато майката е отглеждала децата ,а другия родител е навъртял години пропускайки златни възможности в името на децата.Да кажем  че изоставена от съпруга си майката не винаги я чака розово бъдеще.
Не мога да улесня с подписа си такъв баща и новата му полвинка да отведат вече порасналите деца на място където по чисто финансови причини майката няма да ги види повече.
Несправедливо,неморално,нечовешко...... да продължавам ли или Ви стана ясно???!!!
Ама че наглост  #Cussing out !
Я се поставете и на мястото на другия родител преди да пишете петиции с абсурдни искания и да ни ползвате като маша !

Общи условия

Активация на акаунт