Сурогатно майчинство - за или против?

  • 29 608
  • 442
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Да, но не бих станала сурогатна мама! Така отговорих, и мисля, че няма да мога да го направя. Всъщност винаги съм имала желание да помагам на хора в нужда, но това е прекалено сериозна стъпка според мен. Не това че помощта ми ще е огромна, а мисълта, че някъде може да имам дете което е наполовина мое, а аз не се грижа за него ме плаши много  Rolling Eyes . Генетично разбира се нямам нищо общо с това дете, но факта че съм го износила,  автоматично ме прави негова майка (подсъзнателно говоря)  независимо от това чия яйцеклетка са ми имплантирали. Много е сложно наистина

# 16
  • Мнения: 2 334
Съгласна съм да бъде приет този закон ,но аз не бих го направила.Гласувах с опция 2.

# 17
  • Мнения: 93
   Относно злоупотребите - точно заради това искам да бъде приет закон, който да защитава интересите на всички. За момента се ползват вратички и всяка една страна е уязвима.
   Сурогатното майчинство се изразява в това, че моя яйцеклетка е оплодена със сперма от мъжа ми и полученото ембрионче се имплантира в матката на сурогатната майка. Тя го износва и когато го роди ние му ставаме законните биологични родители. Нито ще го крадем, нито ще го вземем насилствено. Предварително всичко е изяснено и няма скрито-покрито, както повечето мами остават с подобно впечатление.
   И малко предистория за мен - Когато бях малка и аз като другите деца си мислех, че един ден ще срещна моя принц, ще се оженим, ще се обичаме и ... ще си имаме много дечица. В един "прекрасен" момент разбирам, че съм родена без матка и със слабо развити яйчници, за които не се знае дали произвеждат годни яйцеклетки. Последва ходене по лекари, няколко раздели с мъже. И накрая стигнах до заключението, че мога да бъда майка единствено ако друга жена ми износи бебето. Всички ще кажат - осинови! Да, бих осиновила, но запитайте се преди това дали и аз нямам право да видя сините си очи в тези на биологичното ми дете или пък мъжа ми да види своите черти в него? Готова съм да осиновя и ще го направя, но когато има вариант да имам и свое, ще се боря докрай. Знаете, че надеждата умира последна.  Praynig

# 18
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Да, но не бих станала сурогатна мама. Не бих могла да го нося 9м под сърцето и после да го дам на друга. Кофти ми е за жените, които не могат да износят бебетата си, но от това не би ми станало по-лесно да си дам детето(щом аз съм го износила, то е мое, генетичния материал няма значение). Но трябва да може, защото има и жени, които биха го направили, макар и само заради парите. Отделно, че има майки, сестри, които биха го направили заради близък човек(познавам такива и само закона ги спира и за това осиновиха детенце-не по-малко родители са)

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 12:18 от Гита Ог

# 19
  • Мнения: 232
Гласувах за, по принцип, но каквато сме объркана държавичка може да се получат много злоупотреби за съжаление.

Като например? Thinking

Ами давам ти един прост пример - имаме роми, които продават собствените си деца, нали?
Така.
Да кажем, че ти и мъжът ти търсите сурогатна майка но не намирате друга освен ромка, но точно от онези. Все пак не можеш да знаеш кой какъв е. Взима пари от вас за износването и в 7-8 месец изчезва зад граница да продаде детето на други. Сега по принцип всеки ще каже - еми няма да избера ромка и т.н. но това беше просто пример. Не искам в никакъв случай да обидя ромите, просто сред техните среди гръмнаха тези скандали.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 064
За, но не бих го направила! Душичка, стискам ти палци, на теб и на всички други с такъв проблем.

# 21
  • Мнения: 161
Гласувах за, по принцип, но каквато сме объркана държавичка може да се получат много злоупотреби за съжаление.

Като например? Thinking

Ами давам ти един прост пример - имаме роми, които продават собствените си деца, нали?
Така.
Да кажем, че ти и мъжът ти търсите сурогатна майка но не намирате друга освен ромка, но точно от онези. Все пак не можеш да знаеш кой какъв е. Взима пари от вас за износването и в 7-8 месец изчезва зад граница да продаде детето на други. Сега по принцип всеки ще каже - еми няма да избера ромка и т.н. но това беше просто пример. Не искам в никакъв случай да обидя ромите, просто сред техните среди гръмнаха тези скандали.

Ами....предполагам, че заплащането е нормално да стане след раждането...следвателно - къде ще бяга???И за какво?
По-скоро сега биха могли да стават такива неща,но след узаконяването...  Thinking

# 22
  • Мнения: 6 274
Да, и бих станала такава майка (съжалявам, но думата ме отвращава, за това предпочитам да не я пиша)....  Peace

# 23
  • Мнения: 232
Гласувах за, по принцип, но каквато сме объркана държавичка може да се получат много злоупотреби за съжаление.

Като например? Thinking

Ами давам ти един прост пример - имаме роми, които продават собствените си деца, нали?
Така.
Да кажем, че ти и мъжът ти търсите сурогатна майка но не намирате друга освен ромка, но точно от онези. Все пак не можеш да знаеш кой какъв е. Взима пари от вас за износването и в 7-8 месец изчезва зад граница да продаде детето на други. Сега по принцип всеки ще каже - еми няма да избера ромка и т.н. но това беше просто пример. Не искам в никакъв случай да обидя ромите, просто сред техните среди гръмнаха тези скандали.

Ами....предполагам, че заплащането е нормално да стане след раждането...следвателно - къде ще бяга???И за какво?
По-скоро сега биха могли да стават такива неща,но след узаконяването...  Thinking

Ами за след раждането веднага ти давам пример със злоупотреба от обратната страна - износва го и след раждането не получава сумата. Ходиш по съдилища и т.н. и т.н. - пари всички знаем с какъв зор се взимат. Пък ако се осланяш само на законите може да изпиеш една студена вода. Ако нямат нищо на тяхно име кво ще им вземе? Детето ли?

# 24
  • Мнения: 19
Гласувах с втора опция .Наистина съжалявам жените които не могат да износят собственото си дете но аз със сигурност не мога и да си помисля да нося това дете 9 месеца и след това да го дам на някой .

# 25
  • Мнения: 236
Каузата е много благородна, но и аз не мога да го направя. Вярно е, че биологичните родители искат да продължат генетично рода си, но още по-благородна е каузата да осиновиш изоставено дете според мен. В него не тече твоята кръв, но гените не са единственото нещо, което те прави родител.  ooooh!

Много точно казано Peace

# 26
  • Мнения: 629
Гласувах с "да, но не бих станала такава майка". И кой по дяволите я измисли тая дума, отвратителна е като се има предвид за какво говорим всъщност?!
Обаче не знам в държава като нашата как изобщо може да се приеме качествен закон. В далеч по-уредени държави възникват много сериозни спорове и драми, а за нашата не ми се мисли. Аз лично не бих имала сили да си дам детето след като съм го износила и родила, и кърмила в началото....абе....но все пак има всякакви хора. А и когато такава майка е да кажем сестра, снаха или друг близък роднина може би нещата стоят по друг начин. Едно е да си мислиш хипотетични варианти, друго е да си замесен лично в проблема.
Иначе споровете дали такива хора да си имат техни генетични деца е толкова сложен колкото и процедурите за инвитро, за раждането на ново бебе, от което да се вземе костен мозък за вече болното по-голямо дете.... Едно време и срещу тях се е скачало до небесата. Защото причини да не може да се осъществи нормално забременяване и износване има бол....и по тази логика би следвало всички такива случаи да се мерят с един аршин, а не за тези може, ама за другите не може.

# 27
  • Мнения: 3 092
И аз гласувах  с втора опция .

# 28
  • Мнения: 566
За, но не бих го направила! Душичка, стискам ти палци, на теб и на всички други с такъв проблем.
Аз също. Peace

# 29
  • Мнения: 9 973
да,но не бих станала сурогатна майка

Общи условия

Активация на акаунт