ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 74 692
  • 1 512
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 3 205

благодаря, че някой ме разбра най-сетне!!
имайте предвид, че сега ще се получи същото с родени 2008 накрая!!!
сега ще са малки и всички набори ще ги изпреварят, а догодина ще се борят за малко места!!
беше прецедент и не се знаеше какъв щеше да ни е късмета миналата година! може би шяхме да сме приети  newsm78

Не, сега няма да се получи така, защото могат да кандидатстват деца на навършени 3 месеца.
Аз също те разбирам, като майка на дете, родено ноември 2007, но мисля, че нищо не може да се направи вече.

# 766
  • Мнения: 4 067
Aз пък пак да попитам за децата родени януари и декември- взе ли се вече решение дали могат да си избират с кой набор да кандидатстват?

Това не отпадна ли от окончателния регламент? Т.е мисля, че го няма вече, иначе би ми било от полза при така обявените места за ОДЗтата, които ме интересуват.

# 767
  • Мнения: 7 473
момичета и г-н Джонев, бихте ли ми казали,
какво става с децата родени ноември 2007г, при които достъпът за кандидатстване бе отказан
миналата година, защото са били малки, а сега се налага да се борим за 2-ра яслена група, където местата знаем за много по-малко???
имаме ли право за 1-ва група или си чакаме за втора и се примиряваме, че сме леко казано изцепени???

повтарям се, защото не видях отговор на питанката м  Embarassed Rolling Eyes


Набор 2007 кандидатства за 2-ра яслена група тази година. Нямата право за 1-ва градинска група, защото детето ще навърши 3 г. през 2010 г.
В ОДЗ-тата, които аз следя (център, община Оборище, общ. Възраждане, общ.Илинден) обявените свободни места за набор 2007 са доста повече спрямо тези за набор 2008. Не знам ти къде следиш свободните места, но аз останах с впечатление, че тази тенденция е масова...тоест прецаканите деца тази година са набор 2008, а не набор 2007.

Абсолютно е така. Ако догодина пък на същите директори им хрумне да обявят повече бройки за 2009 спрямо тези за 2008, то децата, родени 2008, наистина ще бъдат сериозно ощетени.  Sad

               Ами няма да им хрумне защото от години по-големия набор се приемат повече бройки.Така се гарантира пълняемостта на първа група в ДГ.При това по-малките често отсъстват или изобщо не ходят на ясла .

# 768
  • София
  • Мнения: 8 943
Aз пък пак да попитам за децата родени януари и декември- взе ли се вече решение дали могат да си избират с кой набор да кандидатстват?

Това не отпадна ли от окончателния регламент? Т.е мисля, че го няма вече, иначе би ми било от полза при така обявените места за ОДЗтата, които ме интересуват.
Последно от екипа на ИСОДГ ми отговориха (това беше миналата седмица), че още не е взето решение по този въпрос. И понеже не разбрах кога и от кого се взима подобно решение и кога ще се обяви, та затова питам пак.

# 769
  • Мнения: 56
За набор 2007г.                                                           За набор 2008г.                                             
Красно село 
                   свободни от септ.2009г.            свободни от септ.2009г
80 ОДЗ                         4                                                   5
93 ОДЗ                         0                                                  22
Триадица
2 ОДЗ                           7                                                    5
7 ОДЗ                           0                                                   12
43 ОДЗ                         9                                                     5
Изгрев
29 ОДЗ                          0                                                   10
30 ОДЗ                          0                                                     6
34 ОДЗ                          7                                                     3
49 ОДЗ                          8                                                     8

                       общо:  35                                      общо:   76

# 770
  • Мнения: 154
Момичета,предварително се извинявам ако е писано по въпроса,който ме интересува,но просто нямам време да изчета цялата тема! Hug
Искам да попитам, моите деца са родени през май 2008г.,ако ги запиша сега на ясла и евентуално се класираме,трябва да тръгнат през септември ли?Тогава ще са на 1г. и 3месеца,но аз искам да тръгнат поне като са на 1г. и 5месеца.Та в този ред на мисли въпроса ми е приема са яслени групи само през септември ли е?И ако се класираме тогава ли трябва да тръгнат?И въобще да ги записвам ли отсега?
Много дълго стана,дано да ме резберете какво питам,аз вече се обърках много с това кандидатсване.

# 771
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Не прочетох подробно последните три страници, но да кажа че в профила на дъщеря ни вече ги има всички кандидатствания и ЦДГ и ОДЗ, като са записани точно така Kандидатствания, нямям обаче идея по какъв начин са подредени, единственото ОДЗ в което сме кандидатствали е в средата на списъка.
И въобще да ги записвам ли отсега?
Много дълго стана,дано да ме резберете какво питам,аз вече се обърках много с това кандидатсване.
Записвай ги сега, проема е само септември, но масово ясленчетат се записват да пазят място и тръгват когато родителите решат.Тази година шансът ви за прием в Оз е по голям, отколкото ще бъде в следващите години, поне при сегашната система на записване.

# 772
  • Мнения: 3 011
         Ами няма да им хрумне защото от години по-големия набор се приемат повече бройки.Така се гарантира пълняемостта на първа група в ДГ.При това по-малките често отсъстват или изобщо не ходят на ясла .

Дидиа, и аз така си мислех, че е редно и си съвсем права, но какво стана в най-близкото ни ОДЗ. Приемът за набор 2007 е нулев, а за 2008г. са 8 броя. Допълвам, че сега видях и статистиката за Красно село и там е така. Не е редно за малките местата да са повече, а в много ОДЗ-та за набор 2007 приемът да е нула. Миналата година през системата в яслата за набор 2007г. бяха обявени 7 свободни места от 7 налични, а сега изведнъж се оказва, че без през системата да е обявено допълнително място вече децата в яслата от този набор са двойно повече. Сигурна съм, че са все "специални" случаи - т.е. яки връзкарчета с протекции. Една приятелка е направо бясна, защото принципната директорка на това ОДЗ й обясни, че нямало никаква възможност за допълнителен прием, а нейното детенце беше първа резерва чакащи от 04.02.2008г. и сега нулев прием. И защо не се реши, да се задължат директорките да попълнят приетите като специални случаи деца, след включването на системата. Защо да не ги има като имена и кратко описание на това, какво му е специалното на случая. Не е редно при толкова много чакащи да се вкарват деца без ред и без да са длъжни да се аргументират и отразяват в системата. Та при този нулев прием за набор 2007 да му мислят какво ще правят социалните случаи и тези с близнаци - имаше две двойки на опашката чакащи от преди.
В тази връзка имам един въпрос по регламента:
Има ли някакво тълкуване какво точно ще се разбира под ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ, за работа в което на родител и/или баба/дядо се дават допълнителни точки. Питането е специално дали се ограничава само до чистите ОДЗ и детски ясли и градини, или може и други ситуации - по-специално става въпрос за Детската градина при Училището за глухи деца. Това си е държавно детско заведение, заплатите на персонала са същите, на всичко отгоре понеже е за цяла Б-я е и пансионат, т.е. ако се цели поощряване на персонала в тези центрове би следвало и за тях да се отнася, нали? Единствената разлика е, че са на бюджет, не от общината, а от Министерството и че са обединени в едно с училището, но ако родителят работи в Детската градина пряко, а не като учител в училището би следвало да има точки, нали? Много моля, ако имате представа, включително и от екипа на КГ.София.бг да ми отговорите, защото ако се попълни като предимство, да не откажат после.

# 773
  • Мнения: 3 993
Ето обобщена справка и от мен за 3 района:

                  За набор 2007г.                                 За набор 2008г.                                             
                свободни от септ.2009г.            свободни от септ.2009г

ОБОРИЩЕ
60 ОДЗ                            10                                                 6
62 ОДЗ                             8                                                  5

ВЪЗРАЖДАНЕ
 1 ОДЗ                             10                                                 5
50 ОДЗ Зайчето Куики     5                                               16
81 ОДЗ Лилия                 10                                                 5          
120 ОДЗ                          10                                               10

ИЛИНДЕН
21 ОДЗ Зора                    25                                                0
51 ОДЗ Щурче                 29                                                6


                            общо: 107                                   общо: 53

# 774
  • Мнения: 3 993
Момичета,предварително се извинявам ако е писано по въпроса,който ме интересува,но просто нямам време да изчета цялата тема! Hug
Искам да попитам, моите деца са родени през май 2008г.,ако ги запиша сега на ясла и евентуално се класираме,трябва да тръгнат през септември ли?Тогава ще са на 1г. и 3месеца,но аз искам да тръгнат поне като са на 1г. и 5месеца.Та в този ред на мисли въпроса ми е приема са яслени групи само през септември ли е?И ако се класираме тогава ли трябва да тръгнат?И въобще да ги записвам ли отсега?
Много дълго стана,дано да ме резберете какво питам,аз вече се обърках много с това кандидатсване.
ole, ако не се класират за септември, после на текущ прием шанса им е равен на 0. Много добре те разбирам какво питаш, моето дете също е родено през май 2008 г. Добре разгледай свободните места за набор 2008 в ОДЗ-тата, където искаш да кандидатстваш и добре си прецени дали имате шанс. Аз нямам шанс, защото в моя район има само едно ОДЗ, което обяви само 5 свободни места за приема през септември, а за там вече са предварително записани в системата 120 (!) деца, родени 2008 г. Съветвам те да кандидатстваш все пак, опитай, имаш близнаци, което е предимство по сега действащия регламент!  Peace

# 775
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
И въобще да ги записвам ли отсега?
Много дълго стана,дано да ме резберете какво питам,аз вече се обърках много с това кандидатсване.
Записвай ги сега, проема е само септември, но масово ясленчетат се записват да пазят място и тръгват когато родителите решат.Тази година шансът ви за прием в Оз е по голям, отколкото ще бъде в следващите години, поне при сегашната система на записване.
Мда, и аз така бих направила. Дали на 1г3м или на 1г5м, разликата е нищожна, а ако сега пропуснеш шанса, може и до първи клас да си ги гледаш вкъщи Confused Като си помисля, че синът ми беше приет в яслена група на ОДЗ и не го записах за да си го погледам още малко, ми иде да си оскуба косите ooooh!

# 776
  • София
  • Мнения: 8 943
За набор 2007г.                                                           За набор 2008г.                                             
Красно село 
                   свободни от септ.2009г.            свободни от септ.2009г
80 ОДЗ                         4                                                   5
93 ОДЗ                         0                                                  22
Триадица
2 ОДЗ                           7                                                    5
7 ОДЗ                           0                                                   12
43 ОДЗ                         9                                                     5
Изгрев
29 ОДЗ                          0                                                   10
30 ОДЗ                          0                                                     6
34 ОДЗ                          7                                                     3
49 ОДЗ                          8                                                     8

                       общо:  35                                      общо:   76
Миналата година съотношението в Красно село пак беше горе долу така-например за 93 ОДЗ приеха 50 деца 2007 и 10-2006. Но явно яко са уплътнили групите и сега ощетени са най-малките. Но пък по другите райони е различно.

# 777
в район Искър за набор 2008 нещата стоят така:

всичко на всичко 7 ОДЗ-та
общо 118 места
от тях 40% СОП или 47 места и остават 71 места за простосмъртни
към момента са кандидатствали 233 деца
или иначе казано с вероятност от 30% до 50% всяко от тях има шанс да влезе, стига да има късмет, защото предимствата са брат/сестра, или работещ в образованието
а иначе: 35 деца са кандидатствали във всичките ОДЗ-та,
12 деца само в 6,
13 деца в 5 ,
29 деца в 4,
48 деца в 3,
36 деца в 2,
56 деца са кандидатствали само в едно ОДЗ

очевидно тия първите явно отчаяно се нуждаят от яслата
а иначе средно по 110 деца има във всекисписък на предварително кандидатствали

незнам при вас как е, но тази информация я изкарах за 10 минути с един ексел, в обедната почивка

да видим дали системата ще се справи по-бързо от мен

а за набор 2007 нещата са така:
435 уникални имена за общо 64 свободни места
като отделим 40% за СОП, то вероятността да приемат едно дете е между 9% и 15%
от тях 79 са кандидатствали във всичките ОДЗ-та
37 деца в 6
18 деца в 5
49 деца в 4
96 деца в 3
74 деца в 2
82 деца само в едно ОДЗ

иначе казано от днес нататък, докато несе промени изкорен системата, ако едно дете не е прието в ОДЗ още на 3 месеца, шанс да попадне в каквото и да е детско заведение НЯМА

# 778
  • Мнения: 3 993
....
иначе казано от днес нататък, докато несе промени изкорен системата, ако едно дете не е прието в ОДЗ още на 3 месеца, шанс да попадне в каквото и да е детско заведение НЯМА

Много добре казано - обобщава цялата простотия.  Peace

# 779
  • Мнения: 238
  Здравейте!
Изникна ми проблем и нямам възможност да изчета последните страници. Моля ви, отговорете ми как тълкувате следната публикация: Общо места 50, свободни 46?! Става въпрос за 99 ЦДГ за прием за първа група от септември. Такова нещо видях и на други места. Къде са 4-те места?

Много благодаря!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт