За смешните въпроси

  • 16 543
  • 211
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 494
-Откъде си?
-От България.
-Ааааа,значи знаеш и турски,нали?

# 16
  • между морето и небето
  • Мнения: 885

 Дали аз така чувам или Испанския в Испания е много по- различен от този, който говорят Мексиканците тук? Много ми е любопитно   bouquet

Не съм от испано-говорящите, но имам приятелка чилийка, която не може да понася как испанците говорят испански. Имахме и обща позната мексиканка и за нея е споменавала. Явно, има разлика.
Относно испанския. В Испания основния език се нарича кастилски, а пред света е испански. В отделните автономни области се използват официално баски, каталунски, валенсиански,галийски.
Всички латиноамериканци говорят със специфичен акцент, някой и много силен и доста различен, например аржентинците. Също така латиноамериканците употребяват и думи, и то не малко , които са различни от оргиналния испански. Има и различия дори в граматиката. Та мнението на твоята приятелка чилийка е по скоро изопачаване на истината.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 22:56 от Gabie

# 17
  • Мнения: 1 572
Какво значи чилийка да не понася как испанците говорят испански?Т.е как говорят собствения си език  newsm78

# 18
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Какво значи чилийка да не понася как испанците говорят испански?Т.е как говорят собствения си език  newsm78


Предполагам, че чувството и мнението е подобно на това, което имат някои българи от дадена област, към други от други области.

Gabie,
тя си гледа от своята камбанария. Може би, подобно мнение в обратна посока би имало от страна на испанците към чилийците.  Peace

# 19
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Мен са ме питали италианци на какъв език говоря с майка си, на италиански, нали? Сигурно и на италиански съм и пишела писма. И тук, при все европейци са ме питали къде е България и не са разбирали това, привсе обясненията за местонахождението и "над" Гърция, "под" Румъния и т.н., защото не знаят и тези държави къде са. Да не говорим на изненадата им, че имаме море и домати. И аз не би трябвало да чувствам студа, едвали не съм длъжна да съм по бански и през зимата, нали идвам от северна страна.

# 20
  • USA
  • Мнения: 559
Много са ме питали за България, за съжаление не си спомням много от въпросите. Не се учудвам, че американците не знаят къде, но виж за европейците ми е странно. Аз повече се изненадвам като някой ми покаже, че знае нещо за България. Случвало ми се е да чувам много положителни неща. Едно момче ме пита дали съм ходила в Копривщица, защото той бил ходил там - е как го е запомнил това име не знам. Шапка му свалям. Традиционните въпроси:
- От Букурещ ли си? или Аа, от България като Надя Коменичи.  Whistling (аз не знаех коя е тази личност, преди да дойда тук)
- Слушате ли хард рок и американска музика?
- Каква е храната там? - на това ми е трудно да отговарям.
- С мъжа ми дали си говорим на английски? и въобще какъв език говорим?
Много често ми казват, че не познават други българи. Аз им казвам - нормално, много сме редки.  Mr. Green Само 7 млн в целия свят (като диаманти направо).
Веднъж един приятел американец питал една сервитьорка дали е от България, защото говорела като мен. Представям си как се е изненадала.  Laughing

# 21
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Май ни задават навсякъде едни и същи въпроси  Laughing
- за студа винаги ме е дразнило  #Cussing out "как така ти е студено, нали зимата е студено във България?" Понякога им обяснявам, че не ходим по къс ръкав в -20  Close
-дали сме част от Русия?
-като почна да им обяснявам за българската азбука ме гледат подозрително и с неверие  Joy

# 22
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Сетих се за един..не много смешен въпрос- Имаме ли друг хляб, освен белия?
Това, защото въпросната персона била по соц. време на Черноморието ни и нямало разнообразие от хляб. Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 875
мен са ме пращали както в боливия, така и в белгия... 
питали са ме многократно имаме ли сняг в българия.
най-абсурдният въпрос, който се сещам е "знаеш ли какво е това опера?" Tired

# 24
  • между морето и небето
  • Мнения: 885

Предполагам, че чувството и мнението е подобно на това, което имат някои българи от дадена област, към други от други области.

Gabie,
тя си гледа от своята камбанария. Може би, подобно мнение в обратна посока би имало от страна на испанците към чилийците.  :peace
Kalinka,
Дано с мнението ми не съм те засегнала лично.

 По темата за смешни и абсурдни въпроси не мога да си спомня в момента, но и на мен са ми правили повече впечатление познанието за България. Имам случай, когато възрастен ангичанин ми обясни, че има българска фамилия и пра/пра/дядо му е родом от село в Троянския Балкан. Човекът не знаеше и дума български, но в соц. годините беше посетил въпросното село.
 Много често като разберат, от къде съм, ме питат:  От София ли си?
Е, не всички са софианци.

# 25
  • Мнения: 2 185
Във Франция са ме питали дали знам какво е телевизия  Rolling Eyes ( при положение, че те хващаха 4-5 канала, а в нас имах 60) и дали живеем в сгради или в колиби. Също дали в България официалния език е френски  ooooh! Имаше и много други безумни въпроси, но в момента само това се сещам. Във Франция ми беше писнало и редовно казвах, че съм китайка, пък някои ми вярваха  hahaha .

Тук в Щатите редовно ме заговарят на испански и са убедени, че аз го владея, но се правя на ударена  Laughing . Напоследък ме мислят за бразилка. Редовните въпроси свързани с Румъния, Букурещ, гимнастичките.... Обикновено отговарям, че съм от Европа, за да мина без много обяснения, но те започват да питат от коя част и пак ме пращат в Румъния или Русия.
Половинката- при отговор, че е от Бг, го питат- "а това в кой щат е?"  Joy.

# 26
  • usa
  • Мнения: 2 113
Аз повече се изненадвам като някой ми покаже, че знае нещо за България. Случвало ми се е да чувам много положителни неща.

случват се такива неща, да Simple Smile. насред монтана в някакво забутано село с я има, я няма 300 души население попаднахме на семейство пенсионери, които се канеха след около две седмици да ходят на екскурзия в европа, включително и българия. стана ми много приятно като ме заразпитваха какви са обичаите на хората, с какви дрехи е прието да се ходи в музеи и ресторанти, всичко с цел да не нарушат нещо общоприето и да обидят местното население. попадала съм на бивша военна, която е служила в база в българия. за кратко - месец или два, но беше във възторг от бг кухнята. таксиметров шофьор в ню йорк ни е говорил с въодушевление за христо стоичков и бг футбола. майстор, който дойде в къщи да ми оправя хладилника ми заразказва за посещението си в българия със едни от своите най-добри приятели българи. те живеели тук, запознал се с тях, сприятелили се и при поредното си прибиране там те го поканили с тях и той им гостувал в бг. и още доста подобни истории имам, не са само лоши впечатленията от нашего брата зад граница Simple Smile.

Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 04:55 от миз

# 27
  • Мнения: 1 436
Това за как така ми е студено след като в БГ е по-студено от Сан Франциско ми е любимо  Laughing
--
И моето впечатление е, че за доста хора източна Европа е едно бяло петно. Миналата година в нашия офис дойде на интервю дама с плитка през главата. После един от колегите ми попита ние в Унгария нямаме ли такава политичка. Опитах се да му обясня, че първо, аз не съм от Унгария и второ, политичката (Тимошенко) също не е от Унгария, но за него това бяха дребни подробности, все едно България, Унгария и Украйна са съседни щати  Simple Smile.
--
Веднъж ми се случи клиент още с отварянето на устата ми, да ме пита дали не съм от България. Падна ми ченето  Shocked. Бил там предното лято и ме усетил по говора  Mr. Green
--
Най-странно за мен е, че доста хора мислят, че всички българи сме ако не първи братовчеди, то поне добри познати  Crazy. Често ми се случват реплики от типа "О, ти си от България? На баба ми на съседката на внучката на гаджето на една приятелка съквартирантката е българка. Тя се казва Пенка. Ти познаваш ли я?"  newsm78

# 28
  • Мнения: 593
Ами веднъж едно американче (с което си чатихме по Интернет) ме попита дали България е в Африка и дали там сме черни...  Laughing
Откакто съм в Африка, не са ми задавали смешни въпроси за България, но аз все още съм нова тук.

# 29
  • Мнения: 3 880
Чак смешни въпроси май не са ми задавали newsm78 или не се сещам. Но мен и не ме разпитват сякаш много....
Тукашните пък си мислят, че в БГ е много топло, поне колкото в Испания Simple Smile, защото България се свързва най-вече с лятната почивка и е имало учудени, че и в БГ вали сняг, но не го намирам за странно. Все пак нито аз, нито другите, сме длъжни да познаваме метеорологичните условия на всички държави с подробности Laughing
Сега се сещам, че преди време питах една позната индонезийка дали и при тях английският е официален език (или поне се ползва интензивно) и тя ми каза, че не- само индонезийки говорят... дали съм й се видяла смешна newsm78 а аз просто направих асоциация с Филипините и реших, че и при тях може да е така Embarassed, обаче за мен си не мисля, че съм задала смешен въпрос, не съм знаела- питах- сега знам Wink
В групата на дъщеря ми пък има две мургави девойчета, баща им и той възмургав и непрекъснато нахилен Simple Smile, а когато е трябвало децата да са облечени по-така официално, тези двете бяха с рокли, познати ми само от индийските филми... и аз бях решила, че са индийци. Един ден таткото ми вика, че ще си ходят за 6 седмици в родината и аз "къде? в Индия ли", а той- "не, в Пакистан" Embarassed Сега като чета как някои тук се засягат, като ги пратят "у комшиите" и започвам да се притеснявам да не съм го обидила нещо човека, сигурно и той си е мислил "ква е пък тая неориентираната"Laughing
Европеец да не знае къде е България е наистина смешно, но при останалите не го намирам за толкова трагично, все пак държавичката ни не е от чак такова световно значение, че всеки да я познава с подробности. Хубавото е, че се интересуват и ще знаят за другия път Wink

-От коя страна на луната сме
Това не е смешен въпрос, а по-скоро обиден, защото и най-големият балък знае, че на луната още няма живот, просто са искали да ти кажат, че мислят, че идваш от "гъза на географията" Wink

Общи условия

Активация на акаунт