Отговори
# 60
  • Мнения: 12
Сгодена, и аз съм така с килограмите, ама аз много повръщам. Макар, че този пут съм си казала, че няма да се отпускам! С Андрей качих 17 кг. и така и не успах за 1 г. да си ги върна напълно, останаха ми 3-4. Сега съм решила да не качвам повече от 10, маx. 12. От килограмите на мама, бебето полза няма, само на мам й е тежко, а лятото с много излишни килца е истински ад!

# 61
  • Мнения: 150
Дааа, Стилисима, изобщо не питай, а направо давай рецептата. И успех утре на прегледа, стискам палци всичко да е наред.  fingerscrossed
Сгодена, не се ппритеснявай, има време, ще качиш.
Едира, как така с желатин шариш яйца?

 

# 62
  • Мнения: 99
Плетен казунак

Продукти:

1 кг брашно
200 гр прясно мляко
40 гр мая
300 гр захар
250 гр прясно масло
8 бр яйца
сол
1 бр ванилия
100 гр стафиди
2 бр яйца за намазване
50 гр масло за намазване на тавата
50 гр захар на пясък за поръсване

Начин на приготвяне:
Приготвя се по-твърдо козуначено тесто. След като втаса, прибавят се стафидите. Разделя се на две равни части, от които се правявт по 3-4 фитила, като краищата им се оставят по-тънки от средната част. Сплитат се не много стегнато и се поставят в подмазаната с масло тава. Оформените козунаци се намазват с разбити яйца и се оставят да втасат, повторно се намазват е яйце и се поръсват със захар или накълцани бадеми. Пекат се в слаба фурна.

Eто малко информация за това как се приготвя козуначено тесто.

Много важно е как се приготвя маята за козунака, защота благодарение на неятестото увеличава обема си и става приятно на вкус.Маята колкото кибритена кутийка смесваме с 1 супена лъжица брашно, 2-3 с.л. пр. мляко.щипка сол.и щипка захар. Оставяме маята на топло, за да шупне, след това я замесваме с още малко брашно и затоплено мляко и отново я оставяме на топло да шупне. Пресяваме около килограм брашно и правим на средата "кладенче". Разбиваме яйцата и ги смесваме с прясното мляко,захарта и солта. Тази смес я прибавяме на части към брашното като бъркаме с ръка. После прибавяме шупналата мая. Докато месим, мажем ръцете си с разтопено краве масло. Когато козуначеното тесто стане гладко, завиваме го с кърпа и го оставяме на топло, за да втаса. След около половин час го месим пак с намаслени ръце и тогава прибавяме пожелание стафиди (попарени, подсушени и оваляни в брашно), портокалова кора, орехи. Разделяме тестото на частиКозунак на свекървата на нещо бяло според формоте за печене. Всяка част разделяме на 3 и сплитаме плитки-те трябва да заемат половината от височината на формата, в които ги слагаме. Оставяме така приготвените козунаци още веднъж да втасат на топло, след което ги намазваме с разбит жълтък и ги печем в умерена фурна.

А също я има и тук в тази тема има също и други казунаци които може да ви се сторят по-лесни  Peace


mnbvcx благодаря за пожеланието и аз се надявам всичко да мине добре  Praynig

# 63
  • Мнения: 183
охо! Днес ще меся козунак! Стилисима благодаря!

Аз яйцата ги мятам в блога направо... след 15-ина минути ще са готови!

И да се похваля вече съм с нова глава! От два месеца се каня да отида да ми оправят малко метлата, дето и викам коса. Е днес най-накрая успях!

# 64
  • Мнения: 12
оффффф, сложничко, нищо де ще разгледам и другите рецепти и ще започна с пробите по-отрано Laughing
Стилисима, благодаря много! Стискам палци и аз за утре! Hug

# 65
  • Мнения: 1 668
мами, малко хитринки за козунака (моите винаги стават божествени)
1. всички продукти със стайна температура
2. маята трябва да се приготви, както е написала стилисима
3. Маята не трябва да има досег със кристалите от захарта (освен малкото количество, което се слага в самата мая при шупването) - за целта разделям захарта на 2 - едната част разбивам с миксера заедно с яйцата, докато се разтопи захарта, а другата част разтварям на котлона в млякото и после чакам да изстине

за мързеливите като мене удрянето на тестово е голяма мъка, затова:
1. Слагаме тестото в 2-3 по-здрави торбички
2. пъхаме в пералнята
3. пускаме центрофугата на 600 оборота и след 3 минути тестото е готово

за нетърпеливи като мене втасването е голяма мъка, затова:
1. слагам тустото за козунаци в сушилнята - тя го джуркка и държи на топло.
2. като се понадигне, тогава сплитам на плитки, слагам локуми, ядки и всякакви неща и
3. пъхам мъм фурната на 40-50 градуса да дофтаса

Мазането с яйце става след като е втасал козунака и тогава се ръси със захар.

Това е от мен - досега нямам издънки, а ползвам винаги първата попаднала ми рецепта в бг мама...

# 66
  • София
  • Мнения: 1 197
здравейте!
подхванали сте великденски теми вече! аз още не съм се пробвала на козунак - мама е страхотен факир!!! иначе за яйцата аз съм майстора  Crazy имам един хубав трик ама трябва да имаш от хубавите, шарени кърпи за глава, на бабите, тези със щампата. и разбира се да не ти е жал да ги зяносаш! всяко яйце се увива във парченце от кърпата и са завързва здраво с конец! варят се така с малко оцет във водата, като изстинат се махат парцалите и обикновено ако е хубава щампата стават страхотни яйца, а ако не е пуснала достатъчно боя, нищо не пречи да си се боядисат после нормално!!! това по тази тема ...
аз сега се връщам, успях да се включа последен ден за БХС. вчера бяхме на ФМ слава Богу всичко е наред - вървим с 4 дни напред и вече сме 7,5см. всички показатели са ни в норма и на 95% имаме пишка  Party Crazy Party разбира се таткото е на седмото небе, цяла вечер пя и танцува из къщи  Laughing днес се вредих и пуснах и БХС да видим трябва до понеделник да се знае. дай Боже и там нещата да са добре Praynig
желая на всички хубав, слънчев и усмихнат ден  bouquet

# 67
  • Мнения: 571
Лелеее Ger4o направо ме уби Laughing
Браво за хитрините, никога нямаше да се сетя. Стилисима благодаря за рецептата.
mnbvcx яйцата с желатина не са кой знае какво. Разтваря ае желатин с малко вода топват се пръстите в него, а след това в неразтворената боя на прах.
После хващаш яйцето и мажеш напосоки. Стават шарени и едни такива като мраморни. Много е важно после да изсъхнат добре, защото боята се наслоява на места и цапа  Peace

# 68
  • Мнения: 3 641
Здравейте и от мен Дами!
Раде, много се радвам за добрите резултати, все така големички да растете.Честити сини гащи!  bouquet
Еди, и ти ли се разболя мило Sad
Гелдам тук давате прекрасни рецепти за козунаци. Аз сложни и засукани ястия мога да правя,но с месенето не съм добре. Разчитам на мама, която е факир. Пече ги в специална пещ на село и стават невероятни. Не е както във фурната.  Crazy
Яйца миналата година боядисвах за първи  път, сега мисля да пробвам технологията на рисуване с восък. Иначе ги правя с памук, с лепенки, рисувам цветчета.
Като дойде време ще слагате снимки да обменяме опит Hug

# 69
  • Мнения: 23 380
Браво,момичета,за хубавите новини с бебоците.
Атадарче ,честито "95% пишле" Simple Smile
Гер4о,напрао ми скри шапката с твоята рецепта.Ще взема да я пробвам.Само не разбрах тестото с сушилнята на каква програма го пускаш /леле как звучи  Crazy/ и докато е и се върти,втасва ли?
Едира,да се оправяш бързо.Това с желатина не съм го правила,но може да пробвам.на детето ще му е много забавбо.
Стилисима,записвам си твоята рецепта.Аз все се пробвам с козунаците,но досега не ми стават хубави.Стискам ти палци за утре.
Моондрийм,честита прическа и чакам да видя какви красоти ще ни предложиш.
Времето навън е супер,въпреки,че е мрачно.Аз излизах замалко,мъж ми ме експедира да свърша няколко задачки.

# 70
  • Мнения: 183
Е Ger4o, нямаш равна! Това с пералнята ще го ползвам май..... Сушилня нямам, но аз ги слагам на 70градуса във фурната с алуминиево фолио отгоре и си втасва сравнително бързо... за 3-4 часа Embarassed

Сложи всичко в блога, че го бях метнала тъкмо... Яйцата, Козунака, Хитринките. Така като дойде момента няма да ровим и да търсим....

Днес за първи път не успях да си закопчея копчето на дънките. Иначе влизам в дънките от най-слабия си период и само едно коремче стърчи отгоре. Надявам се да изкарам още поне месец с тях, че само с анцузи не ми се ходи, а за панкталон ... всички са ми строго официални и вървят с видоки токове, които не са ми удобни вече.... Но ако се наложи.. ще ги слагам. Другите ми панталони пък са с висока талия (като корсет нагоре) и е абсурд да се вмъкна в някой от тях и ботушки например.... Ще стискам зъби и май ще купувам едни дънчици... по-широчки и тънки за пролетта.

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 12:39 от moondream

# 71
  • Мнения: 311
atadar , чудесни новини  Hug  bouquet
е тоя трик с пералнята е невероятен и никога не бих се сетила, реших да пробвам, но и на мен ми е нужно коя програма за сушене втасва козунака Mr. Green леле трябва да гледам да съм си сама в къщи, ако ме види любимия не знам как ще раеагира.  Mr. Green

# 72
  • Мнения: 99
Я да ми кажете в Майчин дом как стоят нещата за БХС  Thinking Къде се ходи, колко се чака и какво точно се прави, кога е най-добре да отида сутринта или следобеда,  че май ще ме пращат до там  а аз съм гола вода и искам да знам какво точно  ме очаква да не се шашкам. А и друго, да не предизвиквам съдбата де, ама сигурно и на амниоцентеза ще ходя  ooooh! Някоя от вас има ли впечатления, че  много ме е страх  #Crazy Има една дума никога не казвай никога а аз толкова си казвах, че няма да правя тези изследваня а сега ........  ooooh!

# 73
  • Мнения: 1 341
Здравейте и от мен в новата тема!

Миркам, благодаря за труда!  bouquet

Не съм ви чела. Имах неприятности. Нощес прокървих, та сутринта в спешното, после при моят лекар и чааак сега се прибираме. Всичко е наред, изписа ми витамин Б9 и повече почивка.

Отивам да поспя, че през нощта не мигнах, следобед ще ви навестя.

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 12:50 от Ронка

# 74
  • Мнения: 23 380
Стилисима,спокоймо ,може да не се наложи амнио. PraynigИзчакай прегледа утре.В старата тема имаше отново обяснение за МД и НХС.Виж и постовете на искричка,тя беше обяснила много подробно къде какво се прави.
Ронка,стискам палци това да е инцидентно и да няма повече подобни неприятни моменти. Hug

Общи условия

Активация на акаунт