Разрушен емайл на млечни зъбки при кърмаче

  • 5 788
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Е хайде и аз да дам глас- причината не е в кърменето.
Всъщност вече е споменато- може да е генетично, може да е имало липси по време на бременността, може да е например нашият случай- прием на антибиотик и често ядене на плодови млекца  Confused

Понеже точно преди месец на малкото синче му поправяха кариесите- за да се опази колкото може зъбния емайл е нужно редовно миене на зъбките. В Ненедент пастата има ксилитол, това е естествена съставка подпомагаща кариес-профилактиката. Иначе директно с флуор мацане по зъбките (ако бебето стои мирно, за да уцелиш точно нараненото зъбче) При сина ми опитахме да закрепим положението с паста за зъби с по-високо съдържание на флуор, но не помогна.
И така се стигна до първите пломби, на място дойде анестезист, упойка с газ и за 30 мин. 4те зъбчета бяха "ремонтирани".
Сега Дребчо така е свикнал с вечерното миене на зъби, че не заспива, ако не е минал с четката из устата Crazy

# 16
  • София
  • Мнения: 1 056
Аз също не мисля, че е от кърменето.
Моят син сучеше две години и половина всяка нощ през два часа. Денем също докато не тръгна на ясла.
Зъбите му са идеално бели и здрави fingerscrossed.

И още нещо - едно време почти всички деца са били кърмени до две-три и кусур годинки, това означава, че всички трябва да са оставали без зъби.
/защото няма как да си запазиш кърмата толкова дълго без нощно кърмене/.Уточнявам, че не става дума за последните 60-70 год., а много по-назад във времето.
Знам, че са им се разваляли зъбите и, че дори и хора са умирали при гангрени/не съм наивна/, но без зъби не са оставали заради кърменето.

И още нещо - кърмата е стерилна. Дори се използва при лечение на ечемик на окото, като капки в носа при хрема и т.н.

Гущерче, аз не видях някой да е написал, че конкретно зависи от гените на родителите, а, че зависи от това доколко калций е успяло да усвои бебето още във вътреутробното развитие. Не, че има голямо значение, де...то веднъж като се случи...дано всички дечица с такъв проблем се оправят с израстването на постоянни зъбки, от сърце им го желая.

# 17
  • Мнения: 585
аз също карах вирусна инфекция бременна , наложи се и антибиотик и то два пъти защото боледувах 2 седмици почти с усложнения на грипа

# 18
  • Мнения: 128
И аз да кажа ... и при нас е същото положение. Кариеси между предните горни четири зъбчета. Буквално наблюдавах с дни как се развиваше кариеса и как се разруши зъбчето. До всички до които се допитах ми казват, че Алекс е още малък за някаква интервенция и са прави ... стоматолога, който го гледа хем в къщи, хем с всеки възможни помощници не успя да му отвори устата ... успя да го види добре от снимките които направих докато спеше. Сега имам чувството, че нещата са спрели на някаква фаза. Въпреки това все още мисля че дори и временни трябва да се спре разрушаването на сегашните зъбки. Нали сега се учим да дъвчем!!! "Мием" зъбки с удоволствие ... Забравих да кажа и ние сме на кърма на поискване денем, нощем ... Но както стана ясно не това е причината за развалените зъбки. Сладко освен малко мед в млякото (киселото)не приема.
Какво бихте ни посъветвали, да поддържаме зъбките и да се надяваме да не се задълбочи проблема или да се търси интервенция за "поправка" на зъбките? Първото изглежда по-лесно, но дали е и по-правилното? Второто - дали някъде изобщо в България е осъществимо? Говоря за България, защото при детенцето на pepelyashka това до колкото виждам от инфто под аватара е станали в Германия.

# 19
  • Мнения: 5
А подлежат ли на пломбиране такъв вид изронване на резците? newsm78 Имам чувството, че са толкова крехки, че няма как да задържат пломба за дълго.
pepelyashka, вие пломбирахте ли зъбките на детето или нещо друго-напр.коронки?
Тези дни ще направя още една консултация с друг стоматолог и ще пиша какво ми е препоръчал.

# 20
  • Мнения: 585
в Пловдив и в София знам че има клиники които под анестезия пълна поправят зъбките или направо слагаат протези ако вече ги  няма , но не знам точно кои са, вчера споменах на моята зъболекарка за разтвора кисл вода и вода че ми се струва че повече рушеше емайла и тя ми потвърди че наистина при много слаб емайл е възможно , каза ми да ядем повече краставици за да чистим зъбки и за повече алкалност , но още двама лекари и тя ми казаха че причините може да са сто за тези проблеми и да не успеем да се преборим

# 21
  • Хасково
  • Мнения: 51
Да има такива клиники една от тях до колкото знам е " Медстом" при д-р Маркова, но ние не сме ходили там за да съм сигурна. Пожелавам на всички да не се стига до упойка !

# 22
  • Мнения: 108
Аз също съм чувала, че в Пловдив има клиника, където с пълна анестезия правят пломби.
 
А за това, че кърмата е стерилна да, но тя попада в съвсем нестерилна среда и мисля, че е добра храна и среда за развитие на микроорганизми. Но нали със сученето директно влиза зад зъбките и се гълта, не се задържа в устата  newsm78

А като говорите, че антибиотици може да са причина за кои точно антибиотици става въпрос? По принцип от групата на тетрациклините се получават бели петна по зъбите, но не ми се вярва нормален лекар да изпише такъв антибиотик на бременна жена или на толкова малко дете.

# 23
  • Къде ли не
  • Мнения: 690
Моят антибиотик беше цефазолин. Може и да не е от нег,о но ми го вливаха точно когато се образува емайла на зъбите - 7 месец. Може и да не е от него а от самият проблем, който имах тогава. Все се чудя, защото ми се иска, ако е възможно да предотвартим такъв проблем за второто бебе.

# 24
  • Германия
  • Мнения: 8 099
А подлежат ли на пломбиране такъв вид изронване на резците? newsm78 Имам чувството, че са толкова крехки, че няма как да задържат пломба за дълго.
pepelyashka, вие пломбирахте ли зъбките на детето или нещо друго-напр.коронки?
Тези дни ще направя още една консултация с друг стоматолог и ще пиша какво ми е препоръчал.
Пломби са, там където беше изронено, сега е цяло. Само по по-жълтеникавия цвят се забелязва разликата между поправените и здравите зъбки.

.....
 
А за това, че кърмата е стерилна да, но тя попада в съвсем нестерилна среда и мисля, че е добра храна и среда за развитие на микроорганизми. ......
Именно! Затова вечер задължително се мият зъбките, за да се разкарат "лошите" бактерии.

# 25
  • Къде ли не
  • Мнения: 690
Пепеляшке на колко години беше детенцето ти като започнахте да правите зъбките?

Общи условия

Активация на акаунт