Какво разказвате за България?

  • 1 648
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ами раzкаzвам като питат. Обяснявам, че киселото мляко дет го гълтат всеки ден е българско, че саламуреното сирене е българско(НЕ датско било #Crazy, а ако не ме лъже паметта гърците май го и патентоваха като гръцко Thinking)

Гърците патентоваха като гръцка Фета сиренето, което е сирене смес овче и козе. Иначе никога не са имали претенции, че сиренето по принцип е гръцки продукт. Ние в България правим бяло саламурено сирене, което е или овче или краве или смес от двата вида мляко. Тук на този вид също му казват бяло саламурено, а не Фета. Правя това пояснение, защото на няколко пъти попадам на това твърдение и исках да се разбере къде точно е истината.

# 16
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
шопската салата била гръцка салата и аз ограмотявам ли ограмотявам.  Rolling Eyes

За гръцката салата също няма да се съглася, че е като нашата шопска Wink. В гръцката се слага и червено цвекло, люта чушка от туршия и сиренето се слага на плочки, а не настъргано.
В никакъв случай не искам да започвам спорове, но мисля, че е добре да се знаят някои неща, за това и ги пояснявам Wink

# 17
  • Мнения: 4 244
Ами раzкаzвам като питат. Обяснявам, че киселото мляко дет го гълтат всеки ден е българско, че саламуреното сирене е българско(НЕ датско било #Crazy, а ако не ме лъже паметта гърците май го и патентоваха като гръцко Thinking)

Гърците патентоваха като гръцка Фета сиренето, което е сирене смес овче и козе. Иначе никога не са имали претенции, че сиренето по принцип е гръцки продукт. Ние в България правим бяло саламурено сирене, което е или овче или краве или смес от двата вида мляко. Тук на този вид също му казват бяло саламурено, а не Фета. Правя това пояснение, защото на няколко пъти попадам на това твърдение и исках да се разбере къде точно е истината.
Тео може и да си права, ама простите немци продават на сиренарските щандове освен гръцко козе/овче сирене и такова италианско просто краве или смес и него също го водят за ФЕТА
Затова разминаване и неразбиране става дума. И според мен самите германци наричат така сборно тоя тип сирене - бяло саламурено, така

# 18
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Фиданке, това че немците казват по принцип на сиренето-Фета, както ние на всички препарати за съдове- Веро е едно, но да се твърди, че гърците са патентовали сиренето като техен продукт- е друго. Аз за това и направих пояснение за се разбере как точно стоят нещата Wink

# 19
  • Мнения: 4 399
шопската салата била гръцка салата и аз ограмотявам ли ограмотявам.  Rolling Eyes

За гръцката салата също няма да се съглася, че е като нашата шопска Wink. В гръцката се слага и червено цвекло, люта чушка от туршия и сиренето се слага на плочки, а не настъргано.
В никакъв случай не искам да започвам спорове, но мисля, че е добре да се знаят някои неща, за това и ги пояснявам Wink


Сигурно си права. Само че тук в гръцките ресторанти това което се продава за гръцка салата си е абсолютно шопска и е минала и покрай цвеклото и покрай лютата чушка. Същото е и в гръцките курорти, където кухнята няма нищо общо с оригиналната гръцка кухня. А сиренето е на плочка, това явно са го усвоили, но пък не мисля че има разлика във вкуса, настъргано или на плочка, все си е сирене. И накрая хората ядат шопска салата, но и викат гръцка.

# 20
  • Германия
  • Мнения: 8 099
е те заради тези неща все имаше дрязги между нас и гърците тук, като имаше интернационално готвене. Според мен разликата е в това, че ние при нас нещата са нарязани по-дребно, докато гърците карат с по-едри парчета, независимо дали е салата, мусака, сърми  или нещо,което друго общо. То и сърбите имат мусака но и при тях е пак малко по-различна в детайлите.

М/у дрегото това което тук в немско наричат cevapcici . като нашите кебапчета ли се или нещо друго? Винаги съм се чудела.. newsm78

# 21
  • Мнения: 4 244
е те заради тези неща все имаше дрязги между нас и гърците тук, като имаше интернационално готвене. Според мен разликата е в това, че ние при нас нещата са нарязани по-дребно, докато гърците карат с по-едри парчета, независимо дали е салата, мусака, сърми  или нещо,което друго общо. То и сърбите имат мусака но и при тях е пак малко по-различна в детайлите.

М/у дрегото това което тук в немско наричат cevapcici . като нашите кебапчета ли се или нещо друго? Винаги съм се чудела.. newsm78
Точно като нашите кебапчета си е!
А пък кое ястие на кого принадлежи не искам да споря щото като бях в Турция там имаше цацик - Снежанка, чобансалата - нашата шопска, сармички, мусака и да не изреждам на бременните да не им потекат пак лигите Embarassed

Аз затова оттогава наричам кухнята ни балканска - разликите са в процедурата на приготвяне, подправките и толкова

# 22
  • Мнения: 456
Никой не ме пита нищо за България. Повечето не са я чували. По-често питат защо сме дошли тук... Не ми се е налагало да обяснявам нещо конкретно.  Rolling Eyes

Само да добавя, че имотите в БГ са безбожно скъпи вече , а за живота да не говорим, дори да имаш собствено жилище. Така че, дори с тези данъци тук и при най-ниската заплата, пак е по-добре. Да не споменавам също , че данъците в БГ са също много високи за заплатите , които се взимат.  WinkКогато се прибрах сега през май, останах ужасно изненадана - не само цените на хранителните продукти (и не само на тях) са в повечето случаи като тук, ами дори има и по - скъпи !!! За стандарт ли говорим, за какво ли???? Confused

# 23
  • Мнения: 7 837
Разказвам главно за историята, фолклора и не на последно място кисело мляко, сирене, луканки и разни други вкуснотийки  Laughing. Тук това им е интересно.
Пове4ето хора са 4ували за Б-я, ама не вси4ки знаят къде то4но се намира  Grinning

Въпреки че съм разо4арована от някои неща, никога няма да кажа лоша дума за Б-я  Naughty

# 24
  • Мнения: 4 629
 Мен в повечето случаи конкретни неща ме питат (например има ли патлажани или царевица в България?  Wink) Или ме питат по какво си прилича и по какво се различава живота тук и в България според мен. Та не е задължително да слагам ударение на това, което е различно в Българи дали е по-хубаво или по-лошо - просто е различно

А това пък което ядат в Aмерика не знам защо го наричат мляко изобщо като съдържа всичко друго, но не и мляко... Тъй че за млякото не се моря да обяснявам.

Това го наричат yogurt,   а не мляко. И незнам точно какво съдържа, но на вкус е като българско кисело мляко  Laughing

За мусаката и сърмите доколкото аз знам са гръцки ястия  ooooh!

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Забравихме за виното, особено червеното Simple Smile Ракията ни май не я ценят много на Острова  newsm78

# 26
  • Мнения: 2 381
Много болна тема понякога. Като тръгна да обяснявам за райското кътче България сама си задавам въпроса "Ами защо като е толкова хубаво не си стоиш там".
Иначе им обяснявам за природата, за вкуса на плодовете и зеленчуците, за традициите. Само хубави неща.
Чувствам се много кофти, когато трябва да обяснявам на американци, че Европа не е джунгла и че от там са тръгнали бабите и дядовците им и също толкова трудно на българи, които никога не са били тук, че не всички американци са тъпи.

П.С.  - За киселото мляко- ами те тук не го употребяват ако не е плодово. Има едно гръцко и арабско. О, чудо вкиснаха се след няколко дена в хладилника. (за разлика от Данон, което месец може да стои там и да не мръдне). Между другото има и българско кисело мляко, но се продава само в магазани за здравословна храна Simple Smile. На опаковката си пише българската съставка.

# 27
  • Мнения: 4 629
Между другото има и българско кисело мляко, но се продава само в магазани за здравословна храна Simple Smile. На опаковката си пише българската съставка.

Ние си купуваме точно от тези магазини и аз затова казах, че е на вкус като българско  Embarassed,а то отчасти си е

# 28
  • Мнения: 2 452
Точно на време, за да се възмутя и аз по повод една случка от оня ден. Тук (в Северна Америка) представата им за България явно не се различава от представата им за Афганистан. Ето я и случката:
Лежим си с мъжа ми в леглото в сряда сутринта и слушаме радио докато си пием кафето и изведнъж се заслушваме, защото някакъв господин започна да обяснява как щял да настъпи апокалипсис на земята поради петролната криза - до 20 години всички събърбия ще загинат, ще се разпадне пътната система, а горката Канада, как ще се оправя тогава, когато от железопътната им мрежа и българите биха се срамували! Много се ядосах! Има той представа какво е България и я дава за пример то не че нашите железници са за хвалене,но пък чак толкова зле не са.
Вяра, впечатли ме това, което каза за майка си. Когато се срещнах за пръв път със семейството на съпруга си стана въпрос за това, че тя е с нищожна пенсия и аз и изпращам пари, за да и помагам. Тогава свекър ми каза "а защо не е на социално подпомагане". Как да му обясня, че предната година тя се пенсионира на длъжността директор на социални грижи?
Аз не разказвам особено много за България; убедена съм, че трудно ще ме разберат, колкото и да им обяснявам, защото България е пълна с толкова противоречия, че само човек минал през тях ще ме разбере. Надявам се, че който е бил в контакт с мен е останал с добро впечатление от българите и България; от това повече не мога да направя. Както се казва, оставям фактите да говорят.

# 29
  • Мнения: 4 399
Много болна тема понякога. Като тръгна да обяснявам за райското кътче България сама си задавам въпроса "Ами защо като е толкова хубаво не си стоиш там".


В началото когато заминах в чужбина и на всеки обяснявах за рая наречен България, понякога и аз се чудех докъде ще стигне толерантността на хората и кога ли някой ще ми зададе точно този въпрос 'А ти какво правиш тука като ви е толкова хубаво в България?'.


Лаура, това за социалните помощи щеше много да ме разсмее ако не беше ужасно тъжно. Като гледам майка ми, тя е с пенсия далеч над средната, но пак е унизително малка. Мъжа ми и каза че сега ще може да си почине. А тя му отговори че напротив ще и се наложи да работи повече защото пенсията за нищо не стига, а на песнионерите се плаща по-малко... Ама как да го разберат това чужденците като за тях животът започва с пенсионирането?

Общи условия

Активация на акаунт