работата по време на бременност

  • 6 024
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 753
По принцип бременните имат доста права, но само на хартия.В действителност ако си ги потърсиш тези права, може и без работа да се окажеш.
Моят съвет е, да си вземеш болничен и да се подготвиш на спокойствие за събитието.

# 16
  • Мнения: 266
Точно заради хора като теб итвоят работодател положението ни е такова! Ако всички вземаме по 900 лв, а ни осигуряват на 300 от къде ще се пълни държавната хазна? А тези пари, които ще получаваш след раждането някой съвестно ги е внасял от данъци иосигуровки. Не може да получаваш без да си давал! За положението,в което се намираш си виновна сама!
 #2gunfire

# 17
  • Мнения: 568
Може ли малко по леко с пистолетите!
За кое е виновна,че работодателя не и е плащал осигуровките,или че не иска да ги плаща за реалната заплата.
За това ,че ако тръгнеш да си търсиш правата никой не застава до теб ,а се намира кой да те замести след като те изгонят.
Не заради хора като нея положението ни е такова,а заради такива като теб!Искам да те попитам колко хора си подкрепила и колко си нападнала така?

# 18
  • Мнения: 636

Сега прочетох, че работодателят не е коректен и с внасянето на осигуровките - това ще е проблем при изплащането на майчинството в последствие (поне имам такива спомени). Нека някой по-компетентен да се изкаже по този въпрос.

Къде го прочете това?

# 19
  • Мнения: 636
dena_klv, реалната й заплата е голяма, защото осигуровките са по-ниски. Който иска да бъде осигуряван на реалната заплата, просто тя ще му бъде намалена.

 В повечето случаи самите работници избират да получават повече пари и да бъдат осигуряване на по-ниска заплата.

Какво ще избереш - да взимаш на ръка 1000 лв. и да бъдеш осигурявана на 240 лв. или да получаваш 700 лв на ръка и да те осигуряват върху 700. В повечето случаи работодателите определят каква сума им струва даден работник - заплата плюс осигуровки, като се увеличи едното се намаля другото.

# 20
  • На земята
  • Мнения: 215
Знаете ли, като работиш в малък град нямаш кой знае колко възможности за добре платена работа. Освен това неусигуряването на реалната заплата тук (а съм сигурна, че и в цяла България) си е практика при работодателите. Държавата ни даже поощрява това, защото всички са толкова лесно подкупни.
И другото нещо - да, получавала съм повече пари, но защо това да е престъпление? Защо след като се осигурявам, не знам къде отиват парите ми? Ти, Гери, като пълниш държавната хазна, знаеш ли в джобчето на кой чичко се намират парите ти? Аз НЕ съм получила качествено здравно обслужване малкото пъти, когато ми се е налагало. Ходила съм на частни лекари, защото съм искала да бъда излекувана. Какво значи това - на кой да давам парите си?! 

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
няма никакъв смисъл да се дават съвети тук! Единственото разумно нещо, което може да направи момичето в случая е да проведе един откровен  разговор с работодателя си. Не мисля, че е неразбран човек, при условие, че се е съгласил да й плаща по-високи осигуровки. Ако взимаш болничен в същото време няма да го натоварваш него със заплата, а никой няма да те спре да ходиш през това време на работа за колкото часа искаш, за да не оставяш колегите си! Така хем ще има жест от твоя страна хем от негова!  Peace

Освен това съм напълно съгласна с tsufi, за така наречените ни осигуровки. Мен например откакто съм се върнала на работа след първото ми раждане (тоест 2 години и нещо) ме осигуряват на максималната работна заплата (просто във фирмата ни всички са така). Мъжа ми работи в МВР и също го осигуряват на реална заплата (която за БГ също не е малка).
Ами честно казано не виждам никаква полза от това, освен, че непрекъснато ни търсят за поръчителство (само дето това не е никаква полза).
Направете си труда да обърнете внимание колко от пишещите тук се възмущават, че тези дето имали възможности не си плащат за частна детска градина на децата, а се "бутат" за държавна и видиш ли заемат техните места!  Close Значи не стига колко от моите пари отиват за данъци ами видиш ли и съм нахална, че ползвам това, което ми се полага. Ами извинявайте ама държавата ни е сбъркана във всяко едно отношение! Но да не навлизаме в подробности, че само се ядосвам допълнително!  Close

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 09:25 от LaDiDa

# 22
  • София
  • Мнения: 3 407
Точно заради хора като теб итвоят работодател положението ни е такова! Ако всички вземаме по 900 лв, а ни осигуряват на 300 от къде ще се пълни държавната хазна? А тези пари, които ще получаваш след раждането някой съвестно ги е внасял от данъци иосигуровки. Не може да получаваш без да си давал! За положението,в което се намираш си виновна сама!
 #2gunfire
По-спокойно, моля.
Положението ни е такова, поради съвсем различни причини.
И хайде да не отпочваме темата къде точно отиват парите и кой точно се облагодетелства, защото и аз имам какво да кажа по темата.
А ако започнем да смятаме, повече от убедена съм, че аз плащам доста повече данъци и осигуровки от теб, обаче в замяна, представи си, не получавам нищо съществено. Нито здравеопазване, нито майчински, нито детска градина за детето ми, нито дори безплатно паркиране пред дома ми.

# 23
  • Мнения: 1 174
По принцип има облекчения за бременни, намалено работно време, повече почивки, но при теб не мисля, че има някакво значение това. Не си на държавна работа, от шефа ти зависи кои от правата ти ще спази  Confused Аз работих до последно, работа на компютър, 8 часа, но на всеки час си ставах разтъпквах се и т.н. Излизах на разходка по обед и не ми тежеше. От 4 - тия месец на бременността ми си пуснах болничен за 30 дни, после си вадих продължения до момента на билничния 45 дни преди раждане. Реших, че вместо да се осигурявам на по - висока заплата /само за уточнение аз съм от тези, които ги осигуряват на това което вземат/, просто ще спестявам болничните, защото си вземах заплата, шефа пестеше от осигуровки, за 5 месеца не са малко парите. Тези болнични не ми се отразиха впоследствие на размера на болничния поради бременност и майчинство.  В твоя случай високите осигуровки за 6 месеца ще ти свършат ли работа ? Сега нали дохода се взема за 12 месеца назад.

# 24
  • Мнения: 568
dena_klv, реалната й заплата е голяма, защото осигуровките са по-ниски. Който иска да бъде осигуряван на реалната заплата, просто тя ще му бъде намалена.

 В повечето случаи самите работници избират да получават повече пари и да бъдат осигуряване на по-ниска заплата.

Какво ще избереш - да взимаш на ръка 1000 лв. и да бъдеш осигурявана на 240 лв. или да получаваш 700 лв на ръка и да те осигуряват върху 700. В повечето случаи работодателите определят каква сума им струва даден работник - заплата плюс осигуровки, като се увеличи едното се намаля другото.

Виж проблема е в това ,че ако те осигуряват на 240лв. ,а взимаш 1000лв,и поискаш да те осигуряват на реална,шефът казва ,че ще си плащаш всичко сам .В повечето случаи той плаща минималната осигуровка,а ти поемаш твоя %+неговата разлика.А ако правилата във фирмата са такива ,че всеки да си поеме частата и да плаща реално,никой не те пита какво предпочиташ.
И докъто не се спечели доверие в държавата и институциите масово положението ще е такова.За което не мога да упрекна жени като авторката  Peace

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 11:56 от dena_klv

# 25
  • Мнения: 636
Явно не ме разбираш ... Взимаш 1000 лв., ЗАЩОТО те осигуряват на 240 лв. Ако искаш да те осигуряват на по-висока, ще ти обяват по-ниска чиста заплата.

Примерно ако търся да наема някого на работа решавам, че работникът трябва да ми струва 1200 лв. Мога да го водя на 850 лв. и да му плащам с останалата предвидена сума осигуровките върху заплатата. Може работникът да предпочита да бъде осигуряван върху минималната и да взима чисто над 1000 лв. В повечето фирми ситуацията е точно такава. Така че такова понятие като осигуряване върху реалната няма.  Peace

# 26
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Мила, по въпроса ти за болничния и за майчинството попитай тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=376322.0 . Има компетентни мами, които ще ти обяснят как точно стоят нещата и какво ще се отрази на парите, които ще взимаш

# 27
  • Мнения: 568
Явно не ме разбираш ... Взимаш 1000 лв., ЗАЩОТО те осигуряват на 240 лв. Ако искаш да те осигуряват на по-висока, ще ти обяват по-ниска чиста заплата.

Примерно ако търся да наема някого на работа решавам, че работникът трябва да ми струва 1200 лв. Мога да го водя на 850 лв. и да му плащам с останалата предвидена сума осигуровките върху заплатата. Може работникът да предпочита да бъде осигуряван върху минималната и да взима чисто над 1000 лв. В повечето фирми ситуацията е точно такава. Така че такова понятие като осигуряване върху реалната няма.  Peace



Говорим за едно и също нещо PeaceА понятието осигуряване върху реална заплата има във фирмите където не те питат колко искаш да вземаш ,и на колко да те осигуряват.А ти казват -това е заплатата ,това са осигуровките и за всички е така Peace
Права си в много малко фирми е така.

# 28
  • Мнения: 210
По принцип в законодателството няма предвидено намаляване на работното време освен ако работата не е при тежки условия - при теб не важи.Но в закона пише че на 8 часа работен ден се пада 1 час почивка за 10 са 1 и 30

# 29
  • На земята
  • Мнения: 215
Благодаря на всички за адекватните отговори!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт