когато друго дете удари вашето

  • 8 237
  • 120
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 546
как реагирате, когато някое дете удари вашето?

днес едно дете взело топката на дечко и той тръгнал да си я взима обратно. тъй като в момента той страшно си държал на точно тази топка, майка ми започнала да увещава детето да му я върне, като му предложила друга топка. и докато го увещавала, то се пресегнало и ударило един шамар на сина ми. бабата на детето му направила вяла забележка, че не се удряли децата, майка ми му казала щом удря, да даде топката и я взела от ръцете му. и естествено започнала да успокоява внука си, който се късал от рев.

аз незнам как бих реагирала в такава ситуация и каква е правилната реакция. и какво да кажа на детето - удряй и ти  Rolling Eyes не искам да го уча да удря, но не искам и да го удрят.  Confused

# 1
  • Мнения: 3 034
мисля, че майка ти е постъпила много добре.
взела е топката от другото дете, казвайки му, че щом удря, няма и да играе с нея. и е успокоила внучето.
едва ли може да се добави нещо.  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 12 101
Не се саморазправям с чужди деца и не ги възпитавам. Ако има проблем моля родителя/придружителя на детето да вземе мерки. Ако не стане се изнасяме с малчо. Не бих позволила друг родител да прави забележки на моето. Предпочитам да се обърне към мен, защото ако се кара на детето аз съм длъжна да го защитя, за да знае, че може да разчита на мен, а после да му обясня къде е сбъркал.
Извън ситуации с шамари, мисля, че е най- добре децата да се учат сами да разрешават спорни ситуации. Това им дава увереност и умение да се ориентират в принципите при  взаимоотношенията между хората.

# 3
  • Мнения: 2 018
Ако бабата наистина го е порицала вяло, то аз щях да се разбуча и на бабата и на побойника. Това при условие, че моето е много малко за да може да се защити.

А иначе и аз съм против да го уча да отвръща на шамара с шамар.
Едва ли ще можеш да го предпазиш от всички шамари, които може да получи в живота и когато поотраснат е необходимо да ги оставяме да си намерят начина сами да се справят в такива ситуации.
Казвала съм им, че боят, шамарът и насилието е избор на слабия човек, но може да се наложи да го използват за да се защитят, ако думите не са имали достатъчна сила.  

# 4
  • София
  • Мнения: 721
Лично аз не бих тръгнала да чета конско на бабата или на другото дете. Отстранявам моето дете и му обяснявам, че така не се прави и сега тази баба ще обясни на другото момченце, че е сбъркало. В никакъв случай не бих му казала да удари и той.

(Малко офф) Между другото днес в пясъчника една баба правеше фигурки на детето си (с нашата играчка, не че има значение) и моят хубостник ходеше да ги разваля (той е в тази фаза - правя му фигурки за да ги разваля, много се кефи). Та тази баба на висок глас все за обяснява на внучето - ей това дете е лошо, така не се разваля, така само лошите деца правят и т.нат. Ий, едва се сдържах да не й кажа нещо, но се сдържах, както искат да си ги възпитават лудите му баби.

# 5
  • Мнения: 6 206
Съветвам ви много да внимавате има ли баби намесени.  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 721
Съветвам ви много да внимавате има ли баби намесени.  Laughing

Laughing
Аз много внимавам. Като беше бебе малкият, една баба ми се развика в парка, че такива са сега майките като мене, дето само си пушат цигарите и не си гледат децата и тем подобни. Аз не се сдържах и й се поотвиках, най-малкото, пред деца никога не съм запалила цигара, камо ли на детска площадка, но после осъзнах, че смисъл няма - те си живеят в измислен свят - светът на всезнаещите, скиснати, винаги готови на скандал баби на идеални внучета Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 4 555
Аз пък съм на много различно мнение.
Случи се едно дете да удари моето и съжалих, че не успях да стигна до нея достатъчно бързо, за да я махна от там. Моето ревна, но повече се стресна от виковете на майката на другото дете, която започна да му се кара. Ама така му се скара, че го навря в миша дупка. Моето спря да реве, а другото дете се разрева от стрес, чак ми домъчня за него. Стана ми ясно каква е причината детето да е агресивно, като се държат така с него, и то така ще се държи с другите деца.
Аз не искам ако друго дете удари моето, майката да му се кара грубо и гръмогласно за компенсация. Не мисля, че това е въобще някакво решение във връзка с агресията, освен че може да влоши нещата.
Пък и Калина виждам, че е схванала основното, след няколко сблъсъка с по-големи деца. Някой като тръгне да я доближава, бяга. И без това в 90% от случаите целта на приближаващият е да и вземе играчката, която държи. Не знам дали това е правилното поведение, но за възрастта и е добре, защото за сега и през ум не може да и мине да се защитава с физическа сила от другите деца. А те на площадката са все по-големи.

# 8
  • Мнения: 568
И аз съм за това да се справят сами и да не се меся.Но след като по-голямо дете напълни очите на дъщеря ми с пясък я взех  и изчистих.Върнах я да играе с децата,и ги наблюдавам .Същото дете се приготви да повтори,а майката даже я познавам,но тя си говори с дружки и поглежда без да реагира.Не можех повече да позволя тази ситуация,отидох до детето и му казах ,че ако си го позволи пак,ще направя същото за да разбере ,че не е хубаво.Няма как да възпитам чуждо дете и няма как да си взема мойто и да го уча да отстъпва.А майката ме погледна на криво ,но и до днес ме поздравява.

Мисля ,че майка ти е постъпила правилно.

# 9
  • Мнения: 284
Аз не искам ако друго дете удари моето, майката да му се кара грубо и гръмогласно за компенсация. Не мисля, че това е въобще някакво решение във връзка с агресията, освен че може да влоши нещата.
И аз не съм за гръмогласното реагиране, но трябва да се реагира - веднага и въобще не одобрявам идеята да си грабна детето и да изчезна както съветва само за снимка:
Не се саморазправям с чужди деца и не ги възпитавам. Ако има проблем моля родителя/придружителя на детето да вземе мерки. Ако не стане се изнасяме с малчо.

При такова поведение ситуацията ще се повтаря, а и провинилото се дете как да разбере, че е направило нещо, което не е приятно на другото - децата правят неща не защото са злонамерени и трябва да им помогнем да се научат да общуват. Идеята да обясниш на чуждо дете, че нещо не ти е приятно не е конско.

# 10
  • Мнения: 135
При такова поведение ситуацията ще се повтаря, а и провинилото се дете как да разбере, че е направило нещо, което не е приятно на другото - децата правят неща не защото са злонамерени и трябва да им помогнем да се научат да общуват. Идеята да обясниш на чуждо дете, че нещо не ти е приятно не е конско.
Абсолютно съм съгласна. Аз постъпвам по същият начин. Когато има конфликт изчаквам да се разправят хлапетата, ако другото дете посегне тихо, кротко но и сериозно го хващам за ръката и казвам, че така не може. За конкретният случай, аз изобщо нямаше да предлагам друга играчка, взимам си нашата и това е. На който не му е приятно чужди хора да правят забележки на детето му да си стои до него. Случвало се е и моето да вземе чужда играчка /но ако е проблем за детенцето чиято е аз лично ще я върна/и да посегне да удари първо, но в повечето случаи съм била до него за да му хвана ръката и да се обясня. Един път се случи със синът ми да посегне и аз да съм в страни и това ми послужи за урок. На моите деца също са им взимали играчките и това не е проблем до момента в който те си ги поискат. Тогава просто отивам и я взимам, някой ако е против да оспорва. Не мисля, че малките агресори трябва просто да се избягват, утре те ще порастнат и когато срещнат дъщеря ми на улицата може и да не успее да им избяга. Не съм отговорна за възпитанието на чуждите деца, но мисля, че понякога когато някой ти каже, че така не може е по- добрият вариант. Бих се радвала също така, ако се намери някой да направи забележка на 13г ми син, ако го види с цигара на улицата например.

# 11
  • Мнения: 337
Мисля, че тезата"децата сами да се оправят" защитават майките, чийто деца се бият. Аз не бих имала нищо против и моето дете да се побийва от време на време, но не...тя най-редовно яде пердах от познати и непознати деца. Опитвам се да не се намесвам. поне докато не стане напечено, но май не ми се отдава. И как, моля ви, се да не се намесвам като видя, че детето ми се пуска от пързалката и в този момент друго го блъска в гръб. Това се случва много често и почти винаги майката на другото дете седи настрани и в най-добрия случай просто наблюдава. И аз бих била спокойна ако детето ми може да се защитава само, но засега още не може. И не знам коя майка би била равнодушна с риск детето й да пострада лошо. Иначе в дребна кавга я оставям да се справя, но в повечето случаи е набита или пък спорът завършва с адски рев, който поне стряска другото дете/всеки си има тактика на защита, нашата е вдигането на шум/ Joy

# 12
  • Мнения: 4 187
Съветвам ви много да внимавате има ли баби намесени.  Laughing

Да, те винаги са особено чувствителни на тема внуци  Grinning.


По - темата, ако се случи, изчаквам реакцията на родител. До сега не ми се е случвало да няма такава. Рая изпада в конфликтни ситуации рядко, обикновено те са с децата, с които сме излезли на разходка. Който е виновен се извинява и играта продължава  Grinning!

# 13
  • Мнения: 7 821
Мисля, че тезата"децата сами да се оправят" защитават майките, чийто деца се бият.

Аз мисля, че тази теза се защитава предимно от майките с по-големи деца.
Първо защото имат повече опит, по-дълго някой е удрял децата им  Simple Smile. И най-вече защото им е ясно, че няма начин да си защитаваш детето непрекъснато, то все пак расте. За това е важно да го научиш да се справя само.

Колкото до бабите и аз съм със смесени чувства. Повечето не само треперят косъм да не падне от главата на унучето  Wink, ами и много се наместват в игрите на децата. Все дават акъл.
Снощи една баба на 3 годишно риташе с децата на площадката, за да може да пази нейното. Да подчертая, че останалите играчи бяха 6, 7 до 9 годишни. Децата я гледаха като извънземно  Shocked . Но на нея изобщо не и хрумваше, че просто трябва да обясни на собственото си внуче, че няма място в играта на големите. Нито може да я играе, нито може да се разчита те да го пазят. Е накрая големите просто се изместиха, а бабата отиде да показва на по-малките как се играе на пясъка.

# 14
  • София
  • Мнения: 969
В такива случаи, когато няма реакция от страна на бабата или майката, аз бих отишла да говоря с бабата, съответно с майката. И аз не съм съгласна, когато нечие дете тормози другите деца, а майка му си седи надалеч и не вижда какво прави нейното или не се интересува  #Cussing out И мойта е имало случаи, когато някое дете не й даде играчка и тя да го замеря с други или да посяга, но аз съм винаги наблизо за да предотвратя такива неща. 

Общи условия

Активация на акаунт