Пещерата "Леденика", Враца и околноста - помагайте

  • 11 610
  • 26
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 310
Привет момичета, заедно с приятелите и техните както и нашето детенце / от 2 до 3 годинки/ сме запланували утре да идем до пещерата "Леденика", ще тръгнем от София към 8 часа за да има време да разгледаме пещерата и после накъде, моля дайте идеи какво може да разгледаме и къде да хапнем разбира се. Единственото друго което се сещам е манастира "Седемте престола" и самият гр. Враца
моля помогнете #Crazy

# 1
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
тук, от вчера, има идеи за Враца и околностите Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 13 148
Пещерата си заслужава, но не забравяйте топли дрехи - вътре е всичко в лед и се хлъзга много. Мисля, че пускаха на кръгъл час групите. Не се лъжете да хапвате пред самата пещера - само лоши неща се пишат по форумите. Ние обядвахме в един ресторант на излизане от Враца в посока пещерата. Заведоха ни приятели от Враца и останахме доволни. За съжаление не помня как се казва, но е от дясно на пътя/посока Враца - пещерата/ Хотел-ресторант на 2 или 3 етажа и с голям двор с маси/ако са започнали да работят - нали до скоро беше студено/. От ресторанта покрай пътя се вижда алея за разходка, където почти винаги има хора. Ще си разгледам снимките и ако пише име ще допълня.

Качихме се и на Околчица - има само паметник, но гледката не е за пренебрегване.

Манастира Седемте престола си заслужава да се види, въпреки че отделянето от пътя е доста голямо и се кара много бавно по тясното и разбито пътче. Църквата има 7 отделни залички с олтари, а двора е невероятно поддържан и красив.

Сега като погледнах в другата тема май хотел - ресторанта се казваше Чайка. Точно до Вратцата е/красивите скали/.

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 23:03 от tania tda67

# 3
  • Мнения: 157
За хапване - ползвайте ресторанта на станцията на "АЕЦ Козлодуй". Не е далеч от пещерата, станцията ще я намерите лесно, а кухнята и цените в ресторанта ще ви изненадат приятно.

# 4
  • Мнения: 497
Близо до Враца в Искърския пролом е Черепишкия манастир. Много приятно място. Ние го посетихме това лято плюс Околчица.

# 5
  • София
  • Мнения: 310
Благодаря на всички момичета, които помогнаха, сега да докладвам:
влизам в тази пещера за втори път и оставах радостно изненадана от реконструкцията, в смисъл нови перила и стълби от неръждавейка, стабилни и удобни - старите бяха от ръждясъл винкел и на места даже липсваха стъпала, та пещерата е страхотна, който не я е посетил да отива веднага  Laughing, дъщеричката ми, която е на 2 годинки и 11 месеца беше безкрайно впечатлена и понеже два дни преди това и показах снимки на пещерата тя веднага я свърза с пещерата на 7-те джуджета, където ходят да копаят скъпоценни камъни  Mr. Green и през цялото време гледаше с ококорени очички да види някое джудженце и само ни шъткаше да мълчиме да не сме ги уплашели да ги види  Joy, на места даже сама изкачваше стълбите и ходеше по равното само като имаше стълби за слизане баща и я гушкаше - та разказах ви всичко това за да ви успокоя че става и за малки дечица, но дебелите дрехи са задължителни , името на пещерата не е случайно, видяхме даже и прилепчета, престоя вътре е около час.
от вън предлагат на малки и големи кончета за яздене като цената е 15мин - 10лв и нагоре не запомних цените
полянките около пещерата са пълни с цъфнали минзухари и гледката е невероятна даже съжалихме че не си бяхме взели барбекюто имаше доста хора покрай пушещи скари и на пикник Peace
Хапнахме в крайпътно заведение / нямаше време да търсиме друго, че децата заспаха по колите и трябваше да са покрай нас/, казваше се нещо от сорта на "Горска нимфа", цените бяха прилични / салатки от 2-3 лв, супички 1.50-2.50лв и скара - кебапчета и кюфтета по 1 лв доста големки, шишчета  и т.н./ и останахме от приятно изненадани от бързото обслужване / само от две жени се държи заведението а групата ни беше от 12 възрастни и 3 дечица/ и всичко беше много вкусно, прясно и топло, как стана тоя номер така и неразбрах #Crazy newsm78, аз не обичам особено кайма, но още ми потича лигичка при спомена за кебапчетата  Crazy Embarassed Mr. Green
и така доволно похапнали спряхме разбира се за още снимки и да се полюбуваме на гледката на прохода "Вратцата" времето беше чудесно и имаше скални катерачи на групички с палатки точно край пътя
отбихме се и отидохме първо до Черепишкия манастир - невероятно спокойно и уютно местенце, заслужава си да се види,вътре има и музей на Иван Вазов,  после отидохме и до манастир "Седемте престола" - еми мястото е стархотно, но за мен се е превърнало мястото около манастира и дори вътре в кич и печалбарство, но пък от друга гледна точка има къде да изпиеш едно кафе и една биричка сред природата докато децата малко се поразтъпчат, на 5км след манастира има заведение и щраусова ферма - отидохме да ги видиме, има и други животинки в клетки - зайчета, фазани, страхотни бели гълъби с къдрави опашки и др. , продават и щраусови яйца / 50лв бройката #Crazy/ на децата им беше много забавно как щраусите гонеха котките в клетките а те сякаш нарочно им се завираха в загражденията да ги дразнят  hahaha
изкарахме един страхотен ден сред природата с много смях настроене и положителни емоции
следващият ни маршрут май ще към Лом и Крушунския водопад, е разбира се приемам всякакви предложения за едно и дву дневни излети с малки деца   bouquet

Някой знае ли как се стига до станцията на АЕЦ над Враца и може ли да се нощува там, какви са цените....?

# 6
  • София
  • Мнения: 586

Някой знае ли как се стига до станцията на АЕЦ над Враца и може ли да се нощува там, какви са цените....?


Не знам как се стига, може да нощуват външни хора. Ние искахме да ходим през февруари, но беше пълно Tired Цените бяха около 30-40 лв. за двойна стая, имало басейн. На сайта на АЕЦ имаше телефони Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 3 854

Някой знае ли как се стига до станцията на АЕЦ над Враца и може ли да се нощува там, какви са цените....?


До станцията на АЕЦ се стига много лесно.Като се изкачите на високото има разклон надясно е за пещерата Леденика,а на ляво е за Пършевица и ски-пистата.Тръгвате вляво и като карате ще я видите вдясно, голяма е и няма как да я подминете, пък и има табели доколкото си спомням.

# 8
  • Мнения: 497
Благодаря на всички момичета, които помогнаха, сега да докладвам:

следващият ни маршрут май ще към Лом и Крушунския водопад, е разбира се приемам всякакви предложения за едно и дву дневни излети с малки деца   bouquet

Някой знае ли как се стига до станцията на АЕЦ над Враца и може ли да се нощува там, какви са цените....?

Марина, ти направо ме хвърли в музиката, сладурано, с тези Крушански водопади край Лом. Нашата вила е наблизо в този район и мислех, че сме изръшкали и знам наиуст вече тая част на България - Лом, Видин, Монтана и изведнаж "некви" незнайни водопади се появяват на хоризонта, дето не съм ги чувала.... Ама се разрових в нета, та да ти кажа и на теб. Те не са в района на гр. Лом, а около Ловеч някъде.
Ако обаче те интересува този район (така като гледам от постовете ти), моето предложение е Чипровци. Много приятно градче. Отидете в музея- ние сме ходили 3 пъти там и всеки път не ми е скучно, уредничките винаги са били много любезни и на добра воля (може би благодарение и на чара на мъжа ми) са ни разказвали и давали обяснения за различните експонати  . Напр. чак последния път научих, че единственото място, където семейства са имали фамилен герб (нещо абсолютно непознато като традиция в нашата история, за разлика от Европа) е именно Чипровци, напр. тези на Парчевич, Паячевич. Ще видите и красивите чипровски килими в музея, ще ви покажат и как се тъчат-начина е много разричен от нормалния стан. Има доста приятни семейни хотелчета, където можете да хапнете и евентуално преспите. Близо до Чипровци (преди него) е и Лопушанския манастир. Идеално за събота и неделя. Оттам може даже да "атакувате" и Белоградчишките скали (модерни напоследък) и друга страхотна пещера, която е съвсем наблизо до него - Магурата. Тя си струва определено да се види. Осветена е, проходима е и за деца без проблеми, само дето язък-вече от години не допускат до скалните рисунки на праисторическите хора в нея.
СЯ....... да ме похвалят момичетата от района какъв съм ПР , без да съм оттам....

Последна редакция: чт, 09 апр 2009, 00:35 от казабланка.

# 9
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Тук са Крушунските водопади. Наистина е много хубаво, или поне беше преди няколко години. Дано и там не са го превърнали в място за печалбарство.

# 10
  • Мнения: 436
Друго предложение от мен - Вършец и Клисурския манастир.
Във Вършец има водопад, а на Клисурския манастир е супер спокойно, с чист въздух, на пътя към него е "Скара Сталин" - сервират прясна пъстърва от собствените им рибарници, супер вкусни кебапчета, приготвени на скара с дървени въглища. Планината е много красива покрай манастира, можете да си налеете от лековитата вода на аязмото, или от минералната вода във Вършец.
Минава се през село Спанчевци - можете да отседнете в Минкови бани, има минерален басейн.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 148
Близо до крушунските водопади/най-красиви са пролетта,защото са най-пълноводни/ е Деветашката пещера/до с.Деветаки/. В самата пещера е трудно да се влезе, защото не е пригодена за посещения. От време на време организират в Ловеч някоя група, но е инцидентно. Въпреки това предверието, което е достъпно за всички е невероятно голямо и величествено. Лошото е, че моста който е точно отпред и е използван от военните/била е склад за гориво дълго време/ е разрушен и се спира на място преди пещерата и покрай реката се върви 15 минути пеша. Разходката е хубава, но ако няма човек да ти покаже точно къде да се спре с колата е трудно за намиране. Може би някои от момичетата от района ще ти кажат къде или с питане на място. Ето и снимки/на първата, до локвата, има и хора - вижда се колко е огромно/:







Освен това може да се отиде и до Ловеч. Забележителностите там са Покрития мост на Кольо Фичето, стар град Вароша, през който се минава за да се качи на крепостна стена над града. Там има и голям паметник на Левски и огромен кръст-меч, който е свързан с обявяването на Втората българска държава на това място. Във Вароша е и къщата на първия български космонавт, но има само паметна плоча отпред. Говореше се, че за 30-годишнината от полета му ще правят музей на авиацията, но не знам дали са направили. Годишнината беше вчера. И зоопарка им е доста добър. Преди няколко години беше с най-много животни в БГ, но поизмряха/жирафа например/. И последното, за което се сещам е че за Цветница има празник на града и в центъра правят като събор на занаятите. Има сергии с грънци/много евтини гювечета за готвене Laughing/, дървени сувенири и т.н.

На пътя за Ловеч пък е пещерата Съева дупка - също много красива!

Дано да не съм досадила с дългия си пост!

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Друго предложение от мен - Вършец и Клисурския манастир.
Във Вършец има водопад, а на Клисурския манастир е супер спокойно, с чист въздух, на пътя към него е "Скара Сталин" - сервират прясна пъстърва от собствените им рибарници, супер вкусни кебапчета, приготвени на скара с дървени въглища. Планината е много красива покрай манастира, можете да си налеете от лековитата вода на аязмото, или от минералната вода във Вършец.
Минава се през село Спанчевци - можете да отседнете в Минкови бани, има минерален басейн.

точно тава щях да подскажа и аз.
В станцията на АЕЦ може да се настаняват външни люде. Мисля, че се резервира в Козлодуй обаче.
Може да се нощува и в х-л Зоров, който е в близост до х. Пършевица. Има и още един х-л, който се зове Кипарис. Чувам добри отзиви за него...
Или в х-л Тева. Но не съм била от дете в него, та не знам подробности. Естествено и в х-л Горски дом, в чиято близост се намира Пътеката на приказките.
Аааааааа и да ви подсетя за още нещо... за ОКОЛЧИЦА, че един ден да не се изложите кат' тези от "Бягството"  ooooh! В началото на пътя за Околчица се намира още един х-л. Казва се Хъшове и има хубав външен басейн.
Естествено в х-л ресторант Чайка ще ви посрещант ОК. И ще можете да се повозите на водни колела.

# 13
  • София
  • Мнения: 310
Лелееееееееееееееееее вярно така съм написала, отивам да се поправя имах впредвид  Ловеч, ама от пусти мерак да напиша за всичко и съм написала  Лом, посипвам си главата с пепел  Joy Joy Embarassed
 благодаря и за другите идеи непремено ще се възползвам   bouquet Peace

е да ама не , вече не мога да си поправя предишния пост
определено знам къде е Лом и къде е Ловеч ама нищо, то пък и малко смях да стане hahaha
айде още веднъж благодаря за предложенията - определено Магурата, Белоградчик и Деветашката пещера са в списъка ни, но за Чипровци незнаех за музея и фактите около гербовете - казабланка благодарско от сърце  bouquet Hug дали музея ще работи в неделя, имаш ли представа newsm78
идеята за Вършец и Клисурския манастир също много ми допадна  Hug Peace redsonja
благодаря момичета продължавам да събирам идеи и да чертая маршрути
и после обещавам да споделям преживяното  Hug
гуш от мен на всички

Последна редакция: чт, 09 апр 2009, 16:57 от marinap

# 14
  • Мнения: 497
Марина, да. Музея в Чипровци работи и в събота и в недея и на официални празници от 9-17ч. Ако вратата на музея е затворена, не се шашкайте, ами на 10-на метра от него се намира адм. сграда на ууредниците, където понякога седят, така че питайте, не си тръгвайте. Ще ви отворят. Вземете си "беседа" - струва символични пари-мисля около 2 лева беше и тогава не гледате просто картинки, ами ще научите и много интересни неща от уредниците.
Препоръчвам ви сем. хотел Торлаците (не можах преди да се сетя името). Много са свесни стопаните, тяхната майка ни изтъка 2 чипровски килима-слънце. Торлаци - това е етнографска група (като каракачаните), които са доста малко останали и живеят и в Чипровци такива, а диалекта им е уникален - доста трудно се разбира.

Общи условия

Активация на акаунт