Дилема...Щатите или България?

  • 3 309
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 154
Здравей,
Съгласна съм с мнението на момичетата, че на мъжа ти ще му е трудно да си намери работа по специалността, защото американците са луди на тема сигурност, а пък и той няма опит от някоя тукашна компания. Според мен най-добрият вариант във вашия случай е той да кандидатства в някой университет за докторска програма (PhD). За целта е необходимо да вземе 2 изпита - TOEFL и GRE, да си евалюира българската диплома и да вземе препоръки от български преподаватели и/ или работодатели. Потърсете в Интернет информация за университетите около вас, разучете подробностите и най-добре отидете лично да говорите с Директора на програмата (Graduate Program Director). Повечето университети предлагат на добрите си студенти стипендия, възлизаща на ок. $20 000 - 25 000 годишно,  което при всички положения ще  е повече от сегашната заплата на съпруга ти. Освен това има преференции по отношение на квартири, храна, детски градини и т.н. Да не говорим за  очевидните предимства като получаване на американско образование и трупане на опит - в повечето случаи от него ще се изисква да преподава и да извършва изследователска дейност. Цялата процедура по кандидатстването отнема около 8-9 месеца, така че ако всичко е наред, ще го приемат за следващата у4ебна година 2006-2007. Ако имате въпроси, питай. Аз съм минала по същия път със специалност Химия, та имам представа горе - долу как стоят нещата. Успех .

# 16
  • Мнения: 4 458
На този адрес http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/602831/an/0/page/0#602831
е събрана информация за различните щати, климат, наеми, разходи, заплащане и др. Надявам се да ти свърши работа.

страшно ми хареса как са подредили изказванията. Много полезна информация и най-вече изпробвана от българи.
Вече се замислям дали да не се ориентирам към САЩ  newsm78 Особено като чета за Морени, сирене, кори за баница... български заведения.... Thinking

На мен американци ми казаха, че най-добре се живее и е препоръчително за семейство с малки деца в покрайнините на Атланта, Джорджия. Незнам, само така ми казаха  Peace

# 17
  • Мнения: 368
Здравей и от мен!
Ние живеем в щата Вашингтон и по-точно Сиатъл.
Както вече са писали преди мен - всяко начало е трудно и е утопия човек да се надява да започне хубава работа поне през първата година(ако не и повече).
Иначе тук климатът е почти като в Б-я като изключим по-честите валежи през есента и пролетта. Доколкото знам, тук почасовото заплащане е доста на ниво в сравнение с другите щати и стандартът на живот е добър погледнато като цяло.
Докако мъжът ти не се сдобие с американска диплома, ще му е доста трудно да си намери работа по специалността. При вас как стоят нещата със соц. помощи? Опитахте ли да кандидатствате за такива? Има ли организации WORK SOURCE?
А ако не сте добре с езика, от първостепенно значение е да учите колкото е възможно повече. Ами това се сещам от пръв поглед...
Ако те интересува нещо по-конкретно - питай, не се притеснявай!

# 18
  • Мнения: 53
Вчера пак пуснахме 5,6 резюмета, че да сме в играта Laughing С езика нямаме никакъв проблем ама не мога да разбера защо даже на интервю не го викат та да видят бял ли е, черен ли е, знае ли английски  newsm78. Аз ходих на интервю в Stein-Mart за sales associate и онази ми вика " ооооо, ще се обадим" и познайте - никой не звънна. Сигурно нямаме късмет и за това не ни тръгват нещата. Cry

# 19
  • Мнения: 804
Здравй мила, искам само да те укоража. Много е важно къде ще отидеш за начало, аз съм доволна от нашия избор. Ние сме във Вегас и от както сме дошли и двамата с мъжо си сменихме 3 пъти работата. Той сега си работи по спецялността, инжинер еколог. Само да подчертая, че сме тук само от 5 месеца, с не добър английски. Не е само до късмет, ами и до град Peace Чувла съм , че на такива места, като ядрена централа , например, могат да кандидатстжат само цитизен!!! Може и това да е причината, наистина са вманиечени на тема сигурност. Вегас се оказа идиален , като за старт, цените не са високи, работа има бол. Даже в момента при мъжа ми търсят инжинери, идвайте Party Желая ви успех, каквото и да решите, но щом сте стигнали до тук, трябва да се борите!

# 20
  • Мнения: 734
Мъжът ми е с подобна специалност - био-химия и  mechanical engineer. Дизайнер е на електроцентрали. Тук в Калифорния има работа по тази специалност, но трябва много да се търси, голямо търпение, време за пътуване и ходене по интервюта и да не се отказвате!!
Знам че Parsons търсят хора, провери им сайта и пуснете резюмето там.
Мога да ти кажа че сте на прав път - мъж ми беше без работа 2 месеца и аз му пуснах резюмето точно по такива сайтове за работа. В началото никой не се обаждаше. 6 м по късно започнаха да звънят. За последните 2 г. смени 3 работи защото постоянно се обаждат с по -добри предложения. Докато започне пак в бранша на електроцентралоте 6 месеца, строи хотели в Дисни Ланд и въобще не му харесваше, но няма как...Той е американец, и никога не беше изпадал в такава ситуация, също така много скептично се отнесе някой от и-нет да му намери работа срещу комисионна, но сега вече само пуска резюмета и не мога да го спра;)
Ще го питам по кои сайтове влиза и откъде се обаждат най много ако искаш.

Вегас ти го предлагам като вариант - стандарта е мааалко по висок от Тексас, но има адски много българи и доколкото ми казват познати там -работа се намира, зависи на какво е готов да работи съпруга ти. В началото винаги е трудно.

В сферата в която аз работя - постоянно се търсят агенти на недвижими имоти или агенти за заеми от банки - вземаш един сертификат и си готов да започнеш. Нямаш гаранция че ще имаш сделка всеки месец,но ако работиш по 8 часа на ден - задължително ще имаш и парите са много добри.
 

# 21
  • Мнения: 94
Jungle,
кажи моля те малко повече за живота ж Южна Калифорния.  Аз живея в Колорадо, тук при нас има доста "избягали" от там.  Всички се оплакват от трафика, престъпността, и прекалено скъпия и забързан живот.
Обаче времето и плажа са за завиждане.

# 22
  • UK
  • Мнения: 1 334
работил ли е мъжа ти по специалността си в бг?ако е, пробвал ли е в компании,които участват в бг проекти в областта на ядрената енергетика-примерно Уестингхаус. те са изпълнител по проект за модернизиране на централата в Козлодуй. Петима от инженерите им са чехи работили преди на чешката централа Темелин. Сега работят в офиса в Питсбърг,а в БГ идват веднъж в месеца. Друга такава компания е Парсънз-сега ще са консултант по строежа на Белене, имат офиси в Рединг, Пенсилвания, Хюстън, и в Калифорния,но не помня къде точно. Мисълта ми е,че тези две компании имат нужда от специалисти познаващи българските централи или централи със същата технология,ползването на езика да не говорим какво предимство е. В същото време пък са компании,а не централи. Имам познати пробвали да намерят работа в централа на запад с тази специалност,единственият успял е в ЮАР,но и той учи,сдава изпити и му отне около 5 години,като през това време работеше друго. Въпреки всичко не се отчайвай и успех!

# 23
  • Мнения: 53
Страхотна информация получихме и имаме голяма надежда за Парсънз. Стискаите палци  Wink

# 24
  • Мнения: 734
Страхотна информация получихме и имаме голяма надежда за Парсънз. Стискаите палци  Wink

Номер 1 са! Мъжът ми е работил за тях 13 години , благодарение на техните акции ще може да се пенсионира, изключително стабилна фирма, много бенефитс и възможност за растеж в йерархията. Поемат всички разходи при преселването и най важното- не разделят семейства- плащат всичко по път и настаняване на съпругата и децата.

за живота в Кали - Има трафик но ако нямаш абонамент за новите пътища или ако си в ЛА и ти се налага да се прибереш в 5 следобяд - тогава е лудница. Скъпо е много, но и парите които се правят са добри. Забързан живот...кой както си го нагласи. Аз живея до Лагуна Бийч в един нов град който е 3ти в САЩ и 1ви в Кали по безопасност- тук убийства и кражби няма, в източен ЛА - има голям процент, но пак зависи от кварталите и от градовете наоколо.
За да живееш нормално - да изплащаш къщата, колите и да успяваш да отделяш спестявания за колеж на детето ( 1 дете), както и да си поддържаш скромна рекламна кампания на бизнеса, а и да намираш време да си със семейството си след 5 часа следобяд ( тук това е много важно, всеки бърза да се прибере след работа и после парковете са пълни с народ ) ти трябват между 8 и 10 хиляди на месец.
Лесно няма...това е!

# 25
  • Мнения: 940
Аз живея в покрайнините на  Atlanta ,GA  -много е добре за деца ,така е.

agito ...
Цитат
Вчера пак пуснахме 5,6 резюмета, че да сме в играта  С езика нямаме никакъв проблем ама не мога да разбера защо даже на интервю не го викат та да видят бял ли е, черен ли е, знае ли английски  . Аз ходих на интервю в Stein-Mart за sales associate и онази ми вика " ооооо, ще се обадим" и познайте - никой не звънна

Аз бях в същото положение ,само си попълвах  applications  и нищо ,никой  не ми се обаждаше -докато се светнах един ден  ----попълваш обаче държиш да дадеш aplictiona  на менажера  Wink,да видиш как се заинтересоваха на бързо ,щото като напишеш къде си завършил училище и т..н.. и те се чудят какъв африканец си и даже не си правят труда да звъннат.

# 26
  • Мнения: 8 163
Ето и моите съвети, базирани на търсенето на работа както за съпруга ми, така и за мен.

1. Регистрирайте се ASAP в най-близката county library (безплатно е!) и намерете литература по въпроса за писането на резюмета и търсенето на работа. По отношение на писането на резюмета не знам коя книга да препоръчам за ядрен инженер, но виж, за търсенето на работа с 2 ръце гласувам за What Color Is Your Pachute? oт Richard Nelson Bolles.

2. Ако не сте сигурни, че можете да направите резюме и мотивационно писмо според тукашните стандарти, по-добре платете $40-100 на специалист, защото търсенето на работа с лошо написано резюме не е просто загуба на време и пари, а пропиляване на шансове, понеже изпратените вече резюмета влизат в база данни.

3. Не забравяйте, че колкото по-тясно профилиран е job hunt-а, толкова по-трудно ще е да се намери работа по специалността.

4. Имайте предвид също така, че първата година е най-трудна. Не се отказвайте без бой. Чист късмет си е, че имам такава хубава работа. Мъжът ми, Software Engineer, все още разнася пици (вече 10 месец), защото тук, в пряка близост до DC 99% от фирмите работят по правителствени проекти и искат Security Clearance (което се дава само на US граждани). Не искам да ви плаша, но предполагам, че ще има подобно изискване и за 98% от работещите в областта на ядрената енергетика.

5. И още нещо - не е задължително да пишете, че мъжът ти е завършил и работил в БГ. Пишете само името на университета и фирмата/ите. Останалото може да се уточни по време на интервюто.

Ако имаш още въпроси, пиши ми на aabadjieva@yahoo.com, че напоследък много, aмa много рядко влизам тук.

# 27
Какво решихте?
С професия като ядрен физик няма да си намери работа по специалността, което означава доста несигурни години за вас. Ако наистина искате да останете, трябва да сте много упорити и да се надявате на щур късмет, защото гледам имате и малко дете.
А защо отидохте в Арлингтън? Там е изключително неподходящо за нови имигранти без солидна подкрепа от роднини или приятели, или уговорена работа още от България.
Ако може се преместете. И търси ти работа макар и нискоквалифицирана за през уикендите, или вечер, за да може да си поувеличите доходите. Че  само на една заплата от SixFlags едва ли ви е весело.
И успех, ако все пак сте решили да останете.

# 28
  • Мнения: 179
Вече се чудим дали да не си събираме багажа обратно за България. Много сме отчаяни Sad
Отправям молбата си към всички, които могат да ми дадат информация за градовете където живеят, защото сме склонни да се преместим, стига да намерим препитание: намира ли се работа, има ли ядрени, топло, електроцентрали наоколо , стандарта на живот какъв е или всичко за което се сетите, че би ни помогнало. Наистина ще бъда много благодарна ако ми дадете някакво инфо.
P.S. Аз уж щях "накратко" да пиша ама май се поувлякох Simple Smile
Аз бих казала, че само след няколко месеца ви  е много рано да си събирате багажа за БГ , това е най-лесното , но не мисля, че е най-правилното . Като цяло началото е най-трудно , но не е непреодолимо .
Аз лично съм в Чикаго от години и за тук мога да кажа само хубави неща - има голяма БГ общност и  ако държиш да контактуваш с българи си добре дошла - има   2  БГ църкви , заведения, магазини , лекари и зъболекари и пр.  Работа също се намира , виж за специалността на съпругът ти не знам какви са реалните шансове , но работа като цяло има . Тук климата е като в  България - 4 сезона , зимите са малко по-сурови и летата по-горещи , но щом сте изкарали лятото в Тексас не мисля, че вече лято може да ви уплаши ( специално в Тексас имах чувството, че слънцето е спряло там някъде над главатата ми и пече ли пече  #Crazy )
Ако имаш конкретни въпроси питай- ще ми бъде приятно , ако знам отговорите да помогна . Hug

# 29
  • Мнения: 53
Ех, как се зарадвах, че някой изкарал пак на предна страница моята тема. Grinning Вече дилемата не стои пред нас, защото за добро или лошо (надявам се да е за добро) решихме да останем тук и да опитаме още малко. Вярно, че в чужбина ни е много трудно, но и в България няма да е песен, а и тъкмо сме се наредили горе-долу тук.
В Чикаго предполагам е по-лесно да се адаптираш при наличието на толкова много българи, но е много далече от нас. Може би трябваше да се ориентираме нататък още в началото, но като не знае човек понякога прави грешен избор и приема думите на хората като чиста монета. В Тексас, между другото, не е лошо, като изключим ужасното лято, което все още не е свършило. Това лято никога няма да го забравя - излизаш навън и не можеш да си поемеш въздух от парещата жега, затова и си седяхме вкъщи по цял ден newsm53

Общи условия

Активация на акаунт