Подслаждане на вода

  • 1 468
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 807
А това за захарта не мога да го разбера, защо се слага.

Ами аз предполагам, че се слага захар, за да може да приемат по-добре вкуса й, тя нали и кърмата е сладка.

Аз го бях пробвала сина ми без захар, ама като я вкуси и една такава физиономия направи милото, все едно е близнал лимон  Wink  Laughing

# 16
  • София
  • Мнения: 15 219
Това по-долу не е мое мнение, копирала съм мнението на друга майка от друг форум (беше на латиника, само го преписах на кирилица), защото ми направи силно впечатление, и мисля, че трябва да се има предвид и това, което тя е написала:

"Ами не е точно така-като препатила мама да ви кажа коя е основната причина да се слага захар във водичката:)
Причината на малките бебета да се дава подсладена вода е поради несъвършената обмяна на веществата. Малкото бебе има нужда от въглехидратна храна, която се усвоява най-лесно, бързо и безпроблемно и ако по някаква причина е лишено от нея, не я получи достатъчно бързо или просто има наследствен дефект в обмяната на веществата (но това не е най-решаващото, и нормално здраво бебе може да получи криза при наличие на горните условия), може лесно да получи хипогликемична криза. Това е рязко спадане нивото на кръвната захар и признаците са първоначално плач (поради чувството на силен глад и дискомфорт ), последван от силно изпотяване (капчици пот, големи колкото зърна ориз, и то навсякъде-даже по ръчичките и особено по лицето), след което детето може дори да загуби съзнание за кратко или просто да се отпусне изведнъж и да спи непробудно в продължение на часове,  като телесната температура спада драстично.
А понеже няма начин да се разбере кое бебе има предразположение към такива кризи и поради факта, че особено първите месеци кърмата е още нерегулирана и е възможно да се стигне до такива проблеми (пак казвам-и при съвсем нормални здрави бебчета), се препоръчва първите 3 месеца на бебето да се дава подсладена водичка.
А бебето наистина на този етап ще хареса повече подсладената вода-просто така повече ще му прилича на кърмата, която-ако сте опитвали- e много по-сладка от обикновено мляко:) Но вкусът не е решаващата причина да се подслажда водата-аз имах нещастието синът ми да получи такава криза и няма нужда да ви обяснявам какъв кошмар е, особено пък докато разберем за какво става въпрос. И си останахме на подсладена вода чак до годинка по съвет на педиатъра.
Бебетата без проблеми обаче трябва да се отучат от подсладената вода след 3-тия месец заради зъбките и заради това, че убива апетита:)".

Последна редакция: пн, 15 авг 2005, 14:40 от Vivi

# 17
  • Мнения: 763
А тогава защо само в България се препоръчва?

Сигурно е вярно това, което пишеш, но не е ли риска твърде малък, за да се дава на всички деца захар във водата?

# 18
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А аз да ви питам- вашите бебоци ядът ли попара? Там захар слагате ли?

# 19
  • Мнения: 46 516
А аз да ви питам- вашите бебоци ядът ли попара? Там захар слагате ли?


Ядеше до скоро, но сега я заместих с овесени ядки, просо и т.н.

Слагах бисквита вместо захар, но тя София по принцип предпочита соленичкото пред сладкото, та и без бисквита минаваше Wink

# 20
  • Мнения: 2 807
А аз да ви питам- вашите бебоци ядът ли попара? Там захар слагате ли?

Не, аз никога не съм слагала захар в попарата.
В киселите също.
Не се е оплакал човека  Wink

# 21
  • Мнения: 129
Но да се върнем на въпроса за водата, все пак. Не мога да си представя, че ще лиша детето си от вода. А относно подслаждането, и аз съм на мнение, че в първите месеци може и да се подслажда, но по-нататък не е здравословно.

# 22
  • Мнения: 46 516
....... Не мога да си представя, че ще лиша детето си от вода....

Хубаво е бебето да поема не повече от 1 литър на ден течност, аз лично не намерих причина да замествам млякото с вода Wink

Последна редакция: пн, 15 авг 2005, 14:38 от Никол

# 23
  • Мнения: 658
Моето бебе е на 6 мес и не пие вода даже да има захар, как да го накарам да пие

Последна редакция: вт, 16 авг 2005, 15:17 от Vivi

# 24
  • Мнения: 8 505
Захар не съм слагала и не слагам в нищо.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 298
Нашия педиатър като ни посети у дома на следващия ден от изписването на бебка, КАТЕГОРИЧНО ЗАБРАНИ ЗАХАР във водата и в каквото и да било друго...

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
Никаква захар, никаква вода Naughty

Дариа започна да пие вода чак след годинката, когато започна да яде и големи количества храна, различна от мляко.

Сега на 1,3 месеца пие много вода и сокове.

Не виждам смисъл от вода, като може да пие мляко бебчо.

# 27
  • София
  • Мнения: 15 219
За протокола-аз давах подсладена вода до края на третия месец, като постепенно намалявах количеството на захарта, така че в началото на 4-тия Иво вече пиеше неподсладена вода.
Това съм го правила по препоръка на: неонатолог от "Майчин дом", акушерките в "Шейново" и педиатъра на детето ми.

# 28
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Вече не знам да пиша или да не пиша, има някои отговори, които ме карат меко казано да си настъпвам очите. Водата не била нужна на бебетата, мда.... #Crazy
И аз винаги съм се чудела на подобни твърдения,но явно хората знаят по-добре от мен Shocked.В крайна сметка,всеки гледа собственото си дете.
Лично аз давам вода още от родилното.Една седмица пиехме глюкоза,а подслаждах до 40 дни.Ролята на захарта определено НЕ Е за подобряване на вкуса.Захар или глюкоза се дава за способстване работата на черното дробче.Именно за това при по-силна жълтеничка предписват глюкоза.
Никаква захар, никаква вода Naughty
Не виждам смисъл от вода, като може да пие мляко бебчо.
Но от подобно твърдение- #CrazyНищо лично!

# 29
  • София
  • Мнения: 6 999
dimana78, сигурна съм, че не е лично, както и че всеки си гледа детето както знае най-добре.

Тъй като не съм лекар и не мога да споря за какво е нужна/ненужна захарта и водата - просто се консултирах с такива.

Въпросът както и много други е обсъждам във форумите и преди.

Вода на бебетата не се е давала и в БГ само преди едно поколение, т.е. моята баба, както и тази на мъжа ми е кърмила децата си изключително и на поивскване и не е давала вода. Вода, а още по-малко подсладена не дават никъде другаде освен в БГ, дори в Русия и бившите Съветски Републики не дават. Не дават и в Африка, където е доста по-топло от БТГ, както и в Израел - само кърмят или дават формула до 5-6 месец.

Повечето лекари/педиатри, с които съм говорила са против даването на вода, още по-малко подсладена, на кърмаче.

Доводите:

Вода има достатъчно в кърмата или във формулата.
Водата само пълни стомахчето на бебето, като не му дава нищо, за разлика от млякото/кърмата.
Водата е вредна за не добре развитите бъбреци на бебето.

За други доводи в момента не се сещам.

И аз мислех, че водата е жизненоважна преди да родя и да започна да си отглеждам детето, но си промених мнението.

Това, което мен ме прави  #Crazy е как може много майки да не се информират за отглеждането на децата си, а да вярват само на мнението на други майки, роднини или педиатри с разбирания от преди 20 години. Нямам предвид теб с последното си изказване.

Общи условия

Активация на акаунт