Отново за религиозното обучение в клас...

  • 5 489
  • 155
  •   1
Отговори
# 30
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Интересно ми е как ще реагирате, ако детето ви има специален час, в който му обясняват, че е нормално да има гейове-семейства и да има две мами или двама тати. За сьжеление такива класове са реалност в някой страни. 
Ми нормално ще реагирам. Още повече, че това вече ще съм го обяснила на детето у дома, така че няма да е нещо ново.

По темата - аз съм абсолютно против всякакъв войнстващ религиозен фундаментализъм, независимо дали е увенчан с тюрбан или килимявка (правилно ли е да се казва така?). Съответно, считам за необходимо да си държа детето по-далеч от подобни личности. Да ме прощават искрено вярващите, но тоя Николай ми прилича на православна версия на иранските молли. Но мисля, че и Вълчев прекалява. По соцвреме гонеха хората заради кръстчета, сега май пак там се връщаме. Нека всеки си носи каквото иска, стига да не пречи на другите.

# 31
  • Мнения: 502
...
Според новия закон, значи ли, че в училище не можеш да носиш, дори кръстче на верижка, дори и то да не се вижда?
Да, точно това значи и заради това анатемосват Вълчев.

   То и заповедта на Вълчев за носенето на кръстчета си е изсилване,както и анатемосването на поповете.

# 32
  • Мнения: 25 825
Само да вметна за родителите на по-малки деца, че история на религиите и сега се изучава в училище в рамките на часовете по история и отчасти в часовете по литература. Точно, където и е мястото. При огромното натоварване на учениците и океана от информация, който ги залива, няма нужда от допълнителен предмет - нито по вероучение, нито по история на религиите. Ние световната и най-вече собствената си история изучихме, та и до религиите допряхме...  Whistling

# 33
  • гр.София
  • Мнения: 380
Интересно ми е как ще реагирате, ако детето ви има специален час, в който му обясняват, че е нормално да има гейове-семейства и да има две мами или двама тати. За сьжеление такива класове са реалност в някой страни. 
Как да реагирам? Аз самата смятам да обясня това на дъщеря си. Не виждам нищо скандално, това са фактите от живота.

# 34
  • Мнения: 2 093
Интересно ми е как ще реагирате, ако детето ви има специален час, в който му обясняват, че е нормално да има гейове-семейства и да има две мами или двама тати. За сьжеление такива класове са реалност в някой страни. 
Ми нормално ще реагирам. Още повече, че това вече ще съм го обяснила на детето у дома, така че няма да е нещо ново.

По темата - аз съм абсолютно против всякакъв войнстващ религиозен фундаментализъм, независимо дали е увенчан с тюрбан или килимявка (правилно ли е да се казва така?). Съответно, считам за необходимо да си държа детето по-далеч от подобни личности. Да ме прощават искрено вярващите, но тоя Николай ми прилича на православна версия на иранските молли. Но мисля, че и Вълчев прекалява. По соцвреме гонеха хората заради кръстчета, сега май пак там се връщаме. Нека всеки си носи каквото иска, стига да не пречи на другите.

така си мислите за гейовете, защото в България това още не е излязло на дневен ред. Друго ще мислиш, ако в даден момент обществото е принудено да ги приеме за нормално явление, до степен, в която законната дефиниция за брак е променена да включва не само понятието мьж и жена, но две жени и двама мьже. Не става вьпрос за дискриминация, а лични възгледи.

По вьпроса за религията, защо мислите, че подобен предмет, ще учи на крайности, а кьде останаха християнските добродетели. Точно хората които са истински вярващи, са много по- одухотворени и добри, нещо което липсва на много от нас.
Съгласна сьм, че децата които изповядват други религии, не трябва да бьдат принуждавани да посещават час по вероучение и техните родители би трябвало да изискват това условие от министерството. Вьпросьт е че в повечето училища поне 90 % от учениците са от християнски семейства или поне семейства, които не изповядват друга религия ( не говоря за градове с преобладаващо население от турски произход).
Според мен вероучение трябва да присъства в училищата, но да не е задължителен за изучаване.

# 35
  • Мнения: 3 634
Вьпросьт е че в повечето училища поне 90 % от учениците са от християнски семейства или поне семейства, които не изповядват друга религия ( не говоря за градове с преобладаващо население от турски произход).

Откъде извади тази "статистика"?! Tired

# 36
  • Мнения: 4 892

Според мен вероучение трябва да присъства в училищата, но да не е задължителен за изучаване.


В такъв случай да се направят към Светия синод такива лекции, към църквите, както някой по-горе спомена, след като ще са пожелание. Бюджета на училищата да се използва за други по-съществени неща.
Синода не е като да няма средства, да шитнат някои и други и имоти и готово.


Против съм да има вероучение в училищата, още повече да е задължително.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 077
Интересно ми е как ще реагирате, ако детето ви има специален час, в който му обясняват, че е нормално да има гейове-семейства и да има две мами или двама тати. За сьжеление такива класове са реалност в някой страни. 
Ми нормално ще реагирам. Още повече, че това вече ще съм го обяснила на детето у дома, така че няма да е нещо ново.

По темата - аз съм абсолютно против всякакъв войнстващ религиозен фундаментализъм, независимо дали е увенчан с тюрбан или килимявка (правилно ли е да се казва така?). Съответно, считам за необходимо да си държа детето по-далеч от подобни личности. Да ме прощават искрено вярващите, но тоя Николай ми прилича на православна версия на иранските молли. Но мисля, че и Вълчев прекалява. По соцвреме гонеха хората заради кръстчета, сега май пак там се връщаме. Нека всеки си носи каквото иска, стига да не пречи на другите.

така си мислите за гейовете, защото в България това още не е излязло на дневен ред. Друго ще мислиш, ако в даден момент обществото е принудено да ги приеме за нормално явление, до степен, в която законната дефиниция за брак е променена да включва не само понятието мьж и жена, но две жени и двама мьже. Не става вьпрос за дискриминация, а лични възгледи.

По вьпроса за религията, защо мислите, че подобен предмет, ще учи на крайности, а кьде останаха християнските добродетели. Точно хората които са истински вярващи, са много по- одухотворени и добри, нещо което липсва на много от нас.
Съгласна сьм, че децата които изповядват други религии, не трябва да бьдат принуждавани да посещават час по вероучение и техните родители би трябвало да изискват това условие от министерството. Вьпросьт е че в повечето училища поне 90 % от учениците са от християнски семейства или поне семейства, които не изповядват друга религия ( не говоря за градове с преобладаващо население от турски произход).
Според мен вероучение трябва да присъства в училищата, но да не е задължителен за изучаване.


Защото вече ги учат тези неща - учат ги да се кръстят например, което не ми е приятно изобщо. Това че се водят 90% християнски семействата е просто, защото не се водят атеисти. Аз СЪМ атеист, но дори и това не смятам да налагам на детето си - ако иска да започне да вярва, няма проблем, но в никакъв случай няма да съм аз човекът, който да го насочи в подобна насока.

Що се касае до уж безобидното кръстене - то е вече плод на възпитаване в нетърпимост и внушение, че ние сме най-добрите или най-правилните и по този начин се отричат дори католиците, които се кръстят обратно. Изобщо е недопустимо да се учат деца на каквато и да било религия, нито на присъствието или липсата на бог.

Богове този свят е видял в изобилие, хайде няма нужда да внушаваме на 6-7 годишни деца, че са дошли на този свят директно в грях и са виновни за това, че някакви си двама решили да хапнат ябълка (защото те друго няма да разберат) и ще вземат да се оправдават с това, че ядат хамбургери и пици, а не плодове.

# 38
  • Мнения: 2 093
Вьпросьт е че в повечето училища поне 90 % от учениците са от християнски семейства или поне семейства, които не изповядват друга религия ( не говоря за градове с преобладаващо население от турски произход).

Откъде извади тази "статистика"?! :tired







Some 85% of the population are Orthodox Christians and 13% Muslims. Around 10% of the population are of Turkish origin while 3% are Roma.

извадката е този сайт- преглед на членовете на Европеиския сьюз. Казах 90 % на изуст, но май се оказах доста близко до статистиката. http://europa.eu/abc/european_countries/eu_members/bulgaria/index_en.htm

Разбира се това са подробности, темата е друга.


Zanda Ksurik ти отиваш в другата крайност. Ако не дадеш вьзможност на детето си да научи за вярата и религията, как ще му осигориш вьзможност за свободен избор. Ти автоматично решаваш, че подобен клас, ще промие мозька на детето ти.

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 18:22 от Chrisimommy

# 39
# 40
  • Мнения: 3 634
За мен православните християни като % са тези, които живеят според правилата на религията. Ако правилно си спомням от лекциите в университета другото се нарича "примитивна религиозност" и това, че се пишеш за статистиката "православен" съвсем не означава, че си такъв.  Peace

# 41
  • Мнения: 3 205
Точно хората които са истински вярващи, са много по- одухотворени и добри, нещо което липсва на много от нас.

Дай дефиниция за "истински вярващ". Как да ги разпознаваме между обикновените хора? А и коя религия имаш предвид? Християнските добродетели не са присъщи само на християнската религия. Добродетелите са добродетели по принцип. Така че това, което пишеш, за мен е обидно, тъй като не съм християнка.

Аз не желая децата ми да посещават часове по каквато и да е религия. Кое е добро и кое е лошо могат да научат и без да знаят в коя посока и с колко пръста да се кръстят.

# 42
  • Мнения: 12 683


така си мислите за гейовете, защото в България това още не е излязло на дневен ред. Друго ще мислиш, ако в даден момент обществото е принудено да ги приеме за нормално явление, до степен, в която законната дефиниция за брак е променена да включва не само понятието мьж и жена, но две жени и двама мьже. Не става вьпрос за дискриминация, а лични възгледи.

Точно хората които са истински вярващи, са много по- одухотворени и добри, нещо което липсва на много от нас.


Никой не ме е принудил. Но го възприемам като нормално явление. Не ги анатемосвам.

За другото съм абсолютно крайно несъгласна. Но то си е част от релитията. Ние сме по-добри, защото вярваме в Исус. А мюсюлманите -   ние сме единствените прави, защото вярваме в Аллах. И т.н.

# 43
  • Мнения: 2 448
. Ако не дадеш вьзможност на детето си да научи за вярата и религията, как ще му осигориш вьзможност за свободен избор. Ти автоматично решаваш, че подобен клас, ще промие мозька на детето ти.

Като стане пълнолетен и отговорен за действията си нека изповядва каквато си ще религия,  но докато аз нося отговорността за него, не искам никой да му промива мозъка с религия. Библията може да му я чета аз в къщи, ако реша. Не мисля, че е нормално да има избор за вярата си , преди тази възраст.

# 44
  • София
  • Мнения: 12 641
Мисля, че времената, в които вероучението, по една или друга причина, е било полезно или необходимо са отминали много отдавна. Към храмовете на съответните религии може да се организира неделно или друго училище и който иска да ходи. Няма нужда детето ми да бъде обременявано с чувство за вина и грехове от ранна детска възраст. На Цветница бяхме с детето на черква, но не намирам за необходимо някой да му обяснява в специални часове, че ако на следващата Цветница или следващата неделя не отиде в черквата ще гори в ада, например. Религията, вярата, ценностите са въпрос на семеен- в началото, а в последствие- личен избор. Сега го водим в православна черква, но си е негов избор  като порастне дали да вярва в нещо и какво да бъде то.

Общи условия

Активация на акаунт