спане на новородено - на страни или по гръб

  • 11 646
  • 118
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 489
Ето линк от секция по детска хирургия  Спането - леко настрани и все пак говорим за новородени  Peace  http://www.pedsurg.net/za_pacienta_speshni.htm

# 61
  • София
  • Мнения: 2 508
Хехе, не съм чела назад, но аз пуснах същата тема преди няколко месеца:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=342940.0

Споделам опита си: веднага видях, че няма смисъл да мъча горкото дете да спи настрани и да го подпирам с възглавници, защото ЕСТЕСТВЕНОТО му положение е по гръб с глава обърната на някоя страна. Никога не се е давил, ако повърне, винаги изтича настрани.

# 62
  • Мнения: 80
Да, важното е главичката да е обърната на една страна  Peace

# 63
  • Мнения: 682
Дъщеря ми спеше по гръб първите месеци. Имаше физиологичен рефлукс и имах някакви притеснения да не аспирира течност, но след като попрочетох и се информирах повечко се успокоих, че е почти невъзможно. Нямаше как да я оставя да спи настрана, беше много подвижна отначалото.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 508
Сори за офф-топика, ама сте много готини на аватара, rapunzel! В тон... Mr. Green

# 65
  • Мнения: 168
Един сън на едната страна, следващия сън на другата. Сега спи по корем
Peaceи аз така редувах докато беше на 2-3 месеца и после започна да спи само по корем и сега е така

# 66
  • София
  • Мнения: 5 079
Спи настрани, но когато е будна я оставям да си полежи и по гръб. Peace

# 67
  • Мнения: 1 558
По гръб Peace

# 68
  • Мнения: 1 725
Смята се, че най-правилната поза за спане на малко бебе е по гръб, като главичката е настрани. Това, разбира се, се отнася за бебе, което позволява да го слагат в някаква поза. За Настя това не се отнася. Винаги е спяла твърде леко и трудно (много често се буди, все още дори, но малко по-рядко вече) и е извън нечии способности да я сложи в определена поза, понеже тя винаги си я променя (веднага), понеже се стряска. Първите месеци спеше по гръб, с извита главичка настрани. От 4 месец започна да спи на една страна. Никога не е заспивала по корем. Само веднъж (беше адски каталясала), но не спа дълго. Сега спи по всякакъв начин, включително и по корем или по-точно надупена, със свити крачета под корема, но аз рядко я оставям да заспива така, понеже е вредно за коленцата. Да си призная първия месец, като нямах правилна инфо, и слагах одеалце зад гръбчето, и тя нали беше още малка и безпомощна и не можеше да го преодолее в повечето случаи и оставаше да спи полу-на една страна.

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Аз и да я оставя на 1 страна, тя си се завърта по гръб - още от 15ия ден!

# 70
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Слагох го на страни и го подпирах иначе все се обръщаше по гръб.

# 71
  • Мнения: 857
Слагах го настрани в началото, но много скоро той започна да се обръща по гръб. Я си представете колко е гадно, като ти изтръпне някоя част на тялото, поради неудобно спане /каквото е настрани/. Бебетата също като възрастните, усещат кое е най-добро за тях. Имаше доста нощи, в които спеше върху мен по корем, за да е сигурен, за да му е топло.

# 72
  • Мнения: 180
На мен също ми бяха казали акушерките да слагам бебето си да спи на страни,като редувам страните.

# 73
  • Мнения: 22
И ние спим по гръб, тя сама се гласи - дали главичката да и е на ляво или на дясно - или права

# 74
  • Мнения: 2 677
Винаги е спал по гръб с отметната глава на едната страна.

Общи условия

Активация на акаунт