Адаптирано мляко и болести

  • 2 970
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 421
До сега не ми се е разболявала. Запек имаше около месец в началото, но то не беше точно запек, а просто ходеше през ден. Аз обаче се притесних и беше на дуфалак. Можеше и без него да мине... Откакто почнахме пюретата, няма проблем. Т не ми е вдигала, дори и след ваксините. Не е имала разстройство. А онзи ден повърна на фонтан, защото много ловко си напъха пръстите в гърлото докато се опитвах да я оригна Laughing Laughing Laughing Но иначе никога преди не и се е случвало. Доктора каза, че е здраво дете, дано така да бъде и занапред Praynig Wink Grinning Алергии не е имала освен към олиото на Чико. От него се обрина. Яла е и горски ягоди, и малини, и киви, но всички са от бурканчета и са съобразени с възрастта.

# 16
  • Мнения: 763
Синът ми го кърмих три месеца. След това вече горе-долу два месеца е на адаптирано мляко.

Разболя се от тази вирусна инфекция, която разболя и много кърмени бебета, така че в случая не виждам никаква връзка дали е кърмено детето или на адаптирано мляко.

За повръщането - повръщаше на фонтан много пъти, когато беше на кърма. На адаптирано само един път, когато опитахме с Фризолака,  с Аптамил - никакви проблеми, никакво повръщане!

Сега с адаптираното стомахчето му работи по-добре, ака всеки ден, на кърма се е случвало по няколко дни да не ака, защото явно съм яла много запичащи храни.

Не мисля, че има особена връзка между нещата. Освен това не зависи ли и как се грижи майката за детето си - дали не го държи на течение, недостатъчно облечено и т.н.?

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
На адаптирано мляко сме от 10-тия ден.

Веднъж настина /мина й за 2 дни с вит. С и панадол/ аз бях виновна, защото я изнесох потна и спяща от колата на февруарския студ.  Sad

Имала е временна непоносимост към лактозата. Мина й за около месец. Лекарката й каза, че е от захранването или от някакъв вирус, който не сме забелязали.

Наскоро установихме, че е алергична към никел /ако това е материала на копчетата за дънки/.

# 18
  • Мнения: 763
Точно това е материалът. И аз съм алергична към него. По принцип е забранен вече да се използва при дрехите, точно затова, но...

# 19
  • Мнения: 4 915
Извинете, че ви се намесвам в анкетата, исках да споделя моето мнение.
Първо - чудесно ще е да се докаже, че  адаптираното мляко не е пряко отговорно за предразположеност към болести. Никоя майка, никой човек не би желал да има такава зависимост.

Но относно подобен род анкети - проведени в този форум, или в кърмаческия, съм скептично настроена поради следната причина - резултатите ще бъдат твърде субективни, с твърде много странични обстоятелства, повлияли върху дадения отговор.
Според мен, за да са относително отговарящи резултатите на действителността, трябва да се направи изследване например върху

100 двойки еднояйчни близнаци -
с еднакъв генетичен материал,
с еднаква предразположеност към алергии,
еднакво гледани от майката (захранване, обличане, закаляване, изнежване),
еднакво третирани от педиатър (дали ще се предпише антибиотик в първите дни или ще се заложи на бабини рецепти и хомеопатия),
расли при еднакви обкръжаващи условия (заобикаляща среда, въздух, близост до големи замърсители, домашни любимци)
с еднаква изложенст на потенциални инфекциозни причинители...

и т.н....

и единият от  близнаците от самото начало да е на адаптирано мляко, а другия - на кърма - до годинката, да речем.

Тогава би могло да се съпоставят резултатите и да се каже има ли разлика в имунитета и справянето с болестите...Естествено, такова изследване никога няма да се състои. Идеята за "по-здравите" кърмачета идва от факта, че кърмата съдържа живи антитела и имуноглобулини. Но те сами по себе си не могат да правят чудеса - заради различните заобикалящи фактори, участващи пряко и косвено в живота на детето, и които изброих по-горе. Затова пък майките кърмачки, смятат, че кърмейки ще подпомогнат и допренесат за по-устойчиво здраве на детето си - в най-лошия случай, дори и да не помага кърмата, не вреди. За мен например е голямо предимство фактът, че докато детето се кърми, не може да се разболее от менингит.

Това е мнението ми. Извинете отново за намесата. Не искам да разпалвам спорове.

# 20
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Права си разбира се, но в съседния форум върлува мнението едва ли не, че децата на адаптирано са обречени цял живот на разнообразни и тежки болести, а така като гледам до тук болшинството деца не са боледували до 2-годишната си възраст. Това само по себе си е един доста сериозен факт, макар че анкетата не е "представителна"  Wink

# 21
  • Мнения: 4 915
Крайни мнения си има навсякъде.

Ако и в съседния форум пуснеш анкета, 90% от децата ще се окаже, че не са боледували до 2 годинки. Резултатът ще е такъв, защото в анкетата ще се включат най-вече онези майки, чиито деца са здравички - за да се похвалят.

Ако пък се пусне анкета в Здравния форум, ще се окаже сигурно, че болшинството от преболедувалите деца са на адаптирано мляко. Това пак не води до извода, че мъниците на формула са по-болни, резултатът ще е такъв, защото майките, които хранят с формула са болшинство.

Ето как резултатите дават една изкривена представа за истината.

Друг е въпросът, че много от болестите се проявяват в по-късен етап от живота. Да речем, една от причините захарта да не се препоръчва до първата годинка на  детето е именно тази - предразположеност към диабет по-късно и проблеми със зъбките.

Според мен за дечицата на адаптирано мляко е най-голям риска от алергия към белтъка на кравето мляко. Тази алергия е в пряко следствие от храненето с формула. Всички останали болести и неразположения зависят от съвкупността от много странични фактори.

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Браво бре хора, аз наистина съм от тези наивници дето си мислеха, че децата на адаптирано са обречени на тежки болести, но сега разбирам, че това не е точно така и това ме радва....браво Grinning

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Обаче знам, че имунитета трябва непрекъснато да се провокира, за да работи....незная дали това означава да се преболедуват болестите или не........иначе ние сме на кърма, но сме си боледували....нормални неща- настинки, херп ангина или розеола.....но аз не го пазя много...февруари/ март, когато беше на 5 месеца го завлякохме на палатка....бабите бяха в шок #Crazy

# 24
  • Мнения: 3 146
Теди беше на кърма до 2 месец вкл.След това мина на Фризолак(най-скапаното мляко според ширещото се мнение)Веднъж имаше 6 дневен запек когато още беше на кърма.След това никакви грижи с акането.
Алергии - не.Колики - не.повръщане на фонтан и не на фонтан - не! Вдигала е 2-3 пъти Т (от зъби и от настинка) - потушавах с Нурофен, Стеримар в носа, сироп против кашлица.
Антибиотици не сме пили, нито някакви имуностимуланти.
Е за съжаление и аз опровргавам твърденията на "медийните звезди" за ужасната кекавост и всевъзможни тежки болести на децата, хранени с адапт.мляко.
Е сега посиня ми детето както виждате и се поизмени леко, ама е здраво като един бик.
Обаче ми прави впечатление, че като няма какво друго да кажат уважаемите майчици - кърмачки дълбокомислено заявяват - е сега може и да нямате никакви здравословни проблеми, ама в една по-късна възраст.....хм - те тогава се появяват проблемите.А кърмените бебета - те са обратно в началото са кекави, ама после -...ехей едни бикове ти казвам....
Което , разбира се , е ужасно смешно.

Последна редакция: чт, 18 авг 2005, 18:48 от mama kenga

# 25
  • Мнения: 1 567
Не, не се е разболявала. Да чукна на дърво.
Не се брои епизодичното вдигане на Т при пробиването на едно гадно зъбче.
До навършване на 6 месеца беше на кърма и адаптирано мляко. След това я захраних по етапен ред. Разтройство и др. стомашни проблеми също не е имала, освен пак с никненето на зъбите.

Искам да се намеся по следния въпрос : Когато бебето е на кърма, няма запек. Дори и седмица да не е пълнило памперса, щом цица от мама, страшно няма. Пиша го, защото много майки са споделили, че бебето било на кърма и хоп запек. Няма такова нещо. Съвременните педиатри са на това становище. Отделен е въпросът как стоят нещата в милата ни Родина..

Последна редакция: чт, 18 авг 2005, 21:35 от veselinap

# 26
  • Мнения: 1 800
Алекс е бил 40 дни на кърма, към края не изцяло, а с добавка. На фонтан е повръщал два пъти досега - когато за пръв път му дадох добавка адаптирано мляко - Фризолак  Close втория път наскоро, когато му дадох НАМЕ със сметана. Запек не е имал. Болести някакви досега също не е имал. Температура само веднъж след ДТК. Позволих си да гласувам с последната опция, макар че нямаме годинка. 

# 27
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
1. Каката (на смесено хранене 1-2 месеца):
За първи път се разболя малко преди да навърши 2 годинки. Зарази я една братовчедка с ужасен грип. Дотогава даже сополки не й се появяваха.
колики- да, не много силни до края на 2-ри месец
разстройство- не (по-скоро беше запечена)
алегрии- да (атопичен дерматит като малка, сега почти нямаме проблеми)
2. Малкия (на смесено до 4,5 месеца):
До 6-тия месец изкара два вируса, докарани от каката. Единият път се наложи да пием антибиотик. Другият го изкара леко.
колики- да, ужасни до края на 3 месец
разстройство- 1,2 пъти до сега
алергии- не (да чукна на дърво!)

# 28
  • Мнения: 843
      Извинете, аз пак недоразбрала гласувах , а таралежчето ми е на 4 м. Блонди съм,  факт:-)) На адаптирано сме от първия ден.. с дохранване кърма. Кърма имах много, тя не засука.../ след секциото ми я дадоха на 3 - ти ден, беше свикнала с биберон - да тече, тече..,а нямам и зърна/  Колкото и както можех и давах... грамчета, като лекарство..но кърмата си отиде бързо.
Здравички сме, засега. Спим на хладно и толкова.
       Първото мляко Фризолак - до 2 седмици - леко  запичане
       Минахме на Аптамил 1, прекрасно мляко... до 3- ти месец - колики си имаше  редовни , силни, точно м/у 6ч. и 7ч., вечер.като часовник.
Сега сме на Нестоген , новото на Нестле, че е  с по- рядка консистенция
и повече яде, докато дойде време за Аптамил 2.   Наддава нормално, златната среда.
       Не повръща и не боледува. Направи реакция от имунизациите с лека температура, но нищо по- сериозно.
Рано е още да гадаем дали и как ще боледува и едва ли е заради млякото .             Съвременните млека са със пребиотици - Аптамил , например   

Всъщност исках само/?!!/ да кажа , че голямото дете , за 19 години е вдигал температура само,  САМО - 4 пъти. / заедно със шарките/- не е боледувал , Грип кара на крака веднъж  за 8 часа. Няма алергии..Хранен е с изкуствено мляко / не помня какво, май - Хумана/  до 3 месеца. После кисело млякосъс захар. Нищо сложно и страшно. Със здрави зъби е. Късмет съм имала ....Simple Smile)/ а, имах грандиозен комплекс, че не съм кърмила/
Та, не е до млякото.
Майчета, тези които можете и  искате, кърмете си дечицата...Simple Smile  bouquet най . малкото е по- удобно и определено здравословно.

А, аз благодаря на  това , че има адаптирани млекца... за лакомото ми таралежче..
Ще има и температури и растящи зъбчета, е!! Какво от това,  минава и се забравя!
Горе главата!!!

 

# 29
  • Мнения: 843
Ерика, благодаря ти за темата...!!  bouquet

Правим всичко възможно  най- добро за мъничетата ни.  А, да става каквото ще.
 Ще се справим:-)) newsm10 Banghead

Общи условия

Активация на акаунт