Колко е сбъркано летище София

  • 16 565
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 710
Чекирането до крайна дестинация го правят всички - без значение дали се сменят авиокомпаниие..

Точно така е. Др. е в-са, че риска от загуба на багажа се увеличава.
Чекирала съм багаж Болоня- Пукет с 2 авиокомпании ( Ал Италия и Тай) и ми дойде багажа... Но може би няма такава организация м/у редовни и лоу кост и чартъри...

По темата - и аз не съм виждала място за оставяне на багаж по летищата, не значи, че ги няма, не съм се и замисляла. Според мен не пречи да мине скенер багажа и да има къде да се остави, но може би няма такива случаи много, София не е транзитно летище. Ако сравнявам цените по летищата ( Сф е едно от най-скъпите, на които съм била) цената на 'гардероб'-а ще е сигурно половината ти билет...
Да няма организиран транспорт м/у двата терминала не е мн. умно, мдам.

# 61
  • MJF
  • Мнения: 8 659
между 1 и 2 терминал сега има ли бусче?април 2008 съм сигурна че нямаше а преди това ,когато пътувах 2007 си имаше такова.доколкото си спомням беше през половин час на цената на маршрутка.
съгласна съм със забележките на zizi_314 100%. впечатлението ми е ,че по отношение цените,свръзката на двата терминала  вместо подобрение има.....

# 62
  • Мнения: 334
Имаше бусче между двата терминала, първо на 15 минути, после на 30 и накрая го спряха. Това беше преди две години някъде. Оттогава не знам дали са пуснали някакъв транспорт, но беше ужасно абсурдно, защото когато го спряха, все още имаше доста полети от стария терминал. Веднъж ми се наложи да се превозвам и след големи уговорки успях да намеря такси, е платих му все едно да ме е довел от центъра, но пак добре, че се нави, иначе щях да си изпусна полета.
Навсякъде по света има безплатни автобуси не само до терминалите. В Атина има безплатен автобус до паркингите.
Ако летите с билети, купени не от агенция, а по интернет, няма начин да ви пуснат багажа до крайна дестинация. Пресен пример отпреди месец: България еър от Варна до София и Еджиън до Атина. Във Варна беше отказано пускане на багажа до Атина (билетите са купувани по интернет и съответно няма връзка между тях).

# 63
  • Мнения: 2 386
В Париж има безплатни shuttles до хотелите в Roissy. На нас и градски автобус ни е много.

# 64
  • Мнения: 3 271
Ева на сцена, даже в Bellingham имаше за някои хотели, нормални, не луксозни.

# 65
  • Мнения: 1 959
Достатъчно много безумия съм виждала и по други летища-Брюксел, Дьо Гол..,
за да смятам Летище София за съвсем нормално.

Ако летите с билети, купени не от агенция, а по интернет, няма начин да ви пуснат багажа до крайна дестинация...

От април миналата година, в рамките на ЕС, всички билети се купуват само през интернет.
Дори и от агенция да го купиш, последната пак го осигурява по същия начин.
Няма никаква разлика в условията на пътуване с билет купен през агенция и такъв, директно от теб, от интернет.

# 66
  • Мнения: 334
Има разлика, когато се прави от агенция, билетите са свързани по някакъв начин и при чекирането служителите виждат следващите полети, дори и да са с друга компания. Докато ако сам си купиш билета, тази връзка липсва.
От опит го казвам, по две мои пътувания в отскоро.

# 67
  • Мнения: 1 959
Мери,
не ми се спори заради спорта, наистина ми стана интересна тази ситуация..
Миналата година една моя леля държеше да има "истински" билет, на възраст е жената, няма вяра на интернет.
Бях с София по него време, пообиколих няколко агенции и от там ми обясниха, че авиокомпаниите в Европа са
подписали споразумение билетите да са вече само електронни.. и че дори и през тах да мине билета, ще е все същия.
Знам ли, сигурно си имат някаква система, както казваш, тоо всичко Биг Брадър стана...
 Peace



# 68
  • Мнения: 927
A някой има ли инфо за летищата Орли (Париж) и Виена? Във вторник и сряда ще имаме с малкия доста чакане и на двете летища и ме интересува дали ще има къде да си оставя багажа   Thinking  Аз пътувам с една авиолиния, но билетите ми са купувани поотделно - дали в такъв случай е могат да ми чекират багажа направо до СФ  Thinking

# 69
  • Мнения: 7 605
При отделни билети не могат.
Когато си купувате няколко сегмента с един билет, то тогава авиокомпанията (авиокомпаниите) гарантират че ще си хванете връзките и ако не, то тогава ви осигуряват транспорт до крайната точка колкото може по бързо. Също така багажът се чекира до крайната точка. Имате един билет, съответно и един номер на резервация и под него могат да виждат къде отивате и с кои полети.

Ако пък си купувате един билет Варна София примерно, и отделно друг билет от София до друг град, поемате риск. Първо, че ако полета от Варна до София има такова голямо закъснение, че си изпускате следващия полет, нямате право на нищо. Вие сте длъжни да се явите на време за полета и ако не сте успели.....ваш проблем. Към превозача от Варна до София също не можете да имате претенции, той си е изпълнил дълга да ви превозъва от Варна до София, па макар и със закъснение. И багажът ви не могат да го чекират от Варна до крайната точка, понеже сте с 2 билета.

# 70
  • Мнения: 334
tolumbichka, и на мен не ми се влиза в безсмислени спорове. В случая единственото, което искам, е да споделя моя опит, понеже често пътувам и може на някого да му е от полза. Имат някаква система, не знам каква е, защото ако поискам билети за два полета, разстоянието между които е много малко, ми казват: "сиситемата не позволява, няма необходимото време за трансфер". Аз нямам и ни най малка идея за каква програма става въпрос, ако има някой разботещ в туристическа агенция, да каже. По този начин в билета (така наречен, то си е лист хартия) излизат всички полети заедно, независимо от това, че са на различни авиокомпании (като ми изпращат резервациите, те даже са номерирани и предполагам, че така им ги издава системата им). А когато си ги купиш отделно, няма ограничение за времето между двата полета. А това, че вече всички издават електронни билети, то е че просто няма хартиен носител, нямаш реален билет, а разпечатката, която е единствено за твоя ориентация. Все пак логично е ако аз летя от А до В през Б, като се чекирам на А, да покажа двата си електронни билета (независимо как купени) и да поискам багажът ми да бъде доставен в пункт В, а не да се премятам из Б с него. Сега тук идва въпросът дали пък само тук в БГ не е това "мисията невъможна", защото май така ми се струва. Но не мога да твърдя със сигурност, защото не съм пътувала на дълго растояние с няколко прикачвания, с билет, незакупен от туристическа агенция. Предполагам, че силно зависи от вида на авиокомпанията и от страната, но не мога да твърдя със сигурност.

# 71
  • Мнения: 233
Системата се казва Amadeus, но е много сложно да го обяснявам тук. Аз  работя на нея. Ето как изглижда една ваша резервация в системата например:

--- TST ---RP/SOFLZ2900/SOFLZ2900            PT/SU  12JAN05/0737Z   Z4QCXS 
1.NIKOLOV/PETAR MR 
2  BA 891 M 14FEB 6 SOFLHR HK1          1435 1600   *1A/E* 
3  BA 890 M 24FEB 2 LHRSOF HK1       1  0840 1355   *1A/E* 
4 AP SOF +359 2 9532386
5 TK OK12JAN/SOFLZ2900 
6 FE PAX NONREF/-EUCBA3N/S2-3 
7 FM *M*6 
8 FP CASH 
9 FV BA

1- име на пътник, 2-3 маршрут (софия- хийтроу- софия в случая), 4- тел. на клиента, 5- дата на издаване на билета + amadeus номер на издаващата агенция, 6- казва се fare endorsment- tkt is non- refundable и важи само за BA полети, 7- комисионна 6%, 8- form of payment- cash, 9- validating carrier- British Airways
Тази резервация се различава от закупената от сайта на British напримеп по това, че агентът ви винаги зание какво се случна с вас. Ако има отменен, закъснял полет, той е длъжен да ви предупреди. Могат да се правят и промени по закупен билет, което по нета е малко сложно.  Ето и калкулацията на билета:

TKT-1259645251357        RCI-                 
   1A  LOC-Z4QCXS OD-SOFSOF  SI-SITI  FCMI-0   POI-SOF  DOI-12JAN05  IOI-00282332   
1.NIKOLOV/PETAR MR        ADT             ST
1 OSOF BA 891  M 14FEB 1435 OK MEUCBA3N      O              23K
2 OLHR BA 890  M 24FEB 0840 OK MEUCBA3N      O   17FEB      23K   
SOFFARE   F EUR       360.00TAX     
EUR         9.00BGTAX     
EUR         3.26YQTAX     
EUR        23.59XT 
TOTAL    EUR       395.85
FC SOF BA LON199.50BA SOF199.50NUC399.00END ROE0.902230XT7.11GB13.22UB3.26YQ

Когато имаме 2 компании и 1 калкулация като горната- значи те имат сторазумение и багажа се чекира до края, но кагато имаме 2 компании и 2 калкулации (нямат споразумение и 1 калкулация дава безумна цена) се налага разбивка на 2 билета и следователно 2 пъти чекиране на багажа.

# 72
  • Мнения: 1 959
Ахъм. Стана ми ясно. Някакви вътрешни междуагентски споразумения. Това е полезно да се знае..

След отменени полети, загубени багажи, треперене дали ще излети самолета в гъстата софийска мъгла
и ще хвана връзката...най-накрая си направих застраховка за такива случаи.
Повечето хора смятат, че най-важното е да стигнем живи и здрави.
Аз пък не мисля така.
Доста пари си плащаме за тези билети и си изисквам подобаващи условия на летищата и съответното обслужване.
Но както вече споменах с абсурди съм се сблъсквала и по "Европейско"..

Помните ли като отвориха втори терминал, на входа на паркинга имаше един чичко все едно изтупан от БГ филм от 70-те,
на старо, очукано ученическо бюро, късаше билетчета...на фона на модерната сграда и многоетажния паркинг зад гърба му,
изглеждаше ужасно нелепо...

# 73
  • Мнения: 233
Споразуменията не са междуагентски, а между авиокомпаниите- ние зависим от тях.   Peace Peace

# 74
  • Мнения: 78
Значи увеличихме бройката- Стокхолм, Копенхаген, Виена, Франкфурт, Прага, Ню Йорк. Давайте още. Не че ще променим нещо в BG ама......... Hug Hug  bouquet  bouquet

Рим и Амстердам от мен Simple Smile

 Някой беше стпоменал и Милано и Берлин   Peace Peace

+ Zürich

Общи условия

Активация на акаунт