Колко време живяхте на квартира?

  • 7 240
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 554
Между другото и аз се чувствам така. На есен ще станат 3 години от както живеем тук... хубаво ми е и на мен, свикнах си, най-хубавите моменти от живота ми са свързани с тая квартира. И при нас шанса за ново жилище е само, ако теглим жилищен кредит, но сме страхливи да рискуваме, а и как да стане кризата ме застигна и мен и ме съкратиха от предната ми месторабота сега съм в изпитателен срок...абе шанс за ново жилище май само ако спечелим от тото-то имаме, но знам ли....Ако чуя и други мнения как е било, как са рискували, какво са предприели, съжаляват ли, може и да започна да мисля по друг начин....

Валко, ние не сме на квартира, знаеш. Но да ти разкажа.
На 22 години сама теглих кредит и купих гарсониерата. Плащала съм го, аз си знам как. Яла съм понякога само хляб и чубрица. Обаче години минават и вноската, която през 2000-та година беше точно 50 на сто от заплатата ми през 2007 година беше вече само една осма. Успях да го изплатя предсрочно. Сега замислям нов кредит, за да сменя гарсониерата с по-голям.
Ние също нямаме  една стотинка наши пари. Но парите, които даваш за наем в 90 на сто от случаите покриват ако не цялата вноска, то голяма част от нея. Всъщност исках да кажа, че рискът поне за мен си струва.

# 16
  • Мнения: 3 641
Вал, сигурна съм ,че нещата ще се наредят при вас и ще си купите.  Hug
Ние 4 години като стиденти/2 год на общежитие/.Посля малко при родителите ми, селд това 1.5 на квартира. Мъжа ми се дърпаше като разбра,че искам да теглиме кредит как ще се оправяме. Но сега не съжалява, добре му е.
Начини се намират само здраве да има и щастлив живот Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 2 035
Благодаря ви момичета за историите които споделяте, благодаря ви, знаех че не съм само аз така, но сега като ви чета и почвам да гледам по ведро, знам ли наистина какво ще се случи и с нас  Hug

sofiq-ns, благодаря ти много за дългата история, разрева ме, но ме окуражи, благодаря ти!   bouquet

Пожелавам на всички които очакват да се настанят в собствените си жилища да влязат час по скоро в тях, а на тези дето не виждат светлина в тунела, като мен да я съзрат съвсем скоро!   bouquet

Нанче, смятали сме, че ако теглим кредит вноската за погасяването му за цели 25 години (при условие, че сега сме на по 32 почти) е много по голяма цифра спрямо наема който плащаме в момента и не ни е изгодно поне за момента, но колелото на живота се върти все пак Hug


# 18
  • Мнения: 8 999
Аз на квартира не съм живяла. Но мъжът ми, за да осигури жилище, 10 г. беше зарязал и следване, и кариера и се беше заробил в семейния ресторант. Яко бачкане, почти денонощно. Накрая - собствено жилище. Хубав, тристаен апартамент, на добро място /ако нямаш по принцип някакви предпочитания/. Обаче, аз имам. Продадохме го /беше ни и малък с тия две разнополови деца/, теглихме кредит и доплатихме за по-голям, в мечтания квартал. 25 г. ще плащаме по 400 лв. на месец. Но не съжалявам.
Честно казано, ако нямахме по-голямата част от сумата, необходима да си купим настоящото жилище, не знам дали бихме теглили по-голям кредит, за да си купим един малък апартамент. Макар и наш, нямаше да ни е комфортно. Може би щяхме да предпочетем вариант да си наемем един голям и удобен апартамент, а не да имаме наш собствен. Защото, ако ще трябва да се свиваме в харчовете, да се лишаваме от ежедневни гъдели, да броим стотинките и да обясняваме на децата, че е по-здравословно да не ядат шоколад и сладолед, че зимните ягоди не са вкусни, а първите пролетни домати не са полезни, щяхме доста да се замислим дали да предпочетем собствена гарсониера, пред наем за голямо жилище плюс джоб-пара. Все пак животът е един и бих избрала да го живея, опитвайки от всичко, отколкото да се заробя с нещо, оградено от тухли и покрив, но да не мога да си позволя нищо друго.

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Все пак животът е един и бих избрала да го живея, опитвайки от всичко, отколкото да се заробя с нещо, оградено от тухли и покрив, но да не мога да си позволя нищо друго.


много е добре, когато само казваш - подписвам се под това  Simple Smile
Вал, споко... само за 1-2-3-4г. да ти кажа, колко много ми се измениха приоритетите и мечтите. Има време за всичко  Hug Само здраве да е  Praynig

# 20
  • София
  • Мнения: 12 554
Нанче, смятали сме, че ако теглим кредит вноската за погасяването му за цели 25 години (при условие, че сега сме на по 32 почти) е много по голяма цифра спрямо наема който плащаме в момента и не ни е изгодно поне за момента, но колелото на живота се върти все пак Hug

Валче, сметнете го като процент от общите ви приходи за момента. Така ще си дадеш по -реална сметка. А ако изтеглите кредит - първо плащате него и после другите сметки. Аз така правя. Вярно е, че не ходим на ресторанти и кръчми - макар че нямаме ипотечен в момента, имаме два потребителски та си е почти същото - ограничаваме разходите, но пък знаеш за какво го правиш.
Надявам се, че нещата при теб ще се подредят по начина, по който мечтаеш  Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 7 993
Живяхме 3 год. на квартира. Започнахме буквално от 0-та, с купуването на виличките и лъжичките, та до завивките. През този период на квартира и аз, и той, сменихме по 2 работи, имало е моменти да нямаме пукнат лев, той беше на държавна работа. След 3 год. хазаинът реши, че му трябва апартамента и ни даде срок да го освободим. Отидохме при майка ми временно, докато си намерим нещо ново. Впоследствие решихме да останем там, оправихме апартамента и сега живеем тримата. Апартаментът е 3-стаен и не си пречим. Същевременно събираме спестявания, някой ден ще ги използваме за друго жилище. Вече почти 10 години работя в кредитни институции и малко се плаша от кредитите. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 46 526
Все пак животът е един и бих избрала да го живея, опитвайки от всичко, отколкото да се заробя с нещо, оградено от тухли и покрив, но да не мога да си позволя нищо друго.


много е добре, когато само казваш - подписвам се под това  Simple Smile
Вал, споко... само за 1-2-3-4г. да ти кажа, колко много ми се измениха приоритетите и мечтите. Има време за всичко  Hug Само здраве да е  Praynig

И друг път съм го писала,  ако бяхме останали под наем, сега трябваше да вадим повече на месец за него, отколкото е вноската ни по кредита.

# 23
  • София
  • Мнения: 12 554
Все пак животът е един и бих избрала да го живея, опитвайки от всичко, отколкото да се заробя с нещо, оградено от тухли и покрив, но да не мога да си позволя нищо друго.


много е добре, когато само казваш - подписвам се под това  Simple Smile
Вал, споко... само за 1-2-3-4г. да ти кажа, колко много ми се измениха приоритетите и мечтите. Има време за всичко  Hug Само здраве да е  Praynig

И друг път съм го писала,  ако бяхме останали под наем, сега трябваше да вадим повече на месец за него, отколкото е вноската ни по кредита.

Абсолютно съм съгласна.
От друга страна обаче сега се замислих, че Валката живее в Русе и там наемите сигурно не са толкова високи, колкото тук.

# 24
  • Мнения: 4 068
10 години вече сме по квартири. Всъщност никога не сме живяли в собствено жилище. Напълно съм съгласна с Никол, че е по-добре вноска по кредит отколкото наем да се плаща, но ние до момента не сме имали възможност да теглим. Мъж ми беше студент, а заплатата върху, която са ме осигорявали в никакъв случай не стига за такъв заем. Надявам се в близките 2-3 години вече да имаме възможност да изтеглим кредит и да си купим жилище, че наистина ми е писнало от квартири. И само като си помисля, че за тези години щяхме да сме изплатили половината заем и ми става лошо.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Баш с Никол сме си говорили, че има наем и наем.
Е, тогава няма смисъл от генерални заключения.
Да им е честито на всички заробили се с по над 20-25годишни вноски от по 900-1000лв. Всичките ми познати, които са с ипотечен кредит плащат по толкоз. Е, това нормално ли е?

# 26
  • Мнения: 1 919
9 г по квартири, чак сега се нанесохме в собствен дом.

# 27
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 657
Преди да се оженим, аз бях живяла около година и половина на квартира (студентско общежитие), а мъжът ми - 4. После още 7 години на квартира (сменихме 2). Миналата година минахме на следващата стъпка - собствено жилище.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 554
Да им е честито на всички заробили се с по над 20-25годишни вноски от по 900-1000лв. Всичките ми познати, които са с ипотечен кредит плащат по толкоз. Е, това нормално ли е?

Зависи, ако месечният доход на семейството е 4000-5000 лева - защо не. Но ако общият доход е 2000 лева, от които 1000 са вноска по кредит определено не е приемливо.

# 29
  • Мнения: 2 035
Баш с Никол сме си говорили, че има наем и наем.
Е, тогава няма смисъл от генерални заключения.
Да им е честито на всички заробили се с по над 20-25годишни вноски от по 900-1000лв. Всичките ми познати, които са с ипотечен кредит плащат по толкоз. Е, това нормално ли е?

Ей това имах предвид, че сега наема ни е 200 лв., а ако изплащаме вноски по кредит, както нямаме един лев зад гърба си ще трябва да внасяме около 800 лв. на месец  Tired И поне за момента не ни е изгодно.  По принцип сега си живеем нормално, но в никакъв случай не мога да кажа, че сме се разпуснали някакви и да харчим безразборно, примерно на заведение последно сме ходили на Коледа (един вид само на празник), а ако сме с кредит по 800 лв. не ми се мисли тогава как ще бъде, но колелото се върти и не се знае утре какво ще бъде, както самите вие казвате Simple Smile

Последна редакция: нд, 26 апр 2009, 14:31 от val_stef

Общи условия

Активация на акаунт