Риск от шарка при бременност!

  • 21 372
  • 39
  •   1
Отговори
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 13
Мили дами,

Моля помогнете с компетентно мнение, много съм притеснена! Бременна съм в 36 г.с. Днес на женската консултация имаше една жена с малкото си дете, което имаше шарка. Попита ме дали съм бременна и се отдръпна на около метър-два с него. Аз от стъписване и не попитах каква е шарката...а и видимо нямаше нищо което ме да ме ориентира...;
Не съм карала никакви шарки до момента. Има ли реален риск за бебето ми и как да постъпя?

Благодаря много предварително!

# 1
  • Мнения: 3 500
Ти си вече в доста напреднала бременност. Не мисля, че има чак такава опасност. Заразата се пренася по въздушно-капков път... тоест детето трябва да е кихало, кашляло или говорило близо до теб, за да се заразиш. Ако просто за секунди си минала до него вероятността да се заразиш е малка. Ако се чувстваш твърде притеснена говори с гинеколога си.

# 2
  • Мнения: 65
1во със сигурност трябва да си наясно дали си прекарала шарка като дете или не и тогава вече се консултирай с лекар. Hug Peace

# 3
  • Мнения: 3 500
Ами тя го е казала -
Не съм карала никакви шарки до момента.

# 4
  • Мнения: 6 713
Не мисля, че има проблем, ти си в напреднала бременност. Освен това сигурна ли си на 100% че не си карала никакви шарки? Момичетата например се ваксинират задължително срещу рубеола доколкото знам.
Аз бих се обадила за всеки случай на доктора си.
 Hug

# 5
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 13
Не мисля, че има проблем, ти си в напреднала бременност. Освен това сигурна ли си на 100% че не си карала никакви шарки? Момичетата например се ваксинират задължително срещу рубеола доколкото знам.
Аз бих се обадила за всеки случай на доктора си.
 Hug

Благодаря за бързите отговори, момичета!

Да, със сигурност не съм боледувала нито един от видовете шарки....за добро или лошо.

Вероятно съм ваксинирана някога срещу рубеола, имам предвид в детска възраст..., а преди да забременея не съм се ваксинирала.

Ти си вече в доста напреднала бременност. Не мисля, че има чак такава опасност. Заразата се пренася по въздушно-капков път... тоест детето трябва да е кихало, кашляло или говорило близо до теб, за да се заразиш. Ако просто за секунди си минала до него вероятността да се заразиш е малка. Ако се чувстваш твърде притеснена говори с гинеколога си.


Детето не беше в непосредствена близост, на около метър за 10-15 минути. Дано да няма опасност... Praynig

Благодаря на всички за отговорите!  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Има проблем, ако шарката е варицела, която в момента върлува в София. Защото тя е опасна именно в края на бременността.

# 7
  • Мнения: 2 447
Не мисля че е проблем,а и вероятността да си заразена е малка.Все пак не пречи да се консултираш с доки.

# 8
  • Мнения: 567
Аз бях в 7 месец, когато бях в контакт с дете с шарка. Колкото и да се старах да не съм близо не се получи и почти през цялото време бях в контакт с него. Но аз съм карала шарка и не се притесних чак толкова. Но защо не поговориш с доки

# 9
  • Мнения: 1 170
Ако е скарлатина няма проблем. Ако е варицела и не си я карала- има някакви рискове. По принцип се правят изследвания, за да се види имаш ли антитела (т.е. прекарала ли си я). В нета има инфо, потърси и не се притеснявай, дано всичко е наред Peace

Редактирам се, защото съм се изказала неподготвена Whistling : http://www.cibalab.com/tests/Varicella_graviditas.htm

# 10
  • Мнения: 2 885
Синът ми донесе варицела от градината в ранна бременност. Направих си кръвен тест в Цибалаб за антитела, макар да съм карала като малка тази шарка. От събота сме под карантина със скарлатина като термина ми е след 20 дена. Не е притеснително за бебето, но все пак уведоми наблюдаващия гинеколог.

# 11
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 13
Утре съм на преглед и със сигурност ще го уведомя...ама и аз как не попитах каква е шарката  ooooh!

Моят термин е на 21 Май...не знам, надявам се на добро развитие, макар че все пак се притеснявам именно защото нямам имунитет.

Прочетох че варицелата е опасна след 20 г.с. в срок от 5 дни преди и 2 дни след раждане...когато майката все още не е предала антитела на плода.

Ще видя утре док какво ще каже. Дано поне има опция при евентуален негативен развой......зараза, т.н.

Благодаря на всички !

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
В начална бременност мъжа ми боледува от варицела.Правих изследвания в института по вирусология в София , въпреки че бях на 99 % сигурна че съм я карала, но за потвърждение го направих. 

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
Утре съм на преглед и със сигурност ще го уведомя...ама и аз как не попитах каква е шарката  ooooh!

Моят термин е на 21 Май...не знам, надявам се на добро развитие, макар че все пак се притеснявам именно защото нямам имунитет.

Прочетох че варицелата е опасна след 20 г.с. в срок от 5 дни преди и 2 дни след раждане...когато майката все още не е предала антитела на плода.

Ще видя утре док какво ще каже. Дано поне има опция при евентуален негативен развой......зараза, т.н.

Благодаря на всички !

Въпреки че варицелата е опасно заболяване през цялата бременност, другият особено критичен период е около раждането. Заболяване на майката точно в този момент може да доведе до тежки инфекции на новороденото.

Така че възможно най-бързо се консултирай с гинеколога си.

# 14
  • София
  • Мнения: 44 135
пожелавам ти да нямаш проблеми....
то зависи и детето колко е било болно....ако вече е привършило с болестта може и самото то да не е било заразно.....
за да се знаех че е шарка би трябвало да има пъпки.....щом не си видяла такива и детето не е било под карантина в къщи...много вероятно и да е била минала болестта......

говори с наблюдаващият те....и да се надяваме да си останеш само с притеснението Wink

а за първи път чувам, че момичетата се ваксинирали с рубеола...т.е. днес всички се ваксинират за рубеола и момчета и момичета Wink
аз съм карала като дете и рубеола и варицела.....ваксини никакви не съм имала.......та не ми стана ясно момичетата с какво са по-спешъл Wink

Общи условия

Активация на акаунт