Държи се малко неприемливо. Как да реагирам?

  • 4 426
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 622
Ами много е просто-от яслата научава тези думички.Като я чуеш да говори така категорично й казваш,че не желаеш да слушаш подобни неща и край!Можеш за известно време да се направиш на сърдита,да я игнорираш,обикновено действа.
Моите деца,особено малката,също съм ги чувала да използват такива грозни думи и винаги правя забележка и казвам,че не ми е приятно.

# 16
  • Мнения: 1 547
Дъщеря ми обиди само веднъж баща си, беше на 2 г. и нещо. Неговата реакция беше светкавична, физическа и еднократна. Оттогава нито тя, нито брат й са си позволили да употребят подобни думи. От време на време ги чуваме, че наричат глупак някоя играчка, но това може да се преглътне  Laughing


Не бих се сърдила на детето си, нито бих се правила на разплакана, някак не ми прилягат подобни методи.

# 17
  • Мнения: 9 990
Аз пък не се правя, че не съм чула, директише наказвам.Откак наказвам 2-годишното ми бебе, което млатеше 6-годишната си кака и и се плезеше за капак след удара, се замисля мнооого сериозно преди подобен подвиг.Аз съм зла и не толерирам подобно поведение.Режа го от корен с каквото повикало.Еле па да си позволи обиден епитет за баща/майка/роднина в момент, в който всички на нея угаждат-ела ме виж тогава.Всъщност-позволи си го веднъж-два пъти и сега все още и е на езика, ама само ме поглежда и премълчава.От филмчетата, които у нас се гледат-Мързелград и русалките-учат все похвални неща-спорт, спортни бонбони и т.н.Обаче , след тези пускат един ужасен Пез ли е , какъв е не го знам-директно заповядвам да бъде спрян, защото там има обиди.

 Peace И аз съм зла!
Даже съм още по-зла, защото му позволявам да гледа всякакви филмчета, от които му се "обогатява" речникът. Но щом съм обяснила,че са грозни думи и не се използват-наказвам. Така де, и аз знам разни думички, които не се чувствам длъжна да използвам(поне не на глас..). Това за баткото, малкият още не говори и бие само брат си. Отнася си го, разбира се, но обикновено баткото го защитава.  Sunglasses

Да-с голямата и аз си позволявам, защото е разумна и разбира.Срамежлива е и не и е удобно да употребява кофти думи, въпреки, че знае доста такива. Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 4 041
От "лошите" думи не може да се скрие. Дали у дома, дали в градина, в училище-все ще ги научи. Просто ще им се обяснява,че такива думи не желаете да използват и постепенно ще свикнат.
Другото, което прилагаме у нас, не само за лошите думи, е, че дума, която не знае какво значи, не се използва. Първо пита, тогава употребява. Това за да не се обяснява,че като псува, не знае,че е лошо.  Wink Образно казано. По този повод да ви разкажа една смешка:
  В семейството на мъжа ми са ги свикнали така-като не знаеш думата питаш, четеш в речник и т.н. И децата си знаят. Пролетно време, събота следобед, пред 14 етажен блок е пълно с деца. Майките по терасите мият прозорци, поливат цветя... Бащите събрани в клубове по интереси-мослвич, лада, трабант-обсъждат пореден ремонт и дават акъл на някой съсед. Някои от вас си спомнят идилията. Сестрата на мъжа ми играе пред входа на ластик. Чула нова дума, но я мързи да се качи до 6 етаж и вика отдолу:
   - Майкооооо, какво е педераст?
Майката се смръзва, съседките от другите балкони-също, гледат.
   -Качи се горе!
   -Кажи , майкоооо, какво е педераст?
   - Качи се горе казах! Веднага!
   -Добре дееее, ей сегааа, кажи ми само какво е педераст?

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз съм от лошите. Директно наказвам. Няма какво да се обяснявам. Наказвам и обяснявам за какво е наказана няколко пъти ако трябва. Ефект има определено. И като беше на 2 така съм процедирала. Не мисля, че две годишните не разбират. Много добре им е ясно, че обиждат. Може да не знаят значението на думите, но знаят , че са лоши думи. Това поведение се пресича от самото начало.

# 20
  • Мнения: 1 817
И аз си мисля, че не трябва да се приемат разни лоши думи и обиди. В къщи не използваме такиява, освен от децата навън да чуе, няма от къде. Ако ми се случи -ще има наказание. Веднага трябва да се реагира, ако детето  ги говори съзнателно. Най-малкото ще кажа, че мама е много сърдите. зависи от възрастта на детето.
В никакъв случай само с подминаване няма да мине. Първо спокойно ще обясня , че такива думи използват невъзпитаните деца и мама е много обидена.
 Ако няма ефект, наказание , което ще подейства. Детето все пак трябва да има респект.

# 21
  • София
  • Мнения: 888
Аз още в зародиш съм изкоренявала желанието на децата си да използват обидни думи. Когато са се опитвали се отнасям доста строго и наказвам и казвам, че е лоша дума и не желая да се употрябва - на този етап нито едно от двете ми деца не си позволява да използва каквато и да е форма на обида нито към мен нито към когото и да е било -  просто така са свикнали.

# 22
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 296
И моята дъщеря имаше такъв период- използваше думи като глупак, тъпанар, простак  Rolling Eyes Че и "мамка му" каза на няколко пъти. Но нещата отминаха. Не съм се притеснявала особено.

# 23
  • Мнения: 3 500
Успокоихте ме до някаква степен.

# 24
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
И моята дъщеря имаше период , когато обиждаше всички. Вече отмина ,случва се съвсем рядко.

# 25
  • Мнения: 2 587
Моята дъщеря откакто тръгна на градина веднъж ми каза "Ти не си ми мама,ти си боклук".Е,не е истина как се почувствах,но по тона и начина по който го каза беше ясно,че е горда че знае нова дума и очаква похвала.Обясних й че това е обидно и мама много я е заболяло.Не се е повтаряло.

# 26
  • Мнения: X
Типичен бебешки пубертет.
У нас на подобни сутуации се реагира моментално: предупреждение, предупреждение, наказание. Имаме си един доскоро доста употребяван ъгъл.
Реакцията трябва да е моментална, за да разбере детето защо е наказано или защо си се скарала. Няма смисъл да реагираш след 2 дни.

# 27
  • Мнения: 2 478
Реакция! Това е думата, а не "правя се, че не я чувам". Синът ми все още не говори, но понеже имам контакти с малко по-големи деца от него (около 3г) и съм чувала обиди от тях спрямо майките си. Когато попитам детето защо е обидило майка си и дали тя ще се чувства добре, ако мама и каже "глупачка" детето се замисля. След това ми трябват още 2-3 изречения, за да се чуе и извинението. А майката е учудена, защото детето често я обижда , но никога не се е извинявало. Ами причината е точно там, че родителя се прави, че не чува, надява се периода да отмине и не разговаря с детето си.
П.С. Много бих се срамувала, ако синът ми ме обиди.

# 28
  • Мнения: 67
Синът ми точно един път на около 2г си позволи да ме удари и да ми каже "кучка." Реагирах моментално. Вече е на почти на 8г това повече не се повтори. Дъщеря ми е на 5г не е казвала такива обидни думи. Тя като я накарам да свърши нещо казва "Ти не ме обичаш " а аз отговарям " А ти обичаш ли ме? " . Незнам дали павилно отговарям! Но след малко е направила това което съм я накарала. Например: Да си вдигне блузата от земята.

# 29
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Хм, това е едно от нещата които ме спират да дам малкият на градина.
У дома такива думи не се използват, само веднъж ми каза "маки!" (млъкни)но му казах, че така не бива да ми говори и че съм обидена.
От тогава много внимавам какво казвам, защото ние с баща му си разменяме думи на шега, но малкият попива като гъба и повтаря всичко... сега превъзпитавам себе си и мъжът ми, за да не се налага да наказвам малкият  Crazy
За телевизията много внимавам какво гледа. Веднъж даваха някаква реклама на филм със "секси"... и моят хубостник няколко седмици поваряше  "секси кола", "секси мечо"... всичко беше секси  Laughing
ако започне да говори "мили" думи или да ни обижда, в никакъв случай няма да се направя на глуха. Ще седнем, ще поговоря с него, следващ път предупреждавам , на трети АКо има такъв - наказвам!

Общи условия

Активация на акаунт