"Най - големите лъжи в историята"

  • 8 158
  • 157
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 517
Има една-единствена огромна лъжа в тоя свят, причината света да е на това дередже в момента, и това е религията.

Айдеее, отиде коня у ряката  Whistling

# 106
  • Мнения: 78
Нещо грешно ли казах? В смисъл неправилно, ясно ми е, че ще се счете за грешно, грях, да изрека на глас истината за попските глупости.

Сега сигурно ще ми наскачат всичките псевдоморалисти/ки, които продължават да смятат Господ за нещо реално и Иисус за негов син

# 107
  • Мнения: 1 517
Не, просто изместваш темата в опасна посока  Grinning

# 108
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 316
Има една-единствена огромна лъжа в тоя свят, причината света да е на това дередже в момента, и това е религията.

да, на повечето хора даже им харесва. пък и как да обясниш на масата за някои природни явления. така създадени легенди после станали религия.
скоро четох за египет отново и за историята на бог хорус, която удивително напомня тази на исус, но е няколко хиляди години по-ранна...

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Оставете вярата там, където й е мястото - в душите на хората. Тя никога не се е нуждаела от доказателства, защото човек или я има, или я няма.

# 110
  • Мнения: 78
Мишка, объркала си малко реда, мила Simple Smile историята на Иисус удивително напомня тази на Хорус, не обратното.
Да не кажа, че е просто ксерокопирана с леко променени имена.



Андариел, нямам нищо против вярата в душите на хората. Но имам мнооооооооого против комерсиалната религия на катедралите и кардиналите

# 111
  • Мнения: 1 959
А възможно ли е в учебниците по история да бъдат изнесени само фактите?

Уфф, това също не е лесна работа.. Хубаво по-горе НиноТино каза, че понятието "исторически факт" трябва да се забрани.
Вземи събитието-основаване на българската държава-680 или 681-и зад двете дати стоят камара аргументи.
Или пък, кога Второто царство е завладяно от османските турци-1396 или 1412-13...
От друга страна, голямо е заблуждението, че историята е само дати, напротив, най-добрите историци са лоши фактолози.

А аз не се отказва. Иска ощи.

Хвани някой пътнически влак по линията София-Варна, за предпочитане в неделя.
Всички са се настанили, Шок и Уикенд са отворени, обувките събути, шумолят торбички с разни лакомства.
Сподели, че си студентка/учителка/научен работник по история.
Наслаждавай се  Whistling

# 112
  • Мнения: 78
Подкрепям.

"Исторически факт" е абсолютно безсмислен термин.

Победата за едни е клане за други.

# 113
  • София
  • Мнения: 12 786
Има една-единствена огромна лъжа в тоя свят, причината света да е на това дередже в момента, и това е религията.

На какво дередже сме в момента?
Каква религия е виновна за това, защото по света има много религии?
Дали хората с различна религия имат различно дередже?
"Протестантската етика и духа на капитализма" звучи ли ти познато като заглавие?
 


Извинявай за многото въпроси, но поста ти ме заинтригува, а не разполагам с време за дълги, доуточняващи разговори.

# 114
  • Мнения: 78
хм, поред.

Под дередже имах предвид състоянието и степента на напредък на човечеството като цяло, не като единици. Понеже хич не е розово благодарение на религията, употребих думата "дередже".

"Религия" също е цялостен термин. Означава да вярваш в Бог или богове. Няма значение кои са те. Религията се дели на видове - мюсюлманска, католическа, православна, източно-православна, югозападно-протестантска, хипер-сексуално-мормонска, и всякакви секти и църквички, изобщо всяка група от над 4 човека си има собствена вяра.

Нямам нищо против да разискваме тази тема, всеки да представи собствените си доводи "за" и "против", но нека го направим човешки, без заяждане. Нямам предвид Бояна, ти не се заяждаш очевидно, но очаквам някои по-фанатично подчинени на "всемогъщите" да го направят.

И понеже тази тема е за друго нещо, не за това, което аз написах (за което се извинявам на авторката), може да си спретнем друга тема, ако нямате нищо против.

# 115
  • Мнения: 1 394
За съжаление или за радост,тук не се толерират темите с религиозна тематика,така,че ...спретни си я някъде в кварталното кафене и си обсъждайте с аверите на дълго и на широко.Има много сайтове за религии и много форуми към тях...потърси "утеха" за душата си другаде.Тук темата е друга...
И изобщо имаш ли представа,какво е религия,за да твърдиш,че заради нея сме на това "дередже"???А и смени насоката,че "мохабета може да загрубее",ако се появи някой набожен и  ще затворят хубавата тема заради тебе.Така ще е най-добре мисля.Да се върнем на темата,а?  Peace
........с тоя аватар и този подпис....брррр......не се учудвам,че мислиш така за религията... Wink

# 116
  • София
  • Мнения: 12 786
Фил, благодаря за отговорите! Би било интересно да се направи отделна тема, защото религиите са оформили света по определен начин и ми е интересно какви мнения има по въпроса. За съжаление, подобна тема вероятно ще бъде пълно  фиаско и е по- добре да пропуснем. Само да уточня, че 4 човека могат да заформят култ, а за религия се иска малко повече, не само човешки ресурс, а и други неща.

По темата- училището не е създадено, за да научим фактите от историята. Масовото образование е създадено, за да могат селяните да се научат да познават часовника, да спазват определени правила, да смятат и всичко това, за да работят във фабриките, които се нуждаят от работна ръка. Сега се използва за подобни цели, така че не можем да искаме от него твърде много. С висшето образование е било друго, но сега е станало като със средното. И става все по- лесно да се скандализираме в един свят озарен от кристалната яснота осенила ни чрез образованието.

# 117
  • Мнения: 78


Душата ми си е в прекрасен покой и няма нужда от "утеха", за разлика от тия, които търсят такава в някаква въображаема фигура.
Да, имам представа какво е религия, как е произлязла, за какво се използва и т.н. и продължавам да твърдя напълно убедено, че именно заради нея човечеството е в това положение, в което е в момента откъм прогрес и развитие.
И ако вземеш да прочетеш какво съм написал, ще видиш, че предложих да изнесем тази тема в нова, за да не говорим тук.

Имам си едно много идиотско нещо, което правя, нарича се "мислене". Пробвайте го тия дни, може да ви хареса



По темата:
Всеки световен лидер е станал такъв, защото е бил или безскрупулен, или безмилостен или не му е пукало кой ще прегази по пътя си нагоре. Така че е нормално всеки един от тях да бъде оплюван от прегазените и прецаканите. Ако това авторче немското беше постигнал някакъв успех, нямаше да пише така. Щеше да е прегазил и прецакал достатъчно много, за да се издигне.

Някой спомена въпроса за турското така наречено "робство" и промяната на думата в "присъствие". С пълното съзнание, че ще ви излезе пяна по клавиатурите ще кажа, че съм напълно съгласен с това определение. Робство не е имало, поне по моите разбирания.
Имало е завоевание, вярно е. Имало е клане, вярно е. Но не е имало робство. Не можеш да наречеш "робство" присъствието на трима турци в две села. Наричам го "овчедушие". Така е било по-лесно да се живее. Вместо да си късат цървулите по баирите, тия човечета са предпочели да живеят мизерно под страх, но и под покрив. Щото разбираш ли, може да дойдат тримата турци от през две села и да гръмнат някого.

И я! Познайте каква е била причината за това цялото нещо? Тоооочно така - религия! Заради пустата му ши.ана религия!

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 00:47 от Фил

# 118
  • Мнения: 1 394
Цитат
И ако вземеш да прочетеш какво съм написал, ще видиш, че предложих да изнесем тази тема в нова, за да не говорим тук
Аз добре прочетох,но и ти прочети какво написах за такивата теми с религиозна тематика тук във форума...Ако искаш пусни,но с този "увод",с който се разписа в темата...ако пуснеш друга подобна...ще стане.......не ми се мисли  и едва ли ще просъществува дълго...
Но ,ако имаш такова желание-пусни я пък да видим...може и да греша... Thinking
Цитат
Имам си едно много идиотско нещо, което правя, нарича се "мислене". Пробвайте го тия дни, може да ви хареса
......и от много мислене си измислил "най-прекрасното " нещо...че черните конфети ще вървят на погребения.......конфети???..... ooooh!.....добре,че и другите не мислят така..... Praynig.....и да...наистина е идиотско...[/size]

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 00:58 от dodyniki

# 119
  • Мнения: 78
Нямам нищо против, ще формулирам един хубав пост, ще съгласувам с администраторите за позволение, пък да видим. Бих искал да има и условия за коментари все пак, не искам да се изроди в плюене.

Иначе си права, такива теми трудно преживяват две страници.

Но ще видим. Ако се направи добре, може да стане прекрасна тема. Ще ти пратя линк, ако разрешат  Peace

Общи условия

Активация на акаунт