Примерна схема за захранване (15)

  • 49 765
  • 507
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 512
На мен ми дава грешен потребител / парола. Не мога да се логна. И да попитам - буква "З" ли е или цифра 3 в мейл адреса? Провбах и с двата символа.

# 91
  • Мнения: 641
Шушу, директно копирай мейла и паролата от поста на Здравка. Аз вече се логнах, работи
Здравка,   bouquet благодаря

Последна редакция: чт, 14 май 2009, 09:13 от Espa

# 92
  • София
  • Мнения: 438
Здравейте,

планирам в каря на месеца да захраня моето момченце (след 6 навършени месеца) и въпреки че доста неща четох (и продължавам да чета) пак има неща, за които не съм съвсем сигурна...  Rolling Eyes
За съжаление имам доста алергии и ми се иска да направя захранването по-внимателно и щадящо. До момента сме изцяло на кърма. Планирам да започна даването на нови храни, като не сикам да заместя хранене, а само да се запознаваме постепенно с новите вкусове. Направила съм си нещо като план и ще съм благодарна да кажете дали е разумен - в общи линии съм избирала продукти, които се водят ниско алергични, както и имат готови пюренца, защото се очертават пътувания и да мога да не прекъсвам захранването:

За начало - оризова каша (разтворена в кърма) - 7 дни;
следващите продукти смятам да давам по 4-5 дни: тиква; морков; сладък картоф; пащърнак; картоф;
каша елда (разтворена в кърма); ябълка; круша; банан; тиквички; авокадо;

1. така подредените продукти добре ли са като план/ред за първите 2 месеца?
2. 5 дневен интервал за храните добре ли е при риск от алергии?

3. Трябва ли детето да има установен режим, за да се започне захранването? При нас до момента всичко зависи от това кога ще се събуди Ники и после се кърмим на поискване - съответно нямаме стриктен график...
4. Когато се въвежда нов продукт - дава се малко от него и после вече въведен - например лъжичка зеленчук преди/в оризовата каша?
5. Какво приблизително количество каша/пюре да достигна без заместя храненето, но все пак да е достатъчно?
6. Колко време след началото на захранването е нормално да въведа второ хранене?
Ще съм благодарна и за коментар от Косе Босе за реда и хранителната стойност на избраните от мен продукти.
Предварително ви благодаря и усмихнат ден  Simple Smile   bouquet

# 93
  • Мнения: 2 765
 Здравей, Абел , колкото знам ще се опитам да помогна, ако нещо греша другите момичета да ме поправят.
 Според мен добре си подбрала зеленчуците, плодовете и кашите, които искаш да въведеш, само този сладък картоф, аз не знам нищо за него....
 
 2. Доколкото знам за въвеждане на оризова каша се препоръчват 10 дена. За другите неща 5-7 дни.Ти си решаваш.
 3. Според мен захранването не зависи от никакъв установен режим- то така никое дете няма да е захранено, ако ги чакаме да си имат режим.
 4. Точно така.
 5. Мисля, че в началото повечето бебта стигат до няколко лъжички, ако не искаш да заместваш харенене първо кърмиш и после пюренце.
 6. Второ хранене, обикновено следобедно, се въвежда един месец след началото на захранването.

# 94
  • Мнения: 488
Момичета, какви зелени подправки слагате в ястията на вашите деца?
Аз досега съм подправяла с магданоз и копър... Какво ще кажете за купена коприва на прах?  newsm78

# 95
  • Мнения: 2 111
Преди 1 годинка съм слагала само магданоз и копър.Няма нужда от много разнообразие.
Сега използвам магданоз,копър,чубрица,босилек,риган,дафинов лист,червен пипер,джоджен.
подправки

# 96
  • Мнения: 312
Erota,Духи Пухи  bouquet
angel81,можеш да даваш плодово пюре с АМ за вечеря.
Когато отбих дъщеря ми на 1г.3 месеца попитах Косе Босе какво да давам за вечеря,защото не иска да пие АМ по никакъв начин и тя ми предложи да давам плодово пюре с АМ.
Не знам дали даваш сирене и други млечни,но трябва да осигуряваш необходимото количество млечни за деня.Добавяй АМ в кашите,в зеленчуковото пюре щом не иска да пие.
Аз давам за закуска и вечеря зърнена каша с 7 м.л. АМ -това е единствения вариант да приеме мляко.
Следобед давам плодово пюре с 3 м.л. АМ и така се получават 17 лъжички АМ за деня=510 мл мляко и така покривам дневната нужда от 500 мл мляко след 1 година.
Аз  давам сутрин АМ, по късно попара,на обяд зеленчуково пюре със или без месо,следобед каша с плод и за вечеря АМ и плодово пюре с АМ.А колко трябва е е дневната нужда на мляко преди 1 година newsm78

[/quote]

# 97
  • Мнения: 488
erota ,благодаря ти много!!!   bouquet

# 98
  • София
  • Мнения: 160
Косе Босе благодаря за отговора   bouquet

# 99
  • Мнения: 567
Момичета, помагайте  Praynig Моята беба не иска да яде Sad Започнах захранване с тиква-яде, продължих с морков- яде. После предложих картоф и до тук с яденето. Сега не иска нищо- даже и моркова и тиквата неще. Дадох й ябълка нъц, круша- нъц отказва.Чудя се какво да правя newsm78 Давайте предложения  Praynig Дали да не пробвам с каша  newsm78

# 100
  • Мнения: 2 111
angel81,това имам записано от Косе Босе за количеството мляко:

Нормата за млечни продукти до 1 год. е средно 750 мл.
Минималната граница е 600 мл. Максималната граница е 1000 мл.

До 1 год. млякото трябва да е около ¾ от общото количество храна.
Под "мляко" се разбират всички млечни продукти – АМ, кърма, сирене, кисело мляко и т.н.
Няма значение начинът по който се предлагат – директно, в пюре, десерт и т.н.

На 9-10 м. млечният режим може да се балансира не само с АМ, но например и със сирене:
30 г сирене = 150 г мляко
30 г сирене = 120 г кисело мляко

Когато хранителният режим се разнообрази със стандартни млечни продукти (малко преди и след 1 год.), те спокойно могат да бъдат между 1/3 или 1/2 от всички млечни храни, останалото е АМ.

elipepova,дай й време да свикне с новите храни,не спирай да предлагаш всеки ден и ако не иска не я насилвай.
Всички сме го имали този момент.Все нещо ще й хареса.
Можеш да пробваш друга марка пюрета,при нас това реши проблема-в началото на захранването дъщеря ми отказа тиква,морков,картоф,тиквичка,броколи на Хип и нищо не искаше.Купих Гербер и много й харесаха и проблема се реши.И досега си ги хапва с удоволствие.
 
 
 

# 101
  • Мнения: 1 062
Момичета, какви зелени подправки слагате в ястията на вашите деца?
Аз досега съм подправяла с магданоз и копър... Какво ще кажете за купена коприва на прах?  newsm78

Според Косе Босе:

Подправки (около 8 м.)
Лук, праз, чесън
- лук, праз, чесън (в много схеми не се прави разграничение между видовете лук)
- задължително термично обработени; в символично количество (около 1-5% от общото съдържание); трудносмилаеми, тежки за стомахчето; но пък слаб алерген ;  избягва се при чувствително стомахче,въвежда се с 1-2 люспички в началото,да е много добре сготвен и пасиран,нискоалергенен ; целта на въвеждането преди 10-12 м. е овкусяване (в по-голямо количество - след 1 год. поради хранителната им ценност)
Магданоз, копър
- първоначално се въвеждат обработени в лека степен; после в свеж вид
- зелените подправки се водят алерген (но алергията често не е от типа на хранителната): при липсва на алергично предразположение може около 8м.

Разрешени подправки под 1 год. (по преценка, в символично количество):босилек; джинджифил; индийско орехече; копър; кориандър; куркума; лимонова кора; магданоз; мащерка; мента; портокалова кора; риган; розмарин; червен пипер; чесън; червен пипер, капки лимонов сок, чубрица
Проблемни подправки под 1 год.:- ванилия (да не съдържа алкохол); горчица; канела (спорен алерген); къри (понякога алерген); лимонов сок или лимонена киселина (по няколко капки може преди 1 год.); целина (алерген); хрян



# 102
  • Мнения: 11
Здравейте, някъде в старите теми четох че броколито "спира" приемането на желязо,  та моля ако някой знае нещо или се сеща за темата да ми каже дали комбинацията м/у месно пюре (на семпер пуйка с картоф) и брокули е поради това недобра комбинация. Аз днес точно това направих и по късно се сетих.
 Имам и още един въпрос към вас мами с повече опит. Започнах Захранването на навършени 6 м. и към момента(8 м без 10 дни) съм захранила малчо с  основните зеленчуци(картоф, морков, тиква, тиквичка, брокол, карфиол, пащърнак), ябълка, круша и слива и ориз и елда. От днес давам и месо(пуйка). След това мисля да дам заешко или пиле. И след това да въведа глутен. Та въпроса ми е каква пауза да направя м/у месата и глутена и мога ли да вмъкна и още някой плод по вр. на месот защото те ми малеят. Бе като цяло моля за мнение така организирано захранването нормално ли е? Май станаха мн. въпроси, но така се случи че в момента си нямаме и педиатър и наистина съм малко объркана,

Последна редакция: пт, 15 май 2009, 00:17 от fietla

# 103
  • Мнения: 1 449

Захранването е чудесно.
След пуешкото може да предложиш други нови зеленчуци, плодове или зърнени храни.
Следващото месо въвеждаш поне 10-14 дни след началото на захранването с първия вид месо. Може да е заешко, може да е пилешко, няма значение. За втория вид месо са достатъчни 3-6 дни за въвеждане, по преценка.
После следва глутенът. Независимо какво количество глутенова каша е достигнато след няколко дни захранване с глутен, после се предлагат други нови плодове или зеленчуци, а паралелно глутенът плавно се увеличава. 

Може да следваш варианта месо-глутен-месо, за да не се измества назад глутена. Тук в първия параграф има повече подрбоности.

Броколи + месо е отлична комбинация:
- броколито съдържа желязо, а комбинирането на 'растително' с 'месно' желязо подпомага по-ефективното му усвояване
- броколито е богато на витамин С, а това е един от най-важните фактори за по-добро усвояване на желязото


# 104
  • Мнения: 916
И аз с подобен като на fietla въпрос: започнах захранването на 5 м. и половина, дотук сме яли картоф, морков, тиква, тиквичка, броколи и ябълка (която адски ни запече) и сега давам оризова каша. Смятам след това да дам круша (за да контрирам ябълката). И следва въпросът: какво да дам след това? Както ги мисля, вариантите са следните: още един вид каша (елда или просо), или месо, или жълтък? Кое смятате, че е по-добре и в какъв ред да се въведат тези храни?

Общи условия

Активация на акаунт