Децата-убийци

  • 7 038
  • 196
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 503
Ако ми позволиш малко да допълня, Вероника. За да стане напълно ясно, сопоред транзакционния анализ, човек не винаги анализира поведението си. Прави го, когато е в състояние Възрастен. Когато реагираш, без да мислиш, ти си в състояние Родител (т.е. копираш поведението на собствените си родители в идентична ситуация) или Дете (състояние, което зависи само от вътрешните реакции и емоции- "аз искам"). Колкото по- зрял е един човек, толкова по- често го виждаме в състояние Възрастен. Колкото по- незрял е- в Родител или Дете. Това е най- просто казано.

# 181
  • Мнения: X
Авторитетите някак се дистанцират, затова и в детския свят виждаме един много зрял модел на поведение. Във всички аспекти.
И аз наблюдавам същото. Индигови деца май се наричаха и четох, че такива са 80-90 % от родените в последните десет години.

# 182
  • София
  • Мнения: 12 786
Авторитетите някак се дистанцират, затова и в детския свят виждаме един много зрял модел на поведение. Във всички аспекти.
И аз наблюдавам същото. Индигови деца май се наричаха и четох, че такива са 80-90 % от родените в последните десет години.

Какво наричате зрял модел на поведение? Аз наблюдавам инфантилно поведение все по- често и у възрастните, а не съм забелязала зрялост у децата, но това според моите разбирания за зрялост- самостоятелност на личността не само спрямо родителите, а и спрямо останалите хора, на първо място. авторитетите не могат да се дистанцират, защото решението да се дистанцират не е тяхно, а на децата им. Когато едно дете стане самостоятелна личност то се дистанцира и мисли самостоятелно, а когато родителите се дистанцират детето си намира други авторитети- приятели, телевизия, идоли от шоубизнеса. Като цяло посттоталитарните общества са съставени от по- инфантилни личности, които търсят силни фигури, които да ги управляват и да вземат решения вместо тях. Затова все по- често избора в политиката клони към авторитарен тип политици като Волен Сидеров или Бойко Борисов.

# 183
  • София
  • Мнения: 2 840
Имах предвид, че все по-често децата реагират като възрастни, от гледна точка на манипулации, жестокост, авторитарност, та дори до изобретяване на стратегии за надмощие, в които се натрапват модели на възрастните, а не на тези от детския свят.
Отдавам това на факта, че те имат крайно неограничен достъп до информация и с тях се обсъждат и "споделят" проблеми, които те реално не могат да осмислят в нюансите им, но ги възприемат и то в първичната им, понякога брутална същност.
Изобщо не мисля, че днешните деца са инфантилни. Те са може би по-несамостоятелни, неспособни да поемат отговорности, но за сметка на това са безкрайно изобретателни в усвояването и прилагането на техники, с които се налагат в своето общество и дори в това на възрастните.
Неслучайно всички тук се втрещяват, когато някое девойче съвсем спокойно излага своите възгледи за живота, дори с доза цинизъм и без следа от мисъл за съобразяване с някакви авторитети. За днешните деца родителите са по-скоро източник на средства за налагане на собствените им правила, отколкото авторитет.

# 184
  • София
  • Мнения: 12 786
С това съм съгласна, но това наистина не е зрялост, а различен тип игра. Факта, че на 12- 13 години правят секс или малтретират други хора просто е извратена игра, с която подражават на големите.  Родителите няма как да са авторитети, защото са инфантили. Децата смело излагат тук скандалните си възгледи, защото имат нужда от съпротива от авторитети, за да се самоопределят. Самите деца са и могат да останат инфантили, защото нямат възможност да видят модели на зрялост, на които да подражават или да се опълчат. Родителите им нехаят или са неспособни да бъдат зрели и те търсят други авторитети сред други родители тук.
Колкото до манипулациите, те винаги са били сред специалитетите на децата и дори бебетата. Те не го правят и съзнателно, но винаги знаят какво и как ще мине.

# 185
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е за инфантилността на възрастните. Понякога се чудя кой е родителят в много семейства.

# 186
  • Мнения: 934
Но целия клас (в това число и аз) се дразнехме от това нейно безполезно присъствие и като ни беше скучно започвахме да се гаврим с нея  Embarassed Да й режем дългата коса, да й хвърляме чантата и обувките през прозореца, да й бием шамари и още по-гадни неща сме правили... 
Аз да питам, след като така и така се измести темата, пък и гледам, че има психолози наоколо... Само на мен ли ми се вижда това поведение прекалено инфантилно като за възраст 17-18?

# 187
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Инфантилно или не, за съжаление е факт Twisted Evil.
Беше факт и преди 20 и кусур години, когато аз съм била ученичка, било е факт и много преди това.
Ив Сен Лоран например също е бил тормозен в училище, във всяка една биографична справка за него не са пропуснали да го споменат.
Тълпата не обича различните, особено когато на техен фон лъсва собствената й посредственост.

# 188
  • Мнения: 4 555
Факт е, но като се замисля, е по-обичайно за 8-ми и 9-ти клас, отколкото за 11-ти и 12-ти.
Пубертетът освен, че започва все по-късно, явно и продължава по-дълго напоследък  Thinking

# 189
  • София
  • Мнения: 62 595
На поколението на Прехода му се наложи  да порасва по-отрано, но за сметка на това по-продължително. При положение, че възрастните не са способни да си хванат живота в ръце и да са авторитет за децата, децата се справят както намерят за добре.

# 190
  • Мнения: 4 000
На поколението на Прехода му се наложи  да порасва по-отрано, но за сметка на това по-продължително. При положение, че възрастните не са способни да си хванат живота в ръце и да са авторитет за децата, децата се справят както намерят за добре.

Кои набори визираш горе-долу? Имам приятел дето и той си е изградил стройна теорийка за хората около 71-78 набор. Той е 73. Смята, че тези поколения са ощетени.

# 191
  • Мнения: 984
Ощетени откъм какво? От кого?
Човек най-чество бива ощетен от родителите си и от природата. А това няма групово, а индивидуално значение.

# 192
  • София
  • Мнения: 62 595
Не искам да излиза, че съм пристрастна, но набор 70-71 бяхме изцяло възпитани по старата система. И тъкмо завършихме гимназия, взе че всичко се разбута. Нямахме никакво време за адаптация и буквално за отрицателно време трябваше да се преориентираме. Ние изнесохме цялата тежест на прехода. Хеб трябваше да си стъпим на краката, а сега хем се грижим за децата си, хем и ще започнат грижите за родителите. Много хора не успяха да се адаптират, по-старите поколения се чувстваха тотално изгубени в прехода.

# 193
  • Мнения: 114
Бонбонката със сигурност не е малтретирана, не я мислете. Бях на 18 преди има-няма 8 годинки, но имах честта и уменията да уча в елитен клас, където тихото, скромно и мълчаливо съучениче не беше закачано, в резултат на което стана гениален информатик. В другите училища, обаче, важеше законът на джунглата - ''famous$,Paris и Пловдив'' носи достатъчно информация в себе си - мацката, парцалките, слабичка, падаща си по батковци, нецепеща се от колективно забития клас, харесваща определена средиземноморска музика и т.н. Четете ги тия аватари, бе хора, всичко си го пише в тях..
Не е насилник, съвсем средностатистическа девойка от техникум или СОУ.
Извинявам се, че пак се връщам към старата тема, но не съм съгласна с последното изречение. Аз съм 11 клас, уча в професионална гимназия (мисля, че вече не се казват техникуми). При нас всичко е наред. Но имам познати от езиковите гимназии, където нали е по-елитно и по-трудно се влиза. Там е лошо положението. Дори мога да ви разкажа една случка.
В стария ми клас (1-7) дойде едно момче последната година. Много странен, много мълчалив. Опитахме се да го приобщим ама той явно не искаше. Както и да е, умно беше момчето, влезе в английската гимназия.
И запознавам се аз с едно момиче, казва ми тя, че учи там, започваме да говорим за общи познати и се сещам за него. Започна да се смее и да ми обяснява колко бил смотан, как постоянно го биели и някакви такива неща. Дори ми показа снимка как лежи на земята набит Shocked Стана ми ужасно неприятно...
Друг пример, за който се сещам, най-умното момиче в класа и тя влиза там. Срещам я година по-късно и не мога да я позная. След кратък разговор разбирам, че се е променила, за да оцелее.
Доста подробна станах, за което се извинявам, но исках да посоча конкретни неща. И с мнението си исках да кажа, че няма значение в какво училище учиш. Всичко си е до човека.

И съм абсолютно съгласна с мнението на Lyanna Stark!

# 194
  • Мнения: 47
В реалния живот те са невидими, незначителни, свити, несмеещи гласно да заявят своята позиция и неуспяващи да се справят с конкуренцията на техните връстници. Трупат в себе си гняв и болка, които никой не вижда и не предполага дори. Сигурно се сещате за поне едно такова дете в класа си? Подритвано, отхвърляно, подигравано, нагрубявано и затворено в себе си....

Да, това е добра характеристика на мен ...

Общи условия

Активация на акаунт