На колко години децата ви се научиха да четат?

  • 9 852
  • 92
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 331
Вярно, че пишеш за твоя клас, но на мен ми звучи обобщаващо.Да видим как ще прозвучи на другите.Отново стигаме до недостатъкът да комуникираме писмено...

# 16
  • Мнения: 24 467
Как ще "прозвучи" не знам, не композирам музика, борява с думи с ясно значение.

# 17
  • Мнения: 2 331
Само да кажа, че думите, освен значение, имат и внушение.
Спирам до тук.Въпрос на лично мнение е всичко.

# 18
  • Мнения: 1 437
Синът ми на 5 вече четеше

# 19
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Само да кажа, че думите, освен значение, имат и внушение.
Спирам до тук.Въпрос на лично мнение е всичко.

  Peace Така е.

# 20
  • Мнения: 24 467
На лично, разбира се, всеки пише мнение, позовавайки се на личния си опит. Когато давам пример винаги пиша какъв е той и от къде го "взимам".
В допълнение се мотивирам и защо намирам за не добра идея днес едно дете, което не може да чете в първи клас, да премине лесно през целия материал, да го усвои качествено през годините, които следват. Иначе да соча само "на четири", "на пет", "на осем"- не виждам смисъл, не бих и писала, това би било по- скоро анкета.
 

# 21
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 На шефа ми детето тръгна на училище без да може да чете.
 Сега вече третокласник се справя повече от отлично. Детето е едно от най-добрите в училището като цяло, на математическите състезания винаги е сред първите, учи езици и си чете перфектно.
  Логиката им беше, че сега му е време да играе, а когато дойде време за учене започна доста сериозна подготовка.  Peace

# 22
  • Мнения: 5 940
  Логиката им беше, че сега му е време да играе, а когато дойде време за учене започна доста сериозна подготовка.  Peace
Знания могат да се усвояват и под формата на игра, не виждам защо трябва да се възприема научаването да се чете като нещо скучно и досадно, което отнема от детството на детето. По правило децата се забавляват с всичко, което е поднесено интересно.

# 23
  • Мнения: 24 467
Именно, затова дадох пример и с тригодишния си син, който сега играе с цветни магнитни буквички.Играчките му са наредени в неговата стая, той често избира именно тази игра. Обича и едно картинно домино с животни и букви, останало от мен още, по което аз съм се учила да чета. Гарантирам, че никой не е пострадал от такъв тип учене. И не ни е била необходима някаква "сериозна подготовка" след това, преходът беше плавен и незабележим.
 С големия също не съм ползвала маса, стол и тетрадка, за да го науча.

# 24
  • Мнения: 428
Научи се да чете в предучилищна група. Дъщеря ми е проблемно дете и ще имаме доста проблеми с ученето, затова държах да има някои умения.
На приятелка момиченцето е в първи клас и беше споделила с мен, че някои от дечицата можели да четат, други не. Нейната дъщеричка не можеше и това действаше доста стресиращо на детето, сравнявайки се с четящите. Но пък вече в края на учебната година уменията на децата в тази насока са почти еднакви и всичко си дойде на мястото.  Wink
Важно е детенце да има желание да се научи да чете преди училищна възраст. Всякакво насилване от страна на родителите (понякога са болни амбиции, например) за мен е абсолютно недопустимо.

# 25
  • Мнения: 8 999
Моите се научиха да четат в предучилищната група. Бяха на 6 г.

# 26
  • Свищов
  • Мнения: 875
Научили са ме да чета на 4. Първо сречки,2 после и думи. На 5 четях самостоятелно книги. Смятах в детската градина. Виж, да пиша се научих в 1-ви клас. А иначе бих учила детето си. От детството ми имам много занимателни игри-магнитна азбука, някаква с черешки...под формата на игра съм научавала всичко.

# 27
  • Мнения: 1 973
Зависи от детето. Моят син започна да срича малко след четвъртата годинка. Имам познати, на които дъщеря им успя още на 3 и половина, но имам и такива, чийто деца започват училище и още не са се научили. Мисля, че детето само си показва кога, но затова пък ние трябва да го учим на буквичките и да го стимулираме. Това е.

# 28
  • Мнения: 372
Моята започна да срича на 4 години, буквите познаваше доста преди това, на 5 четеше гладко, сега е на 6, в предучилищен клас и чете едно детско романче на глас. Но и грам усилия не съм положила аз за това, сама пита от малка коя буква каква е и сама започна да чете, никой не се е занимавал.
С писането е друга дилема, не иска, изморявала се...
Така че е много индивидуално и съм твърдо против насилването за четене в ранна възраст, може после да загубят интерес.. В училище ще се научат и едните и другите.

# 29
  • Мнения: 171
Моят син е на почти 3г и знае вече числата до 10...въпреки, че някой път пропуска 9 Joy
Но иначе е много интересен като си вземе някоя книжка...и уж ти чете...и си представени какви "шашкъния" се измислят... hahaha Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт