Нормално раждане след секцио

  • 10 050
  • 161
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 381
Здравейте,  интересува ме има ли майки , които след първо секцио са родили нормално. Нека да споделят. Аз родих преди 4.5 години със секцио, така се наложи в хода на раждането. Сега през юли чакам второ дете.  Иска ми се,  ако може да стане нормално, но пък ако е твърде рисково....?  И повечето лекари май не им се рискува . Затова ми се иска да чуя опита на други. Аз лично познавам една жена, която след секцио е родила нормално , тя не е раждала в България.

# 1
  • Мнения: 9 490
Това го определя гинеколога Peace

# 2
  • Мнения: 3 506
Две стари теми по въпроса:

Вагинално раждане след секцио
Едно секцио, едно вагинално раждане и... още нещо

И малко материали:

"Веднъж цезарово сечение - винаги цезарово сечение", дали?
http://www.estestveno.com/taxonomy/term/35 - разкази на майки, родили вагинално след секцио
http://vbac.multiply.com/ - различна информация

Онзи ден с ушите си чух видни АГ специалисти да казват, че вагиналното раждане след секцио е напълно възможно и е дори желателно. Рисковете и шансовете за успех, зависят, разбира се, и от причините за първото секцио.

# 3
  • Мнения: 801
Ние сме 4 майки, първите ни деца са със секцио, вече 2 родиха второ нормално, аз и другата майка сме сега бременни, също смятаме да раждаме нормално. Гинеколога ми не вижда причина да не е така, но ми каза че по време на раждането може да се стигне пак до секцио.

Дори и при нормалното раждане, майката има право на упойка, така че ако по медицински причини не се налага секцио, не знам защо трябва да се прави. На акушерката работата й е да се грижи за безболезненото раждане и да избегне разкъсването. При добрата акушерка рядко има какво да се шие и никога не се реже.

Преди седмица срещнах в болницата жена на 48 години, която е родила два пъти със секцио. В резултат на разрезите получила сраствания и миома. При махането на матката, беше засегнат и пикочния мехур, който седмица по- късно беше частично изрязан.

# 4
  • Мнения: 145
Лекарката ми беше казала че ако първият път не съм била секцио по медицински причини, е нямало проблем да родя нормално въпреки, че са минали само 2 години.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 381
Megi78, да разбирам ли че втория път пак е било секцио или нормално?


# 6
  • Мнения: 3 804
Моя позната роди вагинално 2 години след като беше родила секцио -без проблем  Peace

# 7
  • вкъщи
  • Мнения: 704
по медицински показания е-лекаря решава

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 337
Според мен всяко решение трябва да се отнесе до професионално мнение на гинеколог...Така да си разправяме кой как родил първото ,второто....нормално да има всякакви слу4аи и добри и не 4ак толкова при толкова много майки...Дале4 съм от мисълта,4е ако някой ми каже при мен беше ок ,и при мен ще е така или обратно...вси4ко за мен е строго индивидуално...

За съжаление наистина има разли4ни последствия както от секцио,така и от нормално раждане - зависи от конкретния слу4ай...Това си е мое мнение разбира се Peace

Успех на вси4ки бъдещи май4ета Peace

# 9
  • Мнения: 3 506
А според мен решението трябва да се вземе от майката, съвместно с лекаря, който си е избрала. За съжаление в много случаи, за да получи човек адекватна информация от лекарите, трябва да си напише 'домашното' и да проучи възможностите самостоятелно, т.е. в най-общи линии да е подготвен да зададе на лекаря си въпроси, от които ще му се изясни дали наистина има медицински предпоставки за повторно секцио или просто трябва да потърси друг лекар, готов да насърчи опит за вагинално раждане след секцио. Но да си говорим, че това го решава лекарят... ами извинявайте, това не е тялото на лекаря, нито детето на лекаря. Е, вярно, че е най-лесно човек да се пусне по пътя на най-малкото съпротивление, но това не значи, че е правилно.

# 10
  • Мнения: 66
Аз познавам такава жена. Първото и секцио е било по спешност, но второто дете е раждала нормално няколко години след тоес и самата тя беше ужасно доволна, че е успяла.
Сега ще ражда трето  се надява пак да е нормално.
Не съм запозната какви биха могли да са причините, които да наложат секцио и втория път, но ако нещата вървят нормално с втората бременност, бебето е заело правилна позииция и на теб ти позволят да раждаш "естествено", съобразявайки се и слушайки тялото си, не е не възможно.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 381
Rila11, кажи моля те , къде родиха тия две майки , а вие другите къде ще раждате и кога?

Аз , знам че по принцим е възможно, но ако не намериш лекар, който да е съгласен, няма как да стане. Все пак риск има и трябва да са налице определени условия. Казаха ми , че има значение, колко е голямо бебето, как е направен предния шев (имало еднослойно и двуслойно шиене) , какво е състоянието на цикатрикса, и като цяло водещия раждането трябва да внимава повече.
Мойто първо раждане, стана секцио поради следните причини, бебето се очакваше едро (роди се 3850), първо ми изтекоха водите, почнаха контракции. Д-рът каза , че шийката е твърда и почти нямам ракритие едвам си пъхал кутрето. След 6 - 7 часа нямаше особенна промяна. И така се стигна до секцио, може и да се е презастраховал д-рът,  не знам, но при тия първоначални данни вероятно щеше да ме чака доста тежко раждане, може и прав да е бил човекът. Но дълго време след това се чувствах много разочарована, че не можах да родя нормално.
Сегашното бебе, май няма да е толкова едро, при последното ехо ми казаха , че по ехографски критерий излиза термин 19 юли (а той е 12 юли) тия замервания са доста относителни, но синът ми на тия седмици вече беше над средната норма, а девойката ще е финна явно  Wink




# 12
  • Варна
  • Мнения: 381
Според мен всяко решение трябва да се отнесе до професионално мнение на гинеколог...Така да си разправяме кой как родил първото ,второто....нормално да има всякакви слу4аи и добри и не 4ак толкова при толкова много майки...Дале4 съм от мисълта,4е ако някой ми каже при мен беше ок ,и при мен ще е така или обратно...вси4ко за мен е строго индивидуално...

Ясно е , че трябва да се разчита на професионалното мнение на гинеколога, но за съжаление, доста лекари правят така,  както им е по-лесно. А на повечето , май не им се занимава с такова нещо, поне с такива впечатления оставам, затова реших да проуча как са се стекли нещата при други майки.
И е вярно , че трябва да отидеш при лекаря подготвена с допълнителна информация, и наче как да прецениш кой е прав.... Поне такива са мойте изводи от общуването с лекари , е,  винаги има случаи,  когато трябва да решиш бързо , но когато можеш да поразпиташ,  е добре.

# 13
  • Мнения: 3 506
Аз , знам че по принцим е възможно, но ако не намериш лекар, който да е съгласен, няма как да стане.

Ами аз затова освен теоретичната информация, ти дадох разкази на майки, при които се е получило. Всички те са се случили в болница, повечето в България. За "Шейново" не съм чувала, но в МД и в 1 АГ б-ца (бившата "Тина Киркова") със сигурност има жени, родили вагинално след секцио. На конференцията, която стои в подписа ми, лекцията за вагинално раждане след секцио я води Дуковски от МД. Имаше и примери от неговата практика. Проф. Кацулов от 1 АГ б-ца също се изказа много про вагинално след секцио. Той вече не води раждания, но вероятно има колеги там, които може да препоръча. Така че доктор може да се намери, макар и доста по-трудно, отколкото да намериш кандидат, който да те резне повторно.
Въпросът е ти доколко си мотивирана да го направиш, защото във всички случаи ще трябва усилие от твоя страна - да намериш доктор, който да си сигурна, че не те 'пуска по течението', да обсъдите тези фактори, които си изброила, и да решите.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 381

Ами аз затова освен теоретичната информация, ти дадох разкази на майки, при които се е получило.

Да Maria. St, , благодаря ти за предоставената информация, аз даже не съм успяла да я изчета цялата  (все още ходя на работа Wink ).

Аз , между другото съм от Варна, не че е малък град , но тук не съм  чувала за такива случаи, аз не съм и много търсила  до сега, все ми се виждаше твърде рано да мисля за това ( в смисъл такъв, че съм малко суеверна) . Сега обаче реших да попроуча по- серизно въпроса. До сега съм говорила с 3ма гинеколози, едния от тях изражда, а другите двама не . Този, който изражда направо си каза секцио, без много да се задълбава. От другите, едния взе да теоретизира, а другата каза че едва ли някой ще ме чака.

Ако има някой с подобен опит от Варна, ще съм благодарна да го чуя и предваритено се извинявам , ако има вече подобна информация, аз си направих труда  да поровя из форума преди да пусна темата, но на първо четене не срещнах много, затова и реших да попитам. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт