Кажете ми евтина манджа

  • 17 787
  • 64
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 758
Ами, криза е.... Знам, че не е достойна темата  Blush за някои кулинари.
Обаче знам още: "Сиромах човек - жив дявол". И изобретателността на българина е пословична.

И така, боб, леща и картофи - ок. Нататък? Нещо по-интересно?

# 1
  • Мнения: 759
супа, кренвирши...оффф, аман!

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
леща с ориз и макарони, вкусно е и засища Peace

фалафели, засищат много

родопски клин, с плънката може много да се вариира

катми

фламкухен, елементарен, но много вкусен  Crazy

спагети с доматен сос

зеленчукова яхния, със сезонни зеленчуци

крем супа: 3 картофа, 2 моркова, 1 глава лук, малко зелина или дръжките на магданоза. сваряват се на едри парчета, после се пюрират. сервира се с парче масло, сол, черен пипер и чеснови крутони  Crazy

# 3
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Тиквички с ориз
Домати с ориз
Спанак с ориз и т.н..
тук също има доста идеи

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 758
 smile3508

Благодаря!
Кремвиршите не стига, че са направени от не знам какво, ами се вече и бая скъпи, да им се не види.
Темата от февруари ей сега ще я разгледам, а най вече търсех такива по-нестандартни идеи като на asyalein.
Още веднъж благодаря.

# 5
  • Мнения: 5 001
Спанак(или лапад) нарязва се,задушава се.Обърква се със сирене или извара.Може да се добави кренвирш или сварено пилешко месце по желание.Сместта се изсипва в намазнена тавичка и се залива с яйце и кисело мляко.Пече се до порозовяване.

# 6
  • Мнения: 27 524
Имаше голяма тема май за такива идеи  Thinking

Моя позната прави в тавичка нарязан лук с домати от консерва или пресни, пече във фурната соса и преди да го извади чуква вътре цели яйца и запича. Не е никак лошо  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 5 001
Миш-маш....

Чушки с мляко

Печени и обелени чушки(пиперки) се нарязват по-едро.Позапържват се в малко олио,добавят се 3-4 с.л. брашно и се залива с прясно мляко.Чака се да клокне и да се сгъсти сосчето и е готово.Подправки-сол  Laughing

Тая манджа изяжда много хляб  Laughing Laughing Laughing Laughing

# 8
  • Мнения: 28
яйца по Панагюрски 

# 9
  • Мнения: 4 434
Печени и обелени чушки(пиперки) се нарязват по-едро.Позапържват се в малко олио,добавят се 3-4 с.л. брашно и се залива с прясно мляко.Чака се да клокне и да се сгъсти сосчето и е готово.Подправки-сол  Laughing

Тая манджа изяжда много хляб  Laughing Laughing Laughing Laughing

О,тва е голяма вкусотия CrazyДобре,че идва лятооо... обожавам чушки,домати Heart Eyes

# 10
  • Варна
  • Мнения: 975
Прясно зеле с пилешко месо. ,аз го приготвям във тенджера.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 077
най-добрата евтина манджа - таратор   bouquet

# 12
  • Мнения: 22
Грах;
Каша от коприва;
Паниран лук;
Лапад с ориз и т.н.

# 13
  • Мнения: 1 777
С едно пиле можеш да сготвиш три пъти.
Сваряваш пилето и го обезкостяваш.
Месцето от бутчетата  с ориз в тава.
С крилцата и малко от бялото месо супа.
С останалото месо една картофена яхния.

# 14
  • Мнения: 483
Отиди някъде и си набери коприва, лапад, киселец. Замрази и използвай често за супички, каши и т.н Много полезно и без пари (освен транспорт Mr. Green)

# 15
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Супа с лапад -  обожавам !!! Crazy

Последна редакция: вт, 19 май 2009, 11:37 от ۰۪ ۫٭۪۫۰ Сливница ◊

# 16
  • Мнения: 335
спагети, с всякакъв сос, даже и вегетариянски...
мусака с моркови, царевица...и всичко каквото имаш под ръка, не е нужно да има кайма
а с кайма можеш да направиш кюфтета, ако сложиш повече лук и хляб, хем няма да се стопят докато ги пържиш хем стават доста вкусни...
панирани сирена, деликатесни и са по евтини от панираните кашкавалчета
картофи на яхния с едно две телешки бульончета и малко дафинов лист и олио и става все едно си направила задушено, а без месо, само с подправки който да имитират Simple Smile
ориз - печен с зеленчуци, печен с пиле, на яхния, в салата и всякакви други
черен дроб с лук, друсан, не е мн скъпо а е мн полезно
кюфтенца с доматен сос
лучник, или питка с картофи, или с кайма
пици, само че трябва и кашкавалче...

# 17
  • София
  • Мнения: 1 341




Каша със сирене; гъбена каша;гъбена супа;
супа от кренвирши;с 250 гр.кайма може да се направи кюфтета в дом.сос;
или кюфтета с картофи на фурна или кюфтета в бял сос.

# 18
  • Мнения: 27 524
най-добрата евтина манджа - таратор   bouquet

За сефте разбирам, че тараторът бил манджа  Laughing
А как засища само...  Crazy

# 19
  • Мнения: 2 199
най-добрата евтина манджа - таратор   bouquet

За сефте разбирам, че тараторът бил манджа  Laughing
А как засища само...  Crazy

Като знам на колко хора таратор + хляб е основното ядене  Cry  Confused

# 20
  • Мнения: 332
Като бях малка, баба ми е правила много вкусна кашичка (брашняна) със сиренце или извара и може и печени чушки да се сложат, а ако има и зелена саладка супер.  Grinning

# 21
  • Мнения: 27 524
И баба ми ми правеше такава, но сладка, със захар, много я харесвах  Simple Smile

# 22
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
най-добрата евтина манджа - таратор   bouquet

За сефте разбирам, че тараторът бил манджа  Laughing

И аз Mr. Green

# 23
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
И баба ми ми правеше такава, но сладка, със захар, много я харесвах  Simple Smile
Това не съм го чувала Rolling Eyes

# 24
  • Countryside
  • Мнения: 11 642
Те момичетата доста са изписали, но и аз да се включа. Всичко тестяно и с ориз, боб, леща или картофи излиза евтинко. Но за който не обича, пък и то омръзва  Confused Иначе аз много харесвам прясно зеле с домати, хем вкусно, хем лесно, хем евтино. Също и с половин плик замразени зеленчуци и няколко картофа става постен гювеч, ако има и малко сиренце. Омлети с каквото има или ви харесва, включително зелен лук, спанак, лапад и т.н. Сещам се и за салата от нахут със зелен лук, домати и сирене. Изварата мнооого евтина и страшно вкусна - тиквички с извара, домати пълнени с извара и яйце, пълнени картофи пак с извара, зелен лук и яйце... Варианти много, само човек да има въображение и да не се отчайва.  Wink  А и лятото излизат пресни и евтини зеленчуци - патладжани, тиквички, домати, чушки...

# 25
  • София
  • Мнения: 1 341






По време на купонната система през 90-те децата ми бяха малки
и купувах соеви шницели или кайма и така им готвех.Ставаше много вкусно.
Шницелите ги панирах или ги нарязвах на хапки и ги запържвах с мнооооого лук,
нещо като друсан кебап.С каймата правех мусака или пълнени чушки.

# 26
  • Мнения: 27 524
Тук соевите продукти (шницели и подобни) са много, много по-скъпи от всякакво месо. Не мога да разбера логиката  newsm78

# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тук соевите продукти (шницели и подобни) са много, много по-скъпи от всякакво месо. Не мога да разбера логиката  newsm78


предполагам заради дотациите за месопроизводителите newsm78
соята не я ли внасят от Америка и кой знае къде?

# 28
  • София
  • Мнения: 1 341





Не мога да разбера логиката  newsm78



Миличка, в България и логика......?
Знаеш ли, че в момента цената на старите картофи е почти колкото пресните?
Ако никой не ги купува - ще ги изхвърлят,защото ще прораснат и сбабичосат!
Вместо да ги намалят за да ги продадат - търговците ги увеличават...
А ние балъците купуваме.....

# 29
  • Мнения: 44
Качамак

# 30
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Като го прочетох ми стана смешно  Joy защото у дома го обичаме,а аз не мога да го приготвя както трябва Embarassed Като ходим при моите родители,понякога карам майка ми да го проготви Mr. Green прави го много вкусно Crazy

# 31
  • Варна
  • Мнения: 2 758
Аз прочетох всичките предложения и много ви благодаря. Вече минахме на икономичен режим  Tired Току-що много се зарадвах на идеята за качамак  Peace и го слагам в съботното меню (с малко сиренце) Hug

# 32
  • Мнения: 27 524
Знаеш ли, че в момента цената на старите картофи е почти колкото пресните?
Ако никой не ги купува - ще ги изхвърлят,защото ще прораснат и сбабичосат!
Вместо да ги намалят за да ги продадат - търговците ги увеличават...

Е, да, има го това, знам. Тук например за деня на жената или майката цветята спадат с около 70 процента. За Великден агнешкото от 16 евро става 5. И майка ми като беше тук и се чуди и се мае - ама защо така? Казвам - явно защото така трябва да бъде, така е логично, а не обратното. И аз се чудя все още, де  Simple Smile

Много се смях на сбабичосаните картофи  Joy  Hug

# 33
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Тук например за деня на жената или майката цветята спадат с около 70 процента. За Великден агнешкото от 16 евро става 5. И майка ми като беше тук и се чуди и се мае - ама защо така? Казвам - явно защото така трябва да бъде, така е логично, а не обратното. И аз се чудя все още, де  Simple Smile
Спадат ли? ooooh!  В Стара Загора няма спад,независимо какъв празник е,всичко се вдигааааа Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms

# 34
  • София
  • Мнения: 1 341







Блонди, много голяма промоция на агнешкото.....почти три пъти!!!

# 35
  • Мнения: 27 524
Да, така е. Така правят с всичко, което е по повод - играчки за децата по Коледа, шоколадовите яйца пак за Великден. И за всеки празник (тук си ги измислят под път и над път  Laughing например утре не е работен ден, защото е 40 дни след Великден. За 50 дни пак така  Grinning) също почти всичко се намалява много (хранително).  Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 4 051
Ето я въпросната тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370577.0

# 37
  • Варна
  • Мнения: 2 758
Да, благодаря - Elbereth ми даде линк още на първа страница  Peace

# 38
  • Мнения: 1 149
Имаше голяма тема май за такива идеи  Thinking

Моя позната прави в тавичка нарязан лук с домати от консерва или пресни, пече във фурната соса и преди да го извади чуква вътре цели яйца и запича. Не е никак лошо  Simple Smile
Много вкусно звучи това.
Моето предложение е  яхния обаче от кремвирш.Излиза много евтино особено ако имаш домашна консерва със зеленчуците.
Можеш и в гювеча да го приготвиш.
Още едно предложение.
Купуваш 2 тиквички, настъргваш ги на  рендето на ситно и ги омесваш с яйца и сирене....запичаш във фурната .Става много вкусно.Ако имаш и малко кашкавалче можеш да ръснеш Peace

# 39
  • Мнения: 3 929
Сготвено зеле - постно. Нарязвам 3 средно големи зелки, изпържвам ги със сол, добавям червен пипер и 3 големи настъргани домата и оставям да поври, докато стане готово. Подправям с магданоз или копър.

Яхния с кюфтенца и картофки. Кюфтенцата се приготвят от 500 гр. кайма или мляно месо, малко ориз и черен пипер. Приготвят се малки кюфтенца, които изпържвам предварително в олио с вода и лук и червен пипер и когато са готови, добавям нарязани картофи, вода доливам, колкото да покрие картофите, и оставям да ври, докато се сварят и картофите. Подправям с магданоз.

# 40
  • Мнения: 3 268
Червен ориз или ориз с домати.

# 41
  • Мнения: 3 316

Купуваш 2 тиквички, настъргваш ги на  рендето на ситно и ги омесваш с яйца и сирене....запичаш във фурната .Става много вкусно.Ако имаш и малко кашкавалче можеш да ръснеш Peace
 

това е страшно вкусно  Peace   

# 42
  • Мнения: 2 110
Стават много вкусни супи с пилешки фенери или  пилешки шийки .Аз веднъж бях взела по грешка и ги сготвих с картофки и малко фиде и стана много вкусна супа !

# 43
  • Мнения: 1 085
Постна мусака от зелен фасул и ориз.
Картофи със сметана и чесън на фурна.
Зелен лук с яйца - пържени.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 4 077

Купуваш 2 тиквички, настъргваш ги на  рендето на ситно и ги омесваш с яйца и сирене....запичаш във фурната .Става много вкусно.Ако имаш и малко кашкавалче можеш да ръснеш Peace
 

това е страшно вкусно  Peace   

пак с тиквички, но по - различно - нарязват се на кръгчета и се слагат в тава в която има малко олио. Поръсват се с чесън и копър, слага се мако водичка и се пече  Wink

# 45
  • Мнения: 9 973
според сезона е най-евтино

# 46
  • София
  • Мнения: 1 832
картофени кюфтета; кюфтета от тиквички, злял боб, от ориз; пюре от картофи, леща, зрял боб, спанак с яйца на очи отгоре.

# 47
  • Мнения: 6 390
днес правих вурст-гулаш - което мисля че може да влезе в графа евтини манджи
Това е картофена манджа - по гъста я правя - и като е е готова, нарязвам вътре на кръгчета или на половинки, или както и да е вурстовете, също може наденица или кренвирши - да заври 1-2мин и е готово, дъщерята много я обича...

# 48
  • Мнения: 120
По време на предишната криза правехме един кекс без яйца
400г кисело мляко
1ч.л. сода за хляб
1ч.ч.захар
1/3 ч.ч.олио
брашно-около 2- 2и1/2чаши
2-3 с.л. какао/като единствена екстра/
Захарта се разтваря в млякото.Добавя се олиото,содата и какаото.Прибавя се брашното-до необходимата гъстота.Пече се в предварително намаслена и набрашнена тавичка и в загрята на 180 гр. фурна за 30-35 минути.Продуктите са точно за онези стандартни тортени форми с дупка в средата/те тогава се появиха и бяха голям хит/.
Имам добър спомен за този сладкиш-много сутрешни закуски е спасил Laughing

# 49
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
По време на предишната криза правехме един кекс без яйца
400г кисело мляко
1ч.л. сода за хляб
1ч.ч.захар
1/3 ч.ч.олио
брашно-около 2- 2и1/2чаши
2-3 с.л. какао/като единствена екстра/
Захарта се разтваря в млякото.Добавя се олиото,содата и какаото.Прибавя се брашното-до необходимата гъстота.Пече се в предварително намаслена и набрашнена тавичка и в загрята на 180 гр. фурна за 30-35 минути.Продуктите са точно за онези стандартни тортени форми с дупка в средата/те тогава се появиха и бяха голям хит/.
Имам добър спомен за този сладкиш-много сутрешни закуски е спасил Laughing

Хубава рецепта Simple Smile ,ама не е манджа Mr. Green

# 50
  • Мнения: 1 085

Тази рецепта, я търся много отдавна. В друга вариация, без да се слага какао, се обелва и нарязва на кубчета една ябълка. Слага се в тестото и се пече. Получава се вкусна ябълкова пита.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 064
В момента е сезона на евтините манджи - всякакви зеленища - на супа, с ориз, каша, и т.н.
Зеленчуци - тиквички, патладжаните също поевтиняват вече.
Нещо с яйца.
Картофи. Аз правя пататник - много вкусно и в същото време евтино.
Ориз.
Макарони и спагети.
Каквото и да е с кайма също излиза на сметка. Не по-скъпо от кренвиршите, но значително по-добро. Аз купувам хубава кайма само от един магазин, цената е 6.60 за кило. С половин кило може да се направи една хубава голяма мусака, особено ако сложиш повечко картофи. С четвърт кайма става супа топчета.
Не се заблуждавайте за кренвиршите - тия които ПОЧТИ стават за ядене са по 8 кинта килото, за толкова се купуват пържоли, просто няма смисъл.

# 52
  • Мнения: 379
да следя темата

# 53
  • София
  • Мнения: 10 858
Не прочетох назад, дано не повтарям :

Постни сърми, или с чушки (по-скъпия вариант) или с лозови листа. Сега има бол пресни лозови листа, а може и да се наберат, ако има откъде. Само повечко лук, за вкус, ориз и подправки.

Баба ми ми правеше една страхотна мандичка-каша, с брашно, вода или мляко и малко сиренце. Супер вкусно ми беше като дете. Или само запържено сирене в тиган с мазнинка, повечко, да има са топене ... страшно е това!

# 54
  • София
  • Мнения: 12 554
Постен зелен фасул излиза евтино сега.

# 55
  • София
  • Мнения: 5
250 г.кайма + 1 яйце +1 ч.ч.брашно + 1 ч.ч.вода + сол, чубрица, лук и други подправки според вкуса (черен пипер, сух чесън, може и галета вместо брашно).  Получава се смес, от която се загребва с лъжица и се пуска във фритюрник. Стават многобройни "кризисни" кюфтенца, достатъчни за изхранването на 4-5 гладни гърла.  Със същата смес може да се намажат филии от почти два хляба и стават вкусни "кризисни" принцеси. И ако има малко кетчуп .... ммммм...   Hamburger 
Или пък голяма тава, покрита с хартия за печене, отгоре едно кило цаца (без брашно) и фурната на силно докато стане хрупкава - направо замирисва на море! Simple Smile

# 56
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
250 г.кайма + 1 яйце +1 ч.ч.брашно + 1 ч.ч.вода + сол, чубрица, лук и други подправки според вкуса (черен пипер, сух чесън, може и галета вместо брашно).  Получава се смес, от която се загребва с лъжица и се пуска във фритюрник. Стават многобройни "кризисни" кюфтенца, достатъчни за изхранването на 4-5 гладни гърла. 

Това е интересно Grinning

# 57
  • София
  • Мнения: 5
В тази смес вместо чаша вода може да се сложи чаша кисело мляко с мъничко сода в него. Впрочем варианти има много - според наличното в хладилника, разбира се.  Wink

# 58
  • Мнения: 3 316
аз слагам бира вместо вода

# 59
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Биричка по ми харесва Party

# 60
  • Мнения: 3 166
250 г.кайма + 1 яйце +1 ч.ч.брашно + 1 ч.ч.вода + сол, чубрица, лук и други подправки според вкуса (
към това аз добавям настъргани на ренде един по-голям картоф и глава лук. Стават прекрасни шницели.  Peace Поне два пъти в месеца ги хапваме у дома.

И нещо подобно - смесвам отцедена настъргана тиквичка, настъргани два картофа и пакетче кайма от 250гр. , едно яйце, а с 2 още по-добре, мъничко брашънце да спои,подправки  и пържа кюфтенца. Стават зеленчуково-месни вкусотии, но минават за месни. Значително по-евтинки обаче.


Още: доматена супичка, задушени картофки с колбасче в тях, и нещо, но което баба казваше топиница - запържвам в масълце парченца хляб - за една порция примерно парченца от 2 -3 филийки, след това заливам с разбито с 1лъжица прясно мляко яйце. Поръсвам с малко сирене. Става страхотно. Но пък иска масълце, та не знам дали минава в графата евтини.

# 61
  • София
  • Мнения: 5
Идеята с настърганото картофче за шницелите ми хареса, както и с биричката, вместо вода!   thumbsup
Също така:
- гъби-каша (300 г.гъби+2 с.л.брашно+1 ч.вода)
- пилешки дробчета на фурна с лук (поне две глави), черен пипер, босилек и кетчуп;
- домашна пица (2 ч.ч.брашно+1 ч.ч.кис.мляко+1ч.л.сода+3 с.л.олио+щипка сол) отгоре само с дом.сос,малко сирене,лук и риган.

# 62
  • Мнения: 994
С месота на едно сварено бутче и 7-8 глави кромид лук, правя яхния, може и с 1пакетче кайма и малко ориз да се направят кюфтета,вместо месото.

# 63
  • Мнения: 3 166
Идеята с настърганото картофче за шницелите ми хареса,

тя е на свеки  Mr. Green

Днес се сетих и за още нещо по-евтинко. Кратофени тиганици. Рецпетата съм я вземала от форума, ама пусто като не помня на кого беше...  Embarassed

Настъргават се 3-4 по-едри картофа, глава лук, 2-3 яйца и отново брашно, колкото да спои сместта, подправки според вкуса ви - аз слагам зеленучков бульон. В намазнен тиган се слага с лъжица от сместа и се приплесква да стане на тънък пласт. Като се изпържи добре се обръща с помощта на чиния. От посочената смес стават поне 4-5 тиганици - зависи си и от тигана все пак. Добяваш и някое доматче и вечерята е готова. Peace

# 64
  • 1st floor
  • Мнения: 9 131


Настъргават се 3-4 по-едри картофа, глава лук, 2-3 яйца и отново брашно, колкото да спои сместта, подправки според вкуса ви - аз слагам зеленучков бульон. В намазнен тиган се слага с лъжица от сместа и се приплесква да стане на тънък пласт. Като се изпържи добре се обръща с помощта на чиния. От посочената смес стават поне 4-5 тиганици - зависи си и от тигана все пак. Добяваш и някое доматче и вечерята е готова. Peace
оформяш като кюфте или трябва да го разнесеш по големината на целия тиган? колко горе-долу става дебело?

Общи условия

Активация на акаунт