На кафе в Италия - тема 99

  • 16 936
  • 274
  •   1
Отговори
# 30
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Oooo, най-сетне да се появиш! Сега остава и Дирокова да отчете присъствие. Simple Smile

Каква ботаничестка дискусия? Аз не участвах в така разлютения спор за копъра.
Или искаш да кажеш, че и ти чувстваш, че "Земята те вика" и имаш желание да окосиш някоя полянка? Simple Smile

Днес в градината имахме сцена на рев, дърпане за крачола и "мамма, мамма" Rolling Eyes
Цяла седмица си ходи с такова желание и без проблеми, но явно сега вече се е усетил как работи системата и ревна, че ще го оставям.
Предполагам (даже съм сигурна), че всичко това влиза в рамките на нормалните реакции.
Но това, което не смути, беше реакцията на възпитателките......
Ще ви разкажа ситуацията и ще ви замоля да давате акъл.
Значи ревна детето и ме дърпаше към вратата и "андиамо, андиамо" искаше да си се прибираме вкъщи. Никакво желание да остане в градината и дори да погледне преподавателката. Не ми даде да му събуя обувките и да му сложа пантофи, разпищя се. Ок, решихме да го оставим с обувки и да ги сменим, когато се успокои. Заведох го в стаята за игри с надеждата, че като види децата ще се заиграе и ще му хареса. Да, но и вътре беше неспокоен и ревеше, започна малко да се зазяпва по едни колички, но постоянно ме следеше къде съм, не искаше другите деца да го доближават много, много и плачеше. А по принцип той е адски дружелюбен и обожава да играе с други деца, с играчки! Мислех да изчакам, докато го видя, че започва да се успокоява, че количките започват да го занимават, че започва да реагира по-приятелски на присъствието на другите деца, и тогава да си тръгна. 5 мин, след като бях там, дойде една преподавателка и каза: "Моля ви, оставете ни да си вършим работата. Сега си тръгвайте." и каза на една друга преподавателка да отведе Андреа на горния етаж. Момичето го взе и го отнесоха пищящ в истерия. Sad Преподавателката седна да ми обяснява, че никога нямало било да млъкне, ако съм седяла там, че те нямалко как да си поемат функциите в мое присъствие и т.н. Сигурно има нещо вярно, ок, но някак не мога да приема, че това насилствено дърпане и изобщо тази стресова сцена са добър педагогически подход за интегриране на детето към нова среда. Още повече, че сравнявайки с т. нар. inserimento graduale, което се практукува в абсолютно всички италиански и швейцарски ясли, които познавам, изобщо не бях подготвена за такава реакция от страна на преподавателките, които малко така си ме изгониха. Rolling Eyes
Половин час по-късно ми звъннаха по телефона да ми кажат, че се е успокоил и си играе все едно нищо не е било.
Не знам. Кажете сега вие, аз ли се впечатлявам прекалено много от малко плач? Прави ли са да искат да изчезвам моментално, дори и да реве, защото така или иначе по някое време ще му мине? Тези от вас, които са минавали през подобни ситуации, какъв опит могат да ми споделят?
Помагайте, понеже аз определено се впечатлих от днешната сцена и ми е терсене. Rolling Eyes

майтапиШ ли се с мен? Shocked Mr. Green
нямам изобЩо такива наклонности  Embarassed
(искаШ да кажеШ, 4е не си ти, тази която с едно изре4ение обяснява Що е копър?  Shocked отивам да видяа Embarassed)

за детето, аз съгласен с преподавателките. дигай си 4укалата и се изнасяй. ако искаШ, остани отвън, където детето не те вижда, за си дадеШ сметка с каква скорострелна скорост Ще спре да пла4е  Laughing

минала 2 пъти по този път и нямам садисти4ни наклонности  Laughing
с втората даже бяхме принудени да я води баЩа и, дори периодът на адаптация го приклЮ4и той, мен ме изгониха след първата седмица, Щот госпоицата не ми се отлепяШе от краката  Confused

# 31
  • Мнения: 52
Шурке недеи да се косиш ...напълно нормална ситуация.Оба4е ти си провери,как така предните пъти не е ревал ,а сега е плакал?

Деси ,сестра ми ми донесе  дипломата ми за средно образование(професионален техникум),преведена в Бг и писеше : La studentessa ha finito il pieno corso di studi nel ..... presso la scuola media professionale , а отгоре Diploma di formazione media  specializzata .Кво да ти кажа  ooooh!

# 32
  • Мнения: 2 603
Ами така е, има малко специалисти и тези които превеждат такива неща са най-вече студенти. Поне на мен така ми се струва.

# 33
  • Мнения: 5 475
Момичета, знаете ли как се провеждат матурите в италия, тоест, на целият материал ли са или имат някакви конспекти. Аз търсих вчера в интернет, но намерих само 5 автора като конспект, а това ми се струва страшно малко. И колко матури трябва да се положат? Примерно личео шентифико - латински, литература и? А да, и какви са тези тезине, които трябва да правят?

Нямам много време да разказвам, но накратко -
  - Изпитите са 4 , различни материи, в зависимост от типа училище. 
  - Тезината е нещо като мини дипломна работа, в зависимост от профила се посочва тема - трябва да е около 30/40 страници
  Има комисия, от 3 или 5 преподаватели, но не са от училището, в което се провежда изпита, с цел да са по обективни.
   Оценката накрая е обща и включва и общ успех по определени специалности (кредити формативи)от различните години на обучение, има си формула за изчисление.

   Щом говориш добре италиански, погледни тук

http://maturita.studentville.it/

много добре обясено е и в уикипедия

http://it.wikipedia.org/wiki/Esame_di_Stato_conclusivo_del_corso … ondaria_Superiore

Принципно изпитите са много трудни, изобщо не случайно тук има много повтарячи в медиите и супериорите.  Rolling Eyes
 Не се пишат лесно тройки както в БГ.  Wink

В курса на дъщеря ми в университета има един поляк, който е завършил италианска филология в Полша, само се ядосва горкия колко неправилно говорят и пишат италианците, за съжаление дипломата не му е била полезна и сега учи второ висше.  Confused

Деси ,сестра ми ми донесе  дипломата ми за средно образование(професионален техникум),преведена в Бг и писеше : La studentessa ha finito il pieno corso di studi nel ..... presso la scuola media professionale , а отгоре Diploma di formazione media  specializzata .Кво да ти кажа  ooooh!

jufka , за убиване тази преводачка, представям си какво са схванали тук, все едно сестра ти е с 8 ми клас образование.  #Crazy

# 34
  • Мнения: 2 603
Astrea много ти благодаря   bouquet

иначе аз съм напълно подготвена, че дипломата ми тук няма да има кой знае какво признание в италия, но все пак евентуално с добра магистратура ми остава някаква надежда  Laughing
и да италианците говорят и пишат доста неправилно, но все пак и колко българи пишат и говорят правилно на български

# 35
  • Мнения: 653
Джойка, Що трила постове? гледам ФФР се е забавлявала, зна4и неЩо смеШно си изръсила  Laughing


първия го изтрих, заЩото отиваШе към клЮ,а и не ми се задълбаваШе в някои теми, а втрия сам си из4езна, заЩото беШе имаджине с линк и сигурно са го преместили на друго място в нет пространството.... ниЩо особено

аз току Що си подадох данъ4ната декл. и сам много доволна, първо заЩото ми се махна от главата и второ заЩото имам доста да взимам Simple Smile сега Ще ви 4ета....

Последна редакция: пт, 22 май 2009, 15:08 от gioia.

# 36
  • Мнения: 653
Шуре съвсем нормална ситуация описваШ. Вярната тактика е: обръЩаШ се и излизаШ без да поглеждаШ назад ....
аз ли4но съм много недоволна от инсериментото , което ни провдоха
3 дни трябваШе да го водя за половин 4ас (губейки де факто половин ден от работа) съответно влизаШе, играеШе си и после не искаШе да си ходи .... прибирах го  рев
после удължиха на 4ас и половина, та той си свикна 4е отива там да си играе, мама е наблизо и после си отиваме ...
в деня, в който трябваШе да го оставя сам, той ревна и ми казаха да остана и този ден..... познай дали на другия ден не ревна пак за да остана, но ве4е аз по4нах да го оставям сам и  ди си ходя.
знам гадно е си тръгнеШ и да 4уваШ зад теб: портами далла маммаа....  ама какво да се прави...
след това беШе на периоди, понякога е бил по_спокоен, друг път е стоял цял ден близо до у4ителката.... доста дълго време стоЯ само до обяд, после му удължиха времето до следобяд ....
сега ве4е ходи с голямо удоволствие, има си приятели и така , свиква се
да ти кажа, вси4ки пла4ат, имаШе деца, които в на4алото бяха много спокойни и след месец, два имаха криза...  даже би било по_странно да свикне от раз без никакви реакции

Последна редакция: пт, 22 май 2009, 15:02 от gioia.

# 37
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


аз току Що си подадох данъ4ната декл. и сам много доволна, първо заЩото ми се махна от главата и второ заЩото имам доста да взимам Simple Smile сега Ще ви 4ета....


хм, аз имам 4ас за 29_ти, но понеже сама си я правя, знам колко имам да взимам... ниЩо пари, хем с 2 деца на 50%  Confused
мойта колежка, която е без деца, с по_висока заплата и без медицински разходи (Щото я мързи да пази касови бележки), и връЩат 2 пъти пове4е  #Crazy
един заем е по_рентабилен от 2 деца  Sick

# 38
  • Мнения: 653


аз току Що си подадох данъ4ната декл. и сам много доволна, първо заЩото ми се махна от главата и второ заЩото имам доста да взимам Simple Smile сега Ще ви 4ета....


хм, аз имам 4ас за 29_ти, но понеже сама си я правя, знам колко имам да взимам... ниЩо пари, хем с 2 деца на 50%  Confused
мойта колежка, която е без деца, с по_висока заплата и без медицински разходи (Щото я мързи да пази касови бележки), и връЩат 2 пъти пове4е  #Crazy
един заем е по_рентабилен от 2 деца  Sick


хехе на мен ми връЩат от зъбния имплант и от фасадата на къЩата
а касови бележки уж събирах и накрая намерих само една .... другите са на "сигурно място" ама не помня къде Simple Smile

# 39
  • Мнения: 1 049
Да добавя да сложите  в данъчните декларации - застраховките на колите и на скутерите , тези който имат   застраховка пенсия , както и курсовете на децата за различните спортове и абонамента за автобуса! Peace

# 40
  • Мнения: 653
Да добавя да сложите  в данъчните декларации - застраховките на колите и на скутерите , тези който имат   застраховка пенсия , както и курсовете на децата за различните спортове и абонамента за автобуса! Peace
а така, пенсията я сложих, ама колата не .... ниЩо догодина...

# 41
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

хехе на мен ми връЩат от зъбния имплант и от фасадата на къЩата
а касови бележки уж събирах и накрая намерих само една .... другите са на "сигурно място" ама не помня къде Simple Smile

тъй, тъй, аз така на сигурно съм прибрала летните дрехи на малката от миналата година  Thinking
ама явно е много сигурно, Щото и аз не мога да ги намеря  Laughing

Zai4enze, слагам вси4ко позволено, дори и смеШна цифра да е. аз плаЩам до дупка, един цент, опс  10цента нЕма да им подаря  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 359
Здравейте красавици.Извинявайте ,че нахълтвам в темата ви Simple Smile с един въпрос жизнено важен за мен.Мисля(когато ми остане време)към средата на юни да си отида до Бг. с малката дебеланка,но разбирам,че ще ми трябва разрешение от полукуцият Джо(все по капризно оздравяващият ми мъж).та въпросът ми е къде се издава това разрешително.всъщност дилемата е малко по сложна,т.като малката е само с бг. паспорт,понеже процедурата по осиновяването тук в ит. изисквала по вечко  време и бейбито все още не е ит. гражданин.това е.ето пак не мога да си доразвия питането ,тъкмо да се включа в нета и бебифона го прави преди мен.

# 43
  • Мнения: 653
Здравейте красавици.Извинявайте ,че нахълтвам в темата ви Simple Smile с един въпрос жизнено важен за мен.Мисля(когато ми остане време)към средата на юни да си отида до Бг. с малката дебеланка,но разбирам,че ще ми трябва разрешение от полукуцият Джо(все по капризно оздравяващият ми мъж).та въпросът ми е къде се издава това разрешително.всъщност дилемата е малко по сложна,т.като малката е само с бг. паспорт,понеже процедурата по осиновяването тук в ит. изисквала по вечко  време и бейбито все още не е ит. гражданин.това е.ето пак не мога да си доразвия питането ,тъкмо да се включа в нета и бебифона го прави преди мен.

заЩо не попитаШ във форума на осиновителите, там си има хора,които разбират и от международното осиновяване
питай естествено и в квестурата и посолството, ама не се знае на кои особено компетентен служител Ще попаднеШ ...

# 44
  • Мнения: 5 475
 
Да добавя да сложите  в данъчните декларации - застраховките на колите и на скутерите , тези който имат   застраховка пенсия , както и курсовете на децата за различните спортове и абонамента за автобуса! Peace
а така, пенсията я сложих, ама колата не .... ниЩо догодина...
  И аз така, ама е за бой тая от КАФ, дето изобщо не ни попита за застраховка на колата.  Twisted Evil
  За абонаментите го разбрахме късно и сме представили само ноември и декември.  Rolling Eyes
Zai4enze, слагам вси4ко позволено, дори и смеШна цифра да е. аз плаЩам до дупка, един цент, опс  10цента нЕма да им подаря  Mr. Green
  Подписвам се с 2 ръце под мнението на ФеиамPeace

  Но за настоящата година си знам и събирам всичко.  Wink

 ov4evaHug съвсем се изгуби, как сте с малката?

Общи условия

Активация на акаунт