Помощ - преустройство на жилище

  • 19 188
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 8 932
А защо не погледнете нещата от другата страна? Тези мръсни канали в хола - ами това е потенциален риск постоянно да се наводнява долното помещение. Ако вие сте на това място и отгоре ви наводняват, защото са превърнали хола в кухня, как ще реагирате?

Не нападам авторката, но когато се правят такива неща е хубаво да се мисли малко и извън рамките на собственото ни жилище.
A защо да е постоянен риска от наводняване? Ако е направено като хората е малко вероятно да те наводнят. А ако си сложиш пералнята в спалнята итя се развали, пак ще наводниш съседите и то без преустройства. Така че затова си има правилник. И стига да не буташ носещи стени, можеш да си преустроиш апартамента. И комин можеш да отрежеш, ако съседите под теб ти дадат разрешение.
А тези които са на първият етаж могат и комина да си отрежат без да искат на никой позволение, тъй като на никой не пречат.

# 16
  • Мнения: 8 999
За съжаление бабката е в правото си. А според закона не се позволява преустройство, което да постави мокро помещение над сухо. Затова във всички жил. блокове баните, кухните и тоалетните са една под друга, а не са пръснати на различни места из апартаментите.
Във вашия случай, обаче, хладилникът е виновен за наводнението. А никъде не пише, че не можеш да си сложиш електроуред /защото хладилникът е ел.уред, а не е вързан към водата/, където ти скимне - в банята, в спалнята, в хола.
Само не мога да разбера откъде толкова вода в този хладилник, та да избие на долния етаж.

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
А не се ли иска разрешение от съседите за подобно преустройство, както и да се направи скица и да се носи в общината? То вярно, че ако не пречи на никой и са спазени елементарни правила не би трябвало да има проблем, но все пак...

# 18
  • София
  • Мнения: 12 554
А не се ли иска разрешение от съседите за подобно преустройство, както и да се направи скица и да се носи в общината? То вярно, че ако не пречи на никой и са спазени елементарни правила не би трябвало да има проблем, но все пак...

Е как да не пречи - мръсен канал в хола? Ако е било предвидено там да има мръсен канал, щяха да го направят така принципно.

# 19
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
По принцип си права, но ако се направи като хората не би трябвало да има проблем, освен евентуално шума на оттичащата се вода  Thinking

# 20
  • Мнения: 931
Съгласуване на скица за преустройство на апартамент се иска тогава когато се бутат стени иначе не искат съгласуване от съответната Община.

# 21
  • Мнения: 206
И аз мисля като пепита, защото съм минавала  по този път.

# 22
  • Мнения: 2 992
Някой наясно ли е дали при бутане на неносеща стена пак е необходимо одобрение от общината

благодаря предварително

# 23
  • Мнения: 931
Нужно е , то ако е носеща няма как да я бутнеш, то и за това тр да се съгласува с Общината, никой няма да разреши бутане на носеща стена.

# 24
  • Мнения: 2 891
За панелен блок ли става дума, защото ако е така, за да има място за спалня в кухнята, това означава че е приобщен балкона, което от самосебе си значи промяна на фасадата (архитектурния вид), което без разрешение не става? Аз само си питам.

# 25
  • Мнения: 58
baibibi хладилникът е с диспенсер за вода и затова е вързан с водопровода. Кухнята не е на остъкления балкон, точно заради мръсния канал/мивката е вързана към канала на банята с тръба около 2 м.,която минава по ширината на коридора на стандартна панелка/. Каt, така е за остъкления балкон. В понеделник ще отида до община.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 994
А не се ли иска разрешение от съседите за подобно преустройство, както и да се направи скица и да се носи в общината? То вярно, че ако не пречи на никой и са спазени елементарни правила не би трябвало да има проблем, но все пак...

иска се, много ясно, четете ЗУТ

# 27
  • Мнения: 3 539
Здравейте, и аз имам почти подобен проблем, но от обратната страна. Живея в панелен апартамент. Съседите над мен махнаха част от стената между кухнята и спалнята, изградиха терасата с тухли итонг и махнаха стената между нея и спалнята. Проблем за мен не е точно преустройството, но, се появиха пукнатини в мазилката по цялата ширина на спалнята, точно под махнатите панели и на места в коридора. Дали има проблем с плочата - не смеем да разровим с мъжа ми, т.е. не сме сигурни. Но е факт, че сме притеснени. От друга страна, разговор със съседите е изключен - май сме им под нивото /всъщност не съм виждала по безкрупулни и безцеремонни хора/. Не са искали от нас разрешение за преустройството.
Интересувам се към коя служба можем да отправим жалба и в какъв срок.

# 28
  • Мнения: 4 380
Принципно е така. Но този ЗУТ никой ама никой не го спазва, масово се нарушава закона и масово се затварят очи за тези неща, включително от специалисти правещи преустройства. Мокро над сухо помещение не се разрешава. И още много, много други неща са забранени, които масово се правят по апартаменти. В нормална страна, апартамент с подобно преустройство не може да бъде продаден или даден под наем. Никаква сделка с такъв не може да се извърши. Затова законите се спазват. В България си е анархия. Да кажем че ме устройва в някои отношения  Laughing, но когато ненормалници започнат да правят опасни за блока неща, ми иде да крещя просто.

Обаче мисля че имаше една вратичка, а тя беше за давност на преустройството. Обсъждаше се тук наскоро тази законова възможност да се измъкнеш, потърси из темите! Не помня колко беше срока.

Този закон специално за сухи и мокри помещения ми се струва супер нелеп да си го кажа направо. Сега масово кухнята е част от хола и това е част от съвременната архитектура. Но...това е положението. Нашия закон е копие на руския СНИП, а те са правени при други времена и условия.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
. В нормална страна, апартамент с подобно преустройство не може да бъде продаден или даден под наем. Никаква сделка с такъв не може да се извърши. о.


У нас преустроените апартаменти вървят даже по скъпо...

Общи условия

Активация на акаунт