Модериране във форума

  • 7 309
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 362
Нищо ново под слънцето.
Подобни проблеми имаше и в друг подфорум, и хората си решиха проблема.

Мм да... и си направиха форум...
Tatti, с цялото ми уважение към теб и форума, искам да споделя, че продадохте (предадохте) всичко тук.
Както и да е...да са Ви честити, новите господари.
А на мен  - Честит ми БАН

Доколкото имам спомен напуснахте форума по собствено желание - всеки има право на лично мнение и всеки е свободен да избере място, на което да се чувства добре. Никой никого не задължава и не държи на сила. Странно ми е, че въпреки направения и заявен избор, активността тук е завидна.

Банът е най-лесното.
По-трудното е човек да мисли, да гледа и наистина да вижда.
Изумявам се от волните интерпретации, които продължават да се фабрикуват.
Едно е форумът и модерацията да не се харесват, съвсем друго е измислянето на нови герои.
Политиката на форума и "господарите му" не са се променяли... може би само с увеличаването на потребителите сме станали по-търпими в някои отношения и по-строги в други. Съвсем нормално е това да се харесва на едни потребители и да не се одобрява от други. Далече съм от мисълта, че нещо, независимо какво е то, още по-малко пък модерация, може да се хареса на повече от 100 човека... а какво остава за 100 000.

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 00:52 от Mamma

# 46
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ето сега например се намеси модератор за нещо, с което не съм съгласна. Нямам нищо лично против конкретния модератор, моля да бъда разбрана правилно. Той просто може би не е запознат достатъчно със спецификата на подфорума.

Бях пуснала тема "Кой къде и кога ще почива през лятото?" именно в този подфорум, защото касае именно родителите на осиновени деца. Преместена в общия подфорум й се губи смисълът. Много осиновители не поглеждат там (аз например досега я се е случило 2 - 3 пъти, я не). Хората, които ще започнат да отговарят в темата, са нови за мен и всички нас тук.

Ами с две думи - моята цел с тази тема беше ние, осиновителите, да си кажем кой къде и кога, защото малко или много се познаваме, къде виртуално, къде реално, за да можем да се срещнем, ако може. А така това няма как да стане. В онзи подфорум може да се пусне друга тема, а тази да си остане тук, ако може.

Последна редакция: пн, 01 юни 2009, 15:21 от Gankata

# 47
  • София
  • Мнения: 9 517
Ганката, това е стара работа. Бяха преместили така на Кудку една тема мисля в Нашите деца, без изобщо да прочетат за какво става въпрос. Затова и аз днес моята тема си я вмъкнах в Проблеми малки и големи. Начинът е да вмъкнеш темата си в някоя друга - например в Хайд парк или Какво е новото при мен. Иначе минават и те местят. Другият начин е например да я кръстиш "Осиновители и осиновени, къде можем да се засечем лятото по време на почивката?" или нещо от този сорт.

# 48
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ами тогава бих помолила модераторите ако не може да върнат тази да ме уведомят, ще пусна нова с по-подходящо заглавие.  Simple Smile

# 49
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Благодаря на WaWa за бързия отговор. И тук може би е мястото да кажа, че аз съм в този подфорум от 10 месеца и от наблюденията ми тя си върши модераторската работа добре и съвестно, а най-вече знаейки за какво става въпрос. Гласувам ЗА оставането й като основен модератор на подфорума.

  bouquet

# 50
  • на път
  • Мнения: 2 804
Сещам се за още една "преместена" от случайно минаващ модератор преди 2 години. Мата беше пуснала тема за това дали пошляпваме децата си. Естествено, че се отнасяше за осиновителите след като беше пусната тук. Беше интересна, защото съвсем различна е тази наказателна мярка за осиновените деца. Смея да мисля, че осиновителите не се решават много-много да я прилагат винаги имайки едно на ум. Коментарите бяха насочени все с връзка към "различностите" на тези деца.
Та госпожата мина без да се задълбочава и прочете, помете я ... и я обрече на умиране там където я премести ... и въобще не си призна и поправи грешката.

# 51
  • Мнения: 955
По повод примера на Д ива,
струва ми се, че проблемът не е задължително и само в злонамереността или немарливостта на този и онзи. Важно е тук да се получи дискусия за предназначението на форума.
За някои смисълът е главно в личните контакти, за други - в обмяната на лични мнения и подкрепа, за трети  е източник на информация и компетентни съвети. Специално по последното: тук има много полезна информация, но е някак си пръсната между многото разговори, които някои с право наричат плява (макар че те са от полза за авторите им). Би трябвало да се заеме някой със систематизирането и "заковаването" на полезни теми, така че новите да не трябва да четат десетки страници с повторения, караници и спам. Разграничаването между теми за информация и теми за обмяна на личен опит би могло да стане по-ясно според мене. Така всеки ще знае какво и как да чете и по-рядко ще се стига до пререкания. Защото е ясно, че темите, които се обсъждат тук, винаги "ровят в душата" на някого, винаги събуждат нечия чувствителност. точно това ги и прави полезни.
Според мене конкретният повод за тази тема беше впечатлението, което и аз донякъде споделям, че функцията "приятелски чат в малка група (виртуално) познати " надделя в един момент и затормози сериозно другите функции на форума.

# 52
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Важно е тук да се получи дискусия за предназначението на форума.
За някои смисълът е главно в личните контакти, за други - в обмяната на лични мнения и подкрепа, за трети  е източник на информация и компетентни съвети. .......  Би трябвало да се заеме някой със систематизирането и "заковаването" на полезни теми, така че новите да не трябва да четат десетки страници с повторения, караници и спам. Разграничаването между теми за информация и теми за обмяна на личен опит би могло да стане по-ясно според мене.

Добре, а чие виждане от трите групи трябва да се съобрази "систематизаторът"? Самата ти казваш, че за различни хора различни теми са полезни. Новите също влизат с определени нагласи. Повечето от тях обикновено влизат с конкретен проблем и си отварят нова тема, други влизат в качеството на кандидат-осиновители и търсят определена информация, трети влизат като осиновители с опит и търсят информация за проблеми, с които се сблъскват. Ти самата като коментираш каквото и да било го пречупваш през собствения си опит като осиновител и през проблемите, които ти имаш с твоето дете. Обаче всички сме различни, житейският ни опит е различен, децата ни са различни, имаме различни проблеми, при различни социални условия живеем, различни потребности имаме. Няма как да се уеднаквим само въз основа на това, че сме осиновили дете.

Така че аз бих предложила - ако някой иска да си има заковани много сериозни според него теми, да си ги отвори, да ги закове и да контролира наместа на модератор в тях. Но все пак това е публично пространство за общуване и някак си трябва да приеме, че и в този подфорум ще има спам и плява според нечии виждания, която пък за други потребители е необходима - къде като получаване на съвет, къде просто като изпускане на парата. И ако някой друг отвори тема, която на не му харесва, просто да не я чете, а не да се опитва да дава акъл и да прави квалификации.

Хубаво е хората да са различни и да приемат света не точно като събеседниците си. А като пожелаеш да се вслушаш в мнението на този, който на пръв поглед не мисли като теб, понякога може да е много полезно и да ти помогне да излезеш от досадно зацикляне в собствените си неволи.

# 53
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами че то за целта си има Библиотека - там са темите с информация, или бъркам  newsm78

# 54
  • Мнения: 955
Ами че то за целта си има Библиотека - там са темите с информация, или бъркам  newsm78
точно така,
та думата ми беше, че има още много информативни теми, на които примерно там им е мястото.
Но не всичките в една тема, а систематизирани.
И предложих дискусия по въпроса. Или бъркам?  newsm78

# 55
  • София
  • Мнения: 9 517
От първия ти пост не ми стана много ясно, сега разбрах.
Според мен няма нужда от дискусия - на информативните теми мястото им е в библиотеката.
За систематизирането - те си влизат в библиотеката със заглавието си, съмнявам се, че някой ще се захване да ги преглежда, прочиства или каквото и да било там, пък и не виждам смисъл - всяко прочистване е субективно и ще промени смисъла на темата - кой може обективно да каже, кое трябва да остане и кое не.
Виж, как влиза дадена тема в Библиотеката не знам, може би трябва да каже Ва-Ва или го пише някъде в правилата, но аз си признавам, че не съм ги чела.

# 56
  • Враца
  • Мнения: 5 212
За Библиотеката и закованите теми- никой не ги чете или много малък процент го правят.
Ако потребител мисли, че дадена тема може и трябва да се сложи в Библиотеката само трябва да прати лс на мод и ако разбира се темата е информативна може да бъде добавена.

За прочистването съм съгласна с Фокси  Peace
И не съм към никоя групичка, да уточня и това  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 955
От първия ти пост не ми стана много ясно, сега разбрах.
Радвам се, че си си направила труда да четеш втори път  Simple Smile
Не съм и сънувала за прочистване на библиотеката, а за правенето и по-видима (за да се чете!).
И съм ЗА прочистването на останалите теми, за да може тези, които си струват, да влязат в библиотеката, или да се заковат, или каквото и да е там. Предимството е точно, че ще има място за лични мнения, да си пущат хора нови теми, и ще бъде по-лесно да се дават препратки за инфо.
Това, че си има Хайд парк за отдушник, на мене по принцип не ми пречи.
Става неприятно само, когато оттам лекичко се подстрекава и коментира за трети хора по не особено изискан начин.  newsm78

# 58
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
И съм ЗА прочистването на останалите теми, за да може тези, които си струват, да влязат в библиотеката, или да се заковат, или каквото и да е там.

Добре, ама кой и по какви критерии да направи това прочистване?

На един му харесват едни теми, на друг - други.

Ето например цялото това размръцкване тръгна от оная тема - "Защо не искам да осиновя цигане?" Първо темата беше порочна и вредна, после само мненията на "майките на ромчета" и на тези, които споделят техните възгледи станаха неудобни. Те трябва да се забършат, нали така?
Не може да има само един хор, трябва да се изслушваме и уважаваме взаимно!
Всяко мнение е ценно, всеки опит е ценен, поне за мен това е смисълът на този подфорум - да имам възможност да черпя информация от толкова хора с различни гледни точки!

Никой на никого не пречи да изказва където и да е лично мнение, да пуска каквито си иска теми и да ги заковава, има достатъчно място. Естествено че ще има разминаващи се мнения и спорове. И съвсем не е задължително другата страна да приеме твоето мнение. Нали тук, в тази тема се призовава към уважение и толерантност? Това ли е уважението и толерантността - който не мисли като мен, да му забършем писанията? Да останат само тези които аз смятам за ценни, другото е спам и плява!  Rolling Eyes

Нищо лично, просто заради дискусията.   bouquet

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 09:42 от Gankata

# 59
  • Мнения: 101
Най-важното качество за един модератор е безпристрастността.
В никакъв случай не бива да взема страна при споровете колкото и да му се иска.
Като потребител е нормално да изказва мнение, но като модератор не бива да предприема действия в полза или вреда на някой оспорещите.
А най-лесно става когато се запазва добрия тон и има уважение между участниците.

Общи условия

Активация на акаунт