Модериране във форума

  • 7 301
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 380
Уважаеми съфорумци, ако желаете изразете вашето мнение по този въпрос.

Ако е възможно закачете анкетата.

Благодаря

# 1
  • Мнения: 955
Не ми е много ясно с модераторите. Гледам по другите форуми пише кои са, а тук? Кой е модератор?

# 2
  • София
  • Мнения: 1 324
Не знам кой е виновен, но ниво отдавна няма. Както и друг път съм казвала, това полезно място се превърна в селски плювалник - тесен кръг на "клюкарник"-а и "дом и семейство". Жалко. Благодарение на този подфорум се запознах с много стойностни хора, които ще останат мои приятели завинаги. Е, те вече не пишат тук. Защо ли?

# 3
  • Враца
  • Мнения: 5 208
По принцип всички модератори имат права да модерират в този форум и се отзовават при докладвана публикация от страна на потребителите.

Поради тясното ми свързване с темата, аз съм по-често тук и заключвам теми надвишили страници и пускам нови, заковавам важни такива и т.н.

Ще се изкажа, защото анкетата частично е срещу мен или изцяло срещу мен.
В този форум винаги е било горещо.
Аз като модератор не мога да забраня на никого да пише тук. Не съм и имала желание да го направя. Всеки си има глава на раменете.
Както и поради очевидни прчини модераторите не са цензури.
При докладвана публикациясе опитвам да реагирам своевременно, но не мога да трия мнения или теми, защото съм на различна позиция от пишещите.

Ако закова темата, може да бъде пропусната от потребителите, които не обръщат внимание на закованите теми, но ако настояваш за това ще я закова.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Форумът се казва bg-mamma
Подфорумът тук е "Осиновяване, осиновители" със свой подфорум "Осиновени"
Форумите се "правят" от потребителите и само се контролират от административния и модераторски екип.
Правата и функциите на последните, прякорите им и тясно модерираните от тях подфоруми  са описани в "Правила, условия и указания".
Потребителите имат възможност активно да участват в модерацията на всеки подфорум използвайки функцията "информирай модератор".
Преценили сме, че характерът на този подфорум не изисква специално назначение, а права върху модерирането му имат всички модератори.
Абсолютно нормално е модерирането да не се харесва на всички. Не може апелите за толерантност да са свързани едновременно с "който не му харесва, да подмине" и с "тъпа тема. да се изтрие". Нивото на подфорума се формира от самите потребители и както вече написах има функция за алармиране при публикации в разрез с правилата на форума или противоречащи на добрия тон.

# 5
  • Мнения: 380
Wa wa това не е първия форум, в който пиша. Имам и доста други интереси. Имам някакви наблюдения върху работата на модератора.

Незнам дали ти модерираш основно темите тук, но бих искал с този форум да се занимава някой по-сериозно. Така, че през цялото време мисленето ми е било насочено към един модератор познаващ мъничко спецификата на форума, но най-вече на правилата за комуникиране в общо пространство каквото е този форум.

Аз лично обвинявам най-много модератора (явно теб) за сегашното състояние на форума. В него съм от около 3 години и познавам и други времена.

Форума е пълен с плява, клюки, обиди от няколко човека, които сякаш са толерирани от модератора( толерирани означава, че модератора ги толерира да преминават многократно най-малкото границата на добрия тон). При подобно поведение от нетолерирани потребители следва триене на постове без обяснения. (Днешното триене от темата за циганетата където ако ти си ги изтрила бих искал да ми отговриш на въпросите. Ако ли не моля те кажи ми към кой да се обърна.)

Форума напълно е обезмислил неговото си предназначение - място за помощи и взаимопомощ по всички въпроси свързани с осиновяването. Причината? Същата. Няколко (няколко означава около 10-на) форумци могат да спамят всяка тема. И никой никога не им го показва. Форума стана като личното място на тези съфорумци.

Може би това не било лошо ако същите съфорумци бяха широко скроени хора с широк мироглед и знания. Но даже и тогава мненията на останалите поне няколко стотин заинтересовани могат да са полезни на интересуващите се от тази тематика. И даже ако десетината съфорумците не ги харесват и приемат, останалите няколкостотин, които четат биха се заинтересували. СЪС СИГУРНОСТ.

А останалите няколкостотин не пишат, защото всеки с различно мнение от 10-ната бивят изяждани с дрехите.

Къде е модератора тук? Кога се намесва? Колко пъти? И кава е целта на модерирането на този форум Wa Wa?

Аз виждам един модератор поне с двоен стандарт. Който трие без да дава обяснения, ако това го пожелае приятел (или да кажем по авторитетен съфорумец). Виждам един модератор, който не може да спре гамените в този форум. Виждам един модератор, който предпочита да се скрие ако стане проблем вместо да вземе отношение.

Wa wa ако това си ти опитай се да ми повярваш няма нищо лично. Имам осиновено дете. И съм дълбоко свързан с процеса. И вярвай ми сърцето ми се къса като гледам какво става тук. Не смятам, че трябва да продължава повече.

Още малко. Защо Wa wa според теб се налага на съфорумци, а не на модератори да се опитват да укротяват тона, да омиротворяват пишещи и защо след толкова мнгого неуспехи на подобни акции защо много се отказаха и си тръгнаха оттук? Защото просто има явна липсва на модератор във форума.

И кой спечели от всичко това Wa wa? всичките четящи канещи се да осиновят? Или осиновените? Или осиновилите големи деца? Или всички осиновени и осиновители, които търсеха трибуна и помощ?

Аз не мисля. Спечелиха само тези 10 на човека, които се чувстват толерирани и които направиха това място такова, че чета една от 10 теми (и отново съжалявам, че съм я отворил).

А защо се опитаха да се отделят осиновените в отделен форум? И защо там продължават да пишат осиновители? И въобще какво става тук?

Не искам да продължава така. Ако след написаното не си успяла да се убедиш Wa Wa, че не си подходяща за модератор на този форум, те моля да заковеш анкетата за да видиш мнението и на останалите.

Нямам идея как се избира нов модератор, предполагам можеш да ни помогнеш с това.

Отново наблягам. Думите ми са тежки, но са обективни. Бих искал да помагам на повече хора. А не успявам. И от това ме боли. А причините да не успявам вече съм описал. Със сигурност съм пропуснал някои. Ако някой иска да допълни.

# 6
  • Мнения: 380

Правата и функциите на последните, прякорите им и тясно модерираните от тях подфоруми  са описани в "Правила, условия и указания".
Потребителите имат възможност активно да участват в модерацията на всеки подфорум използвайки функцията "информирай модератор".


Явно и аз съм започнал да се отъждествявам с това място щом наричам форум един подфорум. Взимам си бележка.

Предполагам повечето от нас са ги прочели. Но аз наблягам, че тук модераторството не е обективно. Веднъж едно нещо казано от един е приемливо, после казано от друг става неприемливо. И се трие без да е ясно за6то. Възможно е причината за това да е и многото модератори, които го модерират и внясат своя уклон.

Затова и смятам, че е необходимо само един модератор да се занимава с него. За да може да бъде максимално обективно модерирането му.

Тати предполагам, че си зает човек, и че не си успял да прочетеш повечето теми тук. Абсолютно съм съгласен, че нивото на подфорума се формира от самите потребители (които пишат). И точно тук е проблема. Че 10-на пишещи не позволяват на почти никой нов да навлезне в това пространство. А това според мен е проблем. И то модераторски проблем.

Защото те имат отношение и поведение, което не е прието даже и в други подфоруми на същия форум администрирани от вас.

Което отново за мен е странно. Защото не би трябвало да има 10 правилни неща. Едно често е достатъчно.

В заключение апелирам да остане само един модератор в този подофрум. И това да не е досегашния.

Предполагам, че ако се съгласите с моето мнение, четящите и пишещите тук биха могли да ви помогнат с предложения. Разбира се субективни, но вярвам, че на хората, които им милее за това да се помага по всички въпроси свързани с осиновяването, биха предложили и избрали най-подходящите.

Тати възможно е всичко написано от мен тук да е напълно погрешно, ако разбираме необходимостта от този подфорум по коренно различни начини.

Но ако целта му при създаването е била форум за помощ и взаимопомощ, то отдавна не е това. Опитвам се да помогна пак да се случи. Но си прав - зависи от теб, не от мен.

Така, че те моля да направиш всичко възможно.

Благодаря 

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Отново наблягам: Атмосферата в един подфорум, още повече специфичен като този, се създава от потребителите. Няма модератор, който да направи това вместо вас. Имате функция с която обръщате внимание на модераторите върху определени публикации. Той се запознава с тях и взима решения според правилата на форума.
Трактатите "как трябва да бъде" са чудесно нещо, но без активното участие на потребителите си остават призив в нищото. Модераторът не може да "въведе" никого, който и да е той.

# 8
  • Мнения: 2 084
Аз съм за "не мога да преценя". В интерес на истината на мен това май ми е единствения форум, а правилата така и не прочетох. Лично аз се старая да не пиша неща, които биха наранили някого, дори това да е недоизречено мнение. Правя го, защото от много неща, които съм чела съм изпитвала силна, наистина силна болка. И се опитвам да не го причиня на някого. Не зная дали успявам.
   Вярно е, че има хора с различно мнение, но поне думите могат да се подбират.
Май почти от година съм тук. И за тази година много хора "изчезнаха". Някой след определени теми...
За какво служи модератора аз научих от клюкарника, където се замотавам от време на време. Там по-често съм виждала модератор. А точно тук, където не се наднича като в клюкарник не би следвало да се вихри модератор, ако тук изразяват мнение хора, свързани с осиновяването, а не случайно преминали благотворители или осенени от идея за благотворителност.

# 9
  • Мнения: 358
Магьосника от Оз  smile3501

Аз също съм от четящите

# 10
  • Мнения: 955
Подкрепям Магьосника като една от тези, чието мнение беше изтрито поради простата причина, че призовах една многоизвестна съфорумка да не използва нецензурни изрази в постингите си.

Къде бяха модераторите, когато една шепа хора тук ме засипаха с обиди и клевети, пряко и непряко (в така наречения Хайд парк)? Имена няма нужда да споменавам, но извинения не съм получила от никого.

Виждала съм как се прогонват хора. Не всички са с толкова дебела кожа. Аз самата много дълго време не смеех да пиша.
Доста време четох и получих много от постингите на хора, които изчезнаха, наистина защо ли?

Сега обаче ще пиша и призовавам всички, които смятат, че този форум е важен и заслужава по-качествени дискусии от повечето сегашни, да се включват. Не анонимно, не на лични, а пряко. Иначе нищо няма да се промени и ще продължаваме да четем за качеството на немския вурст, вместо за проблемите, които ни вълнуват.

Тук има наистина един канон на "правилно" мислене за осиновяването. В много случаи това мислене може и трябва да бъде поставено под въпрос. Такъв е смисълът на форума. Няма "нови" и "стари", това е публично пространство, влизат хора с различен опит, различна култура, различна възраст.

Призовавам модераторите строго да се придържат към правилото да не се допускат нецензурни изрази (и аватари!), както и лични обиди по адрес на пишещи във форума.

Нека се държим цивилизовано и покажем на махленците, че може и по друг начин.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 3 040

Къде бяха модераторите, когато една шепа хора тук ме засипаха с обиди и клевети, пряко и непряко (в така наречения Хайд парк)? Имена няма нужда да споменавам, но извинения не съм получила от никого.

Искам да знам, кога и кого алармирахте за това?

Инак, авсолютно подкрепям призива от последното изречение

# 12
  • София
  • Мнения: 9 517
Отговорих "Не" и ще обясня защо. Преди година и половина зададох подобен въпрос. Тогава мислех, че модераторите следва да четат всяка тема и да трият постовете, които не са по нея. След като въпросът беше обсъден и не се стигна до смяна на модератора си направих някои изводи. Ние модерираме форума. Има си функция "информирай модератора" и аз съм я използвала 2 или 3 пъти, винаги когато някоя тема ме е касаела и разискванията са стигали отново до лични обиди. Винаги е откликвал модератор. И аз смятам, че от нас зависи качеството на форума.
Сега нещо лично - не съм близка с ва-ва. Предполагам, че бях дадена като пример, надявам се да е така.
И понеже най-вероятно аз съм една от онези 10 /така мисля, понеже точно аз бях дадена за пример/, дето все не са ми ясни и ми се ще някой да ги изясни, се извинявам, ако съм обидила някой волно или неволно.

# 13
  • Мнения: 380

Къде бяха модераторите, когато една шепа хора тук ме засипаха с обиди и клевети, пряко и непряко (в така наречения Хайд парк)? Имена няма нужда да споменавам, но извинения не съм получила от никого.

Искам да знам, кога и кого алармирахте за това?

Инак, авсолютно подкрепям призива от последното изречение

Тати аз съм алармирал модератор. но нищо не се получи. Нищо означава нито реакция, нито обяснение за липсата и. Освен информиране съм приканвал и в постове намеса на модератор. Отново нищо.

Аз бих искал независимо от решението на модератора да получавам неговото мнение за реакция или липса на реакция. Това според мен е начина, по който бих могъл да си създам критерии за правилно и неправилно в един форум. Нещо, което според мен сега липсва.

Според мен в този подфорум информирането на модератор не помага.

За съжаление, това, че сме се предали и почти не информираме модераторите за обидите и отношението на някои съфорумци определено е било грешка, защото така и ти не си видял колко много са тези случаи. Въпреки, че не съм сигурен, че четеш всички покани за намеса на модератор.

Но определено щяха да са доста и може би щеше да разбереш част от мотивите за написаното от мен.

Аз лично нямам нищо да против да започна да алармирам модератор за всеки случай, в който смятам, че поведението на форумци е неприемливо, обидно или се отклонява от темите, по които се пише.

Но бих искал да има реакция от негова страна. И бих искал тази реакция да е публична. Нещо като коментар по темата. Независимо какво е вашето решение.

За мен когато изказвате гласно и ясно вашата позиция много повече от пишещите ще могат да се съобразават с нея и следователно би трябвало скоро да ви намалее много работата тук.

Точно това ми липсва. И то изисква намеса на модератор.

 За мен няма значение как ще се казва. Има значение да доведе до качествено подобрение на атмосферата във форума.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
... бих искал да има реакция от негова страна. И бих искал тази реакция да е публична. Нещо като коментар по темата. Независимо какво е вашето решение.


Извинете, но това не е отчетно-изборно събрание. И аз бих искал повече разбирене, толерантност и самоконтрол, както и по-малко агресия и мнителност.
За четвърти път пиша нещо, което би следвало да е ясно от правилата на форума.
Вие информирате модератор, ние преценяваме и вземаме или не отношение.
Предполага се, че тук пишат разумни хора и не виждам смисъл някой да размахва непрестанно, възпитателно пръчка и да пише обяснителни бележки.
Отново ви обръщам внимание, че това е форум, а не детска градина и функцията на модераторите е контролна, а не педагогическа.

# 15
  • Мнения: 955
И аз бих искал повече разбирене, толерантност и самоконтрол, както и по-малко агресия и мнителност.
...функцията на модераторите е контролна, а не педагогическа.

Призивът на мене ми прилича точно на педагогика.
сега остава да разберем в какво се състои контролът? Това беше първоначалното питане.
Благодаря, че се отнасяте сериозно към въпроса.  bowuu

Последна редакция: вт, 26 май 2009, 11:17 от маймуна

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Четем ли се изобщо?
... И бих искал тази реакция да е публична. Нещо като коментар по темата.
...И аз бих искал повече разбирене, толерантност и самоконтрол, както и по-малко агресия и мнителност.
Имагинерни щения.
Не е призив, но дори да е, един призив не може да прилича на педагогика.
Контролът? Не стана ясно в какво се състои?
Извинете ме.
Ще го напиша пети път: Вие информирате модератор, ние преценяваме и взимаме или не взимаме отношение. Като модератори не налагаме мнение по темата. Идеалният случай е, когато не забелязвате намесата ни или не ни се налага изобщо да се намесваме.

# 17
  • Мнения: 380
Възможно е малко а съм се разлял и да не е станало ясна основната ми идея.

Бих искал този подфорум да се промени. Виждам проблеми. И съм свикнал като дискутирам проблеми да предлагам и разрешения.

Възможно е моето предложение за промяна да не е най - добрия начин да се решат проблемите.

Така, че много бих се радвал ако можеш да помогнеш.

Но сякаш в твоите послания виждам само едно: всичко е наред в този подфорум. Промяна не е необходима.

А аз не мисля така. Смятам, че е нужна.

Така, че те моля да изразиш ясно твоето становище. Необходима ли е промяна или смяташ, че този подфорум в сегашното си състояние няма нужда от такава, защото е наред или и да не е успява да се саморегулира.

Последна редакция: вт, 26 май 2009, 13:40 от Магьосника от Оз

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Не мисля, че един модератор, който и да е той ще "оправи" подфорума, докато продължавате да имате подобна нетърпимост към мненията си.
Направили сте си тема за "изливане на злоба". Смятате, че е нужна. Своробразен отдушник и спамо-чат. Декларирали сте си я като такава, но темите продължават да се пълнят с лични обяснения и обиди, а се оплаквате от стила и езика в мястото, което сами сте определили за тази цел.
Форумът е за споделяне и взаимопомощ, не за изпускане на натрупана негативна енергия и избиване на комплекси и въпреки това, ТУК сме допуснали тема в която да "си кажете". Последното е бързо отстранимо. Най-лесно е да стерилизираме и дирижираме подфорума. Не мисля, че това, което пише в описанието му, ще процъфти при подобен режим.

# 19
  • Мнения: 380
Смятам предложението ти за много добро (за премахване на темите в подфорума целящи изливането на всякаква мърсотия). Според мен точно те развалиха общия тон, защото след като пишеш простотии по една тема много лесно продължаваш със същите и по останалите. Просто инерцията е силна. Чувстваш се спокоен и свободен да изразяваш каквото ти хрумне тук.

Аз бих искал да няма такива теми в този подфорум. Така вярвам всички ще спазват една по-висока култура и дисциплина по отношението на изразяването си.

Бих се радвал да я заключите или махнете. Ако искате се допитайте до мнението на останалите съфорумци.
Има доста други подфоруми в този форум (като клюкарника, дом и семейство, татковци и други) където е прието да се изразяват по-свободно по-широки мнения.

Аз лично се ангажирам да ви информирам за всички мнения, които се отклоняват от добрия тон или спамят неоснователно темите (според моята субективна преценка разбира се). Тъй като работя и понякога не влизам с дни предполагам, че и други съфорумци биха го правили.

Също така мисля, че специално отношение към този подфорум не е необходимо. Самите осиновители и осиновени са изказвали в доста теми, че специално отношение към тях повече вреди отколкото помага.

Възможно е да този подфорум да не процъфти по този начин. Но е възможно и да се подобри. И всъщност подобрението е непрекъсната промяна. Така, че ако не започнем от някъде никога няма да постигнем подобрение.

Искам да благодаря, че закачихте темата. Така може да се превърне в ползотворна дискусия свързана с възможностите за положителна промяна тук.

Последна редакция: вт, 26 май 2009, 13:43 от Магьосника от Оз

# 20
  • Мнения: 2 084
Магоснико, ако някой ме пита бих казала, че се опитваш да наложиш цензура.

# 21
  • Мнения: 380
Калина, ако наричаш премахването на обиди, разводняването на теми със спам и използването на приемлив език в този подфорум цензура, точно това искам.

# 22
  • на път
  • Мнения: 2 804
Според мен нещата са простички: който иска - пише. Който не може да си намери мястото си търси или създава друго "негово" си пространство ако има нужда и време.
Не ми е много ясно защо е цялата тази полемика, заприличва на създаване на партийна организация и не ми се вижда уместно да се търси отговорност и правила от когото и да е било (пишещ или модериращ).
Нали за това са форумите - да се създадат общности и всеки да си каже каквото има нужда. 

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Не съм правил предложения, а отчитах възможност. Пропуснали сте последните ми две изречения. Прочетете ги. Важни са.
Уведомихте ни за вижданията си, разбиранията си и мнението си относно същността, съдържанието и модерацията на подфорума, както и за вълненията си относно бъднините му, което е чудесно.
Не коментирам липсата на доклади от вас през двугодишния ви форумен път, нито опита ви да наваксате през последните 24 часа Simple Smile. И в двата случая ни информирате за личното си виждане по даден въпрос.
Исканията ви, малко ми се размиват, предвид противоречията видни в последните ви публикации, но го отдавам на желанието ви да помогнете и да се подобри подфорумната атмосфера.
Мисля, че сам сте формулирал достатъчно добре:
Цитат
... специално отношение към този подфорум не е необходимо. Самите осиновители и осиновени са изказвали в доста теми, че специално отношение към тях повече вреди отколкото помага.
Пуснали сте анкета, следете резултатите. Един модератор, който и да е той и както и да модерира не може автоматично да "ароматизира" подфорума.

ПС. Темата не е била и не е закачена.
ПС2.
Според мен нещата са простички: който иска - пише. ...
Не мога да не се съглася Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 9 517
ПС. Темата не е била и не е закачена.
Техническо отклонение - темата е закачена, поне за мен като прост потребител.

# 25
  • Мнения: 380
Форумът е за споделяне и взаимопомощ, не за изпускане на натрупана негативна енергия и избиване на комплекси и въпреки това, ТУК сме допуснали тема в която да "си кажете". Последното е бързо отстранимо. Най-лесно е да стерилизираме и дирижираме подфорума. Не мисля, че това, което пише в описанието му, ще процъфти при подобен режим.

Имах впредвид това. Ако не е предложение, то тогава аз предлагам да се заключат тези теми с цел да се премахне възможността да се "цапа" този подфорум (бях го мотивирал вече).

Опитах се също така да отчета и обясня защо не съм въвличал модераторите с моето субективно мнение. (Мнението на модератора също може да се смята за субективно).

Както вече отбеляза ще се постарая да го компенсирам. И ще се опитам да съм максимално обективен.

Аз следя резултатите и те показват много ниска активност. Но въпреки това и въпреки, че много от хората, които добавяха стойност не се появяват отдавна (и следователно не могат да гласуват) повече от една трета са недоволни. Аз по скоро разбирам недоволни от състоянието на подфорума. Което е още един довод за необходимост от промяна.

Може би анкетата не беше правилна. Тя взима впредвид само една възможност за промяна. Най-правилната анкета би била - Искате ли да се промени подфорума. Тогава най-вероятно резултатите биха били категорични.

Бих се радвам да видя повече предложения за промяна както от теб така и от съфорумци.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Техническо отклонение - темата е закачена, поне за мен като прост потребител.

Така се оказа.
От вас не се изисква обективност. И не помня да сте модератор тук.
Чат-темата тук не се е появила вчера. Целта, доколкото  разбирам е да бъде "отдушник" и забелязвам, че що-годе си върши работата, сравнено с определени минали периоди. Несъгласието с нея е ваше право. Подминаването и - една чудесна за вас възможност.

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 12:41 от Tatti

# 27
  • Мнения: 380
Може ли да се промени тази или да отворя нова?

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
Струва ми се, че набрахте излишна инерция.
Предлагате промяна, чрез замяна на потребители, да внесем нови или да напишем кодекс на подфорума с допустими фрази и тълковен речник на словосъчетанията. Или да пускате теми и променяме анкетите докато резултатът не ви удовлетвори. Също вариант е да организираме дежурство от минимум 5 модератора тук, с отчетна тема, където да пишат обяснения за премахнати и редактирани публикации (по минимум 12 реда в различен цвят).
Може и тема "табло на срама" за провинилите се.
Не ви ли се струва, че походът ви е в неправилната посока?

# 29
  • Мнения: 380
Възможно е. Но е също така и единственното по-серизно усилие за промяна.

Така, че си остава основния въпрос необходима ли е промяна?

И ако мислиш така бих се радвал и на конструктивни предложения освен сарказъм.

Ако смяташ, че не е, можеш да изтриеш анкетата.

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
А, защо? Нека си стои анкетата.
Смятам, че за т.нар. от вас "промяна" тук, не е нужен пионерски патос и революции, нито приемане на нова конституция Wink.
Нужна е щипка разбиране, че останалите пишещи не са непременно врагове и тъпанари и че гледната ни точка, може да изглежда другояче погледната от друга страна.
Наличието на лично мнение и изяснени приоритети, не значи непременно погрешност на чуждото и дебилност на опонентите.
....... и никаква педагогика Simple Smile

# 31
  • Мнения: 380
Успех тогава:)

# 32
  • Мнения: 380
Последните няколко дни определено ми харесва да чета и пиша тук.

А на вас?

# 33
  • Мнения: 4 138
когато гръм удари, как ехото заглъхва...............
времето е променливо понятие, има хубави дни, има лоши.
важното е да сме здрави, както е казал сърбинът от вица........
има обаче и друг израз - затишие пред буря Mr. Green
лично аз съм обаче за безоблачни прогнози Hug
мен пък винаги ми е харесвало да чета тук, иначе нямаше да го правя против волята си. все пак сама натискам клавишите за влизане в подфорума.
безспорно е по-добре обаче да няма скандали.

и, явно не са виновни модераторите Wink

# 34
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
магьосника - хем имаш право, хем ако исхождам от линчия си опит - ти самия далеч не си бил мил с всички тук и ен си запазвал добрия тон
лично засегната от теб
по ясни за теб причини....и ако времето ми е показало, че частично си бил прав, то не е станало щото видиш ли си дошъл и си ме припикал с думи щот ти било криво на живота и на мен
така, че аз не вярвам нещо да се промени тук - не поради друга причина а щото малко хора търпят развитие в комуникацията си...и малко умеят да се вслушват, не само да говорят
аз лично смятам, лично за себе си, че хората имат нужда от това място такова каквото са го направили - тези, пишещите
ако е агресивно - то е такова, щото в душите им е така....ако е слоънчево - щото им е ок
това, че аз съм в друг унисон...ми търся си място под слънцето, но това не ме прави права или пък грешна....просто за всеки пътник си има и влак...
сектантството също е част от форумите...и хем е чар, хем недостатък, но няма начин да се избегне - такава ни е природата както Мата и други са забелязали - да се делим по свои идеи, идеали и ...бе по каквото ни падне...

аз не мисля, че модератор би свършил чудеса
но съм за модератор/и - бих избрала ВА ВА без да ми мигне окото - личната намеса, без да се демонстрира сила и др неща е нещо безценно в модератора
считам, че липсата на ясен модератор, дето да го пише черно на бяло - някак мотивира свободията в хората повече...може би на подсъзнателно ниво, но все пак...
но това е лично мое мнение....както и това, че личното обвързване на някого с някаква кауза, когато се заяви публично - го обвързва повече отколкото обявения възможен контрол от страна на всеки модератор....

# 35
  • Мнения: 380
Да разбирам ли, че все пак ви харесва повече тук напоследък?

И смятате ли, че си заслужава да влагате услилия за да се промени това място?

# 36
  • Мнения: 4 138
честно казано затишието е до следващата буря, поне така мисля.
за харесване и нехаресване, субективно е. лично аз реших да се опитвам да не правя доколкото мога двузначни забележки и да игнорирам направените подобни, защото е просто глупаво.
форумът напоследък ми отнема много време, което показва, че трябва да направя пауза.
да не говорим, че има доста по-напечени теми в другите подфоруми, разменят се къде по-неприятни обиди и хората се палят от доста по-дребни неща.
началната фаза на списването тук винаги е стресираща за хора с по-емоционални характери. с времето нещата се нормализират.

колкото до темата за модерирането, нищо лично магьоснико, обаче изказванията ти бяха малко комсомолски. а аз съм противник на подобни неща, поради причината, че имам алергия към соц. строя.

на мен винаги ми е харесвало тук, колкото и нерви да съм изхабила. дори някой да не ми е симпатичен, което е също относително, тъй като виртуалното общуване за мен е малко изкривено общуване, та, даже и от тези хора съм почерпила много полезна информация, която помага на мен и детето ми, пък даже на цялото семейство.

не харесвам черно-белите неща, обичам кича и шаренията. в името на по-спокойния климат си давам зор да не издребнявам, а и щадя нервите на модовете, и те са хора, все пак Mr. Green

хубаво е, че си толкова въодушевен и пълен с идеализъм, обикновено подобряването на дадено нещо зависи от усилията на всички участващи..........

# 37
  • Мнения: 380
Прочетох го два пъти и пак не го разбрах дали смяташ, че си заслужава да се влагат усилия за тази кауза?

# 38
  • Мнения: 4 138
смятам, че е добре да се влагат усилия. и че винаги си заслужава.

# 39
  • Мнения: 408
Нищо ново под слънцето.
Подобни проблеми имаше и в друг подфорум, и хората си решиха проблема.

# 40
  • Мнения: 623
Нищо ново под слънцето.
Подобни проблеми имаше и в друг подфорум, и хората си решиха проблема.

Мм да... и си направиха форум...
Tatti, с цялото ми уважение към теб и форума, искам да споделя, че продадохте (предадохте) всичко тук.
Както и да е...да са Ви честити, новите господари.
А на мен  - Честит ми БАН

Последна редакция: сб, 30 май 2009, 00:59 от dannytg

# 41
  • Мнения: 4 138
хух, и гастрольори си имаме Crazy

# 42
  • Мнения: 623
хух, и гастрольори си имаме Crazy


Имаме си - не е, като да си нямаме... Laughing
Нещо против?

# 43
  • Мнения: 4 138
тц. особено самотни бащи Flutter да заповядат..........
ама и в темите трябва да пишете.

# 44
  • Мнения: 671
хух, и гастрольори си имаме Crazy


Имаме си - не е, като да си нямаме... Laughing
Нещо против?

Я си бегай в къщи при жената, бе...
Сама с три деца и бременна с четвърто....пък той се занася тука. Grinning

# 45
  • Мнения: 6 362
Нищо ново под слънцето.
Подобни проблеми имаше и в друг подфорум, и хората си решиха проблема.

Мм да... и си направиха форум...
Tatti, с цялото ми уважение към теб и форума, искам да споделя, че продадохте (предадохте) всичко тук.
Както и да е...да са Ви честити, новите господари.
А на мен  - Честит ми БАН

Доколкото имам спомен напуснахте форума по собствено желание - всеки има право на лично мнение и всеки е свободен да избере място, на което да се чувства добре. Никой никого не задължава и не държи на сила. Странно ми е, че въпреки направения и заявен избор, активността тук е завидна.

Банът е най-лесното.
По-трудното е човек да мисли, да гледа и наистина да вижда.
Изумявам се от волните интерпретации, които продължават да се фабрикуват.
Едно е форумът и модерацията да не се харесват, съвсем друго е измислянето на нови герои.
Политиката на форума и "господарите му" не са се променяли... може би само с увеличаването на потребителите сме станали по-търпими в някои отношения и по-строги в други. Съвсем нормално е това да се харесва на едни потребители и да не се одобрява от други. Далече съм от мисълта, че нещо, независимо какво е то, още по-малко пък модерация, може да се хареса на повече от 100 човека... а какво остава за 100 000.

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 00:52 от Mamma

# 46
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ето сега например се намеси модератор за нещо, с което не съм съгласна. Нямам нищо лично против конкретния модератор, моля да бъда разбрана правилно. Той просто може би не е запознат достатъчно със спецификата на подфорума.

Бях пуснала тема "Кой къде и кога ще почива през лятото?" именно в този подфорум, защото касае именно родителите на осиновени деца. Преместена в общия подфорум й се губи смисълът. Много осиновители не поглеждат там (аз например досега я се е случило 2 - 3 пъти, я не). Хората, които ще започнат да отговарят в темата, са нови за мен и всички нас тук.

Ами с две думи - моята цел с тази тема беше ние, осиновителите, да си кажем кой къде и кога, защото малко или много се познаваме, къде виртуално, къде реално, за да можем да се срещнем, ако може. А така това няма как да стане. В онзи подфорум може да се пусне друга тема, а тази да си остане тук, ако може.

Последна редакция: пн, 01 юни 2009, 15:21 от Gankata

# 47
  • София
  • Мнения: 9 517
Ганката, това е стара работа. Бяха преместили така на Кудку една тема мисля в Нашите деца, без изобщо да прочетат за какво става въпрос. Затова и аз днес моята тема си я вмъкнах в Проблеми малки и големи. Начинът е да вмъкнеш темата си в някоя друга - например в Хайд парк или Какво е новото при мен. Иначе минават и те местят. Другият начин е например да я кръстиш "Осиновители и осиновени, къде можем да се засечем лятото по време на почивката?" или нещо от този сорт.

# 48
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ами тогава бих помолила модераторите ако не може да върнат тази да ме уведомят, ще пусна нова с по-подходящо заглавие.  Simple Smile

# 49
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Благодаря на WaWa за бързия отговор. И тук може би е мястото да кажа, че аз съм в този подфорум от 10 месеца и от наблюденията ми тя си върши модераторската работа добре и съвестно, а най-вече знаейки за какво става въпрос. Гласувам ЗА оставането й като основен модератор на подфорума.

  bouquet

# 50
  • на път
  • Мнения: 2 804
Сещам се за още една "преместена" от случайно минаващ модератор преди 2 години. Мата беше пуснала тема за това дали пошляпваме децата си. Естествено, че се отнасяше за осиновителите след като беше пусната тук. Беше интересна, защото съвсем различна е тази наказателна мярка за осиновените деца. Смея да мисля, че осиновителите не се решават много-много да я прилагат винаги имайки едно на ум. Коментарите бяха насочени все с връзка към "различностите" на тези деца.
Та госпожата мина без да се задълбочава и прочете, помете я ... и я обрече на умиране там където я премести ... и въобще не си призна и поправи грешката.

# 51
  • Мнения: 955
По повод примера на Д ива,
струва ми се, че проблемът не е задължително и само в злонамереността или немарливостта на този и онзи. Важно е тук да се получи дискусия за предназначението на форума.
За някои смисълът е главно в личните контакти, за други - в обмяната на лични мнения и подкрепа, за трети  е източник на информация и компетентни съвети. Специално по последното: тук има много полезна информация, но е някак си пръсната между многото разговори, които някои с право наричат плява (макар че те са от полза за авторите им). Би трябвало да се заеме някой със систематизирането и "заковаването" на полезни теми, така че новите да не трябва да четат десетки страници с повторения, караници и спам. Разграничаването между теми за информация и теми за обмяна на личен опит би могло да стане по-ясно според мене. Така всеки ще знае какво и как да чете и по-рядко ще се стига до пререкания. Защото е ясно, че темите, които се обсъждат тук, винаги "ровят в душата" на някого, винаги събуждат нечия чувствителност. точно това ги и прави полезни.
Според мене конкретният повод за тази тема беше впечатлението, което и аз донякъде споделям, че функцията "приятелски чат в малка група (виртуално) познати " надделя в един момент и затормози сериозно другите функции на форума.

# 52
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Важно е тук да се получи дискусия за предназначението на форума.
За някои смисълът е главно в личните контакти, за други - в обмяната на лични мнения и подкрепа, за трети  е източник на информация и компетентни съвети. .......  Би трябвало да се заеме някой със систематизирането и "заковаването" на полезни теми, така че новите да не трябва да четат десетки страници с повторения, караници и спам. Разграничаването между теми за информация и теми за обмяна на личен опит би могло да стане по-ясно според мене.

Добре, а чие виждане от трите групи трябва да се съобрази "систематизаторът"? Самата ти казваш, че за различни хора различни теми са полезни. Новите също влизат с определени нагласи. Повечето от тях обикновено влизат с конкретен проблем и си отварят нова тема, други влизат в качеството на кандидат-осиновители и търсят определена информация, трети влизат като осиновители с опит и търсят информация за проблеми, с които се сблъскват. Ти самата като коментираш каквото и да било го пречупваш през собствения си опит като осиновител и през проблемите, които ти имаш с твоето дете. Обаче всички сме различни, житейският ни опит е различен, децата ни са различни, имаме различни проблеми, при различни социални условия живеем, различни потребности имаме. Няма как да се уеднаквим само въз основа на това, че сме осиновили дете.

Така че аз бих предложила - ако някой иска да си има заковани много сериозни според него теми, да си ги отвори, да ги закове и да контролира наместа на модератор в тях. Но все пак това е публично пространство за общуване и някак си трябва да приеме, че и в този подфорум ще има спам и плява според нечии виждания, която пък за други потребители е необходима - къде като получаване на съвет, къде просто като изпускане на парата. И ако някой друг отвори тема, която на не му харесва, просто да не я чете, а не да се опитва да дава акъл и да прави квалификации.

Хубаво е хората да са различни и да приемат света не точно като събеседниците си. А като пожелаеш да се вслушаш в мнението на този, който на пръв поглед не мисли като теб, понякога може да е много полезно и да ти помогне да излезеш от досадно зацикляне в собствените си неволи.

# 53
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами че то за целта си има Библиотека - там са темите с информация, или бъркам  newsm78

# 54
  • Мнения: 955
Ами че то за целта си има Библиотека - там са темите с информация, или бъркам  newsm78
точно така,
та думата ми беше, че има още много информативни теми, на които примерно там им е мястото.
Но не всичките в една тема, а систематизирани.
И предложих дискусия по въпроса. Или бъркам?  newsm78

# 55
  • София
  • Мнения: 9 517
От първия ти пост не ми стана много ясно, сега разбрах.
Според мен няма нужда от дискусия - на информативните теми мястото им е в библиотеката.
За систематизирането - те си влизат в библиотеката със заглавието си, съмнявам се, че някой ще се захване да ги преглежда, прочиства или каквото и да било там, пък и не виждам смисъл - всяко прочистване е субективно и ще промени смисъла на темата - кой може обективно да каже, кое трябва да остане и кое не.
Виж, как влиза дадена тема в Библиотеката не знам, може би трябва да каже Ва-Ва или го пише някъде в правилата, но аз си признавам, че не съм ги чела.

# 56
  • Враца
  • Мнения: 5 208
За Библиотеката и закованите теми- никой не ги чете или много малък процент го правят.
Ако потребител мисли, че дадена тема може и трябва да се сложи в Библиотеката само трябва да прати лс на мод и ако разбира се темата е информативна може да бъде добавена.

За прочистването съм съгласна с Фокси  Peace
И не съм към никоя групичка, да уточня и това  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 955
От първия ти пост не ми стана много ясно, сега разбрах.
Радвам се, че си си направила труда да четеш втори път  Simple Smile
Не съм и сънувала за прочистване на библиотеката, а за правенето и по-видима (за да се чете!).
И съм ЗА прочистването на останалите теми, за да може тези, които си струват, да влязат в библиотеката, или да се заковат, или каквото и да е там. Предимството е точно, че ще има място за лични мнения, да си пущат хора нови теми, и ще бъде по-лесно да се дават препратки за инфо.
Това, че си има Хайд парк за отдушник, на мене по принцип не ми пречи.
Става неприятно само, когато оттам лекичко се подстрекава и коментира за трети хора по не особено изискан начин.  newsm78

# 58
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
И съм ЗА прочистването на останалите теми, за да може тези, които си струват, да влязат в библиотеката, или да се заковат, или каквото и да е там.

Добре, ама кой и по какви критерии да направи това прочистване?

На един му харесват едни теми, на друг - други.

Ето например цялото това размръцкване тръгна от оная тема - "Защо не искам да осиновя цигане?" Първо темата беше порочна и вредна, после само мненията на "майките на ромчета" и на тези, които споделят техните възгледи станаха неудобни. Те трябва да се забършат, нали така?
Не може да има само един хор, трябва да се изслушваме и уважаваме взаимно!
Всяко мнение е ценно, всеки опит е ценен, поне за мен това е смисълът на този подфорум - да имам възможност да черпя информация от толкова хора с различни гледни точки!

Никой на никого не пречи да изказва където и да е лично мнение, да пуска каквито си иска теми и да ги заковава, има достатъчно място. Естествено че ще има разминаващи се мнения и спорове. И съвсем не е задължително другата страна да приеме твоето мнение. Нали тук, в тази тема се призовава към уважение и толерантност? Това ли е уважението и толерантността - който не мисли като мен, да му забършем писанията? Да останат само тези които аз смятам за ценни, другото е спам и плява!  Rolling Eyes

Нищо лично, просто заради дискусията.   bouquet

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 09:42 от Gankata

# 59
  • Мнения: 101
Най-важното качество за един модератор е безпристрастността.
В никакъв случай не бива да взема страна при споровете колкото и да му се иска.
Като потребител е нормално да изказва мнение, но като модератор не бива да предприема действия в полза или вреда на някой оспорещите.
А най-лесно става когато се запазва добрия тон и има уважение между участниците.

# 60
  • Мнения: 623

Доколкото имам спомен напуснахте форума по собствено желание - всеки има право на лично мнение и всеки е свободен да избере място, на което да се чувства добре. Никой никого не задължава и не държи на сила.

Ако трябва да бъдем точни, собственото желание беше силно подпомогнато от един влюбен в ноктите си модератор, иначе за останалото в цитата си абсолютно права и не смятам да ексхумирам неща погребани преди година. Peace


По-трудното е човек да мисли, да гледа и наистина да вижда.
Изумявам се от волните интерпретации, които продължават да се фабрикуват.
Едно е форумът и модерацията да не се харесват, съвсем друго е измислянето на нови герои.

Смятам за себе си, че съм от мислещите и виждащите хора, затова ще си позволя един чисто приятелски съвет (казвам приятелски, защото наистина уважавам този форум и в частност Вас с Татти, тъй като може би не знаете, но благодарение на Вас и Вашия форум намерих жена, с която вече сме семейство). Та съвета е - Когато се усети, че някой модератор вече не е част от спецификата на някой подфорум - сменето го (иначе става, както в нашия случай, а именно от форума си отиде един модератор и един джедай).

Мислех да напиша и нещо относно политиката и "господарите" на БГ-Мамма, но се отказах... разнежих се...

Пожелавам Ви Успех (главното У не е грешка)  Peace

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 3 040
А, ако трябва да сме абсолютно точни, то "собственото желание" бе резултат от опита ви да прекроите един подфорум против общите правила и да си спретнете чат-група.
Модераторът, поел отговорността да разчисти творбите, е съвсем естествено да ви е виновен.
Ваше мнение.
Желанието да си направите собствено място със собствени правила си е ваше право.
Модераторът, който си "взехте" е направил съзнателен избор, който предвид провежданата от него политика е съвсем разбираем и в джедайски и в личен план. Искрено се надявам действията ви да са оправдали очакванията ви и ще си спестя по нататъчните коментари.
Оценавам загриженоостта ви за форума и добронамерените съвети, които, предвид разнежването ви, логично ни давате публично в точната тема.
Частта с "господарите", искрено ме развесели.
Не ми се влиза в очевидно излишни полемики.
Желая ви щастие в личен, професионален и виртуален план.

# 62
  • Мнения: 623
Оценавам загриженоостта ви за форума и добронамерените съвети, които, предвид разнежването ви, логично ни давате публично в точната тема.

Мм да, прав си, че не е за публиката...пратих ЛС.

# 63
  • Мнения: 380
Искам да поздравя всички списващи в този подфорум за усилията, кото полагаха последния месец.

Вече един месец тона, отношението и поведението в този подфорум е различен и определено много по-добър!!!

Та честит ни юбилей:)

# 64
  • Мнения: 4 138
а нещо поощрителни награди, това-онова Flutter
аааааааааа, имаше изключения, имаше........за тях никакви награди.

# 65
  • Мнения: 2 172
 smile3560

Потупване по рамото за желаещите. Аз не ща. Сега , ако има модериране, ще бъда изтрита Mr. Green

# 66
  • Мнения: 380
Четит ви втори месец!!!

Не боли нали?

Общи условия

Активация на акаунт