Майчинството - счетоводно - 19

  • 51 787
  • 1 043
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 835
Здр. момичета! Имам едни въпрос относно социалн. помощи при раждане. Преди 2 год. родих първото си дете, живо родено е, но за съжеление почина след 3 дни. Тогово получих помощи от 200 лв.
 Сега ми се роди дъшеричка, и съм много щастлива майка. Въпроса ми е:Помощи за второ дете ли ще взема в размер на 600 лв. или за първо? Според мен трябва да е за второ, но не съм заподната със законовите разпоредби.. Днес си вадих декларация за родствени връзки, и там жените ми казаха, че това е втроро раждане и трябва да взема за 2 ро дете.
Моля, ако някой е на ясно бихте ли ми отговорили.
Благодаря Ви предварително. Hug


Да, точно така е  - за второ дете.

(4) При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.

Така че детето в случая е първо и ще вземете 250лв.

# 46
  • Мнения: 349
Здравейте  Hug добре, че ви има,
намерих отговори на някои от въпросите си, но имам следните два  въпроса:
Детето ми е на почти 11 месеца и е класиран за ясла от есета.  Юли месец ще направи 1г. Интересува ме, мога ли да си подам декларация за гледане на дете до 2г. и септември месец да я прекратя и да си взема полагащата ми се платена отпуска за 2008 и 2009г. и след това да се върна на работа. И другият ми въпрос е дали може да се въна  на полувин работен ден.

Благодаря ви предварително   bouquet


# 47
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Здр. момичета! Имам едни въпрос относно социалн. помощи при раждане. Преди 2 год. родих първото си дете, живо родено е, но за съжеление почина след 3 дни. Тогово получих помощи от 200 лв.
 Сега ми се роди дъшеричка, и съм много щастлива майка. Въпроса ми е:Помощи за второ дете ли ще взема в размер на 600 лв. или за първо? Според мен трябва да е за второ, но не съм заподната със законовите разпоредби.. Днес си вадих декларация за родствени връзки, и там жените ми казаха, че това е втроро раждане и трябва да взема за 2 ро дете.
Моля, ако някой е на ясно бихте ли ми отговорили.
Благодаря Ви предварително. Hug


Да, точно така е  - за второ дете.

(4) При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.

Така че детето в случая е първо и ще вземете 250лв.

Стики, детето се е родило живо и жената тогава е получила еднократна помощ за раждане  newsm78 - според мен сега ще вземе за второ дете.

# 48
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Здравейте  Hug добре, че ви има,
намерих отговори на някои от въпросите си, но имам следните два  въпроса:
Детето ми е на почти 11 месеца и е класиран за ясла от есета.  Юли месец ще направи 1г. Интересува ме, мога ли да си подам декларация за гледане на дете до 2г. и септември месец да я прекратя и да си взема полагащата ми се платена отпуска за 2008 и 2009г. и след това да се върна на работа. И другият ми въпрос е дали може да се въна  на полувин работен ден.

Благодаря ви предварително   bouquet




Да, всичко, което си описала може да стане. Единствено работа на 1/2 раб. ден трябва да договориш с работодателя.

# 49
  • Мнения: 1 612
Може ли и аз да попитам?
Въпросът ми е: Преди изтичането на 410 дни мога ли да сключвам граждански договор, при положение, че не съм на работа и си гледам детето? (смятам да работя нощем - пиша софтуер)?
Благодаря предварително!   bouquet

Да, може да сключиш граждански договор  Peace

Благодаря много!

# 50
  • Мнения: 349
Lady Incandescent    newsm51  много ти Благодаря за бързия отговор

Страхотни сте  Hug Hug Hug

# 51
  • София,
  • Мнения: 4 267
Здравейте и аз имам няколко въпросчета и ще помоля някой ако може да ми поясни. На 26 юли детето ми навършва две години и майчинството ми спира. Днес говорих със шефа си и той ми каза, че за съжаление няма да мога да се върна на работа при него, заради кризата и т.н.- нямало работа, човека ми предложи да ме съкрати  така, че да мога да отида за няколко месеца на борсата, което ще е по добрия вариант, вместо да стоя например в неплатен отпуск, там поне ще взема някой лев. Въпросите ми са следните - 1. Трябва ли задължително да си взема платения годишен отпуск, който ми се полага за двете години - 40 дни.
2. Колко трудов стаж ми е необходим за да мога да получавам максималния брой месеци обезщетение?
3. Самото майчинство дали се брои за трудов стаж?
4. А ако съм безработна детето ми дали има право да участва в класирането за ясла и ако е така ще ми намалеят ли точките. newsm78
Имаше и друго, но после ще питам, че то стана много! Hug

# 52
  • Мнения: 3 835
(4) При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.

Така че детето в случая е първо и ще вземете 250лв.

Стики, детето се е родило живо и жената тогава е получила еднократна помощ за раждане  newsm78 - според мен сега ще вземе за второ дете.

Става на въпрос за момента на раждането на детето, за което се взима помощта. В случая когато то се е родило, е единствено, т.е. първо.

# 53
  • Мнения: 3 835
Здравейте Въпросите ми са следните - 1. Трябва ли задължително да си взема платения годишен отпуск, който ми се полага за двете години - 40 дни.
2. Колко трудов стаж ми е необходим за да мога да получавам максималния брой месеци обезщетение?
3. Самото майчинство дали се брои за трудов стаж?
4. А ако съм безработна детето ми дали има право да участва в класирането за ясла и ако е така ще ми намалеят ли точките. newsm78
Имаше и друго, но после ще питам, че то стана много! Hug

1 Не, може да се изплати обезщетение за невзетия ПГО.
2.  Ето месеците, на които имаш право спрямо това какъв стаж имаш

години осиг. стаж           месеци с обезщетение
до    3                                    4
от    3    до    5                        6
от    5    до    10                        8
от    10    до    15                        9

3. да, майчинството се признава за трудов и осигурителен стаж

# 54
  • Мнения: 255
Вчера ми казаха, че като изляза в болнични по майчинство (45 дни преди термин) ми се полагат 150лв помощи от социални грижи. Има ли такова нещо?

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Вчера ми казаха, че като изляза в болнични по майчинство (45 дни преди термин) ми се полагат 150лв помощи от социални грижи. Има ли такова нещо?

ако отговаряш на изискванията за доход


попитай в районната социална служба

# 56
  • Мнения: 255
Вчера ми казаха, че като изляза в болнични по майчинство (45 дни преди термин) ми се полагат 150лв помощи от социални грижи. Има ли такова нещо?

ако отговаряш на изискванията за доход


попитай в районната социална служба


Благодаря  Grinning

# 57
  • София,
  • Мнения: 4 267
Стики много ти благодаря  Hug Аз питах за отпуската, защото съм сигурна, че няма да ми я изплатят, но лошото е, че не искат да ми я дадат и да я ползвам, а искат да ме пратят право на борсата newsm78, явно ще се наложи да се договаряме.
А щом майчинството се счита за трудов стаж тогава предполагам, че ще се вместя в предпоследната група от 5 - до 10 г. с 8 месеца.
ПЪрвото ми майчинство започна от 31.01.2001г и трябваше да продължи уж две години, но тогава приеха някакъв нов закон и ми го прекратиха след година и три месеца, всъщност аз продължих да си гледам детето, но без да ми се плаща, следователно от тук смятам 1г и 3м. стаж.
След това от 18,06,2003г. до 26,07,2009 г ще се водя на работа като две от годините са съответно второто майчинство. Така по мои груби сметки излиза че имам около 7г и 4 м. общо трудов стаж включително с майчинството. Правилно ли съм сметнала и ще имам право на 8 м. обезщетение, нали така. newsm78

# 58
  • Мнения: 1 170
Здравейте Simple Smile . От известно време в сайта на НОИ при справките за болничните ми се появи следното: за болничен отпреди бременеенето (август'08), изплатен отдавна, е отразен статус "В момента се обработва". До скоро статуса беше "Изплатен". Възможно ли е да се дължи на някаква грешка в болничните? Или си е бъг някакъв в системата?
Благодаря ви Peace

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Polly-Wolly ,на много момичета се случи това.Включително и на мен.Юни месец се правят разни преизчисления,но по скоро е бъг в системата

Общи условия

Активация на акаунт