максимален брой дни за болничен при бременност

  • 29 134
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 776
Всеки осигурен има право на 180 дни болнични годишно. В тези дни не влизат 45-те дни преди раждането.

Точно Peace.
Бях в болничен от втория месец и така до края. Всеки месец ходиш на ЛКК за удължаване.
За това как се променя размера на болничния, питай в Майчинството счетоводно, но трябва да посочиш конкретни цифри може би. Така наизуст кой да ти отговори?

# 16
  • София
  • Мнения: 137
За цялата година се полагат 180 дни (каза ми го док., когато започнах да си продължавам болничните!) За месеците, когато си била болнични взимаш 80% от заплатата в другия случай са 90%!

# 17
  • Мнения: 9 776
За цялата година се полагат 180 дни (каза ми го док., когато започнах да си продължавам болничните!) За месеците, когато си била болнични взимаш 80% от заплатата в другия случай са 90%!

А кой е другият случай?

# 18
  • Мнения: 651
имам предвид друго - в началото на бременността съм /2-ри месец/ и работя. Но бих искала макс бързо да изляза болничен  непрекъснат. Моя роднина излезна още в 3-тия месец и така и не се върна на работа до раждането. Лекарят й беше казал, че не може да и издаде по-рано от 3-тия месец болничен. От друга страна познавам майки с билничен едва ли не от първия месец....
Да можеш да излезеш в болничен.Дава се от наблюдаващото ти АГ.Пише го,минаваш комисия и така...всеки месец го продължаваш до 45 дни  Peace

# 19
  • Мнения: 1 354
Мисля,че са 160 дни годишно.45-те дни преди термина не се включват и да, променя се размера на майчинството.

# 20
  • Мнения: 9 776
Дами, 180 са Peace. Това 160 откъде го чухте? Да не е нещо ново и от скоро? Едва ли.

# 21
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
100% са 180 дни,наистина от къде го чухте че са 160? Simple Smile

# 22
  • Мнения: 9 973
180 дни общо без 45 дни преди термин
30 дни календарни 1 болничен

# 23
  • Мнения: 485
И когато излезеш в болнични взимаш 80% от заплатата така ли? А ако си ходиш на работа и си изчакаш тези 45 дни до термина ти се взимат после 90%
Защото и на мене вече ми се иска да си почивам не че работя кои знае каква работа ама съм и в седми  месец вече  Grinning наработих се Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 137
И когато излезеш в болнични взимаш 80% от заплатата така ли? А ако си ходиш на работа и си изчакаш тези 45 дни до термина ти се взимат после 90%
Защото и на мене вече ми се иска да си почивам не че работя кои знае каква работа ама съм и в седми  месец вече  Grinning наработих се Simple Smile
Точно така! Именно това е другият случай polin_a  Peace

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 09:25 от Nelma

# 25
  • Мнения: 651
100% са 180 дни,наистина от къде го чухте че са 160? Simple Smile
Не съм съгласна!!!

Отпускът поради бренност и раждане за всяко дете в размер на 135 календарни дни се определя в 3 болнични листа, както следва:

- 45 календарни дни преди раждането. Болничният листе се издава от лекаря, който наблюдава бременната. В този лист задължително се вписва терминът на раждането.
- 42 календарни дни непосредствено след раждането. Болничният лист се издава от лекаря, водел раждането. Ако то е станало без медицинско наблюдение, се издава от личния лекар.
- 48 календарни дни-продължение на предходния болничен лист. Издава се от лекаря, при когото е регистрирано детето, или от личния лекар на родилката.

По времв на отпуска по бременност и раждане не се издава болничен лист по други причини.
При патологична бременност болничен лист се издава по общия ред-както за общо заболяване.
Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск по бременност, болничният лист с епродължава с нов до деня на раждането, но за не повече от 93 дни.
Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск по бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да започне ползването на 45-дневния отпуск по беременност, осигурената има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като с евписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.
За да се изпозва остатъкът от 315 дни (след изтичане на отпуска от 135 дни), майката трябва да подаде до предприятието писмено заявления, към което да приложи акт за раждането на детето и декларация по образец. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деням посочен в заявлението."

# 26
  • Мнения: 1 796
Не знам от къде е това 160,но преди малко погледнах какво ми е писала моята лекарка и пише-180 дни+45(преди термина).Аз съм в болнични от 2-ри месец,а ако дните бяха общо 180 док няма как да ми даде от ''нея си''.

# 27
  • Мнения: 9 776
Деянова, тук става въпрос за полагащи се дни за болничен през годината. Те не са задължително за бременност. Просто тук сме много майки и затова само бебета са ни в главата. 180 дни се полагат на всеки, независимо какъв е повода - болест или бременност. 45-те дни преди раждане са си вече нещо друго. Те са отделно, както и последващите болнични след раждането. А 90% от заплатата се вземат точно през 45-те дни, независимо дали преди това си работила или не. 80% са преди това, ако ползваш болничен.

# 28
  • Мнения: 9 776
И когато излезеш в болнични взимаш 80% от заплатата така ли? А ако си ходиш на работа и си изчакаш тези 45 дни до термина ти се взимат после 90%
Точно така! Именно това е другият случай polin_a  Peace

Независимо дали ще ходиш или не на работа, пак ще вземаша 90% от заплатата си през 45-те дни. И това не е друг случай. Това си е така по закон.

# 29
  • Мнения: 19
ок разбрах и благодаря! В такъв случай ми възниква друг въпрос - ок по време на болничните за раждане и бременност се получават 90% от заплатата /т.е. 135 дни/. Какъв % от заплатата обаче са после майчинските /след изтичане на тия 135 болнични/ - 90% от брутната заплата или 70% от нея, като се вземе предвид осигурителния доход 20% от болничния за общо заболяване и 10% отгоре?

Общи условия

Активация на акаунт