На БГ баница и арабско табуле световните тайни ние ще разбулим -116

  • 21 478
  • 293
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 18 199
Делфина, добре дошла! Hug bouquet
Марси,преди време с Шехи обсъждахме трилогията на Наджиб Махфуз:
Cairo Trliogy, включваща Palace Walk, Palace of Desire и  Sugar Street....С тази трилогия той печели Нобелова награда.Наименованията на отделните части от трилогията са всъщност имена на улици в Кайро, в квартала в който самият автор е отраснал.Трилогията проследява  живота на главния герой Кемал в различни фази - детство, младежки години и зряла възраст.

# 76
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Делта, не съм от Варна, за съжаление. Но ако имам късмет, ще стана мама на варненска студентка, тогава ще си отядем!
Имам въпрос за иранската изложба - кога и къде и как се стига дотам от...ами предполагам, че от автогарата. Страшно ми се иска да я видя, може да си направя една екскурзия до Русе.
Мерси за посрещането!

# 77
  • Мнения: 3 215
Привет и от мен на новите попълнения Ева (Ив) и Делфинаbouquet
Делта, около 5.юни би трябвало да съм там, после - сигурно чак към края на август  Tired Но ти не се съобразявай с мен  Naughty Дано да успеете!
НСЕ, плюскахме прекалено, затова сега сме на диета...лято, плаж...нали знаеш.Трябва да се взема в ръце. За книгите - разбира се Нагиб Махфуз (позволявам си да го изпиша с египетското "г"  Mr. Green), от съвременните - The Yacoubian Building на Alaa Al Aswany (египтянин, разбира се  Mr. Green) - отлична книга, отражение на днешното египетско общество - има и филм - най-скъпият египетски филм, правен някога - гледалал съм го частично,но знам,че не е съвсем едно към едно с книгата (по-олекотен е).Иначе най-новата ми придобивка е Girls Of Riyadh на Rajaa Alsnea - авторката е сауди, на 25г, книгата е моментално забранена след издаването и през 2005 в Саудитска Арабия...Всички споменати книги са на английски (поне моите).Имам и още  Peace

# 78
  • Мнения: 232
Здравейте!
Аз май пак в неподходящ момент влизам.Добре, че не сым от старите. Laughing
Най-напред- поздравления за хубавите деца на дядо хаджия и Надя!Тук една ценителка/щерка ми/ се изказа положително за тяхната выншност,аз пык  ще пожелая да са ви живи и здрави, много да ви радват, да се гордеете с тях!
Сега да се вырна назад:
Мырзел, разсмя ме с твоя отговор /кым мен в по-предната,май, тема/.Ако знаеш как е недолюбван Салахадин от кюрдите Shocked!Преди време питах приятел кюрд нещо за него/и ние сме чели история  Wink/ и отговорыт му ме шашна-Кундара!Момыкыт е багдадски кюрд,депортиран в Иран/Обясни ми, че за непозволението да се сыздаде Кюрдска дыржава кюрдите обвиняват именно Салахадин. Питах и други познати/аз обичам да сравнявам информацията, която получавам/ отговорыт беше почти сыщия-без"кундарата".Преди няколко дни  за да ти отговоря пак питах, сыщият беше отговорыт и ми беше пак обяснено"когато Салахадин освободил Ерусалим/аз се изкисках на това освобождение/.....Та мисылта ми е, че нещата могат  и трябва да се разглеждат от много страни.Те са учили, че Салахадин ОСВОБОДИЛ Ерусалим-ние-, че го е завладял Grinning.
За персиеца, измислил азбуката, май не си далеч от истината-моите познати перси/май и всички иранци, с които сым общувала/ недолюбват арабите.В началото на познанството ни,на купони , преди да разкажат пиперлив виц за арабите, ме поглеждаха, мислеха,че имам гадже-арабин,странно им беше откыде знам толкова за Изтока.Наистина, не са много с добри чувства кым арабите,езика им,че и религията.Но за това сега не ми се задылбава-аз като арбитыр между тях се явявам понякога.
Та в тази врызка да кажа на Паула-не выв всеки персийски дом на трапезата за Науруз има Коран,на много места има книга на Хафиз.И си има причина.
Monsoon rain,защо намеси Ирландия?Аз говорех за друго.Както и да е, и тук/в темата/ се вижда една толерааааантност, да не говорим за правото на немюсюлмани ходейки в мюсл. страни да  изразяват, било чрез дрехи , или по друг начин своята сыщност.Но спирам,виждам, че няма смисыл.Който иска да разбере-разбира, който не-да си промива мозыка както иска.
Дуа,  выпреки че мисля,че за някои неща свырзани с Иран си в  голяма грешка,не мога да не се сыглася с последните ти мнения.Само защо скромно премылча за доста самоубийци из шиитските райони на Ирак от кыде са?Не само саудитци,по-скоро най малко саудитци-от други арабски и сыседни страни са много от тях-ама пустата му коректност выв форума не ти позволи да напишеш и другите страни, май?

Lili,машалла,ашколсун, за талибаните и
разрушените статуи!Браво,нека рушат,не само в Пк/не знам кыде е това/и в Афганистан!Нека и в Египет да подхванат,после в Европа-Италия,Франция...знаеш ли колко работа им се отваря!Страхотна си!Като те чете човек,ако има глава на раменете си,презглава ще бяга от Исляма.Може би пык това да е тайната ти идея,кой знае Joy
Делфина,и аз обичам персийски език и култура,нямам любови,но имам много приятели,ще ми е интересно да говорим за Иран, но ако може не за религии,моите приятели са всякакви-шиити,бахаи, кафари Laughing,но се чувствам много добре в тяхна компания.С арабите и кюрдите е сыщото,мозайката в Моята Канада много ми допада!
Нси,харесваш ми!Като свырши мачыт,ще ти напиша виц за разликата м/у еврейската и руската/аз го казвам былгарска/майки.
Beba,и ние гледаме мача.Голыт беше страхотен!

# 79
  • Мнения: 232
Old sport,
и аз четох за Raja Abdullah Alsanae и нейната книга, когато писах доклад за жените в Саудитска Арабия.Как ти се струва книгата?Има още една интересна саудитка-Zaynab Hifni,има много нейни неща в ютюб.
Много ми е интересна и египтянката др.Nawal Saadawi.Выобще за мен темата за жените в Ислямския свят ме вылнува от много отдавна/повече от 20 години, когато видях за пырви пытБеназир Бхуто по телевизията и се влюбих в нея/сега се впечатлявам от прекрасната кралица Рания Йорданска.Та с помощта на цялото/мыжко и женско/арабско, иранско и кюрдско воинство направих такыв доклад, че белите и жылти канадци изпопадаха #2gunfire
Би ми били интересно и за това да поговорим в тая тема.

# 80
# 81
  • Мнения: 3 215
Нероли, ти невена ли си???Каква Канада?Омотах се нещо...Книгата я започнах вчера на летището и съм прочела няколко страници.Ще ти отговоря на въпроса малко по-нататък,ако позволиш. За жените бих говорила с удоволствие!Тази тема и мен ме вълнува  Peace

# 82
  • Мнения: 333
Добър вечееер на всички и честита ни нова тема!   bouquet

Добре дошли на момичетата!   bouquet

Делта не знаех за сина ти.... чок гечмиш олсун!  Praynig Пожелавам му бързо възстановяване!  Hug

Паулинка Надия те предложи като приятел във фейсбуук и аз те добавих, показва, че и ти мен, но аз все още нямам достъп до профила ти, ти можеш ли да влизаш в моя?  Thinking

Това за изображенията не го знаех до сега, освен, че единствено по джамиите не е позволено да се изобразяват образи. Има ли някакво логично обяснение или писано в Корана или хадис, че наистина е така, заинтригува ме.  Thinking

Мунсън недей така бе джанъм....  Hug сети се за хадиса от предните страници, какво е казал пророка ни "Не се ядосвай!"  Peace

С две ръце подкрепям и ръкопляскам думите на Дуа , макар, че съм сунни. И аз мисля като нея, че всяко нещо си има логично обяснение и ние трябва да го търсим, а не да вярваме сляпо в нещо, което е казал и си вярва някой религиозен водач или други такива учени, които говорят по ТВ'та (не знам как им викат) и пълнят главите на хората. За тази цел Аллах (Господ) ни е дал ум и разум, хамдуллилях! Heart Eyes
Според мен е съвсем нормално винаги, когато Дуа, вземе дума за Ислям да отбележи и за шиизма, тъй като доколкото знам тя единствената тук и сме наясно, че почти всички не знаем много неща за шиизма и тя точно за това винаги подчертава за шиизма.  Peace
Именно със красиви думи и такива размишления са най-подходящи, когато се дава информация за религията (защото нашата религия си е красива и така подобава да я описваме), вместо да се сочим ти и ти си грешник или ще отидеш в ада, защото не си или си направил еди си какво. Не сме ние тези които ще съдим за тези неща.  Wink Единствено с добри думи и по- добър тон и начин и добронамерено можем да си напомняме една на друга.  
Какво значение има човек шия ли е сунна ли е или някакво друго течение... Нали всички носим в сърцето си любов към Аллах (Господ) и всички вярваме в единството му...какво повече от това.
В средата тук, която живея вярващите хора (било то муслим или хриястияни) на пръсти се броят.
Като видя такива хора много драго ми става, защото ми е жал че живея в среда, където за хората култът са парите, алкохола, жените и всякакви други неща, които всъщност нямат никаква цена.

Да ви разкажа днес какво стана. Седнах аз днес на едни пейки на шадраваните на пл. Независимост и минават две ромки и едната се запъти към мен и ми вика:
- кестеняв те мисли кака.. имаш много хубаво бъдеще ...ти си много добричка...имаш много добро сърце... дай ми 2лв. да ти гледам.
И аз каквато съм по такива теми и реших на каката да й тегля една лекция по Ислям (нали и някои цигани се броят за мюсюлмани). И аз я прекъснах:
- Не мерси...аз не вярвам в такива неща.
- и тя ама не ма кака, аз много разбирам и на много хора им излиза така както казвам.
И аз:
- виж какво аз съм мюсюлманка и не вярвам в такива неща... не ми ги разправяй тия на мен. От Аллах по-добре ли ще знеш.
И тя :
- ааа ама ти туркиня ли си... е щом си мюсюлманка няма да те притеснявам тогава.
И си замина циганката.  Grinning
Исках да й чета една лекция аз на нея ама не искаше да спори с мене..разбра че от мен хляб няма да излезе и си замина.  Mr. Green
По този начин много сектанти са се отказвали да ме зарибяват с техните неща. И си направих извода, че когато човек е вярващ и си знае религията (поне основните неща) не става обект на измамници.


# 83
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Делфи - привет и тук! Много общи теми ни се очертават и това е повече от чудесно !

Ева - привет и на теб !

Дес - едва ли ще опре примоцията на министера до мойта скромна личност...ама точно премерен момент за подаяния с държавни парички , нали?!!

Свеар - много работа ми се събра и ти се извинявам публично , че нямах време да ти изпиша някой рецептичка за Мохамед Амин - дано е живо и здраво детенцето на леля   Heart Eyes  !!! Като имам време трябва да му попея на скайп - тази година си припомних много дет. песнички и смея да кажа , че грача доста прилично като за край на учебната година .  Grinning

Без яйца може да му направиш доста разнообразни сладки като ползваш едно и също тесто , но му слагаш различни есенции и подправки .
Тестото може да се забърка от следните продукти - захар ,кис. мляко+сода за хляб, кр. масло(може половината да е маргарин, олио или зехтин), малко водичка за спойка и брашно до меко тесто. Отдавна не работя с пропорции , но ако се затрудняваш ще ти напиша някакви примерни мерки на продуктите.За да направиш различни сладки един път прибави канела , друг път ванилия , или настъргана лимонова кора или каквито там есенции ти се намират . Ако прибавиш мед и канела ще станат страхотни меденки. Ако ги слепиш с мармалад ще станат мекички , може да ги топнеш в шоколад и някакви ядки от горната страна и ще станат таралежки. Може да завъртиш фунийки , ако си направиш формички от алуминиево фолио и да ги напълниш с крем от прясно мляко и нишесте, за да не изтича накрая се топват в смлени ядки или шокол. пръчици.
Като имам време пак ще ти напиша рецептата за един сладкиш без яйца и без кис. мляко.

Лека вечер на всички !       bouquet

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 12:39 от Миг незабравим

# 84
# 85
  • Мнения: 6
ей, момичета, здравейте!   bouquet
 май откакто се появих аз с персийската ми любов, доста хора интересуващи от Иран влезнаха. Simple Smile от всички вас,аз най-много се интересувам от тази страна. може в крайна мсетка да не я видя де,но да вземете да пишете всичко,което знаете. на мен монго ми помага Анито с нейните разкази и опита там,след като е живяла там 4 месеца... но и другите,ако имате лични впечатления, да пишете всичко! Simple Smile

и не се карайте пак за религия, сунити,шиити, кой прав,кой крив! темата е страхотна и е хубаво да я запазим такава! Simple Smile всеки сам ще открие за себе си,кое най- му подхожда на вътрешните усещания и разбирания за живота. а как ще се нарекат (християни, мюсюлмани, будисти, сунити и т.н...) си е тяхна работа. всеки щом е стигнал до душевното спокойствие, което му дава дадената религия, значи за него си е добре.

я разказвайте сега, в България е жега, а по арабските страни как е времето вече? градусите как са?    bouquet

# 86
  • Мнения: 800
b]Дуа[/b] знам 4е мразИщ това 4ове4е ама   #Crazy #Crazy #Crazy    неролИ направо МИ утепа коня с тоя пост   Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes  

 я аджеба мИ обяснИ  за кюрдИте И  ненавИстта Им към СалахадИн ,ако може подплатено с доказателства  , ама едва лИ ще може  Twisted Evil

горката ЛИлИ все я набеждават за фанатИк  Confused  Що така бе, ЛИлИ, сИ толкова лоша  Laughing  все не те харесват хората  Rolling Eyes  


много много Интересен пост  Изпълнен със смИсъл  Може да се съревновава едИнствено с   кандИдат-студентскО творчество  но не е толкова безобИден

Зорка ЛИ сИ  Морка лИ сИ,  не те знам,  но явно не сИ зорка, щото много същественИ неща са тИ убегналИ от погледа  ,а претендИраш да познаваш  персчЙската И арабска култура   /  ако не сИ зрка , то лИ4И 4е сИ много на зор , та не можа да устИскаш до 00 И со  освободИ тука дебелото 4ерВо

Ако не тИ допада темата,  вървИ Изявявай същността сИ прИ  цялото "арабско, иранско и кюрдско воинство"  , та белКИм тИ Излезне късмета


Дезърт, джанъм  , 4есто пътИ хубавИте думИ  целят да нИ пробутат отрова , Имай го напредвИд /   Аз съм за ИстИната дорИ да е грозна И нелИцепрИятна отколкот цял куп  захаросанИ лакардИИ , коИто действат като дИарИя   Rolling Eyes

Олд,  как можа да сбъркаш Невена ВИролан  , която Има не само знанИя , но И стИл  Peace

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 23:05 от Шилан & Шиар

# 87
  • Мнения: 3 215
Нероли, хвърлих едно око на публикациите ти и се ориентирах,че не си Невена. Имам малки пропуски в следенето на миналите две теми Peace
Като казах Невена - специални поздрави от мен (ако четеш)! Hug Дано да ти се отвори възможност и да се разпишеш  Peace
Кате, изобщо няма да влизам в полемики. Има неща, с които се съгласявам с Нероли, а това,че на теб не ти харесват, е друг въпрос. Ако пак  е имало разправии, които съм пропуснала, изобщо не съжалявам.

За тази вечер ми дойдоха в повече негативните вибрации в темата. Лека нощ на всички!

# 88
  • София
  • Мнения: 7 972
Аз пък утре обявявам кулинарен протест.
То се видяло, че няма да дочакам тука аз баница ми ще взема утре да си направя един панагюрски тутманик.

Обачеееееееее ... предупреждавам, ще си го ям само аз с бабата. Е... айде от мен да мине и внучката (то пък от нея нещо може ли за се скрие  newsm78smile3533 newsm62 smile3534

# 89
  • Мнения: 3 804
Аз пък утре обявявам кулинарен протест.
То се видяло, че няма да дочакам тука аз баница ми ще взема утре да си направя един панагюрски тутманик.

Обачеееееееее ... предупреждавам, ще си го ям само аз с бабата. Е... айде от мен да мине и внучката (то пък от нея нещо може ли за се скрие  newsm78smile3533 newsm62 smile3534

а ,не  Naughty тва е направо кулинарен тормоз-дядко не се стискай-дай насам

Общи условия

Активация на акаунт